Chromecast: aplikacje, które warto mieć – moje TOP10 najlepszych

Dzisiejsze nowoczesne technologie potrafią się doskonale uzupełniać, a także wzajemnie rozszerzać swoje możliwości. Tak, jak kiedyś dodatkowe urządzenia na USB (modemy UMTS czy LTE) pozwalały na łączność naszych laptopów z Internetem. Podobnie było z kamerkami internetowymi do komputerów – dzięki nim można było prowadzić wideorozmowy z całym światem nie posiadając wbudowanej w komputer kamery. Od wielu już lat Chromecast pozwala na odtwarzanie multimediów ze smartfona na telewizorze. Od najnowszych wersji pełni także rolę Smart TV z Androidem. A jakie aplikacje na Chromecast warto mieć? Zapraszam Cię do poznania moich TOP10 najlepszych z nich.

Zanim jednak przejdziemy do przedstawienia ich listy oraz opisów, z przyjemnością wprowadzę Cię w świat Chromecast. Dzięki temu doskonale przygotujesz się do ewentualnego zakupu. A po skończonej lekturze będziesz wiedzieć na którym Chromecast zainstalujesz apki oraz które z nich są najlepsze.

najlepsze aplikacje chromecast

Co to jest Chromecast i jak działa?

Chromecast to niewielkie urządzenie, które wzbogaca możliwości telewizorów z interfejsem HDMI. Złącze tego typu ma praktycznie każdy współczesny TV. Pozwala na połączenie Twojego smartfona czy tableta z telewizorem. Co uzyskujesz dzięki temu? Oto główne korzyści:

  • Możliwość przekazywania obrazu z telefonu na telewizor, tzw. mirroring
  • Obsługa współpracujących aplikacji, min. Youtube czy Netflix
  • Wygoda korzystania z obrazu i dźwięku na TV – łatwiejsza kontrola przez urządzenie przenośne
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o HDMI oraz DisplayPort, to zapraszam Cię do przeczytania tego mojego wpisu. Jestem przekonany, że pomoże Ci w ewentualnym wyborze. Będzie to też znakomite uzupełnienie Twojej wiedzy z dziedziny telewizji!

Chromecast do telewizora – czy to jest Smart TV?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Urządzenia Chromecast można podzielić na dwa rodzaje. Są to:

  • Wersje służące do odbioru informacji z telefonu i zdalnej obsługi wybranych aplikacji
  • Wersje będące pełnoprawnym Smart TV

Jak rozpoznać urządzenie przed zakupem? Sprawa jest bardzo prosta. Wszystkie urządzenia Chromecast od wersji 1 do 3 są ograniczone wyłącznie do obsługi poleceń z telefonu czy tableta. Nie posiadają własnego interfejsu, czyli niezależnego Androida takiego, jakiego znasz ze Smart TV. Natomiast wersja 4, znana oficjalnie jako Google Chromecast ze Smart TV to już w pełni niezależnie działający Android dla Twojego TV.

Aplikacją integrującą Chromecast i smartfona w jednej sieci jest Google Home. Jej instalacja jest niezbędna do właściwej obsługi urządzeń w wersjach od 1 do 3.

Dlatego jeśli chcesz mieć możliwość instalowania aplikacji, używania TV z dodatkiem Smart bez sięgania po komórkę – to polecam wyposażenie się w tę najbardziej rozbudowaną wersję.

Programy Chromecast – nawet jeśli masz Smart TV z Androidem

Dlaczego Chromecast może być przydatny nawet jeśli posiadasz już telewizor z wbudowanym Androidem? Jest tak dlatego, że czas wsparcia oprogramowania stworzonego przez producenta TV dla danego modelu jest przeważnie ograniczony. Uaktualnienia, czyli poprawki mogą być dostarczane z opóźnieniem, a nawet mogą być zupełnie wstrzymane dla starszych urządzeń. Dodatkowo, część sprzętowa, czyli procesor i pamięć mają swoje ograniczenia – dla nowych aplikacji po czasie stają się mniej wydajne.

Aktualizacje oprogramowania są bardzo ważne dla stabilności i bezpieczeństwa systemu operacyjnego. Dotyczy to także telewizora. Gdy poprawki (w tym bezpieczeństwa) przestają być dostarczane, to Twoje urządzenie może w końcu przestać działać prawidłowo i stać się podatne na luki w zabezpieczeniach.

Dlatego zakup urządzenia zewnętrznego takiego, jak Chromecast i instalacja aplikacji może być doskonałym rozwiązaniem nie tylko dla tych, których TV nie jest „Smart”. Zadziała wspaniale również, gdy Twój telewizor ma już swoje lata i wbudowana funkcjonalność nie daje sobie rady z obsługą nowych, wymagających aplikacji.

co to jest chromecast

Jak obsłużyć aplikacje na Chromecast 4.0?

No dobrze, wiemy już, że nowe modele Chromecast to tak naprawdę Android TV. Ale jak go obsłużyć? Czy zadziała tu pilot do TV? Czy muszę jeszcze coś dokupić? Bez obaw. Wszystko otrzymasz w komplecie z pilotem specjalnie stworzonym dla Chromecasta. Można nim obsługiwać zarówno funkcje urządzenia wraz z głośnością. Jest możliwe takie skonfigurowanie pilota, by sterował głośnością samego TV, a wzmocnienie dźwięku polecam ustawić na maksymalne na Twoim nowych urządzeniu.

Jest możliwe także ustawienie pilota do Chromecast tak, żeby można nim było włączać telewizor oraz wybierać źródło nadawanego obrazu.

Najlepsze aplikacje Chromecast

Chromecast do telewizora z wbudowanym Smart TV pozwala na instalację aplikacji, ponieważ jest tak naprawdę w pełni funkcjonalnym urządzeniem Smart. Po przełączeniu źródła obrazu i dźwięku na port HDMI, w który jest wpięty, uzyskujesz dostęp do interfejsu Androida. Możesz teraz skorzystać ze sklepu Play, wprowadzić zmiany w ustawieniach czy funkcjach.

Pamiętaj, żeby w ustawieniach Chromecast ustawić połączenie z siecią WiFi. Bez niego Twój Chromecast nie będzie mógł pobierać programów i treści z Internetu.

chromecast do telewizora

Jakie są najlepsze aplikacje na Chromecast w 2022 roku? Poniżej przedstawiam ich zestawienie oraz opisy. Dowiesz się dlaczego warto je zainstalować i z nich korzystać. Zapraszam Cię do zapoznania się z pełną listą.

Nazwa aplikacji na ChromecastCo to za aplikacja
YoutubeFilmy od twórców z całego świata
NetflixSzybkość, niezawodność i wielka biblioteka
HBO MaxKonkurencja Netflix za rozsądną cenę
TVP Sport, TVP VODPełna oferta TVP
Player.plBogaty, polski serwis z TV na żywo
VLC Media PlayerDoskonały odtwarzacz multimediów
SpotifyMuzyka i podcasty
Streaming gierGry jak z komputera na telewizorze
Zdjęcia Google
Wygoda przeglądania zdjęć
Google Home
Wzbogacenie funkcjonalności TV

YouTube

Aplikacja Youtube to zdecydowanie najsprawniej działający program Chromecast. Dzięki niej dostajemy dostęp do filmów, podcastów, a także relacji na żywo z całego świata. Sama apka działa doskonale, gdyż tworzona jest przez twórców Chromecasta, czyli Google. Możesz mieć pewność, że będziesz mieć zawsze aktualną i najsprawniej działającą aplikację.

Już od lat tworzonych i umieszczanych na Youtube jest ciągle tyle treści, że nie jesteśmy w stanie obejrzeć ich wszystkich. Dlatego też warto stworzyć sobie listę ulubionych twórców i ich kanałów, by być z najlepszymi filmami na bieżąco.

Netflix

Obecnie na Netflixie dostępnych jest już prawie 4 tys. tytułów, z czego około 2/3 to filmy, a 1/3 to seriale. Są tu także dokumenty oraz filmy animowane (nie tylko dla dzieci). Któż nie zna Netflixa? Do tego dostęp do możliwości stosunkowo taniego abonamentu, gdy zdecydujemy się dzielić go z rodziną (lub znajomymi, ale to nasza słodka tajemnica ?).

Testowałem Netflix na Chromecast i nie zdarzyło się ani razu, bym miał wrażenie zbyt długiego uruchamiania się kolejnego odcinka serialu, czy filmu. Także menu działa płynnie i bez zacięć. No i ten wybór produkcji. Zdecydowana czołówka aplikacji Chromecast.

HBO Max

To solidna konkurencja dla Netflixa, która depcze mu po piętach. Szczególnie zachęcająco wygląda ta oferta pod względem cenowym. Już za niecałe 30 zł miesięcznie otrzymujesz dostęp do pełnych zasobów HBO, w tym filmów, seriali i dokumentów. Co ciekawe – nawet w najtańszej opcji nie ma ograniczeń pod względem jakości przesyłanego do Ciebie obrazu.

TVP Sport, TVP VOD

Pozwoliłem sobie umieścić obie apki w jednym punkcie, ponieważ pochodzą od jednego dostawcy. Co prawda pokazują różne treści, ale wzajemnie się uzupełniają, dzięki czemu oferują bogactwo treści od publicznego nadawcy.

  • TVP Sport to przede wszystkim doskonałe transmisje sportowe na żywo. Wśród nich piłka nożna, siatkówka czy koszykówka – nawet w mistrzowskim wydaniu. Mamy też możliwość obejrzenia starszych programów, które oferowane są w wersji zarchiwizowanej. Dzięki temu masz możliwość powrotu do ulubionego meczu czy innej rozgrywki sportowej.
  • TVP VOD oferuje filmy, seriale, a także publicystykę i informacje. Korzystając z tej aplikacji otrzymujesz tak naprawdę pełny zestaw telewizyjny wraz z możliwością odtwarzania na żądanie praktycznie dowolnych audycji i filmów, które TVP oferuje w swojej ramówce.

Player.pl

Ta polska aplikacja Chromecast doskonale sprawdzi się w każdym domu. Zawiera zarówno telewizję na żywo, jak i bogate zasoby filmów i seriali. Znajdziesz tu mnóstwo produkcji rodzimych oraz zagranicznych. Dodatkowo obejrzysz relacje sportowe, a także programy informacyjne i publicystykę.

VLC Media Player

Jeśli przechowujesz filmy czy seriale na nośnikach pamięci, to do ich odtwarzania doskonale nada się ta apka. Obsługuje ona praktycznie wszystkie znane formaty obrazu, a także dźwięku (choć do tego używana jest rzadziej). Bez problemu dodasz też napisy do filmów, które posiadają tylko obcojęzyczną ścieżkę dźwiękową. Ze względu na swoją popularność, apka ta jest stale aktualizowana.

Spotify

Z aplikacji muzycznych wybrałem Spotify, choć równie dobrze na Chromecast sprawdzą się Tidal czy Deezer. Jednak to Spotify działa najsprawniej i praktycznie nie mogłem znaleźć w Internecie informacji o jakichś problemach z jego obsługą na Chromecast. Otrzymasz dostęp do ogromnej biblioteki plików muzycznych z każdego gatunku. Z odpowiednimi ustawieniami możliwe jest także odtwarzanie muzyki bez dostępu do Internetu.

Stadia, GeForce Now, XCloud i inne, czyli gry na Chromecast

gry na chromecast

Pozwoliłem sobie w tym punkcie nie podawać żadnego tytułu, a nazwy serwisów streamingowych z grami. Jak to działa? Wystarczy, że za pomocą komputera utworzysz konto w jednym z serwisów: Stadia, GeForce Now, XCloud. Dzięki temu uzyskasz dostęp do niezliczonych tytułów gier, które są uruchamiane na serwerze usługodawcy. Obraz, którym Ty sterujesz jest przesyłany do Ciebie za pośrednictwem Internetu. Gry działają płynnie dzięki świetnym komputerom, z którymi się łączysz. Bardzo ważne jest jednak, by mieć stabilne i szybkie łącze internetowe.

Zdjęcia Google

Ta aplikacja doskonale sprawdzi się, jeśli przechowujesz swoje zdjęcia na serwerach Google. Dzięki niej uzyskasz do nich dostęp tak, jak przez komórkę. Będziesz jednak mieć możliwość wygodnego ich pokazywania gościom, czy przeglądania na własne potrzeby. Wszystko na dużym, czytelnym ekranie telewizora.

Google Home

Apka, która była niezbędna na smartfonie w przypadku starszych Chromecastów (do ich obsługi), teraz może się przydać po zainstalowaniu na samym urządzeniu podłączonym do TV. Dzięki niej zintegrujesz swojego Chromecasta z innymi urządzeniami, w tym telefonem czy komputerem. Dodaje też ciekawą funkcjonalność – obsługę poleceń głosowych bezpośrednio do telewizora.

Warunkiem działania poleceń głosowych w TV jest wyposażenie go we wbudowany mikrofon.

Jaka przeglądarka na Chromecast?

Jeśli chcesz korzystać z Internetu na swoim telewizorze dzięki posiadaniu Chromecast, to zdecydowanie polecam rozwiązanie we współpracy z telefonem. Dlaczego? Ponieważ instalacja samego Chrome na tym urządzeniu podłączanym do TV nie jest możliwa ze sklepu Google Play. Można to co prawda zrobić dzięki umożliwieniu w ustawieniach instalacji z tzw. nieznanych źródeł, jednak nie polecam tego rozwiązania z różnych względów.

Instalacja apek ze źródeł innych, niż Google Play może narazić Twój sprzęt na niebezpieczeństwo – np. wirusy. Dlatego najlepiej nie włączać takiej możliwości.

Włączając w telefonie, czy nawet komputerze przekazywanie obrazu z karty Chrome na TV możesz bez problemu wyświetlić jej zawartość na dużym ekranie. Samo poruszanie się po Internecie będzie dużo łatwiejsze z pomocą komputera czy komórki. Dzięki temu możesz wyświetlić praktycznie wszystko co chcesz na ekranie swojego telewizora.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Aplikacje
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *