Smart TV vs Android TV vs Tizen – który system wybrać? Porównanie

Smart TV to pojęcie określające inteligentny telewizor. Na czym polega jego inteligencja? Czy wiesz co daje i na co pozwala system operacyjny nowoczesnego telewizora? Czym różnią się od siebie rozwiązania producentów i który system wybrać? Zapraszam Cię do porównania Smart TV vs Android TV vs Tizen.

Każdy z nich ma swoje zalety, ale też wady. Mam nadzieję, że po przeczytaniu mojego wpisu dowiesz się wszystkiego, by móc samodzielnie wybrać najlepsze dla siebie rozwiązanie. Nie wykluczam, że możesz także w przyszłości służyć radą tym, którzy wiedzą trochę mniej o telewizorach Smart TV.

Postaram się jak najlepiej opisać wszystkie charakterystyczne cechy rozwiązań Smart TV, w tym Android TV, Tizen czy WebOS. Wykonam też porównanie najciekawszych funkcjonalności. Który jest najlepszy? Ja już mam swojego faworyta, ale wynika to z moich upodobań i oczekiwań. Jeśli Ty masz inne, to poniższe porównanie wskaże najlepszy system dla Ciebie. Zapraszam do lektury. Pamiętaj – chętnie poznam Twoją opinię, którą możesz wyrazić w komentarzu ?

Co to jest Smart TV?

co to jest smart tvOd czasu pierwszych telewizorów, które potrafiły wyświetlić nie tylko nadawany sygnał telewizyjny, lecz także obraz z komputera, czekałem na rozwiązanie wbudowane w TV. Takie, które pozwoli rozszerzyć możliwości odbiornika poza dotychczasowe ramy. A przede wszystkim – nie będzie wymagało podłączenia komputera.

Początkowo TV wyposażane były w złącza RCA (znane jako „cinch”), potem S-Video, a następnie VGA. Pierwsze dwa typy pozwalały na wyświetlanie obrazu z komputera za pomocą przejściówek lub wyposażonego w S-Video. VGA to najpopularniejsze przez lata złącze analogowe, używane także do podłączania monitorów analogowych. Pozwalało na uzyskanie przyzwoitej jakości obrazu z komputera na telewizorze. Do dziś posiada je wiele TV cyfrowych. Wszystkie te typy zostały wyparte przez HDMI (a także częściowo przez DisplayPort).

Pierwsze Smart TV pozwalały na skorzystanie za pomocą pilota telewizyjnego z przeglądarki internetowej w bardzo ograniczonym zakresie. Oferowały także od kilku do kilkunastu aplikacji, dodatkowo dając możliwość instalacji kolejnych – jednak w bardzo ograniczonym wyborze. Najlepiej działały te proste – pokazujące pogodę lub wybrane informacje i aktualności w formie tekstowej lub krótkich filmów. Nie istniały jednak prawdziwe ekosystemy aplikacji, jakie znamy dziś. Dodatkowo – ograniczenia sprzętowe nie pozwalały na korzystanie ze złożonych aplikacji oraz płynne wyświetlanie obrazu FullHD. Procesory pierwszych Smart TV miały istotne ograniczenia.

Dobrym przykładem wczesnego Smart TV z ograniczoną funkcjonalnością jest Philips i jego system zainstalowany na telewizorach z serii PFL (sprzedawane około 2012 roku). Oferował aplikację pogodową, możliwość odtwarzania filmów z innych urządzeń poprzez DLNA (działało przeciętnie) oraz przeglądarkę internetową. Nie były jednak oferowane tak popularne dziś aplikacje serwisów streamingowych, a wsparcie zostało szybko zawieszone.

Dzisiejsze Smart TV, w tym Android TV, Tizen i WebOS opierają się na dużo szybszych procesorach w odbiornikach, sporej pamięci RAM i miejscu na dane dzięki dużym pojemnościom pamięci SSD. Dzięki temu oferują dostęp do w pełni funkcjonalnych aplikacji o szerokim zakresie stosowania. Obejrzymy filmy i seriale w jakości nawet 4K, uruchomimy działającą jak na komputerze przeglądarkę internetową. Skorzystamy także z komunikatorów, a nawet gier. Wszystko to na ekranie Smart TV.

W ten sposób nowoczesne telewizory wyszły naprzeciw oczekiwaniom widzów, którzy oczekują dziś większej swobody w wyborze tego, co i kiedy oglądają. Popularność serwisów VOD spowodowała spadek popularności zwykłej telewizji na rzecz wygody serwisów na żądanie.

Samsung Smart TV, Tizen, czy Android TV? Porównanie

samsung smart tv tizen androidProducenci telewizorów wybrali różne drogi w kierunku zaoferowania klientom usług typu Smart TV. Jeśli nie wiesz które TV mają jeden z systemów, to zapoznaj się z poniższym zestawieniem. Daje ono ogólny pogląd na to jakie marki używają wybranych ekosystemów.

Później scharakteryzuję je szczegółowo i porównam:

  • Android TV – używany jest głównie przez Philipsa, SONY, Panasonic czy TCL
  • Tizen – znajdziemy go w telewizorach Samsung
  • WebOS – to system najczęściej stosowany w TV marki LG
Oczywiście wybrane marki, np. Sharp czy Philips używają w tańszych TV swoich autorskich systemów typu Smart. Mają one jednak ograniczoną użyteczność. Nie zadziałają na nich wszystkie aplikacje, w dodatku zdarza się, że ich wsparcie techniczne (w tym aktualizacje) nie są oferowane już po kilku latach od produkcji odbiornika. Może to spowodować np. brak możliwości uruchomienia programu do odtwarzania filmów.
Smart TV to tak naprawdę ogólna nazwa dla konkretnych systemów. Dlatego też zastanawiając się nad wyborem między Smart TV a Android TV rozważamy porównanie Androida w telewizorze z innym oprogramowaniem: Tizen czy WebOS. W końcu Android to też Smart TV?

A więc jak działają i co oferują poszczególne systemy? Co jest ich najmocniejszą, a co najsłabszą stroną? Zapraszam Cię do zapoznania się ze szczegółami.

Android TV i jego zalety oraz wady

Dla wielu z nas odpowiedź na pytanie „telewizor z Androidem czy bez” brzmi: tylko z Androidem. To prawdziwy synonim Smart TV i pierwsze prawdziwie inteligentne i kompletne rozwiązanie. Zbudowane na otwartym oprogramowaniu linuksa stało się prekursorem i wzorem dla pozostałych.

Na czym polega jego sukces i co jest najważniejsze w Android TV?:

  • Dzięki temu, że opiera się na oprogramowaniu typu open source może być zaimplementowany praktycznie do każdego urządzenia
  • Posiada bogatą bazę aplikacji w sklepie Google Play – a część tych znanych ze smartfona przenoszona jest na Smart TV
  • Jest stale rozwijany, przez co zapewnia długie wsparcie producenta dla starszych urządzeń
  • Posiada przejrzyste menu, a obsługa, w tym instalowanie i uruchamianie aplikacji jest bardzo proste
  • Obsługuje Chromecast, czyli strumieniowanie z telefonu na telewizor. Więcej o tej funkcjonalności przeczytasz w jednym z moich poprzednich wpisów
  • Wydawcy aplikacji najczęściej zaczynają od wersji na Androida, dopiero później tworzą je dla innych systemów, więc dostępne są praktycznie wszystkie programy typu Smart TV
  • Aktualizacje najczęściej najpierw trafiają na Androida
  • Istnieje możliwość logowania się na konto Google używanie w smartfonie, przez co nie jest konieczne zakładanie nowego
  • Obsługuje komendy głosowe

Android TV ma też swoje wady. Choć nie jest ich dużo, to warto zwrócić na nie uwagę:

  • W porównaniu do systemów dedykowanych dla konkretnych marek jego uniwersalność wymaga każdorazowego dostosowania do sprzętu – nie wszystkie modyfikacje są wprowadzane od razu. Może to powodować ograniczoną funkcjonalność i np. kłopoty z działaniem podświetlenia typu Ambilight (Philips) czy obsługą wszystkich rodzajów dźwięku przestrzennego (SONY)
  • Duże wymagania sprzętowe – z racji uniwersalności Android wymaga większej ilości pamięci RAM czy szybszego procesora, niż konkurencji

Ciekawostką jest możliwość zakupu urządzenia z wbudowanym Androidem przez posiadaczy starszych telewizorów wyposażonych w złącze HDMI. Dzięki temu można uzyskać praktycznie wszystkie funkcjonalności Android TV w sprzęcie niewyposażonym w funkcjonalności Smart TV. Sa to min. Android BOX’y, czyli urządzenia przypominające niewielki dekoder. Występują także w formie przypominającej pendrive. To odpowiedź na pytanie jak zainstalować Androida na telewizorze bez inteligentnych funkcji.

Należy pamiętać, że podłączane do HDMI mini komputery potrzebują dodatkowego zasilania, najczęściej w formie ładowarki USB. Co ciekawe – można ją podłączyć do USB w TV, jeśli takowe posiada.

Tizen TV od Samsunga

Tizen TVJest to system typu Smart używany przez Samsunga. Został on stworzony przez tą markę i występuje tylko w TV tego producenta. Czy jest on realnym konkurentem dla Androida? Jakie aplikacje możemy zainstalować na Tizenie? Czy Samsung Tizen to w pełni funkcjonalny Smart? Przekonajmy się o tym zapoznając się z jego najważniejszymi zaletami:

  • Jest systemem dedykowanym dla telewizorów Samsung, przez co dostosowany jest do możliwości sprzętowych tak, by je w pełni wykorzystać. Jednocześnie producenci biorą pod uwagę ograniczenia procesorów czy pamięci, dzięki czemu Tizen działa bardzo szybko i płynnie
  • Oferuje dostęp do kilkuset aplikacji, w tym najpopularniejszych: Netfix, HBO, Playera czy Youtube
  • Samsung zapewnia szybkie aktualizacje i pełne wsparcie dla swoich urządzeń
  • Pozwala na łączenie TV z tabletem czy smartfonem
  • Jest bardzo szybki i intuicyjny. Opanowanie i płynne poruszanie się po wszystkich funkcjach nie wymaga zbyt wiele wprawy

To także system oparty na oprogramowaniu typu open source. Jednak przy tworzeniu jego udoskonaleń pracuje dużo mniej osób (głównie związanych z Samsungiem), przez co:

  • Oferuje ograniczoną liczbę aplikacji w porównaniu do Androida (w maju 2022 jest ich około 200)
  • Sterowanie głosem jest dość ograniczone, występują problemy z językiem polskim
W Tizen wyposażane są telewizory Samsunga już od 2015 roku. Można zatem wierzyć, że system ten będzie dalej rozwijany i będą tworzone do niego nowe aplikacje.

WebOS, czyli propozycja od LG

System LG może początkowo bardzo przypominać ten używany w Samsungach. Menu w formie kafelków widoczne jest u dołu ekranu i przesuwamy nim na boki. Jest wygodny i intuicyjny. Ciekawostka jest możliwość obsługiwania go za pomocą gestów pilota – Magic Remote. WebOS używany jest w telewizorach LG już od 2014 roku, jednak dopiero kilka lat później stał się prawdziwym systemem Smart TV. Ogólnie rzecz ujmując – jest zbliżony w funkcjonalności do Androida i Tizen.

Jakie są jego najważniejsze zalety?

  • Wygodne i płynnie działające menu dające możliwość oglądania aktualnego programu powyżej wyświetlanych kafelków
  • Jest bardzo stabilny – nawet po kilku dniach ciągłego używania bez wyłączenia TV nadal pracuje zgodnie z oczekiwaniami
  • Szybkość działania porównywalna z Tizen
  • Wygodny sklep z aplikacjami, podzielonymi tematycznie. Część aplikacji zainstalowana jest fabrycznie. Dostęp do wszystkich najpopularniejszych aplikacji jak Youtube, Netflix czy HBO Max
Jak każdy system – ten też posiada wady. Są nimi:
  • Brak wsparcia dla starszych, kilkuletnich telewizorów, przez co niektóre aplikacje mogą nie działać na odbiornikach zakupionych dawniej. Przykładem jest HBO Max nieobsługiwane na TV LG z 2017 roku
  • Zdarza się, że działa wolniej na starszych TV
  • Ograniczona liczba aplikacji

Android TV czy Smart TV? Co wybrać?

android tv czy smart tvWracamy do pytania z początku. Czy wybrać telewizor z Androidem czy bez – ale z innym systemem typu Smart? Jeżeli zdecydujesz się na telewizor ze Smart TV, to ja polecam wybór Android TV. Czy warto? Jak najbardziej. To w mojej opinii zdecydowanie najlepszy z opisanych przeze mnie systemów. Na szczególną uwagę zasługuje dostęp do wszystkich możliwych aplikacji do pobrania z Google Play – praktycznie nie ma takich, które nie występują na Androidzie.

Ciekawostką jest to, że opinie o Android TV są różne. Spotkałem się nawet z bardzo negatywnymi – ze względu na trudności w obsłudze czy menu zajmujące cały ekran. Zdarzają się osoby, którym bardziej do gustu przypada lekkość i szybkość Tizen czy WebOS. Jeśli cenisz sobie stabilność i wygodę obsługi, być może przekonają Cię konkurencyjne systemy Smart. Na pewno docenisz wtedy przejrzystość menu i łatwy dostęp do wszystkich funkcji.

Jeśli jednak liczysz na wieloletnie wsparcie swojego telewizora oraz dostęp do praktycznie wszystkich możliwych aplikacji, to rozważając Smart TV vs Android TV vs Tizen – na pewno wybierzesz Androida. WebOS oraz Tizen są świetne, według mnie brakuje im jeszcze przynajmniej kilku lat na rynku i wielu sukcesów, by dogonić lidera.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telewizja
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *