Ambilight w TV: co to jest, jakie opinie ma technologia i czy warto kupić telewizor z tą funkcją?

Telewizory z Ambilight nie są już nowością, jednak cieszą się one sporym zainteresowaniem. Opisywana technologia nie wpływa na funkcjonalność sprzętu – odpowiada ona przede wszystkim za efekty wizualne, a tym samym odczucia podczas oglądania TV. Diody umieszczone w tylnej części obudowy odpowiadają za generowanie kolorowego światła, które rozświetla przestrzeń znajdującą się za urządzeniem. To prawdziwa gratka dla tych, którzy przywiązują dużą wagę do detali. Atutem jest możliwość przystosowania efektów świetlnych do indywidualnych preferencji – do wyboru jest kilka różnych trybów pracy, co stanowi sporą zaletę.

 Technologia Ambilight w telewizorze może sprawić, że ekran będzie wydawał się optycznie większy, niż jest w rzeczywistości. Oczywiście to jedynie pozory, jednak wielu użytkowników jest w pełni usatysfakcjonowanych. Omawiana funkcja jest kompletnie zbędna dla tych, którzy posiadają ograniczony budżet i nie chcą wydawać zbyt dużej ilości gotówki. W takiej sytuacji lepiej poszukać innego odbiornika – dodatkowe opcje wizualne nie powinny stanowić priorytetu. 

Należy wspomnieć, że Ambilight jest autorskim rozwiązaniem marki Philips. Nie oznacza to jednak tego, że występuje ono we wszystkich telewizorach tego producenta. Przed podjęciem decyzji zakupowej należy dokładnie przeanalizować specyfikację techniczną. Być może znacznie korzystniejsze będzie stworzenie własnego podświetlenia – wbrew pozorom nie jest to tak trudne, jak mogłoby się wydawać.

Czym jest technologia Ambilight?

czym jest Ambilight

Na samym początku warto jest wyjaśnić, na czym polega technologia Ambilight. Nie jest ona zbyt skomplikowana! Opisywany system występujący w telewizorach marki Philips sprawia, że obraz nie zamyka się wewnątrz ramek obudowy. Podświetlenie znajdujące się na ścianach sprawia, że ekran wydaje się być nieco większy – jest to jedynie złudzenie, jednak odczucia użytkownika ulegają znaczącej poprawie. Należy jednak podkreślić, że każdy widz posiada zupełnie inne wymagania. Nie można więc powiedzieć, że uzyskany efekt przypadnie do gustu absolutnie wszystkim.

Telewizory z technologią Ambilight posiadają wbudowane diody LED, które znajdują się w tylnej części obudowy. To właśnie one odpowiadają ze emisję kolorowej poświaty. Na uwagę zasługuje fakt, że efekty świetlne są dostosowywane do odtwarzanych treści w czasie rzeczywistym. Właśnie dlatego robią one ogromne wrażenie!

Za działanie systemu Ambilight odpowiadają w dużej mierze zaawansowane algorytmy, które analizują treści wyświetlane na ekranie. Największe znaczenie ma w tym przypadku to, jakie barwy dominują – wpływa to na kolory emitowanego przez diody światła. Należy wspomnieć, że różni się ono nie tylko barwą, ale także intensywnością. Wszystko to sprawia, że opisywana technologia może zostać przystosowana do rozmaitych materiałów wideo, a nawet gier. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby kolory zmieniały się w rytm muzyki!

 • System Ambilight to autorski projekt marki Philips. Właśnie dlatego podczas wyboru urządzenia nie musimy zastanawiać się, jakiego producenta wybrać. Omawiana technologia nie może być wykorzystywana przez konkurentów, a więc nie warto tracić czasu na szukanie innego sprzętu. W sprzedaży nie są dostępne modele marki Samsung z funkcją Ambilight.
 • Pożądanego efektu świetlnego nie uzyskamy w każdym przypadku. Z tego powodu dobrze jest przemyśleć zakup, aby nie wyrzucić gotówki w błoto. Podstawą jest to, aby ściana znajdująca się za telewizorem była jednolita, a zarazem niezastawiona. Istotne jest również to, aby wokół nie umieszczać żadnych ozdób.
 • Decydując się na zakup TV z Ambilight należy uwzględnić, że taki sprzęt najlepiej sprawdza się w przestronnym wnętrzu. Patrzenie na ekran ze zbyt małej odległości nie jest dobrym pomysłem.
 • Wiadomym jest, że najbardziej spektakularny efekt uzyskamy w zaciemnionym pomieszczeniu. Wystarczy zaciągnąć rolety i wyłączyć oświetlenie górne, czy też lampki.
 • To od nas zależy, czy kolorowa poświata będzie emitowana z każdej strony odbiornika, czy po bokach oraz z góry. Opcji jest wiele, a zmiana trybu pracy nie stanowi najmniejszego problemu.
Obsługa sprzętu z funkcją Ambilight nie jest skomplikowana. Omawiana technologia może zostać aktywowana oraz dezaktywowana w ciągu krótkiej chwili, a więc jest to zadanie, z którym każdy sobie poradzi. Niezbędne informacje znajdują się w instrukcji producenta. Ci, którzy nie posiadają wersji papierowej powinni zajrzeć do sieci.

Jakie są rodzaje podświetlenia Ambilight?

Posiadacze telewizora z podświetleniem z tyłu mogą w pełni dopasować sprzęt do osobistych preferencji, co zapewnia pożądany poziom swobody.

Można wyróżnić cztery następujące odmiany technologii Ambilight:

 1. dwustronny,
 2. trójstronna,
 3. czterostronna,
 4. projekcyjna (AmbiLux).

dostępne warianty

Trzeba podkreślić, że urządzenie nie musi gwarantować wszystkich powyższych wariantów! Należy zwrócić na to uwagę jeszcze przez podjęciem decyzji zakupowej, tak aby uniknąć niemiłej niespodzianki po podłączeniu sprzętu. Wiadomym jest, że najtańszy jest dwustronny system, który emituje światło wyłącznie z dwóch stron. Jest to również polecana opcja, jeśli wnętrze nie jest zbyt duże.

 Jeśli interesuje nas technologia Ambilight trójstronna, czterostronna, czy też projekcyjna, to musimy liczyć się z większym wydatkiem. Wiadomym jest, że im bardziej zaawansowane technologicznie urządzenie, tym wyższy koszt jego zakupu. Lepiej zastanowić się, czy omawiane udogodnienie jest nam potrzebne. Nie w każdym przypadku oświetlenie telewizora na ścianie jest potrzebne do tego, aby stworzyć klimat w pomieszczeniu. 

Zastanawiasz się, jaki wariant będzie najlepszy dla Ciebie? Zapoznaj się z poniższymi wskazówkami, dzięki którym podjęcie decyzji stanie się prostsze.

 • Podświetlenie dwustronne znakomicie sprawdza się w małych i średnich wnętrzach. Uzyskany efekt nie będzie przytłaczający.
 • Trójstronne oświetlenie Ambilight najlepiej wybrać, jeśli urządzenie znajduje się na półce lub podstawce. Poświata emitowana jest na boki oraz w górę. Nie jest to wariant polecany, jeśli telewizor wisi na ścianie. Omawiana technologia wzmaga głębie obrazu.
 • Ambilight w wersji czterostronnej oraz projekcyjnej sprawia, że w zaciszu własnego salonu można poczuć się zupełnie tak, jak na sali kinowej. Jest to opcja rekomendowana do wnętrz przestronnych. Ekran wydaje się być optycznie większy. Nie można również nie wspomnieć o tym, że kolory sprawiają wrażenie głębokich i wyrazistych. TV najlepiej powiesić na ścianie.

Należy dodać, że podświetlenie Ambilight nie posiada stałego natężenia. To, jaki efekt wizualny uzyskamy zależy w dużej mierze od emitowanych treści. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby omawiany system aktywować podczas grania w gry wideo lub słuchania muzyki. Jedynym ograniczeniem są preferencje użytkownika, ponieważ producenta nie narzuca sztywnych ram.

Czym są inteligentne żarówki Philips Hue?

żarówki philips hue

Niezwykle interesujące jest to, że podświetlenie Ambilight można zintegrować z inteligentnymi żarówkami Philips Hue. To prawdziwa gratka dla tych, którzy uwielbiają nowoczesne technologie. Kolorowe podświetlenie można przenieść do pomieszczenia! Wszystko zależy od tego, gdzie zdecydujemy się umieścić wspomniane żarówki. Istnieje możliwość wkręcenia ich w lampy podłogowe, stołowe, wiszące, czy też kinkiety. Przed zakupem należy oczywiście sprawdzić rozmiar gwintu, tak aby mieć pewność, że będą one pasować.

Stworzenie systemu inteligentnego oświetlenia nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Potrzebujemy telewizora z technologią Ambilight, mostka Philips Hue oraz żarówek. W przypadku starszych odbiorników należy upewnić się, czy urządzenie obsługuje opisywaną funkcję. Jeśli posiadamy relatywnie nowy sprzęt, to nie musimy się nad tym zastanawiać.

Proces podłączenia i konfiguracji przebiega sprawnie oraz bezproblemowo. Warto jednak uwzględnić, że tok postępowania może się nieco różnić, a wszystko zależy od tego, jaki model telewizora posiadamy. Wystarczy zajrzeć do instrukcji producenta, aby znaleźć potrzebne informacje.

Zalety i wady telewizorów z podświetleniem Ambilight

Zastanawiasz się, czy telewizor z podświetleniem Ambilight jest dla Ciebie? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie – właśnie dlatego dobrze jest zapoznać się z zestawieniem zad oraz walet omawianej technologii. Być może kolorowe światło emitowane przez diody LED sprawi, że oglądanie ulubionych filmów oraz seriali stanie się prawdziwą przyjemnością. Jest to zbędny gadżet dla tych, którzy oglądają przede wszystkim programy informacyjne oraz publicystyczne, a filmy odtwarzają sporadycznie.

zalety i wady podświetlenia tv

 Z technologii Ambilight najchętniej korzystają kinomaniacy oraz gracze. Prawdą jest, że nie każdy użytkownik jej potrzebuje. Niektórzy oglądają TV jedynie raz na jakiś czas, ponieważ nie mają czas na wieczory filmowe. W takiej sytuacji równie dobrze sprawdzi się tańszy odbiornik. 

Zalety technologii Ambilight:

 • Optyczne powiększenie obrazu – opisywany efekt jest zauważalny w szczególności, gdy mamy do czynienia z podświetleniem czterostronnym. Obraz sprawia wrażenie przestrzennego, a zarazem większego, niż jest w rzeczywistości. Sprawia to, że oglądanie materiałów wideo jest o wiele przyjemniejsze. To również świetna opcja dla graczów, którzy stawiają na nieprzeciętne efekty wizualne.
 • Wyjątkowy klimat w pomieszczeniu – to wielki atut dla tych, którzy uwielbiają spędzać długie wieczory oglądając wciągający film lub serial. Podświetlenie ściany znajdującej się za telewizorem prezentuje się niezwykle intrygująco, więc ciężko jest przejść obok obojętnie. Nie potrzebujemy dodatkowego oświetlenia np. kinkietów. Możemy zgasić światło w pokoju oraz zaciągnąć rolety/zasłony. W pomieszczeniu będzie panował magiczny klimat.
 • Mniejsze zmęczenie oczu – oglądając telewizję przy zgaszonym świetle sprawiamy, że nasze oczy szybciej się męczą. Warto wspomnieć, że jest to szkodliwe dla wzorku, co zwiększa ryzyko pogłębiania lub rozwoju rozmaitych schorzeń. Ponadto, wiele osób po prostu zasypia przed ekranem. Podświetlenie Ambilight pozytywnie wpływa na samopoczucie widza.
 • Wyższa głębia obrazu – omawiane podświetlenie dynamicznie dostosowuje się do odtwarzanych treści. Dzięki niemu obraz zyskuje głębi, a także wyrazistości. Znakomicie wpływa to na odczucia widza, więc nawet najbardziej wymagające osoby będą zadowolone.
 • Możliwość personalizacji – to użytkownik decyduje o tym, jaki tryb zostanie aktywowany. Dostępne są trzy opcje – tryb klasyczny, tryb muzyki oraz tryb gry. Na uwagę zasługuje fakt, że zmiana ustawień jest niezwykle prosta, więc każdy poradzi sobie z tym zadaniem.
 • Rozbudowa oświetlenia – telewizor z systemem Ambilight umożliwia rozbudowę inteligentnego oświetlenia. Należy jedynie zaopatrzyć się w mostek oraz żarówki Philips Hue, aby unikatowe efekty świetlne były generowane nie tylko przez telewizor, ale również lampy znajdujące się w danym pomieszczeniu.
 • Szeroki wybór urządzeń – odbiorniki z opisywanym podświetleniem oferowane są wyłącznie przez markę Philips, ponieważ jest to autorska technologia. Niewątpliwym plusem jest fakt, że w sprzedaży znajduje się całkiem sporo interesujących urządzeń. Nawet osoby z ograniczonym budżetem wybiorą model odpowiedni dla siebie.
Aktywowanie funkcji Ambilight wymaga jedynie naciśnięcia jednego przycisku znajdującego się na pilocie. Nie ma konieczności zagłębiania się w ustawieniach sprzętu. Warto dodać, że diody montowane w telewizorach Philips są energooszczędne, więc nie przyczynią się do znacznego podniesienia rachunków za prąd. Oczywiście nie musimy korzystać z podświetlenia non stop – to użytkownik decyduje o tym, kiedy zostanie ono włączone/wyłączone.

Wady technologii Ambilight:

 • Wyższa cena zakupu telewizora – wiadomym jest, że za udogodnienia należy dodatkowo zapłacić. Najtańsze są modele posiadające jedynie dwustronne podświetlenie. Nie są one jednak polecane w przypadku dużych pomieszczeń, gdyż uzyskane efekty wizualne nie będą spektakularne. Najdroższe są urządzenia z oświetleniem czterostronnym oraz projekcyjnym. Jeśli nie zależy nam na opisywanej technologii, to lepiej poszukać innego sprzętu. Najważniejsze są parametry użytkowe odbiornika, a nie jego gadżety.
 • Brak swobody montażu – teoretycznie telewizor może zostać zamontowany w dowolnym miejscu, jednak nie zawsze uzyskamy pożądaną jakość podświetlenia. Przede wszystkim należy zadbać o to, aby ściana za urządzeniem była gładka i jednolita. Najlepiej sprawdzi się tutaj biała powierzchnia, jednak nie jest to warunkiem koniecznym. Nie należy umieszczać za urządzeniem żadnych ozdób i elementów, które mogłyby przyciągać wzrok.

Jaki telewizor z Ambilight wybrać?

jaki telewizor wybrać

Wybór telewizora wyposażonego w funkcję Ambilight bywa sporym wyzwaniem. Na samym początku należy określić maksymalny budżet. Omawiany sprzęt marki Philips nie jest zarezerwowany wyłącznie dla tych, którzy posiadają ogromną ilość gotówki.

Przed podjęciem decyzji należy zwrócić uwagę na następujące czynniki:

 • Przekątna ekranu – rozmiar urządzenia powinien zostać tranie dopasowany do wielkości pomieszczenia. Należy również sprawdzić, czy możliwe jest zachowanie minimalnej zalecanej odległości dla konkretnej przekątnej (w sieci znajdują się gotowe kalkulatory). Trzeba również pamiętać, że im większy ekran, tym wyższa cena zakupu.
 • Rodzaj technologii – podświetlenie Ambilight występuje w wersji dwustronnej, trójstronnej, czterostronnej oraz projekcyjnej. Wybierając najlepszy wariant należy uwzględnić wielkość wnętrza, w którym będzie znajdował się odbiornik. Nie bez znaczenia jest również to, czy sprzęt zostanie umieszczony na półce, czy zawieszony na ścianie.
 • System operacyjny – nie każdy wie, że w telewizorach spotykane są różne systemy operacyjne. To właśnie one wpływają na komfort oraz swobodę użytkowania sprzętu. W zdecydowanej większości przypadków spotkamy się z oprogramowaniem Philips Smart TV, jednak pod uwagę dobrze jest wziąć również system Android.
 • Cena zakupu – taniej nie zawsze znaczy lepiej. Czasami rozsądniej zainwestować nieco więcej gotówki, a mieć pewność, że wybrany model posiada zadowalające parametry użytkowe.

Opinie użytkowników

Podświetlenie Ambilight jest łatwe i niekłopotliwe w aktywowaniu. Znakomicie sprawdza się podczas długich wieczorów filmowych, kiedy zależy nam na stworzeniu magicznego klimatu w pomieszczeniu. Szczególną popularnością cieszy się system czterostronny. W dużej mierze wynika to z faktu, że większość osób decyduje się na montaż telewizora na ścianie. To skuteczny sposób na to, aby zaoszczędzić cenną przestrzeń.
Dzięki technologii Ambilight rozgrywki stają się o wiele przyjemniejsze. Telewizory marki Philips wyposażone w omawianą funkcję cieszą się sporym uznaniem graczów. Wydają się być także doskonałym wyborem na domówkę – wystarczy włączyć tryb muzyki!
Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telewizja
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *