Brak obrazu w telewizorze, czarny ekran: TV się włącza, ale nie ma obrazu – przyczyny, koszty naprawy i co robić?

Brak obrazu w telewizorze to powszechny problem, który nie musi oznaczać wymiany odbiornika na nowy. Przyczyn omawianego zjawiska jest wiele – właśnie dlatego na początku należy ustalić, co może być powodem usterki. Wbrew pozorom nie zawsze jest to skomplikowane, więc osoby bez specjalistycznej wiedzy również powinny sobie poradzić. Czasami jednak rozsądniej udać się do serwisu. Eksperymentowanie podczas naprawy może nieść za sobą skutki odwrotne do zamierzonych.

Twój telewizor się włącza, ale nie ma obrazu? Nie martw się na zapas, gdyż powód może być błahy. Wiele usterek może zostać wyeliminowanych w ekspresowym tempie! Zdarza się jednak tak, że powód awarii jest poważny – uszkodzona matryca zwykle jest nieopłacalna w naprawie, co przekłada się na konieczność wymiany odbiornika TV na nowy.

Jeśli telewizor objęty jest okresem gwarancyjnym, to nie należy podejmować samodzielnych prób naprawy! W ten sposób można utracić prawo do m.in. wymiany sprzętu na nowy egzemplarz. Nie można wykluczyć wad fabrycznych, które występują również w sprzętach znanych i cenionych producentów.

Nie ma obrazu w telewizorze? Sprawdź, jak rozwiązać problem!

jak rozwiązać problem

Czarny obraz w telewizorze LG, Philips, Samsung, czy też Toshiba, to powszechny problem. Marka urządzenia nie ma tutaj większego znaczenia, ponieważ usterka może pojawić się w niemal każdym przypadku. Oczywiście nie wszystkie elementy mogą zostać sprawdzone samodzielnie. Osoby bez aktualnej wiedzy na temat odbiorników TV raczej nie poradzą sobie z naprawą we własnym zakresie. W przypadku poważnych awarii rozsądniej skorzystać z pomocy specjalistów, którzy posiadają niezbędne doświadczenie.

 Poniżej przedstawiono kilka najczęstszych przyczyn braku obrazu i dźwięku w telewizorze. Warto także zapoznać się wskazówkami dotyczącymi naprawy – być może obędzie się bez nadprogramowych wydatków! Trzeba podkreślić, że każdy przypadek jest inny, więc wymaga indywidualnego podejścia. 

1. Zły stan kabla zasilającego

Nie ma obrazu w telewizorze LG lub innej marki? Pierwszym krokiem jest sprawdzenie zasilania – oczywiście w omawianym przypadku nie ma również dźwięku. Czasami odbiornik TV przez chwilę działa normalnie, po czym kłopot powraca. Jeśli doszło jedynie do uszkodzenia przewodu, to wystarczy jego wymiana. Nie można jednak wykluczyć awarii podzespołów zlokalizowanych w odbiorniku – to właśnie one odpowiadają za przepływ prądu w układzie, a tym samym poprawne działanie sprzętu. W takiej sytuacji należy udać się do serwisu.

  • Na początku warto sprawdzić, czy wtyczka została wpięta do końca. Być może to właśnie ona odpowiada za chwilowe przerwy w zasilaniu.
  • Dobrze jest sprawdzić stan przewodu zasilającego, szczególnie jeśli w domu mieszkają zwierzęta. Nie można wykluczyć, że został on nadgryziony lub uszkodzony.
  • Niewłaściwe napięcie może doprowadzić do silnego skręcania się kabla, a nawet jego niespodziewanego przepalenia. Bywa tak, że dochodzi do jego samoczynnego przerwania pod wpływem wysokiej temperatury. Należy zakupić nowe akcesorium, jednak ważne jest, aby wcześniej zidentyfikować źródło nieprawidłowości.

2. Niewłaściwe działanie okablowania

Brak obrazu w telewizorze wymaga kompleksowego sprawdzenia okablowania. Znaczenie ma nie tylko stan przewodu zasilającego, ale również HDMI, czy też SCART (Euro). Oprócz tego należy zweryfikować kabel dekodera. Nie każdy wie, że w sprzedaży znajdują się zarówno słabe i podatne na uszkodzenia przewody, jak i akcesoria o podwyższonej jakości. Wielu posiadaczy telewizorów kompletnie nie zwraca uwagi na standard produktu, co jest wielkim błędem. Czasami nie warto przesadnie oszczędzać!

  • Najprościej podłączyć kable zastępcze, aby sprawdzić, czy to w nich tkwi przyczyna braku obrazu oraz dźwięku. Jeśli nie chcemy narażać się na niepotrzebne koszty, to poprośmy znajomych o pożyczenie potrzebnych przewodów.
  • Wiadomym jest, że stare okablowanie może odmówić posłuszeństwa w najmniej spodziewanym momencie. W przypadku, gdy akcesoria są relatywnie nowe mogło dojść do uszkodzenia mechanicznego.

uszkodzone kable

3. Uszkodzone diody LED

W telewizorze nie ma obrazu, ale jest dźwięk? Istnieje duże ryzyko, że doszło do uszkodzenia diod LED. To właśnie one odpowiadają za widoczność emitowanego obrazu. Należy wiedzieć, że stanowią one podświetlenie matrycy. Na omawianą usterkę narażone są przede wszystkim odbiorniki, które mają już swoje lata. Żywotność wspomnianych diod jest ograniczona, więc im wyższa intensywność eksploatacji sprzętu, tym większe prawdopodobieństwo awarii.

  • Jeśli w telewizorze po włączeniu nie ma obrazu tylko głos, to warto sprawdzić podświetlenie LED. Spalone diody ledowe można wymienić, więc istnieje możliwość naprawy sprzętu.
  • Wymiana podświetlenia LED w telewizorze jest dość droga. Naprawa może okazać się nieopłacalna – czasami lepszym rozwiązaniem jest zakup nowego urządzenia. Dotyczy to w szczególności kilkuletnich odbiorników.

4. Usterka matrycy

Czarny ekran w telewizorze może niestety oznaczać uszkodzoną matrycę. Wyeliminowanie usterki stanowi duże obciążenie finansowe. W zdecydowanej większości przypadków znacznie bardziej opłaca się wymienić TV. Należy uwzględnić nie tylko koszt zakupu nowej matrycy, ale również usługi jej wymiany. Tylko osoby posiadające specjalistyczną wiedzę mogą samodzielnie usunąć usterkę – każda pomyłka może jednak skutkować zniszczeniem nowego elementu, więc eksperymentowanie nie jest mądrym posunięciem.

  • Jeśli ekran jest czarny, to warto jest przybliżyć się do niego z latarką. W sytuacji, gdy w tle widzimy zarys obrazu, to najprawdopodobniej nie doszło do uszkodzenia matrycy. Trzeba sprawdzić podświetlenie LED.
  • Wymiana matrycy może opłacać się w przypadku sprzętów z wyższej półki, które są relatywnie nowe. Czasami lepiej pogodzić się ze stratą TV i zainwestować w wymianę urządzenia. Może jednak okazać się, że koszt naprawy znajduje się na uczciwym poziomie – nie zaszkodzi zwrócić się o wycenę do godnego polecenia serwisu.

usterka matrycy

5. Wewnętrzny błąd urządzenia

Współczesne telewizory są narażone na rozmaite błędy wewnętrzne, które objawiają się na wiele różnych sposobów. Brak wizji w TV można spróbować naprawić tzw. podwójnym zresetowaniem urządzenia. Nie jest to skomplikowany proces, więc każdy poradzi sobie z jego przeprowadzeniem.

  • Pierwszym krokiem jest odcięcie sprzętu od źródła zasilania. Po odłączeniu przewodu zasilającego należy zaczekać kilka minut, a następnie podłączyć go ponownie. Kolejnym etapem jest przeprowadzenie testu, aby przekonać się, czy problem został rozwiązany.
  • Jeśli telewizor włącza się, ale nie ma obrazu, to należy powtórzyć wyżej opisaną czynność. Niezbędne jest odłączenie całego okablowania. Po kilku minutach włączamy sprzęt oraz przywracamy ustawienia fabryczne, jeśli jest to możliwe.

6. Niewystarczająca siła sygnału

Dobrze jest także sprawdzić, czy siła nadawanego sygnału jest dostateczna. Zwykle sygnał nadawany jest przez antenę satelitarną lub łącze internetowe. Zakłócenia mogą pojawić się na skutek oddziaływania wielu różnych czynników np. niesprzyjających warunków pogodowych, spadku prędkości przesyłu danych, przeciążenia łącza.

  • Brak obrazu w telewizorze może być następstwem niedostatecznej siły przesyłanego sygnału. Zdarza się, że dźwięk jest odtwarzany – dotyczy to głównie połączenia drogą internetową. W przypadku anteny satelitarnej odbiornik zwykle przestaje reagować.
  • W omawianym przypadku awaria jest chwilowa. Najczęściej pełna funkcjonalność TV wraca samoczynnie po ustabilizowaniu połączenia. Nie ma powodów do obaw!

zbyt słaby sygnał

7. Zepsuty dekoder

Czarny ekran oraz brak głosu może świadczyć o zepsutym dekoderze. Jest to urządzenie, które również może ulec uszkodzeniu. Nie można jednoznacznie powiedzieć, dlaczego niektóre modele działają nieprzerwanie kilka lat, a inne po kilku miesiącach wymagają wymiany. Nawet w przypadku najlepszych marek zdarzają się wadliwe egzemplarze. Jeśli otrzymaliśmy dekoder w ramach umowy z operatorem, to konieczne jest zgłoszenie problemu (drogą telefoniczną/mailową lub osobiście w punkcie stacjonarnym). Nierzadko wystarczy jedynie oddać niesprawny sprzęt, aby otrzymać nowy.

  • Awaria dekodera nie zawsze przebiega tak samo. Urządzenie może uruchomić się po wielokrotnych próbach, jednak nie oznacza to, że wszystko wróciło do normy. Zachodzi wysokie ryzyko tego, że wkrótce całkowicie przestanie działać.
  • W wielu dekoderach znajduje się karta abonenta – być może to ona jest winna braku obrazu oraz dźwięku. Nie zaszkodzi sprawdzić, czy znajduje się ona we właściwym położeniu. Jest to szczególnie ważne, jeśli w domu mieszkają dzieci. Jeśli dekoder działa, a nie ma obrazu, to warto szukać dalej.

Brak obrazu w TV – ile kosztuje naprawa?

Koszt naprawy odbiornika TV uzależniony jest od przyczyny usterki. Nie można jednoznacznie powiedzieć, ile będzie on wynosił. W przypadku niedziałających przewodów zazwyczaj wystarczy zainwestować kilka lub kilkanaście złotych. Nie jest to duże obciążenie finansowe, co z pewnością zadowoli osoby z mocno ograniczonym budżetem.

Wymiana podświetlenia LED w telewizorze nie wydaje się zbyt skomplikowana. Części zamienne można zakupić w korzystnych cenach. Główną przeszkodą jest koszt robocizny, który bardzo często jest dość wysoki. Fachowiec może zaproponować kwotę 400-500 zł. Wiele zależy od rzeczywistej wartości urządzenia. Czasami lepiej dołożyć trochę gotówki i wymienić sprzęt na nowy. Można również spróbować samodzielnej naprawy – to opcja wyłącznie dla majsterkowiczów.

czy warto naprawiać

Uszkodzona matryca w TV zwykle nie jest naprawiana, ponieważ koszt może przekroczyć wartość urządzenia. Im większa przekątna, tym więcej należy zapłacić za matrycę. Nie można również nie wspomnieć o kosztach robocizny. Należy być przygotowanym na wydatek rzędu 1500-2000 zł, a nawet więcej. Oczywiście ci, którzy naprawiają sprzęt „na własną rękę” mają sposoby na to, aby zaoszczędzić (np. kupując używane części).

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telewizja
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *