1080p czy 1080i: co lepsze i który obraz w dekoderze wybrać?

W dzisiejszych czasach mamy niemal nieograniczony dostęp do nowoczesnych technologii. Wiadomym jest, że większość z nas pragnie poczuć się w zaciszu własnego salonu zupełnie tak, jak na sali kinowej. Wysoka jakość odtwarzanego obrazu pozytywnie wpływa na odczucia oraz emocje widza. Możemy dostrzec nawet najmniejsze detale, dzięki czemu relaks przed telewizorem wznosi się na zupełnie nowy poziom. Nie każdy jednak wie, jak ustawić swój dekoder, aby zagwarantować sobie najlepsze doznania.

Nie masz pojęcia, czy wybrać 1080i czy 1080p? Wiele osób posiada podobny problem. Parametr ten określa rozdzielczość ekranu. Mogłoby się wydawać, że jest ona identyczna. Nic bardziej mylnego! Wybór uzależniony jest w dużej mierze od treści, jakie najczęściej wyświetlamy, ale nie tylko.

Stworzone przeze mnie porównanie 1080i vs 1080p z pewnością pomoże podjąć właściwą decyzję. Jeśli mamy taką możliwość, to warto jest przetestować obie rozdzielczości i samodzielnie ocenić, która z nich jest lepsza.

Rozdzielczość 1080p

Na początku zapoznaj się z zasadą działania obu technologii. Liczba 1080 oznacza obraz posiadający 1080 poziomych linii. Literka „p” symbolizuje obraz progresywny, czyli bez przeplotów.rozdzielczość 1080p

Kwestią, którą należy poruszyć są także proporcje obrazu. W przypadku rozdzielczości 1080p jest on panoramiczny (proporcje 16:9). Pełna rozdzielczość to 1920 x 1080 pikseli. Oznacza to, że na każdą z 1080 poziomych linii przypada 1920 punktów. Daje nam to łączną wartość 2,1 Mpx (megapikseli).

Przedstawiana technologia często występuje pod nazwą  rozdzielczości Full HD 1080p. W dużej mierze jest to zabieg reklamowy, który ma zachęcić potencjalnych kupujących. Oczywistym jest, że dla wielu osób oznaczenia sprzętu są zupełnie obce, a więc nie mają one pojęcia, które urządzenie jest godne zainteresowania.  W omawianym przypadku istnieje możliwość wyświetlania obrazu w wysokiej rozdzielczości (HDTV). 

Żeby lepiej zrozumieć różnice między 1080p a 1080i warto jest zapoznać się z zagadnieniami technicznymi.

Poniżej przedstawiłem najważniejsze cechy omawianej rozdzielczości.

  • Rozdzielczość 1080p domyślnie wykorzystuje 25 klatek na sekundę w systemie PAL oraz 30 klatek na sekundę w systemie NTSC. Czasami jednak zdarza się, że mamy do czynienia z niestandardowym obrazem – w takiej sytuacji po prawej stronie dopisana jest odpowiednia liczba. Doskonałym przykładem są filmy Blu-Ray, które oznaczane są symbolem 1080p24, co oznacza 24 klatki na sekundę.
  • Jakość obrazu znajduje się na bardzo wysokim poziomie, jednak warto wziąć pod uwagę, że nie jest to technologia idealna. Rozdzielczość 1080p nie jest zalecana w przypadku dynamicznej akcji (szybko zmieniającego się obrazu). W przypadku ekranów o dużym rozmiarze można zauważyć utratę płynności.
  • Należy pamiętać, że 1080p to obraz progresywny. Rozdzielczość jest wysoka, jednak częstotliwość odtwarzania klatek relatywnie niska. Może okazać się, że podczas odtwarzania, niektórych materiałów lepiej sprawdzi się 720p – rozdzielczość jest sporo niższa, jednak częstotliwość klatek niemal dwa razy wyższa. Właśnie dlatego obraz zmienia się o wiele płynniej.
Warto wiedzieć, że niektóre kanały telewizyjne nie akceptują już rozdzielczości 1080p – są one przystosowane do 1080i. Mowa tutaj o m.in. TVP1 HD oraz TVP2 HD, które dostępne są w ramach naziemnej telewizji cyfrowej.

Rozdzielczość 1080i

Rozdzielczość 1080i oznacza strumień z przeplotem. Podobnie, jak poprzednio liczba oznacza 1080 linii. Literka „i” symbolizuje emisję obrazu z przeplotem. Wydaje się być to skomplikowane, jednak dość łatwo przyswoić zasadę działania. Warto wspomnieć, że w omawianym przypadku również mamy do czynienia z obrazem panoramicznym o proporcjach 16:9.

Obraz z przeplotem polega na podzieleniu każdej klatki na dwie części. Jedna z nich zawiera wyłącznie linie nieparzyste, a druga parzyste. Warto podkreślić, że obie części są przesyłane osobno. Dopiero po ich złożeniu następuje stworzenie docelowej klatki.
rozdzielczość 1080i

Głównym założeniem technologii 1080i jest osiągnięcie jeszcze lepszej jakości obrazu. Obie części pełnej klatki rejestrowane są w zupełnie innym momencie. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie satysfakcjonującej płynności obrazu – pod tym względem 1080i zdecydowanie wygrywa z 1080p. Warto jednak wziąć pod uwagę, że nie w każdej sytuacji odnotujemy oczekiwaną różnicę, ponieważ  opisywana rozdzielczość została przystosowana przede wszystkim do ekranów kineskopowych, które obecnie są relatywnie rzadko wykorzystywane. 

Sprawdź, czym charakteryzuje się rozdzielczość 1080i – najistotniejsze cechy opisałem poniżej.

  • Technologia 1080i została stworzona z myślą o dynamicznych obrazach. Zapewnia ona wyższą płynność, co jest odczuwalne np. podczas oglądania rozgrywek sportowych. Wszelkie ruchy, które obserwujemy na ekranie telewizora zmieniają się łagodnie, a więc nie odnotowuje się tutaj charakterystycznych „przeskoków”, czy też innych niedociągnięć.
  • Najlepszy efekt uzyskamy podczas oglądania TV na ekranach kineskopowych. Jeśli mamy do czynienia z współczesnym wyświetlaczem (np. LCD), to może pojawić się lekkie przekłamanie obrazu. W takiej sytuacji często dochodzi również do jego rozmycia. Właśnie dlatego wiele urządzeń eliminuje przeplot, aby utrzymać wysoką jakość odtwarzania. Jest to kluczowe szczególnie w przypadku dużych ekranów.
  • Warto wiedzieć, że 1080i doskonale sprawdza się podczas transmisji sygnału o wysokiej rozdzielczości. Omawiana rozdzielczość wymaga niemal dwukrotnie mniejszego strumienia danych, niż 1080p. Zmniejsza to ryzyko pojawianie się opóźnień, czy też innych niedoskonałości.
  • Zazwyczaj spotykamy się z 50 klatkami na sekundę w systemie PAL (25 pełnych klatek) oraz 60 klatkami w systemie NTSC (30 pełnych klatek). Mogłoby się wydawać, że są to identyczne wartości, jak w przypadku 1080p. Nie jest to prawdą! Należy uwzględnić, że każda klatka obrazu 1080i składa się z dwóch klatek, które zostały utworzone w zupełnie innym momencie. Właśnie dlatego efekt jest nieco inny, niż w rozdzielczości 1080p, gdzie od początku mamy do czynienia z pełną klatką.
Oczywiście opisywana technologia nie jest pozbawiona niedociągnięć. W przypadku nowoczesnych telewizorów mogą pojawić się rozmycia i zniekształcenia, czego nie odnotowuje się w rozdzielczości 1080p.

1080i czy 1080p? Co lepsze?jaką decyzję podjąć

Znając najważniejsze różnice między 1080i a 1080p łatwiej jest określić, która technologia lepiej sprawdzi się w naszym przypadku. Faktem jest, że obie zapewniają obraz w jakość HD, jednak jest on nieco inaczej odtwarzany. Nadal masz problem z podjęciem decyzji? Zapoznaj się z poniższą tabelą, która z pewnością okaże się pomocna:

1080p 1080i
Typ: progresywny (bez przeplotu) z przeplotem
Pełna rozdzielczość: 1920 x 1080 pikseli 1920 x 1080 pikseli
Rodzaj klatki: pełna złożona z dwóch klatek zrobionych w innym momencie
Jakość obrazu: wysoka wysoka
Płynność obrazu: niska wysoka
Zjawiska niepożądane: brak płynności ruchów w przypadku dynamicznie zmieniających się obrazów; lekkie migotanie możliwość utraty jakości (w przypadku ekranów pozbawionych algorytmu usuwanie przeplotów)

Zarówno 1080p, jak i 1080i są przystosowane to telewizji nowej generacji. Nie można jednoznacznie powiedzieć, która rozdzielczość sprawdzi się lepiej, gdyż jest to kwestia bardzo indywidualna. Obraz progresywny, czyli 1080p cechuje się wyższą stabilnością, jednak zachodzi tutaj ryzyko pojawiania się kłopotliwego migotania.  Ponadto sprawdza się średnio podczas odtwarzania dynamicznych filmów akcji, a nawet rozgrywek sportowych.  Może okazać się, że częstotliwość jest zbyt niska, aby wyświetlić dany ruch płynnie. To właśnie wtedy pojawia się „przeskok”.
Każda klatka w technologii 1080i złożona jest z dwóch osobnych klatek. Dopiero po ich połączeniu uzyskujemy klatkę pełną, czyli odtwarzaną na ekranie. Faktem jest, że czas skanowania jest sporo dłuższy, a więc stabilność obrazu jest o wiele niższa, niż w przypadku obrazu 1080p.

Nie można również zapomnieć o tym, że współcześnie wiele kanałów jest nastawionych na rozdzielczość 1080i. W momencie konwersji 1080p na 1080i można zaobserwować gwałtowny ruch, który zmniejsza komfort oglądania telewizji. Właśnie dlatego duże znaczenie ma również to, jakie treści nadawane są przez dostawcę.

Krótkie podsumowanie

Analizując opinie znalezione w sieci można dojść do wniosku, że wiele osób nie widzi większej różnicy pomiędzy obrazem 1080p oraz 1080i, szczególnie jeśli obraz odtwarzany jest na niewielkich ekranach. Nieco inaczej jest w przypadku większych wyświetlaczy, gdzie wymagana jest wyższa szczegółowość. Oczywistym jest, że można tuta zaobserwować nawet najmniejsze niedociągnięcia.co lepsze

  • Obraz 1080p wydaje się być lepszy, ponieważ jest klarowny, a zarazem szczegółowy i stabilny. Należy jednak uwzględnić ryzyko lekkiego migotania, które jest następstwem zbyt gwałtownych ruchów, których opisywana technologia nie może przetworzyć.
  • Technologia 1080p nie wymaga dodatkowego przetwarzania. Inaczej jest w przypadku rozdzielczości 1080i – obraz może zostać zniekształcony przez nowoczesne telewizory.
  • Rozdzielczość 1080i umożliwia swobodne skalowanie obrazu bez ryzyka utraty jakości.
  • W formacie 1080i często nadawane są kanały telewizji cyfrowej. Zapewnia on płynne przejścia pomiędzy dynamicznymi ruchami.
Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telewizja
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *