Ile internetu pobiera YouTube, Netflix, Spotify, czy TikTok i od czego to zależy?

To ile Internetu pobiera Youtube, Netflix i inne serwisy streamingowe od zawsze mnie ciekawiło. Dlaczego? Żyjemy w dobie stałych łączy internetowych bez limitu transferu danych. Zatem jeśli oglądamy Youtube w domu – nie ma znaczenia ile danych pobieramy. Jednak poza domem korzystamy najczęściej z szybkiego Internetu  4G (LTE).  Działa on sprawnie, jest błyskawiczny. Możemy w praktycznie dowolnym miejscu oglądać wysokiej jakości filmy, słuchać muzyki czy przeglądać inne treści multimedialne. Jednak jesteśmy czymś ograniczeni – pakietem danych. Jak wpływają na nas te limity?

Praktycznie wszystkie oferty mobilnego Internetu maja ograniczenia. Polegają one na określonym limicie, do wyczerpania którego możemy pobierać dane z pełną, dostępną w ofercie prędkością. Po zużyciu limitu prędkość jest znacznie ograniczana, np. do 1 Mbit/s. Powoduje to, że o ile odbierzemy e-maila bez wielu załączników, to korzystanie z treści multimedialnych staje się praktycznie niemożliwe. Dlatego warto wiedzieć ile Internetu zużywa Youtube i inne popularne serwisy. Wyposażeni w wiedzę co zużywa najwięcej Internetu możemy świadomie korzystać z dostępnych nam zasobów danych.

Wiele osób korzysta z Internetu mobilnego także w domu. Jest to dobre, alternatywne rozwiązanie dla miejsc, w których nie ma infrastruktury kablowej. Sprawdza się także u osób, które nie są na stałe przywiązane do jednego miejsca.

Ile danych pobiera Youtube?

ile internetu pobiera YouTube?To najpopularniejszy serwis streamingowy. Obejrzymy tu wszystko – od krótkich amatorskich filmików do produkcji pełnometrażowych. W jego przypadku zużyty transfer zależy od jakości filmu: ściślej mówiąc od rozdzielczości i liczby klatek na sekundę.

Film w określonej rozdzielczości i 60 klatkach na sekundę zużywa dwa razy więcej transferu, niż produkcja tej samej rozdzielczości, lecz w 30 klatkach. Dostarczana jest do nas w przybliżeniu połowa danych konieczna do wyższej liczby FPS. Tego, czym są FPS dowiesz się z tego artykułu.

Ile zatem Internetu zużywa Youtube? Pokazuję to na poniższym zestawieniu:

 • rozdzielczość 4K to od 10 do 16 GB danych na godzinę oglądania
 • rozdzielczość 1440p oznacza od 4 do 6 GB na godzinę
 • rozdzielczość 1080p zużyje od 2 do 3 GB w ciągu godziny
 • rozdzielczość 720p to 1,2 do 1,8 GB na godzinę

Co to oznacza w praktyce? Jeśli zdecydujemy się na oglądanie filmu w jakości FullHD, czyli 1080p, to posiadając pakiet o wielkości 20 GB zużyjemy go w ciągu od 6 do 10 godzin. Wydaje się to dużo, jednak w praktyce daje tylko 20 minut dziennie. Warto zatem przemyśleć skorzystanie z niższej rozdzielczości:

 • 480p – od 500 do 550 MB na godzinę
 • 240p – od 200 do 250 MB na godzinę

Rozdzielczości z drugiej listy są na tyle niskie, że posiadając pakiet 20 GB możemy w jakości 480p oglądać około 40 godzin filmów. Warto jednak pamiętać, że nawet na niewielkim ekranie smartfona dostrzeżemy spadek poziomu oglądanego obrazu.

Aplikacja do oglądania Youtube dla smartfonów Android i iOS ma możliwość ustawienia żądanych rozdzielczości. Możemy to zrobić w podziale na źródła Internetu: WIFI i transfer komórkowy. Dzięki temu zapewnimy sobie mniejsze zużycie pakietu poza domem. Także poprzez odtwarzacz przeglądarki internetowej na komputerze zmienimy rozdzielczość. Zrobimy to klikając ikonę w prawym dolnym rogu odtwarzacza.

Skąd biorą się rozpiętości zużycia danych dla poszczególnych rozdzielczości? Film filmowi nierówny. Dużo zależy od wspomnianej liczby klatek na sekundę, ale też dodanego do filmu dźwięku. W zależności od kolorów i naświetlenia nagranego obrazu algorytmy Youtube różnie radzą sobie z kompresją danych.

Ile danych pobiera Netflix?

Ile internetu pobiera netflixTo najpopularniejszy nie tylko w Polsce, ale i na świecie serwis z filmami. Możemy korzystać z niego wygodnie dzięki aplikacji mobilnej, dlatego także ważne jest, by wiedzieć ile zużywa Internetu. Także i w tym wypadku zależy to od rozdzielczości, choć różnice między dwiema najwyższymi nie są tak duże, jak w przypadku Youtube:

 • wybierając 4K zużyjemy około 7 GB w godzinę
 • rozdzielczość 1080p oznacza 4,7 GB na godzinę

Zatem warto zastanowić się, czy posiadając odbiornik 4K musimy rezygnować z pełnego wykorzystania jego możliwości. Jeśli zdecydujemy się na niższe zużycie Internetu, to możemy skorzystać z bardziej oszczędnych rozdzielczości:

 • 720p oznacza 700 MB na godzinę
 • 480p to tylko 300 MB w ciągu godziny

Opisując streamingowego giganta zwracają uwagę niższe transfery niż na Youtube oraz dokładne wartości, deklarowane przez Netflixa. Dlaczego tak jest? Wynika to z faktu, że Netflix ma więcej czasu na doskonalszą kompresję filmów niż Youtube, który udostępnia filmy już chwilę po ich wgraniu na serwer. Są one na tyle ustandaryzowane, że możliwe jest podanie wartości, która odpowiadać będzie praktycznie wszystkim produkcjom. Netflix zużywa dużo Internetu, jednak jesteśmy to w stanie lepiej kontrolować.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak sprawdzić ile zostało Ci Internetu, to zapraszam do zapoznania się ze szczegółami.

Ile danych pobiera Spotify?

Ile internetu pobiera spotify
Słuchając muzyki zużywamy mniej Internetu, niż oglądając filmy. Spotify potrzebuje od 10 do 150 MB danych na godzinę. Zależne jest to od jakości pobieranych plików.

Streaming dostępny jest w następujących przepustowościach:

 • 24 kbit/s – oznacza zużycie około 10 MB w ciągu godziny
 • 96 kbit/s – 40 MB na godzinę
 • 160 kbit/s – 80 MB na godzinę
 • 320 kbit/s – 150 MB na godzinę

W przypadku muzyki możemy wybierać dowolną jakość z powyższych. Dla podcastów wybierzemy między 96 a 24 kbit/s. Istnieje oczywiście możliwość stałego ustawienia jakości dźwięku lub jego automatyczne dostosowanie do prędkości łącza.

Automatyczna jakość – automatyczne zużycie Internetu

Wygodnym ustawieniem Youtube, Netflix czy Spotify jest wybór dostosowania jakości strumieniowania do prędkości łącza. Obniży się ona w przypadku, gdy będziemy mieli słabszy zasięg. Dzięki temu nie zostanie przerwany film czy muzyka. Co to jednak oznacza w praktyce? Brak naszej kontroli nad zużyciem danych. Możemy założyć, że w niskiej jakości mamy przed sobą kilkadziesiąt godzin filmów. Niestety oglądając je w lepszej rozdzielczości skrócimy ten czas nawet kilkukrotnie.

Ile danych zużywa TikTok?

zużycie internetu przez TikTokaW zależności od oglądanych treści przeglądanie TikToka pobiera około 700 MB danych w godzinę. Wydaje się, że nie jest to dużo w porównaniu do Netflixa czy Youtube’a. Jednak po kilku dniach intensywnego korzystania limit może się wyczerpać. Jak ograniczyć zużycie danych przez TikToka? Włączmy tryb oszczędzania danych.

Jak to zrobić?

 • wchodzimy na swój profil
 • klikamy trzy kropki w prawym, górnym roku ekranu
 • wybieramy  Ogólne , a następnie  Zapisywanie danych 
 • włączamy  Aktywuj tryb oszczędzania danych TikTok 

Podczas połączenia mobilnego zużycie danych powinno spaść do około 350 MB na godzinę, czyli o połowę.

Najwięcej danych zużywanych jest przez TikTok na zapisywanie filmów pobieranych z Internetu oraz przesyłanie filmów na platformę.

Poza limitem – brak zużycia Internetu dla Netflix czy Youtube

Ciekawym rozwiązaniem, oferowanym przez wielu operatorów jest wyłączenie zużycia danych z pakietu przez wybrane platformy. Oczywiście transfer jest wykonywany, jednak nie obniża dostępnych danych dla innych serwisów.

 • W Play za dodatkową usługę o takim działaniu zapłacimy od 15 do 25 zł – dotyczy ona Netflixa.
 • Orange oferuje wyłączenie zużycia pakietów min dla Netflix, Youtube, HBO, CDA, Canal+ czy TVP. Kosztuje to jedynie 20 zł miesięcznie.

Prawda, że ciekawa oferta? Pozwala na bezpieczne dla limitowania Internetu oglądanie dowolnych treści strumieniowanych. Rozwiązanie staje się coraz bardziej popularne, więc warto sprawdzić, czy tego typu możliwości nie proponuje także i Twój operator.

Filmy, seriale i pobór transferu

Oglądając ulubiony serial na Netflixie na połączeniu mobilnym musimy liczyć się z wyczerpywaniem dostępnego pakietu Internetu. To samo dotyczy filmów na Youtube czy muzyki ze Spotify. Możemy jednak nad tym panować wybierając niższe rozdzielczości. Mamy wpływ na kontrolę bieżącego zużycia. Możemy też wykupić usługę, która pozwoli na cieszenie się treściami bez zmartwień o pobieranie danych. Nie będziemy wtedy przejmować się tym, czy Netflix lub Youtube pobiera dużo Internetu.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Internet
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *