Osoby, które nie mają wiedzy z zakresu nowoczesnych technologii bardzo często podejmują zbyt pochopne decyzje o zakupie sprzętu. To wielki błąd! Nawet, jeśli nie jesteśmy ekspertami, to w dobie internetu relatywnie łatwo możemy znaleźć niezbędne informacje.
Jeśli zastanawiasz się, jaki ekran w smartfonie lub telewizorze jest najlepszy, to mój wpis jest właśnie dla Ciebie! Pamiętajmy, że każdy ma nieco inne wymagania. Użytkownicy o standardowych potrzebach często nie widzą większej różnicy, a wszelkie niedociągnięcia pozostają niezauważone.
Czym jest technologia AMOLED?
Technologia Amoled (Active Matrix Organic Light Emitting Diode) uznawana jest za ulepszoną wersję Oled. W tym przypadku mamy do czynienia z matrycą wyposażoną w tranzystor cienkowarstwowy (TFT). Umożliwia to lepszą kontrolę nad przepływem prądu na każdym pikselu. Właśnie dlatego tego typu wyświetlacze zużywają mniejszą ilość energii, a także zapewniają dłuższy czas pracy.
Cechą charakterystyczną ekranów Amoled jest niezwykle głęboka czerń, a także precyzyjne odwzorowanie kolorów. Wiadomym jest, że przekłada się to na lepsze walory wizualne obrazu. Omawiana technologia nie wymaga podświetlenia, dzięki czemu urządzenie zapewnia oczekiwany komfort eksploatacji nawet w pełnym słońcu!Można powiedzieć, że czerń uzyskiwana jest poprzez wygaszanie pikseli. Dzięki temu możliwe było stworzenie funkcji Always On Display. W praktyce oznacza to, że konkretne elementy (np. godzina, temperatura, pogoda) zawsze są widoczne, nawet jeśli ekran jest wygaszony. Mogłoby się wydawać, że nie ma to większego znaczenia, jednak pamiętajmy, że to właśnie detale wpływają na wygodę użytkowania sprzętu.
Zalety:
- niewielka grubość ekranu (zwykle do 1 mm)
- dokładne odwzorowanie kolorów
- głęboka czerń pozbawiona niedoskonałości
- wysoka intensywność barw (bez podświetlenia)
- szeroki kąt widzenia,
- krótki czas reakcji,
- wysoka częstotliwość odświeżania obrazu,
- niskie zużycie energii,
- świetna widoczność ekranu w słońcu,
- praktyczne funkcje dodatkowe (m.in. Always On Display)
Wady:
- konieczność precyzyjnej kalibracji ekranu,
- ryzyko wypalenia pikseli,
- wyższa cena (w porównaniu z np. ekranami LCD)
Z pewnością wiele osób z niepokojem spogląda na wady ekranu Amoled. Faktem jest, że źle skalibrowany obraz może mieć gorszą jakość, niż ekran bazujący na technologii LCD. Dotyczy to w szczególności telewizorów czy też monitorów. Właśnie dlatego, jeśli nie mamy doświadczenia w temacie, to lepiej samodzielnie nie regulować ustawień. Możemy uzyskać efekt, który nie będzie nas satysfakcjonował.
Nie każdy wie, że nawet elementy wyświetlane w ramach funkcji Always-on-Display zwykle zmieniają lekko swoje położenie. Nie jest to odczuwalne podczas normalnego użytkowania, a taki zabieg pozwala obniżyć ryzyko wypalenia pikseli. Wiadomym jest, że wiele zależy od jakości wykonania danego urządzenia.
W jakich wariantach występuje ekran Amoled?
Technologia Amoled występuje w różnych wariantach. Oczywistym jest, że im bardziej zaawansowany technologicznie sprzęt, tym wyższa cena zakupu. Musimy więc zastanowić się, czy zależy nam nawet na najdrobniejszych szczegółach obrazu. Pamiętajmy także o tym, że rozdzielczość odgrywa bardzo ważną rolę! Nie można więc powiedzieć, że nie ma znaczenia, czy mamy do czynienia z telefonem, tabletem, czy jeszcze innym urządzeniem.
- Super Amoled – to technologia, która zapewnia jeszcze lepszą widoczność ekranu w słońcu. Z pewnością docenią to użytkownicy smartfonów. Wysoka głębia kolorów oraz optymalny kontrast sprawia, że jakość obrazu jest bez zarzutu. Plusem jest fakt, że jego parametry dostosowują się do warunków otoczenia.
- Super Amoled Plus – pod względem właściwości jest zbliżony do poprzedniego wariantu. Niepodważalną zaletą jest fakt, że ekran opierający swoje działanie na opisywanej technologii zużywa jeszcze mniejszą ilość energii.
- Super Amoled HD – jak sama nazwa wskazuje jest to technologia umożliwiająca wyświetlenie obrazu HD (1280×720 pikseli).
- Super Amoled Full HD – zapewnia wysoką jakość obrazu w jakości Full HD.
Oprócz powyższych spotkamy się z takimi odmianami, jak np. Super AMOLED WQHD (rozdzielczość 2560×1440), AMOLED Infinity Display (rozdzielczość 2960×1440), Super AMOLED WQXGA (rozdzielczość 2560×1600).
Czym jest technologia OLED?
Technologia Oled (Organic Light Emitting Diode) jest bardzo zbliżona do Amoled, jednak jest ona stosowana również w urządzeniach o większych gabarytach, czyli monitorach oraz telewizorach. Ekran nie posiada podświetlenia, dzięki czemu jego grubość nie jest zbyt duża. Obraz jest wyrazisty, a kolory nasycone i głębokie. Spotkamy się tutaj także z nasyconą czernią, co umożliwia osiągnięcie pożądanego poziomu kontrastu. Wszystko to wpływa na odczucia widza.
Wyświetlacz OLED składa się z diod elektroluminescencyjnych, które odpowiadają za emitowanie światła. To właśnie dlatego w omawianym przypadku nie ma konieczności stosowania dodatkowego podświetlania, tak jak np. w ekranach LCD.Oled vs Amoled? Jeśli jesteś w trakcie zakupu telewizora, to w grę wchodzi wyłącznie pierwsza opcja. Sporym plusem jest fakt, że na rynku znajduje się wiele urządzeń gwarantujących znakomity kąt widzenia. Na specjalną uwagę zasługują modele z bardzo cienką, a jednocześnie zakrzywioną obudową.
Zalety:
- brak dodatkowego podświetlenia
- niewielka grubość ekranu
- wysoki kontrast i głębia kolorów
- głęboka czerń
- naturalność emitowanych barw
- optymalne zużycie energii
- szeroki kąt widzenia
- możliwość stosowania w „większych” urządzeniach
- obraz pozbawiony niedoskonałości
- nieprzeciętne odczucia podczas oglądania materiałów wideo
Wady:
- możliwość wypalenia pikseli
- wrażliwość ekranu na negatywne oddziaływanie czynników zewnętrznych
- dość wysoka cena urządzeń
Tak, jak w przypadku ekranów Amoled, musimy liczyć się z ryzykiem wypalania pikseli. Zjawisko to objawia się charakterystyczną poświatą, która pojawia się na wyświetlaczu.
Jeśli chodzi o zużycie energii, to nie jest ono zbyt wysokie. Sprawdza się tutaj zasada – im wyższa jasność ekranu, tym niższa energooszczędność. Osoby, które lubią oszczędzać zasoby powinny wziąć to pod uwagę.
Która technologia jest lepsza?
Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na powyższe pytanie. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że są to bardzo zbliżone technologie. Pierwszym krokiem jest określenie, jakie urządzenie mamy w planach zakupić. Wiadomym jest, że na inne cechy wyświetlacza zwracamy uwagę w przypadku smartfonów, tabletów, monitorów lub telewizorów. Nie istnieje rozwiązanie, które w każdym przypadku sprawdzi się tak samo dobrze.
Poniższe podsumowanie z pewnością ułatwi Ci podjęcie trafnej decyzji:
- Z technologią Oled spotkamy się przede w wszystkim w urządzeniach o większych gabarytach. Zapewnia ona obraz wyrazisty pozbawiony mankamentów. Kolory są nasycone, a jednocześnie naturalne. Plusem jest również głęboka czerń.
- Amoled to ulepszona wersja Oled – z tą technologią spotkamy się w urządzeniach mobilnych. Oba ekrany posiadają niemal identyczną budowę, a więc nie potrzebują dodatkowego podświetlenia. Dzięki temu wyświetlacze są niezwykle cienkie. Niskie zużycie energii pozytywnie wpływa na czas pracy baterii po pełnym naładowaniu.
- Amoled vs Super Amoled? Osoby posiadające taki dylemat powinny postawić na drugą opcję. Zwiększony poziom jasności „w słońcu” sprawia, że użytkowanie smartfona lub tabletu na zewnątrz stanie się jeszcze przyjemniejsze. Minusem jest jednak cena urządzenia, która zwykle jest dość wysoka.
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz