Cesja numeru telefonu: jakie są możliwości i koszty?

Cesja numeru telefonu to usługa operatora telefonicznego, która pozwala na przepisanie numeru telefonu na inną osobę. Dzięki temu usługi, które do tej pory świadczone były na rzecz jednej, zaczynają być wykonywane dla drugiej strony. Działanie to może być wykonane także przez przedsiębiorców. Choć czynność ta nie jest wykonywana często, to jednak może być przydatna w pewnych okolicznościach. Jakie są możliwości cesji oraz jej koszty? Za chwilę wszystkiego się dowiesz.

Specjalnie dla Ciebie sprawdziłem, prócz informacji ogólnych, także procedury obowiązujące i poszczególnych, największych operatorów. Dzięki temu mam dla Ciebie dawkę gotowej wiedzy, której użyjesz w praktyce, jeśli chcesz na przykład przenieść numer i zmienić jego właściciela.

Łączenie dwóch usług: przeniesienia oraz cesji, jest możliwe, choć w praktyce czynności pod względem formalnym, zostaną przeprowadzone osobno. Możesz wtedy zdecydować kto poniesie koszty przeniesienia fizycznego usług.

ile kosztuje cesja numeru telefonu

Czy można przepisać numer telefonu na inną osobę? Czym jest cesja?

Usługi telekomunikacyjne świadczone są na podstawie umowy, dla konkretnego podmiotu. Może nim być:

 • Osoba fizyczna
 • Osoba prawna, czyli firma lub podmiot publiczny, a także inna organizacja
Wyjątkiem od świadczenia usług na podstawie umowy są usługi typu prepaid, czyli na kartę. W tym wypadku, mimo rejestracji karty na konkretne dane, nie jest podpisywana umowa. Jednak i w tym wypadku można mówić o pewnym rodzaju zawarcia kontraktu, które następuje podczas zakupu startera czy doładowania.

Umowa ta obowiązuje dwie strony: operatora telekomunikacyjnego i abonenta. Wynikają z tego dla Ciebie zarówno prawa, jak i obowiązki. Masz prawo do korzystania z wszelkich udogodnień w sieci, jednak wypełnianie umowy wiąże się z opłacaniem kosztów usług, a także niezaprzestaniem współpracy w dowolnym momencie. Współpraca ta może jednak zakończyć się, gdy:

 • Rozwiążesz umowę
 • Przepiszesz umowę na nową osobę

Przepisanie to w praktyce rozwiązanie umowy i kontynuacja jej przez nowego abonenta. I tu jest słowo klucz: kontynuacja. Nowy abonent przejmuje wszystkie prawa i obowiązki związane z umową. W związku z tym cesja, czyli przeniesienie numeru na inna osobę, to przeniesienie warunków umowy abonenckiej. Od momentu wejścia w życie cesji, pierwotny właściciel jest „wolny” od zobowiązań, a nowy je przejmuje, wraz z korzyściami z tego wynikającymi.

Pamiętaj, że jeśli masz umowę na abonament i smarfona na raty, a przepiszesz tylko umowę, to urządzenie nadal trzeba spłacać. Chęć przepisania umowy ratalnej możesz zgłosić operatorowi. Nie mogę jednak na dziś zapewnić o skuteczności takiego zgłoszenia, gdyż możliwość przepisania rat należy ustalić dla każdego, konkretnego przypadku. Nie zawsze jest to możliwe, a wykluczenie tej opcji może być zapisane w umowie ratalnej.

Ile kosztuje cesja numeru?

Koszt tej usługi jest na ogół niewygórowany. Nie musisz tu przejmować się kilkusetzłotową opłatą, gdyż żaden z operatorów takiej nie przewiduje. Na ogół nie zapłacisz więcej, niż 100 zł, a konkretne ceny przedstawię za chwilę.

Z czego to wynika? Otóż przepisanie numeru telefonu na inną osobę wymaga podpisania dokumentów i wprowadzenia danych do systemu. Następnie wykonywana jest zmiana, której zasady wdrażane są automatycznie. Dlatego nie trwa to zbyt długo i nie obciąża operatora dodatkowymi czynnościami administracyjnymi poza tymi, które wykonywane są podczas przyjmowania zlecenia.

cesja umowy telefonu

Cesja numeru telefonu w sieci Plus – jak to się robi?

Poniżej przedstawiam procedurę cesji w sieci Plus. Co należy zrobić? Oto szczegóły:

 • Należy udać się do jednego z salonów, których listę znajdziesz pod tym linkiem
 • Na miejscu powinien znajdować się zarówno dotychczasowy abonent, jak i nowy
 • Wszystkie trzy strony podpisują stosowne dokumenty
 • Cesja zostanie zrealizowana w ciągu 7 dni

Wszystkie opłaty dla starego i nowego abonenta zostaną rozliczone proporcjonalnie, z końcem bieżącego okresu rozliczeniowego. Jakie dokumenty należy zabrać? Oto lista:

 • Osoba fizyczna zabiera dowód osobisty
 • Przedstawiciel firmy powinien zabrać dowód osobisty, zaświadczenie o REGON i NIP oraz dokument potwierdzający działalność (na przykład wydruk z KRS)
Konsultant może wydrukować potrzebne dokumenty, jeśli są dostępne w Internecie.

Cesja w Plus kosztuje 30,75 zł. Możecie zdecydować, która ze stron poniesie tę opłatę. W wybranych przypadkach (cesja z osoby na jej działalność, cesja po zmarłej osobie, przy przekształceniu spółki) usługa ta jest bezpłatna.

Cesja numeru telefonu w Orange

Przekazanie usług kosztuje w Orange nieco więcej, bo 99 zł za każdy numer telefonu. Operator zastrzega, że w określonych warunkach może być konieczne zmienienie zasad wynikających z umowy, na przykład gdy nowy abonent nie kwalifikuje się do jakiejś zniżki. Jak wygląda procedura? Oto ona:

 • Należy udać się (poprzednia i nowa strona umowy) do salonu, których listę znajdziesz pod tym linkiem
 • Na miejscu zostaną podpisane stosowne dokumenty
 • Operator poinformuje Cię o wejściu w życie zmiany. Zostanie to wykonane niezwłocznie, na ogół w terminie 14 dni
 • Wygląd faktury po cesji, czyli czego się spodziewać, możesz podejrzeć pod tym linkiem
Jeśli chcesz dopisać jednoosobową działalność gospodarczą, to wystarczy, że zadzwonisz z danymi tej działalności na Infolinię. Będzie to bezpłatne. Podobnie z cesją po śmierci abonenta – tu też nie będzie dodatkowych kosztów.

Opłata za cesję zostanie doliczona do faktury nowego abonenta, czyli strony, która w ramach cesji przejmuje umowę. Jeśli jedna ze stron reprezentuje firmę, to zabiera ze sobą dowód osobisty i dokumenty takie, jak NIP, REGON czy odpis z KRS.

Orange zapewnia też obsługę dla przerejestrowania numeru na kartę. Usługa ta jednak nie jest cesją i kosztuje 50 zł.

Cesja numeru telefonu w sieci T-Mobile

T-Mobile przewiduje nieco inna procedurę cesji. By skorzystać z tego rozwiązania, pierwotny, czyli obecny abonent, zgłasza taką chęć do Biura Obsługi Abonenta (telefonicznie lub mailowo). Następnie:

 • Formularz jest wysyłany pocztą
 • Po wypełnieniu, nowy abonent dostarcza dokumenty do salonu T-Mobile. Lista dostepna jest pod tym linkiem
 • Należy je dostarczyć w terminie 21 dni od zgłoszenia do operatora
 • Na miejscu zostaną zarejestrowane
 • Cesja dojdzie do skutku w ciągu maksymalnie 21 dni od daty złożenia przez nowego klienta
 • Koszt cesji podany jest w cenniku dla numeru telefonu. We wszystkich przypadkach nie przekracza 60 zł

cesja numeru telefonu wzór

Cesja numeru telefonu w Play

By przepisać numer w Play, należy:

 • Udać się do salonu operatora. Listę znajdziesz pod tym linkiem
 • Zabrać ze sobą dowody osobiste i dokumenty firmy, jeśli przepisanie uwzględnia działalność gospodarczą
 • Na miejscu, po wypełnieniu formularzy, pracownik przyjmie zlecenie
 • Koszt usługi wynika z cennika dla danej taryfy, która ulega przeniesieniu. Na ogół nie jest wyższy, niż 50 zł

Play na zmianę właściciela numeru rezerwuje sobie 7 dni. Opłaty abonamentowe zostaną rozliczone proporcjonalnie, z końcem okresu rozliczeniowego.

Cesja numeru telefonu – wzór dokumentu

Wydrukowanie wzoru dokumentu cesji nie jest konieczne. Operatorzy dysponują swoimi dokumentami, których wypełnienie dokonywane jest przez pracownika w salonie (nie licząc podpisów stron) lub przez abonentów – dla T-Mobile. Dlatego też, choć w teorii spisanie cesji na innym wzorze może zostać uwzględnione, to zdecydowanie lepiej posłużyć się formularzami firmy, w której jest numer telefonu.

Dobrze też pamiętać, że u każdego operatora obowiązuje zasada, że numer musi nie mieć żadnych zaległości w momencie przepisania. Jeśli masz jakieś faktury, których termin płatności minął, to koniecznie je ureguluj, zanim udasz się do salonu firmy, która świadczy na Twoją rzecz usługi.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Porady technologiczne
Aleksander Dumała Opublikowane przez:

Absolwent Szkoły Głównej Handlowej, zawodowy pilot z lękiem wysokości, pasjonat górskich wycieczek pieszych i rowerowych, jazdy na rolkach, snowboardu, pociągów i fotografii. Przez dwie dekady pracownik największych polskich firm telekomunikacyjnych, gdzie rozwijał swoje technologiczne pasje, związane z telefonami, komputerami, programowaniem czy zarządzaniem i wykorzystywaniem big data. Ma kilkunastoletnie doświadczenie managerskie. Wykorzystuje zamiłowanie do literatury do upowszechniania wiedzy o technologiach.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *