Ciągle zajęty numer telefonu i linia zajęta: co to znaczy i dlaczego nie można się dodzwonić?

Próbujesz się do kogoś dodzwonić, ale ta osoba ma ciągle zajęty numer telefonu i linia zajęta jest od dawna? Sprawdźmy razem co to znaczy i dlaczego nie można się dodzwonić. Problem ten nie jest może bardzo powszechny, ale tym bardziej ciężko znaleźć dobrą odpowiedź i uzyskać pomoc, jeśli się z tym spotkasz. Dlatego jestem tu ja i bardzo chętnie Ci pomogę. Szczególnie, że zdarzyło mi się już w przeszłości mieć podobny kłopot. Wiem, że to niezwykle niewygodne. Dlatego razem sobie z tym poradzimy!

Numer cały czas zajęty – co zrobić, jeśli wybrany numer jest zajęty przez dłuższy czas?

Odpowiedź na to pytanie jest dość prosta i, wbrew pozorom, może naprawdę pomóc. A brzmi tak: warto poczekać i zadzwonić później. Dlaczego? Oto powody:

 • Osoba, do której dzwonisz, prawdopodobnie nie korzysta z przekierowania przy zajętości
 • Z tej przyczyny uzyskujesz informację o zajętości, a nie otrzymujesz przekierowania, na przykład na pocztę głosową tego abonenta
 • Możliwe, że Twój docelowy rozmówca z jakiegoś powodu prowadzi bardzo długą rozmowę, ewentualnie kilka następujących po sobie połączeń

przepraszamy wybrany numer jest zajęty

Warto zastanowić się, czy Tobie zdarza się długo rozmawiać przez telefon. Czy prowadzisz czasem rozmowę, która trwa godzinę, dwie lub dłużej? W czasach, gdy korzystamy z nielimitowanych połączeń, za które nie ma dodatkowych opłat, to dość powszechne. Może osoba, z którą chcesz rozmawiać, ma teraz sporo wolnego czasu i nadrabia zaległości w kontaktach z rodziną lub przyjaciółmi? Może ma ważną sprawę służbową do załatwienia, a wymaga ona długich konsultacji przez łącza komórkowe?

Jak się dodzwonić na zajęty numer?

Jeśli słyszysz sygnał zajętości lub masz komunikat, że numer nie odpowiada, ewentualnie użytkownik, do którego dzwonisz prowadzi w tej chwili rozmowę, to skorzystaj z alternatywy. Co to może być? Jak najlepiej zadziałać? Oto przykłady:

 • Wyślij SMS na docelowy numer z prośbą o kontakt
 • Napisz na komunikatorze internetowym, że chcesz się skontaktować
 • Wyślij email do abonenta. Większość osób ma skonfigurowaną obsługę poczty elektronicznej w telefonie. Może informacja o wiadomości zwróci uwagę odbiorcy, nawet podczas rozmowy
Alternatywnie możesz zadzwonić do osoby, która ma numer zajęty, poprzez komunikator internetowy. W zależności od konfiguracji i integracji z systemem, komunikator poda komunikat o próbie połączenia nawet, gdy ta osoba rozmawia za pośrednictwem sieci komórkowej.

Wybrany numer jest zajęty – gdy ktoś dzwoni do Ciebie

Jeśli jakaś osoba zgłosiła Ci, że masz zajęty numer, a Ty z nikim w tym czasie nie rozmawiasz, to istnieje spore prawdopodobieństwo, że jest założona blokada. Czy Twój numer jest zablokowany? Nie. Najprawdopodobniej chodzi o to, że masz wpisany numer abonenta dzwoniącego, na swoją listę blokowanych. Jak to sprawdzić? Oto instrukcja krok po kroku:

 • Wejdź w aplikację Telefon
 • Wybierz trzy kropki w prawym, górnym rogu ekranu
 • Wejdź w Ustawienia
 • Wybierz Zablokowane numery

Sprawdź proszę, czy numer osoby, która chce się do Ciebie dodzwonić, jest na liście. Jeśli tak, to usuń go za pomocą krzyżyka po prawej stronie listy. W ten sposób odblokujesz możliwość dodzwonienia się do ciebie. Co, jeśli to nie zadziała?

numer cały czas zajęty

Jeden sygnał i numer zajęty – zapytaj na Infolinii

Możliwe, że z jakiegoś powodu masz za sobą zlecenie zablokowania numeru u swojego operatora. Nie każdy operator świadczy taką usługę, ale nie jest wykluczone, że Twój jak najbardziej. Skontaktuj się z konsultantem i zapytaj o odblokowanie tego numeru. Po weryfikacji Twojej tożsamości usługa zostanie wyłączona – jeśli wcześniej została uruchomiona dla wskazanego dzwoniącego.

Jest to szczególnie możliwe, gdy słychać przy dzwonieniu do ciebie jeden sygnał i numer zajęty. Tak właśnie objawiają się dzwoniącemu blokady – choć nie zawsze. Może tez wtedy być słyszany komunikat o niedostępności abonenta.

Czy jest możliwe, by operator założył blokadę na dodzwonienie się do Ciebie, ale bez Twojej wiedzy i zlecenia? Tylko teoretycznie. Jednak w praktyce istnieje niezwykle małe prawdopodobieństwo takiego zdarzenia. Musiałaby być to po prostu pomyłka. Dostawcy usług kładą nacisk na to, by abonenci mieli swobodę w korzystaniu z dobrodziejstw sieci komórkowej.

Przepraszamy, wybrany numer jest zajęty – czy możliwe, by ktoś nie odłożył słuchawki?

Klasyczny przypadek z telefonem stacjonarnym, gdy ktoś źle, niedokładnie odłoży słuchawkę i linia jest zajęta, w telefonii komórkowej nie występuje. W tym wypadku słuchawka to cały smartfon. Czy jednak nie jest to możliwe? Nie możemy wykluczyć takiej sytuacji. Dlaczego? Oto przykład:

 • Dwoje rozmówców prowadzi rozmowę
 • Są bardzo zajęci tematem rozmowy, po czym rozłączają się i wracają do swoich obowiązków
 • Oboje zakładają, że to ta druga osoba naciśnie ekranowy przycisk rozłączenia się (na ogół czerwoną słuchawkę)
 • Żadna z tych osób nie wykonuje rozłączenia, odkładają telefony i zapominają o nich
 • Połączenie nadal trwa, a Ty dzwoniąc do jednej z tych osób cały czas masz ciągle zajęty numer telefonu

Jak widzisz, wystąpienie przypadku „źle odłożonej słuchawki” jest możliwe i wcale nie można tego wykluczyć. Czy Tobie kiedyś to się zdarzyło? Ja znam osoby, które zawsze rozłączenie pozostawiają swojemu rozmówcy. Może właśnie trwa takie niechciane, długie połączenie, a ty nie możesz się przez to dodzwonić 😊

dlaczego numer jest cały czas zajęty

Dlaczego nie możesz dodzwonić się do jednego numeru?

Czy problem z dodzwonieniem się i zajętością występuje regularnie, ale nie zawsze? Twój rozmówca może po prostu często rozmawiać przez telefon. Zauważ, że Twoja próba połączenia może mieć głównie czas w godzinach, w których osoba docelowa także ma w zwyczaju rozmawiać przez telefon. Mamy przecież tendencję do:

 • Rozmawiania w drodze z pracy lub do pracy, gdy chcemy zabić czas
 • Dłuższych rozmów wieczorami, gdy możemy odnowić kontakty ze znajomymi, dowiedzieć się, co słychać u rodziny
 • Pogaduszek w weekendy, gdy można umówić się na spotkanie – przecież już podczas wstępnej rozmowy można omówić parę ciekawych tematów

Jeśli próbujesz się dodzwonić w wyżej wymienionych „godzinach szczytu”, to bardzo możliwe, że rozmówca, który ma ciągle zajęty numer telefonu, wykorzystuje ten czas w ten właśnie sposób. Warto spróbować za jakiś czas, wysłać SMS czy wiadomość na komunikatorze. Być może zwróci to uwagę i uzyskasz w końcu połączenie.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telefony i operatorzy
Aleksander Dumała Opublikowane przez:

Absolwent Szkoły Głównej Handlowej, zawodowy pilot z lękiem wysokości, pasjonat górskich wycieczek pieszych i rowerowych, jazdy na rolkach, snowboardu, pociągów i fotografii. Przez dwie dekady pracownik największych polskich firm telekomunikacyjnych, gdzie rozwijał swoje technologiczne pasje, związane z telefonami, komputerami, programowaniem czy zarządzaniem i wykorzystywaniem big data. Ma kilkunastoletnie doświadczenie managerskie. Wykorzystuje zamiłowanie do literatury do upowszechniania wiedzy o technologiach.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *