Brak sygnału telewizji naziemnej (DVB-T): dlaczego nie działa i jakie mogą być przyczyny awarii?

Brak sygnału telewizji naziemnej w dzisiejszych czasach może być następstwem wielu różnych czynników. Właśnie dlatego nie można jednoznacznie powiedzieć, jaka jest przyczyna awarii. W wielu przypadkach „diagnoza” może zostać przeprowadzona samodzielnie. Wyeliminowanie problemu wcale nie musi być trudne, więc nie zawsze konieczne jest skorzystanie z usług profesjonalnych serwisantów. Jeśli potrzebujesz praktycznych wskazówek, to koniecznie zapoznaj się z moim wpisem.

Nagły brak sygnału telewizji naziemnej nie jest równoznaczny z poważną usterką. Nie można wykluczyć, że wina leży po stronie operatora. Właśnie dlatego czasami lepiej odczekać pewien czas. Nie zaszkodzi również skontaktować się z kimś, kto również korzysta z usług TV naziemnej. Dzięki temu można wykluczyć chwilową przerwę w nadawaniu programów, która czasami się zdarza.

Prace konserwacyjne nadajnika nie mają miejsca zbyt często, jednak taką ewentualność również warto wziąć pod uwagę. Brak sygnału TV naziemnej przez kilka godzin może jednak oznaczać inną przyczynę, którą musi zająć się odbiorca.

Czym jest telewizja naziemna DVB-T?

czym jest

Na początku należy wyjaśnić, czym jest telewizja naziemna DVB-T. Faktem jest, że wiele osób nie ma pojęcia, z jakiego standardu korzysta. DVB oznacza nadawanie sygnału cyfrowego, natomiast literka T oznacza drogę naziemną. Omawianego standardu nie można mylić z DVB-S (telewizja satelitarna) oraz DVB-C (telewizja kablowa).

 Aktualnie w Polsce nie funkcjonuje już telewizja analogowa. Została ona całkowicie wyłączona w 2013 roku. To właśnie wtedy wiele osób zaczęło korzystać ze standardu DVB-T. Dlaczego? W dużej mierze odpowiada za to dostępność darmowych kanałów, dzięki którym można uniknąć dodatkowych opłat. 

Użytkownicy TV naziemnej mają do dyspozycji kilka multipleksów, czyli pakietów programów telewizyjnych orz radiowych. Zmiana wymaga jedynie zmiany częstotliwości nadawanego sygnału.

Jak odbierać DVB-T?

Telewizja naziemna DVB-T wymaga posiadania odpowiedniego sprzętu, który odpowiada za efektywne przekazywanie sygnału. Na szczęście jego zakup nie jest dużym obciążeniem finansowym. To jednorazowa inwestycja, która jest opłacalna dla osób o niewygórowanych potrzebach. Lista kanałów oferowanych przez naziemną telewizją cyfrową jest spora, chociaż można tutaj znaleźć przede wszystkim „podstawowe” programy. Nie jest to rozwiązanie dla kinomaniaków, których oczekiwania są o wiele większe.jak odbierać DVB T?

  • Niezbędne jest posiadanie telewizora wyposażonego w tuner DVB-T. To właśnie on odpowiada za odbieranie sygnału. Na szczęście znajduje się on w większości nowoczesnych odbiorników. W przypadku starszych urządzeń można zainwestować w tuner zewnętrzny.
  • Ci, którzy w przeszłości korzystali z telewizji analogowej, najprawdopodobniej posiadają antenę zgodna ze standardem DVB-T. Bywa jednak tak, że siła przekazywania sygnału jest zbyt słaba. Negatywnie wpływa to na jakość wizji oraz dźwięku. W takiej sytuacji dobrze rozważyć wymianę anteny.
  • Anteny zewnętrzne zapewniają lepszy odbiór sygnału niż wewnętrzne. Prawdą jest jednak to, że nie zawsze ich montaż jest możliwy. Anteny wewnętrzne sprawdzają się głównie w miejscach znajdujących się w niedalekiej odległości od nadajnika.

Brak TV naziemnej (DVB-T) – przyczyny i sposoby usunięcia awarii

Jak już wspomniałem, przyczyn braku sygnału telewizji naziemnej może być wiele. Poniżej opisuję kilka powszechnie występujących awarii oraz podpowiedzi dotyczące rozwiązania problemu. Zaawansowana usterka wymaga skonsultowania się z doświadczonym fachowcem. Samodzielna próba naprawy tunera lub anteny może zakończyć się niepowodzeniem, gdyż nie jest to tak proste, jak mogłoby się wydawać.

  • Prace konserwacyjne nadajnika – jeśli dotychczas telewizja naziemna działała bez zarzutu, to istnieje duże prawdopodobieństwo tego, że brak sygnału jest spowodowany pracami konserwacyjnymi nadajnika. W takiej sytuacji problem powinien zostać usunięty relatywnie szybko. Od użytkownika nie jest wymagana żadna akcja – wystarczy jedynie poczekać, aż wszystko wróci do normy. Prace konserwacyjne są niezbędne do tego, aby nadajnik pracował bezawaryjnie, a jednocześnie efektywnie. Warto jednak zaznaczyć, że nie są one przeprowadzane zbyt często, więc nie trzeba obawiać się niedogodności. Jeśli po kilku godzinach sygnał nie wrócił, to dobrze jest sprawdzić, czy inni użytkownicy telewizji naziemnej (np. sąsiedzi) również nie mogą z niej korzystać.
  • Brak tunera DVB-T – osoby, które dopiero podłączyły telewizje naziemną mogą nie wiedzieć, że odbiór sygnału wymaga posiadania tunera DVB-T. Nie wystarczy podłączyć anteny do odbiornika. Jeśli telewizor nie oferuje omawianej technologii, to konieczny jest zakup dekodera DVB-T. Dotyczy to głównie starszych modeli – informacji warto szukać w specyfikacji technicznej sprzętu. Dekoder telewizji naziemnej nie jest zbyt drogi, co pozwala uniknąć wysokich kosztów.

zakłócony obraz w TV

  • Zbyt słaba antena – nie musi być ona uszkodzona, aby nie działać poprawnie. Bywa tak, że siła przekazywania sygnału jest zbyt słaba. W takiej sytuacji odbieranie obrazu oraz dźwięku telewizji naziemnej również może okazać się niemożliwe. Jedynym rozwiązaniem problemu jest wymiana anteny na nowszy model o wyższej częstotliwości. Dobór powinien odbywać się w oparciu o odległość od nadajnika. Im jest ona większa, tym wyższe ryzyko wystąpienia zakłóceń.
  • Rozłączenie przewodów – przyczyną braku sygnału telewizji naziemnej może okazać się również przypadkowe rozłączenie przewodów. Nie zaszkodzi sprawdzić wszystkich elementów instalacji, aby upewnić się, że źródłem nieprawidłowości nie jest wypięta wtyczka. Należy wspomnieć, że kabel antenowy musi dochodzić do telewizora lub dekodera. Posiadacze dekodera DVB-T powinni również sprawdzić, czy jest on właściwie podłączony do telewizora. Nie można także nie wspomnieć o ryzyku fizycznego uszkodzenia kabla lub wtyku.
  • Niewłaściwie ustawiona antena – pierwszym krokiem jest sprawdzenie, czy istnieje możliwość automatycznego wyszukania kanałów. Po wybraniu odpowiedniej funkcji (występuje ona w menu pod różnymi nazwami np. „Automatyczne programowanie”) należy zaczekać kilka lub kilkanaście minut, aż odbiornik odnajdzie wszystkie dostępne stacje. Jeśli proces ten nie zakończył się powodzeniem, to najprawdopodobniej wina leży po stronie anteny. Warto spróbować zmienić jej położenie samodzielnie. Antena kierunkowa powinna zostać skierowana w stronę najbliższego nadajnika znajdującego się w okolicy. Po każdej zmianie ustawienia anteny konieczne jest ponowne skanowanie kanałów. Można również spróbować wyszukiwania ręcznego.

brak telewizji naziemnej

  • Uszkodzenie telewizora/dekodera DVB-T – normalnym jest, że sprzęty ulegają awarii. Brak sygnału może więc oznaczać uszkodzenie telewizora lub dekodera DVB-T. W takim przypadku najlepiej skontaktować się z fachowcem. Może okazać się, że naprawa nie będzie kosztować majątku. Bywa jednak tak, że jest ona nieopłacalna pod względem ekonomicznym.
  • Zakłócenia podczas przesyłania sygnału – chwilowy brak sygnału telewizji naziemnej może oznaczać zakłócenia, które pojawiają się podczas jego przekazywania. Jeśli antena została właściwie dobrana do odległości od nadajnika, to warto rozważyć wdrożenie wzmacniacza antenowego. Zmniejsza on ryzyko uciążliwego przerywania odtwarzania obrazu i dźwięki. Średni koszt zakupu urządzenia to kilkadziesiąt złotych. Należy wspomnieć, że może on okazać się pomocny także w przypadku niespodziewanego zacinania się oglądanych produkcji lub charakterystycznych szumów, które zmniejszają komfort widzów.
  • Brak zasilania wzmacniacza antenowego – ci, którzy zdecydowali się zakupić wzmacniacz antenowy musza pamiętać o tym, że urządzenie wymaga podłączenia do zasilania. W niektórych przypadkach możliwe jest jego zasilanie z tunera lub telewizora. Większość urządzeń wyposażona jest w diody LED, dzięki którym można monitorować ich stan oraz poprawne działanie.

Przerwy w nadawaniu sygnału telewizji naziemnej – co robić?

Zdarza się, że sygnał telewizji naziemnej zanika i powraca, co jest niezwykle uciążliwe z punktu widzenia użytkownika. Obraz może „pixelować”, zacinać się lub zniknąć. Oglądanie ulubionych programów staje się niemożliwe. Na początku należy sprawdzić, czy winy nie ponosi telewizor, ani tuner.

Przerywanie sygnału DVB-T mogą powodować przewody. Trzeba upewnić się, że wszystkie kable znajdują się w odpowiednim położeniu. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że wtyki oddalają się, a następnie przysuwają, co wywołuje zakłócenia. Odgięte lub skręcone przewody należy delikatnie wyprostować, tak aby nie dopuścić do trwałego uszkodzenia ich wnętrza.

przerywanie sygnału

Jeśli telewizja naziemna nie działa tylko przez chwilę, to niezbędne jest zweryfikowanie ustawienia anteny. Może ono zmienić się samoczynnie, o czym zapomina wiele osób. Antena zewnętrzna jest narażona na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Porywisty wiatr może doprowadzić do jej usterki fizycznej lub zmiany kierunku. W takiej sytuacji należy sprawdzić, czy nie nosi ona wyraźnych śladów zniszczenia, a następnie ustawić ją ponownie.

 Do przerywania sygnału DVB-T często dochodzi również podczas burzy czy też śnieżycy. Warunki atmosferyczne mają wpływ na pracę nadajników, które odpowiadają za przekazywanie sygnału do odbiorców. 

Brak sygnału DVB-T – kiedy skorzystać  z usług fachowców?

Problemy z odbieraniem telewizji naziemnej dotyczą nie tylko osób, które dopiero podłączają sprzęt. Nierzadko zdarza się tak, że awaria pojawia się dopiero po czasie. Nie zawsze konieczne jest skorzystanie z usług fachowców, ale warto rozważyć taką opcję. Naprawa „na własną rękę” może znacząco się wydłużyć, a także stanowić źródło niepotrzebnych kosztów (np. związanych z niepotrzebnym zakupem wzmacniacza, dekodera, anteny). Słaby sygnał lub brak sygnału może być następstwem wielu czynników, jednak nie zawsze usterkę można skutecznie wyeliminować samodzielnie.

Warto wiedzieć, że TV naziemna wymaga wyjątkowo precyzyjnego połączenia. Czasami wystarczy jedynie nieznaczne przesunięcie przewodu antenowego, aby pojawiły się kłopoty z odbieraniem sygnału. Właśnie dlatego z elementami instalacji należy obchodzić się z należytą ostrożnością. Powinni o tym pamiętać posiadacze małych dzieci lub zwierząt domowych. Dobrze pomyśleć o zabezpieczeniu kabli, które są odsłonięte. Dzięki temu staną się one mniej narażone na szkodliwe działanie czynników otoczenia.

Kontakt z serwisantami jest szczególnie polecany w przypadku:

  • całkowitego odcięcia sygnału telewizji naziemnej,
  • niedostępności kanałów TV (podczas automatycznego programowania),
  • trudności z ustawieniem anteny,
  • konieczności sprawdzenia urządzeń lub okablowania.

Wiadomym jest, że nie wszyscy posiadają wiedzę techniczną. Uszkodzenie kabli lub wtyków nie zawsze jest widoczne gołym okiem. Przewody są narażone nie tylko na usterki mechaniczne. Profesjonaliści posiadają niezbędne doświadczenie, dzięki czemu sprawdzenie jakości połączenia oraz prawidłowe ustawienie anteny nie będzie stanowić dla nich żadnego wyzwania.

 Koszt usługi fachowców może wynosić kilkadziesiąt, a nawet kilkaset złotych. Wszystko zależy od cennika wybranego serwisu, więc należy zapoznać się z nim jeszcze przed skorzystaniem z oferty. Uczciwi wykonawcy oferują gwarancję na wykonane usługi, co daje klientowi poczucie bezpieczeństwa.  Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telewizja
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *