Akcelerometr i żyroskop w telefonie: co to jest i jak działają czujniki w smartfonach?

Nie ma wątpliwości co do tego, że czujniki w smartfonach znacząco podnoszą funkcjonalność urządzenia – są absolutnie obowiązkowe we współczesnych modelach. Faktem jest, że wiele osób nie ma pojęcia, w jaki sposób one działają, a także do czego służą. Podczas codziennej eksploatacji telefonu raczej nie zastanawiamy się, dlaczego telefon reaguje na np. przystawienie go do policzka, czy też zmianę orientacji z pionową na poziomą. W przeszłości mogliśmy o tym jedynie pomarzyć, ponieważ dostępne modele nie były zbyt zaawansowane technologicznie.

To, ile sensorów mamy do dyspozycji zależy od klasy urządzenia. Wiadomym jest, że najnowocześniejsze modele wyposażone są nawet w kilkanaście czujników. Telefony z niskiej półki cenowe gwarantują zwykle jedynie podstawowy zestaw, jednak dla większości osób jest to zupełnie wystarczające. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb.

Pod lupę warto jest wziąć  akcelerometr oraz żyroskop , jednak nie zapominajmy również o innych sensorach m.in. barometrze, czujniku wilgotności, magnetometrze, czujniku gestów, czujniku światła. Ich zadaniem jest przede wszystkim integracja telefonu z otoczeniem. Znacząco poprawiają poziom wygody, a także zwiększają zakres zastosowań urządzenia.

Co to jest akcelerometr?

czym jest akcelerometr

Wiele osób nie ma pojęcia, czym jest akcelerometr w telefonie. To nic innego, jak czujnik odpowiadający za pomiar przyspieszenia liniowego oraz kątowego. Właśnie dlatego jest on również zwany przyspieszeniomierzem, jednak wspomniana nazwa jest relatywnie rzadko wykorzystywana.

 Zasada działania akcelerometru nie jest zbyt skomplikowana – posiada on bezwładny ciężarek, który reaguje na ruch. Interesujący faktem jest to, że już od lat jest on stosowany w przemyśle m.in. poduszkach powietrznych montowanych w pojazdach. Od 2000 roku opisywana technologia stosowana jest również w branży urządzeń elektronicznych. 

Teoretycznie przyspieszeniomierz może posiadać ruch własny, jednak w omawianym przypadku większe znaczenie ma ruch wykonany przez urządzenie. Poprzez zmianę położenia urządzenia możemy aktywować określoną funkcję. Prawdą jest, że nie każdy użytkownik smartfona ma świadomość, że korzysta na co dzień z akcelerometru.

Do czego służy przyspieszeniomierz w smartfonie?

Akcelerometr w telefonie pełni bardzo ważną rolę, jednak tylko nieliczni zdają sobie z tego sprawę. Warto podkreślić, że w dzisiejszych czasach raczej nie znajdziemy w sprzedaży smartfona, który nie posiada opisywanego czujnika. Jest on obecny nawet w najtańszych modelach za kilkaset złotych. Oczywiście telefony tradycyjne (czyli np. dla seniorów) nie posiadają takich udogodnień, jednak nie można zaliczyć ich do kategorii smartfonów.

do czego jest wykorzystywany

Głównym zadaniem przyspieszeniomierza jest stabilizacja obrazu. Wykrywa on nawet najdrobniejsze drgania, co jest zauważalne podczas wykonywania zdjęć, czy też nagrywania wideo. Nawet fotografie zarejestrowane w ruchu (np. podczas biegu) są dość ostre i wyraziste. W przypadku telefonów bez akcelerometru ilość niedoskonałości obrazu byłaby bardzo duża.

Na uwagę zasługuje fakt, że urządzenia wyposażone w czujnik, jakim jest akcelerometr mogą stanowić doskonały kontroler np. podczas gier. Na uwagę zasługuje fakt, że opisywany sensor obecny jest nie tylko w smartfonach, ale również wielu innych urządzeniach np. smartwatchach, czy też smartbandach.

  • Z pewnością wiele osób zauważyło, że obracając telefon (zwykle do góry nogami) można wyciszyć dźwięk informujący o połączeniu przychodzącym – bez akcelerometru byłoby to niemożliwe.
  • Podczas wielu gier (np. wyścigowych) sterowanie odbywa się poprzez przechylenie smartfona. Omawiany sensor wykrywa ruch, jaki wykonuje użytkownik. Jest to niezwykle komfortowe, ponieważ wykorzystywanie wyłącznie niewielkiej klawiatury telefonu nie zapewnia oczekiwanej efektywności.
  • Sportowcy, czy też osoby aktywne korzystają z wielu aplikacji, które opierają swoje działanie na przyspieszeniomierzu. Mowa tutaj o m.in. aplikacji liczącej kroki – niejeden użytkownik zastanawiał się, jak to możliwe, że telefon wie, kiedy się przemieszczamy.
  • Wspomniany czujnik wspomaga wykonanie zdjęć, czy też nakręcenie filmu „w ruchu”. W innym przypadku drgania spowodowałyby rozmazanie obrazu. Nie należy bowiem zapominać, że rozdzielczość aparatu to nie wszystko.

Czym jest żyroskop w smartfonie?

Żyroskop w telefonie to kolejny czujnik, który warto jest poznać. Bardzo często pozostaje on niedoceniony przez użytkowników smartfona, a to dzięki niemu możliwy jest pomiar położenia urządzenia w przestrzeni. Być może nie brzmi to zrozumiale, jednak zasada działania jest prosta.

Żyroskop w telefonie komórkowym składa się z płytek w mikroskopijnym rozmiarze. Zmiana ciśnienia wprawia je w wibracje. Zmiana położenie smartfona aktywuje sensor, co przekłada się na wystąpienie konkretnego efektu  np. zmiany orientacji wyświetlanego obrazu. Wiadomym jest to, że zakres zastosowań jest o wiele większy, a wszystko zależy od tego, z jakich aplikacji korzystamy.

żyroskop w telefonie

Obecnie smartfon z żyroskopem to standard, a więc nie trzeba obawiać się, że urządzenie z opisywanym czujnikiem jest droższe w zakupie. Sporym plusem jest fakt, że opisywany sensor uchodzi za bardzo precyzyjny, co zmniejsza ryzyko wystąpienia błędów w odczycie położenia telefonu.  Żyroskop cieszy się szczególnym zainteresowaniem wśród graczy.

  • Nie masz pojęcia, jak sprawdzić czy telefon ma żyroskop? To bardzo łatwe!  Najlepiej zapoznać się z specyfikacją danego urządzenia, ponieważ to właśnie tam znajdują się wszystkie kluczowe dane.  Istnieje również możliwość pobrania darmowej aplikacji, która zweryfikuje, czy omawiany czujnik jest dostępny.
  • Zastanawiasz się, jak włączyć żyroskop? Jeśli twój telefon go posiada, to zostanie on aktywowany automatycznie, więc nie ma konieczności zmiany ustawień. W przypadku gdy czujnik nie działa winne może okazać się oprogramowanie. Diagnoza usterki zwykle odbywa się w serwisie.
  • Niektórzy użytkownicy próbowali wykorzystać połączenie akceleratora oraz czujnika pola magnetycznego do tego, aby uzyskać sensor działający podobnie, jak żyroskop. Należy jednak podkreślić, że jest to skomplikowane, a w wielu przypadkach podjęte próby nie przyniosły oczekiwanych rezultatów.

Do czego wykorzystywany jest żyroskop?

Posiadacze przestarzałych smartfonów często nie mogą korzystać z żyroskopu. Różnica w komforcie obsługi jest znacząca – dopiero, gdy do ręki weźmiemy telefon bez czujnika ruchu zauważymy, że coś jest nie tak. Większość osób nie odnotowuje tego, że z sensorów monitorujących położenie urządzenia korzysta się niemal non stop.

Miłośnicy gier, czy też aplikacji monitorujących różnorodne formy aktywności powinni upewnić się, że wybrany telefon posiada żyroskop. Na szczęście coraz rzadziej można się spotkać ze smartfonami pozbawionymi opisywanego czujnika. Pamiętajmy, że jest on wykorzystywany już od kilku lat, a więc nawet starsze modele mogą być w niego wyposażone.

przykładowe zastosowania

Myślisz, że żyroskop jest Ci całkowicie zbędny? Istnieje duża szansa, że nie masz pojęcia, jakie możliwości daje owy czujnik.

  • Spotkałeś się z możliwością zmiany piosenki w odtwarzaczu muzycznym, odczytania wiadomości tekstowej, czy też przewinięcia strony dokumentu tekstowego poprzez potrząśnięcie telefonem? Jest to możliwe dzięki żyroskopowi!
  • Opisywany sensor może okazać się przydatny nawet podczas korzystania z kalkulatora. Wystarczy jedynie odchylać telefon w określonym kierunku, aby wykonać wybrane działania matematyczne.
  • Żyroskop jest chętnie wykorzystywany przez osoby aktywne, które preferują np. biegi na orientację. Wynika to z faktu, że pozwala on wyjątkowo precyzyjnie określić obecne położenie użytkownika.
  • Przedstawiany sensor cieszy się sporą popularnością wśród graczy. Przykładem jest świetnie znana gra Pokemon Go, podczas której widzimy obraz na „naturalnym tle” (za pośrednictwem aparatu). W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że żyroskop podnosi poziom realizmu.
  • Jeśli masz zamiar w przyszłości korzystać z headsetu wirtualnej rzeczywistości (VR), to telefon z żyroskopem jest absolutną podstawą. Wykrywa on m.in. ruchy wykonywane głową, które odpowiadają za aktywność postaci kierowanej w grze.
Nie zawsze korzystanie z żyroskopu podczas gier jest wskazane. Niektórzy użytkownicy zauważyli, że aktywny czujnik pochłania sporą ilość energii, a tym samym prowadzi do szybszego rozładowania baterii.

Czym się różni akcelerator od żyroskopu?

Współczesne smartfony posiadają zwykle nie tylko akcelerator, ale również żyroskop. Należy podkreślić, że są to dwa zupełnie inne czujniki. Nie można więc powiedzieć, że posiadają one takie same cechy. Z oczywistych względów nie stosuje się ich zamiennie, a równocześnie, ponieważ doskonale się uzupełniają.

Akcelerator dokonuje pomiaru przyspieszenia liniowego, podczas gdy żyroskop w sposób bezpośrednio mierzy orientację. Istotnym rozgraniczeniem jest to, że tylko przyspieszeniomierz pozwala określić odległość, która została przebyta przez użytkownika urządzenia mobilnego.
Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telefony i operatorzy
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *