Aplikacja do rozpoznawania muzyki: jaki program, apka do wykrywania piosenek jest najlepsza? Propozycje

Niejedna osoba zastanawia się, jaka aplikacja do rozpoznawania muzyki jest najlepsza. Wybór jest całkiem szeroki, więc każdy znajdzie coś dla siebie! Brak możliwości sprawdzenia tytułu utworu, który wpadł nam w ucho, bywa frustrujący. Na szczęście w dzisiejszych czasach nie jest to dużym problemem, ponieważ większość posiada przy sobie smartfona. Oczywiście nie brakuje również programów, które można zainstalować na komputerze. Trzeba jednak pamiętać, że wymagają one nadania uprawnień. W innym przypadku nie będą one mogły zarejestrować odtwarzanych dźwięków.

 Apka do rozpoznawania muzyki przydaje się w wielu różnych sytuacjach, a więc dobrze ją posiadać. Bywa tak, że musimy śpieszyć się z jej użyciem – dotyczy to utworów, których z różnych powodów nie możemy ponownie odtworzyć. Muzyka z reklam, filmów lub seriali bywa trudna w identyfikacji! Czasami trzeba przeszukać całą sieć, szczególnie jeśli mamy do czynienia z niszową produkcją. Posiadacze programu do wykrywania muzyki mogą zaoszczędzić sporą ilość czasu. 

Korzystanie z aplikacji do rozpoznawania piosenek jest banalnie proste, a więc nawet osoby bez doświadczenia poradzą sobie z tym zadaniem! Problem może pojawić się w miejscach, gdzie występują rozmaite zakłócenia np. klubie lub galerii handlowej. Nie zawsze poszukiwanie piosenki zakończy się sukcesem.

Jak używać aplikacji do rozpoznawania muzyki?

jak używaćProgram do rozpoznawania muzyki nie jest skomplikowany w obsłudze. Przed instalacją aplikacji należy sprawdzić, czy jest ona kompatybilna z oprogramowaniem urządzenia. Większość popularnych programów współpracuje zarówno z systemem Android, jak i iOS, co stanowi znaczące udogodnienie. W każdym przypadku zasada działania jest podobna, więc nie trzeba obawiać się nieprawidłowości. Trzeba uwzględnić, że zwykle nie ma konieczności posiadania dostępu do internetu, jednak wynik poszukiwań można poznać dopiero po nawiązaniu łączności z siecią.

  1. Pierwszym krokiem jest wybór aplikacji oraz zainstalowanie jej na smartfonie. Najlepiej skorzystać z oficjalnego sklepu Apple Store lub Google Play.
  2. Po uruchomieniu aplikacji dobrze jest zapoznać się z jej funkcjonalności. Przed pierwszym użyciem konieczne jest udzielenie dostępu do mikrofonu. Na ekranie pojawi się stosowny komunikat – wystarczy jedynie udzielić niezbędnej zgody.
  3. Większość aplikacji do słuchania muzyki wysmaga naciśnięcia jednego przycisku. Po kilku sekundach można otrzymać tytuł oraz autora utworu, o ile tylko znajduje się on w bazie.
  4. Bywa tak, że chcemy zidentyfikować piosenkę, którą odtwarzamy na smartfonie. Nie jest to problemem, jeśli aplikacja posiada funkcję „słuchania w tle”. Jest to wygodna opcja, dzięki której nie trzeba korzystać z kilku różnych urządzeń np. drugiego telefonu.
  5. Jak już wspomniano, w zdecydowanej większości przypadków nie trzeba posiadać dostępu do internetu. Wynik zostanie zapisany, o ile tylko utwór zostanie rozpoznany. Należy jednak wspomnieć, że można się z nim zapoznać dopiero po nawiązaniu łączności z siecią.
Każdy program do identyfikacji muzyki posiada inną bazę utworów. Właśnie dlatego czasami warto jest korzystać z kilku różnych aplikacji, tak aby zwiększyć szansę na odnalezienie tytułu piosenki. Z hitami radiowymi poradzi sobie nawet najprostsze oprogramowanie – nieco inaczej jest w przypadku niepopularnej muzyki lub modyfikowanych kawałków (m.in. remixów).

Jak wybrać najlepszy skaner muzyki?

Wybierając program do odgadywania muzyki należy przeanalizować wiele rozmaitych czynników. Zdecydowana większość osób poszukuje darmowej aplikacji, która nie generuje żadnych dodatkowych opłat. Nie zaszkodzi skorzystać z podpowiedzi doświadczonych użytkowników. Im bardziej rozbudowana baza utworów, tym większe szanse odnalezienia tytułu piosenki. Przed dokonaniem instalacji dobrze jest sprawdzić niżej opisane kwestie.

co sprawdzić

  • Kompatybilność z systemem operacyjnym – program do rozpoznawania muzyki online może współpracować z Androidem, iOS, Windows, a także wieloma innymi. Niektóre aplikacje nakładają jednak pewne ograniczenia, więc nie zawsze ich instalacja zakończy się powodzeniem.
  • Baza utworów – dobrze, jeśli aplikacja umożliwia identyfikację nie tylko popularnych utworów, ale również tych niszowych. Najlepiej postawić na oprogramowanie, które posiada liczne rekomendacje zadowolonych użytkowników.
  • Możliwość integracji z innymi serwisami – jest to spore udogodnienie dla tych, którzy np. pragną stworzyć playlistę na Spotify. Dobrze, jeśli program umożliwia szybkie podzielenie się linkiem.
  • Dodatkowe funkcjonalności – oczywiście nie są one obowiązkowe, jednak mogą się przydać. Mowa tutaj o np. możliwości odtworzenia lub zakupu wybranego utworu. Niektóre aplikacje wyświetlają także teledyski, o ile tylko są dostępne.
  • Opłaty – wersja podstawowa najlepszych aplikacji do rozpoznawania utworów jest zwykle darmowa. Ci, którzy zdecydowali się na opcję premium muszą liczyć się z opłatami, jednak zyskują oni dodatkowe funkcjonalności.

Aplikacje do rozpoznawania utworów – TOP 5!

Nie masz pojęcia, jaką aplikację rozpoznającą piosenki warto wybrać? Koniecznie zapoznaj się z zestawieniem godnych polecenia programów. Wyróżniają się one nieprzeciętną funkcjonalnością oraz prostą obsługą. Nie bez powodu cieszą się olbrzymim zainteresowaniem osób z całego świata.

Aplikacja do rozpoznawania muzykiSzczegóły
1. Shazam ZOBACZ
2. SoundHound ZOBACZ
3. TrackID ZOBACZ
4. Musixmatch ZOBACZ
5. MusicID ZOBACZ

1. Shazam

Shazam to zdecydowanie najpopularniejsza aplikacja do wykrywania muzyki. W bazie utworów znajduje się ponad 15 miliardów piosenek! Należy podkreślić, że stale jest ona rozbudowywana, co zwiększa prawdopodobieństwo znalezienia poszukiwanego tytułu oraz wykonawcy. Sporym atutem jest banalnie prosta obsługa – wystarczy jedynie nacisnąć guzik, który znajduje się na środku ekranu. Plusem jest również możliwość identyfikacji utworu odtwarzanego w tle np. w aplikacji Instagram lub YouTube.

Shazam

Istnieje opcja sprawdzenia, jakie piosenki były najczęściej wyszukiwane w ostatnim czasie. Aplikacja może zostać zainstalowana zarówno na urządzeniu z systemem Android, jak i iOS. Trzeba wspomnieć, że jest ona także kompatybilna z Windows, więc można odpalić ją na komputerze. Niezbędny jest dostęp do internetu, jednak można zapamiętać utwór i odnaleźć go po nawiązaniu łączności z siecią.

2. SoundHound

SoundHound to kolejna popularna aplikacja, która może pochwalić się wyjątkowo rozbudowaną bazą piosenek. Warto podkreślić, że identyfikuje ona nie tylko odtwarzaną muzykę, ale również śpiewaną oraz nuconą przez użytkownika! Jest to prawdziwa gratka dla tych, którzy nie zdążyli uruchomić programu podczas odgrywania utworu. Istnieje możliwość integracji ze Spotify, więc stworzenie własnej playlisty nie będzie stanowić żadnego wyzwania. Na uwagę zasługuje także możliwość podzielenia się muzyką ze znajomymi.

Przedstawiany rozpoznawacz piosenek umożliwia obsługę bez użycia rąk, co może okazać się przydatne np. podczas jazdy samochodem. Wystarczy jedynie wypowiedzieć komunikat w języku angielskim („OK Hound… what’s this song”). Kolejnym udogodnieniem jest możliwość zapisania wyszukiwania w trybie offline. Wystarczy jedynie wznowić je po uzyskaniu połączenia z internetem. 

3. TrackID

TrackID to aplikacja stworzona przez markę Sony. Jest ona dość prosta i przyjemna w obsłudze, więc żaden użytkownik nie powinien mieć z tym problemu. Dla niektórych osób zaletą może być fakt, że opisywany program jest lekki i nie stanowi dużego obciążenia dla urządzenia. W oczy rzuca się również nowoczesny interfejs – znalezienie niezbędnej funkcji nie będzie stanowić żadnego wyzwania. Podobnie, jak w poprzednich przypadkach, możliwe jest zapisanie wyniku wyszukiwania w trybie offline. Tytuł piosenki zostanie przedstawiony po uzyskaniu dostępu do sieci.

aplikacja trackid

Opisywana aplikacja umożliwia szybkie wyszukiwanie tekstów piosenek. Nie można również nie wspomnieć o funkcji integracji z aplikacją Spotify. Z pewnością warto jest zapoznać się z listą aktualnie obowiązujących hitów muzycznych. Dzięki zaawansowanym algorytmom program stworzy playlisty proponowanych utworów – są one dobierane w oparciu o wyszukiwania użytkownika.

4. Musixmatch

Aplikacja Musixmatch to przede wszystkim teksty piosenek, jednak dostępna jest także funkcja rozpoznawania utworów. Baza jest całkiem szeroka, a więc jest to przydatny program, który spełni oczekiwania nawet wymagających osób. Piosenkę można rozpoznać nie tylko po dźwięku – istnieje możliwość wyszukiwania poprzez tekst. Nawet krótki fragment może okazać się wystarczający do tego, aby odnaleźć tytuł. Trzeba dodać, że opisywana aplikacja może zostać zintegrowana z m.in. YouTube oraz Spotify. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby odtwarzać tekst utworu w trybie karaoke – jest to wyśmienita opcja dla tych, którzy lubią sobie pośpiewać.

Tekst piosenki może zostać przełożony na wybrany język. Jest to niezwykle praktyczna funkcja dla tych, którzy chcą poznać tłumaczenie piosenki. Nie ma konieczności korzystania z kilku różnych stron. Przedstawiany program jest całkowicie darmowy, więc nie trzeba martwić się o nadprogramowe opłaty.

5. MusicID

MusicID to lekka i przejrzysta aplikacja, której obsługa nie wymaga żadnych szczególnych umiejętności. Z pewnością przypadnie ona do gustu tym, którzy cenią sobie minimalistyczny interfejs, a także brak zbędnych funkcji. Przedstawiany program skupia się na identyfikacji utworów muzycznych, co dla wielu użytkowników stanowi zaletę. Oczywiście istnieje możliwość zapoznania się z informacjami na temat danego utworu lub artysty. Należy wspomnieć, że użytkownik może dodać własny komentarz, a nawet określić lokalizację.

Zakładka z polecaną muzyką to doskonała propozycja dla tych, którzy pragną odkrywać nowe utwory. Można znaleźć tam najpopularniejsze hity, które cieszą się dużym zainteresowaniem użytkowników omawianej aplikacji. Wystarczy jedno kliknięcie, aby je odtworzyć!
Zobacz więcej wpisów z kategorii: Aplikacje
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *