Catch up TV: co to za usługa, jak ją włączyć i gdzie znaleźć?

Na co dzień masz wiele zajęć, które potrafią skutecznie odciągnąć Cię od ulubionych programów w ramówce Twojej telewizji. Nie masz czasu na to, by obejrzeć wszystko, co sobie zaplanujesz. Dodatkowo programowanie nagrywania w TV czy na dekoderze jest dla Ciebie czasochłonne i wymaga każdorazowego pamiętania o tej czynności. Chcesz jednak w chwili relaksu przed telewizorem móc wrócić do wyemitowanego już odcinka serialu, dobrego filmu czy programu publicystycznego, ewentualnie przyrodniczego.

Co w takiej sytuacji? Z pomocą przychodzi Catch up TV. Zapraszam Cię do zapoznania się z tym co to za usługa. Dowiesz się też jak ją włączyć i którzy operatorzy ją oferują.

Nagrywanie i oglądanie programów

Używaną przez nas od dawna metodą na powrót do wyemitowanych już programów jest ich nagrywanie. Możemy to zrobić na dwa sposoby:

 • Za pomocą dekodera, jeśli korzystamy z usług sieci kablowej lub dekodera naziemnej telewizji cyfrowej
 • Przy użyciu nagrywania telewizora, jeśli wyposażony jest w tę funkcjonalność

W pierwszym przypadku, jeśli posiadamy dekoder z dyskiem (pamięcią) – nie będzie konieczne podłączenie żadnej pamięci zewnętrznej. Jeśli urządzenie nie posiada możliwości zapisu we własnych zasobach – posłużymy się pendrive’m.

Pamiętaj, że bardzo często dekodery telewizji kablowych pomimo posiadania wejścia USB, nie mają możliwości nagrywania na pamięci zewnętrznej. USB używane jest w nich wyłącznie przez techników w celach serwisowych. Operatorzy nie udostępniają możliwości nagrywania na pendrive także z powodu chęci sprzedaży swoich usług dodatkowych – takich, jak Catch up TV.

Zapisanie wybranej audycji będzie wymagało od nas zaprogramowania przed jej emisją. Na ogół nie jest to trudna czynność. Wystarczy znaleźć odpowiedni program i kliknąć opcje nagrywania. Trzeba jednak pamiętać, żeby nie przeoczyć terminu.

Nagrywanie za pośrednictwem telewizora także wymaga czujności. Dodatkowo, w zależności od modelu, może być konieczne pozostawienie TV włączonego – tylko wtedy będzie w stanie uwiecznić zaprogramowany serial czy film.wczorajszy program TV

Jak oglądać wczorajszy program TV?

Co jednak zrobić w przypadku, gdy chcemy obejrzeć nadaną już audycję, a nie nagraliśmy jej? Z pomocą przychodzi usługa Catch up TV. Dzięki niej dosłownie sięgniesz wstecz – w określonych ramach czasowych można oglądać wybrane, nadane już programy. Warto pamiętać jednak, że niektóre kanały TV mają niestandardowe umowy z serwisami oferującymi Catch up TV i powoduje to, że ich programy mogą nie być w ten sposób dostępne. Zawsze jednak szczegółów dowiemy się z oferty operatora.

Dzięki usłudze Catch up TV możemy dosłownie przeglądać archiwalny program tv i oglądać wszystko – co tylko chcemy. Nadgonisz zatem zaległości w ulubionym serialu. Obejrzysz film, który wyświetlany był pierwotnie późnym wieczorem. Zobaczysz wiadomości sprzed dwóch dni. Prawda, że wygodne? Jeśli usługa zainteresowała Cię, to proponuję, byśmy przyjrzeli się temu, jak wygląda u wybranych operatorów.

Catch up TV w Cyfrowym Polsacie

Do skorzystania z usługi w Cyfrowym Polsacie  potrzebny jest dostęp do Internetu o minimalnej przepustowości 8 Mbit/s. Wynika to z faktu, że wszystkie wyemitowane już audycje, które zechcesz obejrzeć później, zapisywane są w chmurze. Dzięki podłączeniu do Internetu Twój dekoder może je ściągać na bieżąco według Twoich potrzeb. Usługa działa aż do 7 dni wstecz – bez problemu zatem w weekend obejrzysz film, który pierwotnie wyświetlony był w któryś z dni tygodnia.

Jak odtworzyć starszą audycję? Wystarczy wybrać EPG na pilocie, wskazać program oznaczony kółeczkiem i wcisnąć OK. Zacznie się ponowne wyświetlanie zapisanego w chmurze materiału. Cyfrowy Polsat pozwala też na odtwarzanie wybranych programów aż do 3 godzin wstecz. Dlatego jeśli spóźnisz się na ulubiony film, to naciśnij strzałkę w prawo na pilocie, wybierz z opcji  Oglądaj od początku  – i już możesz cieszyć się całym filmem! Możliwe jest także zatrzymywanie nadawanych programów oraz ich cofanie, gdy przegapisz wybraną scenę lub chcesz ją obejrzeć ponownie.

Jak włączyć Catch up TV w Cyfrowym Polsacie?

włączanie catch up TVDo włączenia usługi potrzebne będzie zamówienie jej u operatora. Konieczne jest posiadanie odpowiedniego dekodera:

 • Evobox HD
 • Evobox Lite
 • Evobox IP
 • Evobox Stream

Tak naprawdę zamówienie Catch up TV w Cyfrowym Polsacie polega na wybraniu jednego z trzech pakietów: Pakiet M, Pakiet M Sport lub Pakiet L. W każdym z nich usługa jest automatycznie udostępniona abonentom. W Pakiecie S jest dodatkowo płatna – 5 zł za miesiąc. Dodatkowo otrzymamy także nPVR. Pozwala on (w zależności od wariantu) na nagrywanie i późniejsze odtwarzanie 100h programów przez 30 dni lub aż 1500h przez 120 dni. Imponujące, prawda? Jest to jednak usługa płatna – ale wypróbujesz ją za darmo przez 30 dni.

Usługa nPVR dostępna jest dla dekoderów Evobox HD, Lite oraz IP. Nie zadziała na wersji Stream, dlatego jeśli Ci na niej zależy – skorzystaj z dekodera spełniającego Twoje wymagania.

Catch up TV w Vectrze

Vectra oferuje nam usługę, która działa do 7 dni wstecz – tak, jak w Polsacie. Uzupełnia ją także o Restart TV – czyli możliwość przewijania i oglądania od początku wybranych programów telewizyjnych. Co ciekawe – dostępność obu usług wygląda następująco:

 • Catch up TV – dla ponad 100 kanałów
 • Restart TV – dotyczy ponad 80 kanałów

Programy z udostępnionym Catch up TV oznaczone są ikonką kółeczka ze strzałką. W każdym wypadku masz możliwość, po wybraniu interesującej Cię audycji w EPG – zatwierdzić klawiszem OK i cieszyć się transmisja od początku do końca. Chcąc przewinąć właśnie wyświetlany film naciśnij OK i wybierz opcję  Oglądaj od początku .

Nadawane przez operatorów, archiwalne programy można w trakcie odtwarzania zatrzymać, przewijać oraz obejrzeć od początku. To niezwykle wygodne szczególnie, jeśli nie możesz pozwolić sobie na jednorazowe spędzanie przez TV dużo czasu.

Jak włączyć Catch up TV w Vectrze?

catch up TV w VectrzeNie jest wymagane żadne działanie po naszej stronie. Jeśli posiadasz któryś z pakietów tego operatora – usługa jest dla Ciebie dostępna. Co ciekawe – jest ona bezpłatna. Nie jest konieczne ponoszenie żadnych dodatkowych kosztów prócz tych związanych z comiesięczną opłatą abonamentową. Można zatem powiedzieć, że Catch up TV w Vectrze jest standardem dostępnym dla każdego – uznana została bowiem przez tego operatora jako coś, co powinno być w każdej ofercie.

Dlaczego catch up TV nie działa?

Co zrobić, jeśli usługa nie działa? Można wykonać kilka kroków, które pozwolą na przywrócenie jej działania. Oto one:

 • Przede wszystkim należy sprawdzić, czy jest ona dostępna w Twoim pakiecie. Jeśli korzystasz z Pakietu S w Cyfrowym Polsacie – dowiedz się jak zmienić go na wyższy
 • Jakiego dekodera używasz? Jeśli jest to Evobox Stream – skontaktuj się z operatorem i poinformuj, że potrzebujesz jego wymiany – nie zadziała na nim nagrywanie wybranych audycji
 • Sprawdź połączenie z Internetem. Czy dekoder korzysta z domowej sieci? Czy jest ona dostępna? Najlepiej włącz komputer lub telefon i spróbuj połączyć się z dowolną stroną internetową
 • Skorzystaj z darmowego narzędzia speedtest.net – na tej stronie sprawdzisz przepustowość swojego Internetu. Jeśli prędkość pobierania spada poniżej 8 Mbit/s – możesz doświadczyć problemów z Catch up TV. Pamiętaj, że jednoczesne z korzystaniem z tej usługi oraz ściąganie danych z Internetu (np. na komputerze) także może zapełnić łącze i zablokować Catch up TV
 • Czy próbujesz nagrać lub odtworzyć program, który nie jest objęty usługą? Koniecznie zapoznaj się z listą kanałów. W Vectrze znajdziesz ją tutaj, dla Cyfrowego Polsatu tutaj

Co oznacza catch up po polsku?

Catch up TV po polsku„Catch up” znaczy „nadrabiać zaległości”. Termin ten przyjął się jako nazwa usługi u naszych operatorów. Rzeczywiście pozwala na nadrobienie zaległych seansów – kiedy tylko chcesz, przez cały tydzień. Według mnie to bardzo ciekawa i wygodna usługa, która słusznie staje się już standardem na naszym rynku. Działa dobrze, oczywiście pod warunkiem spełnienia warunków technicznych. Ze swojego doświadczenia wiem, że bardzo ułatwia życie. Jestem przekonany, że i Ty chętnie z niej skorzystasz 😉

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telewizja
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *