Wirtualny numer telefonu: co to jest, jak działa i jak go utworzyć?

Wirtualny numer telefonu jest chętnie wykorzystywany przez internautów, ale nie tylko. W dzisiejszych czasach możemy go wykorzystać niemal wszędzie! Z pewnością każdy użytkownik sieci zauważył, że wiele portali czy też aplikacji wymaga weryfikacji za pomocą numeru. Nie zawsze możemy ominąć ten krok, co stanowi spore utrudnienie.

Większość osób posiada wyłącznie jeden telefon, którego nie chce jednocześnie wykorzystywać do celów zawodowych, w mediach społecznościowych i na portalach randkowych. Rozwiązanie opisywanego problemu jest łatwiejsze, niż mogłoby się wydawać!

Bardzo często bywa tak, że strony, na których już od lat jesteśmy zainteresowani wymagają podania swoich namiarów telefonicznych. Jeśli tego nie zrobimy, utracimy dostęp do zasobów portalu. Z punktu widzenia użytkownika nie jest to uczciwym rozwiązaniem. Całe szczęście, utworzenie wirtualnego numeru telefonu nie jest zbyt czasochłonne, ani skomplikowane.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, to koniecznie zapoznaj się z dalszą częścią wpisu.

Czym jest wirtualny numer telefonu?

czym jest

Udostępnienie numeru telefonu jest od nas wymuszane w różnych sytuacjach – w wielu przypadkach jest to kompletnie zbędne, jednak nie można pominąć tego kroku. Wiadomym jest, że im częściej „rozdajemy” swoje dane kontaktowe, tym wyższe ryzyko tego, że trafią one np. do bazy marketingowej. Po pewnym czasie możemy zacząć być „nękani” telefonami z rozmaitymi ofertami, którymi nie jesteśmy zainteresowani.

Kolejną kwestia, którą warto poruszyć jest anonimowość. Obecnie każdy numer telefonu musi zostać zarejestrowany. Z tego względu wiele osób nie ma ochoty podawać go np. podczas zakładania konta na portalu dla singli. Mamy opory pomimo ochrony danych osobowych – jest to całkowicie zrozumiałe.

Wirtualny nr telefonu wymaga dostępu do internetu, a więc należy o tym pamiętać – jest on przypisywany na określony czas i nie jest to opcja na „stałe”. W zdecydowanej większości przypadków możemy jedynie odbierać połączenia oraz wiadomości, natomiast nie mamy możliwości ich wykonywania. Trzeba podkreślić, że przesył danych możliwy jest dzięki połączeniu internetowemu, przez co zasięg operatora nie ma w tym przypadku zastosowania. Aby korzystać, musimy być podłączeni do sieci.

Dlaczego warto skorzystać z internetowego numeru telefonu?  

Wirtualny numer telefonu do odbierania SMS, a nawet połączeń głosowych zapewnia szereg korzyści. Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę, że nie w każdym przypadku omawiana metoda okaże się skuteczna. Im bardziej oblegany numer, tym gorzej. W przypadku popularnych portali internetowych do jednych danych kontaktowych można przypisać tylko jedno konto użytkownika. W praktyce oznacza to, że jeśli nie będziemy mieli odrobiny szczęścia, nie uda nam się też pomyślnie zakończyć weryfikacji, ponieważ wpisywane cyferki będą już „zajęte”.

dlaczego warto korzystać z wirtualnego numeru?

Polski wirtualny numer telefonu jest niezbędny głównie na stronach wykrywających lokalizację. W takich sytuacjach podanie kontaktu niemieckiego lub tureckiego nie przyniesie pożądanych rezultatów, a więc należy o tym pamiętać.

Zastanawiasz się, jakie plusy posiada wirtualny telefon? Do najważniejszych zalet opisywanego rozwiązania można zaliczyć:

  • Brak konieczności podawania prywatnego numeru telefonu – dane kontaktowe nie powinny być udostępniane na każdej stronie/aplikacji, która o to poprosi. Jeszcze kilka lat temu numery nie były rejestrowane, co zapewniało większą swobodę. Niejedna osoba kupowała nową kartę tylko po to, aby skorzystać z niej raz lub dwa. Obecnie wiąże się to z dużą ilością czasochłonnych formalności. Pamiętajmy jednak o tym, że wirtualny numer telefonu nie jest nam przypisywany na stałe, a na określony czas (od kilku minut do kilku dni).
  • Możliwość zachowania anonimowości – bywa tak, że chcemy utworzyć nowe konto na portalu, jednak obawiamy się, że nasze dane osobowe trafią w niepowołane ręce. Teoretycznie taka sytuacja nigdy nie powinna się zdarzyć, jednak dla wewnętrznego spokoju bezpieczniej skorzystać z wirtualnego numeru wszędzie tam, gdzie zależy nam na prywatności.
  • Ochrona przed spamem – osoby, które posiadają swój numer telefonu kilka lat z pewnością podawały go w wielu różnych miejscach. Zwykle przekłada się to na ogromną ilość spamu oraz uciążliwych połączeń. Blokowanie kolejnych telemarketerów jest niezwykle męczące. Nie można również zapomnieć o ryzyku otrzymania wiadomości niebezpiecznych – kliknięcie w niezweryfikowany link może zakończyć się nawet przejęciem kontroli nad telefonem lub kontem bankowym! Właśnie dlatego nie należy lekceważyć zagrożenia.

ochrona przed spamem

  • Szeroki zakres zastosowań – z wirtualnych numerów korzystają zarówno osoby prywatne, jak i firmy. Wynika to z faktu, że mogą być one wykorzystywane na wielu różnych stronach internetowych np. z muzyką, filmami, czy też grami komputerowymi. Przedsiębiorcy zazwyczaj decydują się na wirtualną centralę telefoniczną, która funkcjonuje na nieco innych zasadach i jest dodatkowo płatna. Do celów biznesowych często wykorzystuje się wirtualne numery stacjonarne, które ułatwiają zdobycie zaufania odbiorcy.
  • Niższe ryzyko utraty gotówki – faktem jest, że tylko nieliczni czytają regulaminy konkretnych usług od deski do deski. Wszelkie informacje o wysokich opłatach (np. aktywacyjnych) podawane są zazwyczaj bardzo małym druczkiem. Nierzadko wystarczy jeden SMS, aby stracić kilkadziesiąt, a nawet kilkaset złotych. Wirtualny numer jest więc niezastąpiony w przypadku podejrzanych stron, które nie zostały zweryfikowane.
  • Brak dodatkowych kosztów – bez trudu znajdziemy strony oraz aplikacje oferujące wirtualny numer za darmo. Oczywiście w takiej sytuacji musimy liczyć się z pewnymi ograniczeniami oraz reklamami. To doskonała opcja na to, aby przetestować omawianą usługę. Ci, którzy zdecydowali się na wersję płatną mogą liczyć na szereg udogodnień, jednak przeciętny użytkownik rzadko kiedy ich potrzebuje.
Próbowałeś korzystać z wirtualnego numeru podczas rejestracji na Facebooku, Vinted, Badoo, czy też innym popularnym portalu? Łatwo zauważyć, że bardzo ciężko jest tutaj „oszukać” mechanizm weryfikujący. W dużej mierze wynika to z faktu, że polskie numery wirtualne cieszą się ogromną popularnością, a na tego typu witrynach mogą zostać wykorzystane wyłącznie raz.

Jak utworzyć wirtualny numer?

tworzenie wirtualnego numeru

Ne masz pojęcia, jak zdobyć wirtualny numer telefonu za darmo? Wbrew pozorom nie jest to tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Nie zapominajmy, że przetestowanie tylko jednego numeru to zbyt mało. Czasami metoda „prób i błędów” sprawdza się najlepiej.

Sprawdź strony, które cieszą się dużym zainteresowaniem oraz uznaniem użytkowników. Przed skorzystaniem z usługi nie zaszkodzi zapoznać się z opiniami innych osób.

1. Twilio.com

Twilio to serwis przejrzysty, a zarazem funkcjonalny. Dostępna jest wyłącznie wersja anglojęzyczna, jednak nic nie stroi na przeszkodzie, aby skorzystać z translatora.  Niezaprzeczalną zaletą jest szeroka baza numerów pochodzących z różnych zakątków świata. 

Z omawianej usługi mogą skorzystać wyłącznie zarejestrowani użytkownicy, co nie każdemu przypadnie do gustu. Utworzenie konta użytkownika wymaga podania nie tylko e-maila, ale również prawdziwego numeru telefonu.

Właśnie dlatego wiele osób rezygnuje już na starcie. Nie zawsze darmowe numery, które zostały zaproponowane przez portal spełniają nasze oczekiwania, jednak ich zmiana wymaga opłaty.

2. Receive-sms-online.com

To zdecydowanie jedna z najpopularniejszych stron do obierania wiadomości SMS. Trafia na nią większość osób, które w przeszłości poszukiwały wirtualnego numeru.

Na pierwszy rzut oka portal jest przestarzały i niezbyt estetyczny pod względem wizualnym, jednak funkcjonuje całkiem sprawnie.  Ponadto, nie musimy dokonywać rejestracji, ani ponosić dodatkowych kosztów.  Po wejściu na witrynę wyświetlają nam się numery telefonów – wystarczy wybrać ten, który posłuży nam do komunikacji. Następnie klikamy w niego i odszukujemy wiadomość, która może być skierowana do nas.

3. Countrycode.org

Countrycode.org to opcja dla tych, którym bardzo zależy na polskim wirtualnym numerze. Wymagana jest tutaj pełna rejestracja (w tym aktualnie użytkowany adres e-mail). Po założeniu konta możliwe jest skorzystanie z 10-dniowego okresu próbnego.

Użytkownicy, którzy zdecydowali się podać numer karty musza pamiętać o tym, że płatna subskrypcja rozpoczyna się automatycznie. Musimy więc dezaktywować usługę przed zakończeniem okresu testowego, gdyż w innym przypadku nasz rachunek zostanie obciążony.  Plusem jest spory wybór numerów oraz łatwe zarządzanie wiadomościami. 

Kilka słów o aplikacjach na telefon

dodatkowy numer telefonuNa czas opracowywania tego artykułu, nie udało mi się natrafić na aplikacje, które mają odpowiednio dobre oceny, aby móc je śmiało polecić. Szkoda, bo taki sposób użytkowania z pewnością jest szalenie wygodny.

Programy oczywiście istnieją i można je sprawdzić na własną rękę. Za przykład może posłużyć 2nr – Darmowy Drugi Numer, czyli appka, która jest dostępna zarówno na urządzenia z systemem Android, jak i iOS. Nie ma więc znaczenia, czy posiadasz smartfon Samsung, Xiaomi, Huawei, czy iPhone.

W samym sklepie Play została pobrana ponad 100 000 razy, a więc najpewniej jest to jedna z najpopularniejszych propozycji. Trzeba jednak zwrócić uwagę na fakt, że ostatnie opinie do których dotarłem mają wydźwięk raczej negatywny, przez co sumaryczna ocena użytkowników Androida w chwili obecnej wynosi 3,1/5. Co za tym idzie, nie ma gwarancji, że zadziała w sposób poprawny.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telefony i operatorzy
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *