Brak ID dzwoniącego: kto dzwoni z numeru prywatnego i czy odbierać zastrzeżone połączenia?

Zastrzeżone numery ciągle wzbudzają w nas wiele obaw. Z jednej strony jesteśmy ciekawi, kto dzwoni, z drugiej nie chcemy dać się wykorzystać przebiegłym telemarketerom. Co zatem robić? Odbierać, czy nie odbierać? Decyzja może nie być łatwa, dlatego w artykule wyjaśniam ewentualne konsekwencje rozmów z oszustami i pokazuję, jak zablokować takie połączenia w 2021 roku.

Co oznacza brak ID dzwoniącego?

W przypadku gdy dzwoniący włączy ukrywanie swojego telefonu, na naszym ekranie pojawi się komunikat o treści  Nieznany/Zastrzeżony numer , lub  Brak ID dzwoniącego . To praktyka stosowana przez wiele firm i osób prywatnych, które nie chcą kontaktu zwrotnego.

Jeśli obawiasz się telefonów od nieznanych osób, możesz włączyć blokadę połączeń anonimowych, czyli usługę ACR (ang. Anonymous Call Rejection). Operatorzy oferują ją za darmo jako odpowiedź na funkcję CLIR (ang. Calling Line Identification Restriction) blokującą prezentację numeru.

Jak sprawdzić, kto dzwoni z nieznanego numeru?

dzwoni numer prywatnyNie udało Ci się sięgnąć po telefon na czas, a na liście połączeń przychodzących widnieje tylko napis „nieznany numer”? Zastanawiasz się, czy da się sprawdzić, kto dzwonił z zastrzeżonego? Niestety nie mam dla Ciebie dobrej wiadomości. Usługa blokująca prezentację numeru jest niezwykle skuteczna.

Poznanie tożsamości dzwoniącego, który zdecydował się uruchomić funkcję CLIR, jest praktycznie niemożliwe. W rozwikłaniu tej zagadki nie pomogą Ci ani popularne aplikacje do sprawdzania numerów, ani operator. Co najwyżej może Ci on zaoferować zablokowanie wszystkich anonimowych połączeń.

Czy oznacza to, że sprawa jest całkiem przegrana i nikt nie widzi prywatnych numerów? Niekoniecznie. Dostęp do nich ma między innymi Policja, Pogotowie Ratunkowe i Straż Pożarna. Jak to wykorzystać? Jeśli dziwne telefony z zastrzeżonego numeru pojawiają się w nocy i uniemożliwiają Ci normalne funkcjonowanie, można mówić o stalkingu. Po zgłoszeniu tego występku policjanci podejmą działania zmierzające do ukarania stojącej za nim osoby.

Czy odbierać połączenia z numeru prywatnego?

jak zablokować numery zastrzeżoneBrak ID dzwoniącego na ekranie telefonu niepokoi wiele osób. Dlaczego ktoś, kto chce się z nami skontaktować, nie ujawnia swojego numeru? Czy mamy obowiązek odbierać takie połączenia? Czy coś nam grozi? To pierwsze pytania, które nasuwają się, gdy dzwoni numer prywatny.

 Teoretycznie za odbieranie połączeń z numerów zastrzeżonych nie są naliczane żadne opłaty. O ile zachowasz zdrowy rozsądek i nie wyrecytujesz danych z karty płatniczej, nie powinno spotkać Cię nic strasznego. Niestety praktyka pokazuje, że ataki socjotechniczne są niezwykle skuteczne, a skłonienie drugiej osoby do podania prywatnych informacji nie takie trudne.  Dlatego moim zdaniem lepiej zablokować wszystkie połączenia z anonimowych numerów. Jeśli dzwoniący ma do nas ważną sprawę, spróbuje skontaktować się z nami jeszcze raz bez ukrywania ID.
Dzwonienie z zastrzeżonego numeru oznacza w dzisiejszych czasach brak szacunku do rozmówcy. Nie oczekujmy, że ktoś odbierze połączenie, jeśli nie ma możliwości weryfikacji tożsamości dzwoniącego. Wystarczająco dużo słyszymy o oszustach, którzy podają się za pracowników banku i próbują wyłudzić poufne informacje.

Jak zablokować połączenia z zastrzeżonych numerów u operatora?

dziwne telefony z nieznanego numeruDomyślnie połączenia od nieznanych numerów są aktywne na wszystkich kontach. Jeśli otrzymujesz w nocy dziwne telefony z zastrzeżonego, warto pomyśleć o ich blokadzie. Od tej pory będą kontaktować się z Tobą tylko dzwoniący, którzy zgadzają się na ujawnienie swojego ID.

Jak zlecić aktywację usługi, która zablokuje połączenia z numerów zastrzeżonych? Nie jest to trudne, o ile znasz odpowiednie kody. Poniżej przygotowałem małą ściągawkę dla klientów sieci Orange, Play, Plus i T-Mobile.

Blokowanie numerów zastrzeżonych w Play

W Play blokada anonimowych połączeń jest bezpłatna. Jeśli dzwoniący ma włączoną funkcję CLIR, za każdym razem usłyszy komunikat o tym, że nie akceptujesz numerów zastrzeżonych. Aby aktywować usługę, należy wysłać krótki kod, lub złożyć zlecenie w salonie bądź Biurze Obsługi Klienta.

Aby sprawdzić status usługi ACR, klient Play jest proszony o przesłanie kodu
*111*114*3#.  Aktywacja blokady odbywa się za pomocą kombinacji *111*114*1# , a dezaktywacja – *111*114*2#. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości na temat działania funkcji, możesz skorzystać z opisu dostępnego pod numerem *111*114*4#.

Blokowanie numerów zastrzeżonych w Orange

Połączenia z anonimowych numerów niejednokrotnie utrudniały życie klientom Orange. Aby zablokować połączenia od osób, które nie chcą prezentować swojego ID,  należy wysłać bezpłatnego SMSa o treści AKT BPA pod numer 8087 .  Klienci mogą również zrealizować krótki kod *110*71# .

Korzystanie z blokady połączeń w Orange jest bezpłatne. Aby sprawdzić status usługi, należy wysłać SMS o treści SPR BPA na numer 8087, lub wpisać kod *110*71*01#. Dezaktywacja jest równie prosta. Klienci są proszeni o wysłanie wiadomości REZ BPA, lub kodu *110*71*00#.

Blokowanie numerów zastrzeżonych w Plusie

W Plusie połączenia przychodzące z numerów zastrzeżonych blokuje usługa ClirBlock. Po jej włączeniu przestaniesz być niepokojony przez osoby, które nie chcą ujawnić swojej tożsamości. Dzwoniący zostaną poproszeni specjalnym komunikatem o włączenie prezentacji ID i ponowne wykonanie połączenia.

 Usługa ClirBlock jest bezpłatna. Jej aktywacja odbywa się w serwisie iPlus.  Należy odszukać stosowną pozycję w zakładce Usługi. Jeśli z jakichś powodów nie możesz skorzystać z aplikacji internetowej, skontaktuj się z Działem Obsługi Klienta, lub odwiedzić najbliższy salon.

Blokowanie numerów zastrzeżonych w T-Mobile

Usługa blokowania połączeń z ukrytych numerów działa także w T-Mobile. Jeśli nie chcesz być niepokojony przez nieznane osoby,  operator zaleca wydanie odpowiedniego zlecenia poprzez aplikację Mój T-Mobile . Po przejściu do zakładki Usługi i wybraniu sekcji Bezpieczeństwo i blokady, każdy klient może włączyć Blokadę połączeń z numerów zastrzeżonych.

Jak wyłączyć zastrzeżone połączenia w telefonie?

czy odbierać numer prywatnyDziwne telefony z zastrzeżonych numerów można też wyłączyć przez smartfona. Sposób postępowania zależy od posiadanego urządzenia. Jeśli jesteś właścicielem Iphone’a, możesz pomyśleć nad wyciszeniem wszystkich nieznanych telefonów. W przypadku Androida może być konieczna instalacja dodatkowej aplikacji.

Jak zatem zablokować połączenia od nieznanych numerów na urządzeniach mobilnych od Apple? Należy wejść w Ustawienia i wybrać kategorię Telefon. Opcja, którą musisz zaznaczyć, znajduje się na dole listy  i nazywa się Wyciszaj od nieznanych. Od tej pory wszystkie osoby spoza Twoich kontaktów i historii będą przekierowane na pocztę głosową.

Jeśli opcje oferowane przez system operacyjny nie spełniają Twoich oczekiwań, warto rozważyć instalację dodatkowej apki. Tego typu oprogramowanie jest niezwykle skuteczne i pozwala ustalić indywidualne warunki odrzucania połączeń. Szczególnie polecam Ci aplikację TrueCaller i Call Insider. Pierwszą z nich znajdziesz zarówno w Google Play, jak i App Store. Druga działa aktualnie tylko na Androidzie.

TrueCaller to popularna apka, z której korzystają użytkownicy na całym świecie. Posiada olbrzymią bazę, która oprócz zastrzeżonych numerów pozwala blokować także te spamerskie. Jedynym minusem pozostaje to, że przy rejestracji musisz podać swoje dane osobowe.

A co z aplikacją Call Insider? Obecnie agreguje ona informacje o telefonach z ponad 70 stron internetowych. Choć przy pierwszym uruchomieniu zostaniesz poproszony o dostęp do kontaktów, twórcy zastrzegają, że nie przesyłają ich na swoje serwery. Jako użytkownik możesz zablokować zarówno konkretne, jak i nieznane numery.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telefony i operatorzy
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *