Czasem zdarza się tak, że nasz nowy, dopiero co przyniesiony ze sklepu telewizor posiada wady wyświetlania obrazu, znacznie wpływające na nasz komfort oglądania. Clouding jest jednym z najczęściej występujących tego typu problemów.
- Na czym dokładnie polega zjawisko?
- Jak je rozpoznać?
- Jak może przebiegać naprawa zachmurzonego odbiornika?
Sprawdźmy to!
Clouding – co to takiego?
Zanim jednak przejdziemy dalej, omówmy sobie dokładnie, na czym polega zjawisko i w przypadku jakich urządzeń możemy się z nim spotkać najczęściej. Test na clouding możemy przeprowadzić wyświetlając na ekranie telewizora dowolny obraz na ciemnym – najlepiej czarnym – tle.
I rzeczywiście – choć clouding może występować w odbiorniku w różnym natężeniu – z reguły nie jest on szczególnie dokuczliwą nieprawidłowością. Chyba, że zależy nam na obrazie wysokiej jakości i wiernym odwzorowaniu czerni. A na dodatek jesteśmy wielbicielami horrorów, a białe plamy nie pozwalają nam się należycie wczuć w mroczną scenerię naszych ulubionych filmów 🙂
Wtedy clouding okazuje się być sporym problemem.
Jak powstaje clouding?
Wada została przez wielu producentów telewizorów LCD uznana nie tyle za mankament, co za cechę tego typu urządzeń. Nasila się ona wprost proporcjonalnie do wielkości naszej matrycy. Powstaje ona w wyniku intensywnego podświetlania obrazu, co z jednej strony pozwala telewizorowi na emitowanie żywych kolorów i zwiększenie wyrazistości obrazu, z drugiej zaś stwarza ryzyko wystąpienia niepożądanych zjawisk.Nie bez znaczenia pozostaje również temperatura naszego odbiornika – im większe jej wahania, tym wyższe prawdopodobieństwo wystąpienia nieprawidłowości w podświetlaniu, spowodowanych rozszerzaniem i kurczeniem się podzespołów urządzenia.
Najlepszym sposobem sprawdzenia, czy clouding dotyczy naszego TV będzie zatem wyświetlenie czarnego ekranu w zaciemnionym pomieszczeniu. Jakiekolwiek białe prześwity świadczą o wystąpieniu zjawiska. Ich natężenie będzie różniło się w zależności od jakości urządzenia i wielkości jego matrycy. Z największą intensywnością spotkamy się w przypadku telewizorów z podświetlaniem krawędziowym.
Naprawa urządzenia narażonego na clouding
Nie jesteśmy jednak całkowicie bezbronni w obliczu tzw. zachmurzonego obrazu. Jest kilka rzeczy, które możemy zrobić, żeby skutecznie zniwelować, lub przynajmniej osłabić zjawisko cloudingu.
A mianowice:
- Jeżeli telewizor jest nowy lub też niedawno wymieniałeś w nim matrycę, ustaw jej jasność na najwyższy możliwy poziom. Dopilnuj, żeby urządzenie działało przez przynajmniej 14 dni po minimum kilka godzin dziennie właśnie na takich ustawieniach. Po upływie tego czasu przywróć jasność do zwykłego poziomu. Matryca po takim wygrzaniu powinna dostosować nieco bardziej tryb swojej pracy do konstrukcji telewizora, co jednocześnie znacząco zmniejszy występowanie cloudingu.
- Jeśli po przeprowadzeniu powyższej procedury problem nadal występuje w uciążliwym natężeniu, rozwiązaniem może być dalsze zmniejszenie jasności matrycy. Znajdź takie ustawienia, które będą najbardziej komfortowe osobno dla oglądania telewizora w dzień, przy pełnym oświetleniu, jak i w ciemnym pokoju.
- Pomocne może okazać się również przełączenie odbiornika w tryb kinowy. Poskutkuje to ociepleniem i stonowaniem wyświetlanych barw i nieco bardziej równomiernym rozprowadzeniem podświetlenia matrycy.
- Uruchom funkcję dynamicznego sterowania diodami LED – o ile tylko Twój odbiornik takową posiada.
- Ostatecznym rozwiązaniem może być delikatne wygięcie matrycy w stronę zewnętrzną względem jej mechanizmu. Koniecznie jednak zachowaj przy tym ostrożność – siłowo przeprowadzony zabieg może jeszcze bardziej nasilić zjawisko cloudingu.
Czy wystąpienie cloudingu kwalifikuje się do dokonania reklamacji?
Często występującym przy okazji cloudingu pytaniem jest wątpliwość, czy tego typu wada daje nam prawo do obsługi serwisowej producenta. I choć wszystko będzie zależało od polityki firmy – w większości przypadków odpowiedź na to pytanie będzie niestety przecząca.
Tak sprawa prezentuje się jeżeli chodzi o kwestie regulaminowe. Jeśli jednak po wygrzaniu matrycy oraz wykonaniu pozostałych, przytoczonych wcześniej kroków, widzisz wciąż na ekranie bardzo jasne punkty, warto skonsultować problem z autoryzowanym serwisem. Każda tego typu usterka jest rozpatrywana indywidualnie i istnieje szansa, że w Twoim przypadku producent uzna ją za wadę fabryczną sprzętu.
Co do zasady jednak – najlepiej być mądrym przed szkodą, zapoznać się ze specyfikacją konkretnych modeli telewizorów i zainwestować w taki, którego wady będą dla nas najbardziej akceptowalne.
Efekt halo – kolejna nieprawidłowość podświetlania matrycy
Równie często spotykamy się ze zjawiskiem efektu halo. Polega on na wyświetlaniu jasnej aureoli wokół białych obiektów prezentowanych na ciemnym tle. Zjawisko przy dłuższym seansie może się okazać podobnie uciążliwe jak clouding i również jest uznawane przez producentów telewizorów za cechę fabryczną matrycy.
Warto mieć to na względzie w momencie dokonywania wyboru nowego odbiornika do salonu.
Czy można się ustrzec przed nierównomiernym podświetleniem matrycy LED?
Wspomniany problem dotyczy jednakowo telewizorów LCD, LED jak i qLED. Jeżeli zależy nam na głębokiej czerni i dokładnym odwzorowaniu kolorów, warto już na etapie dokonywania wyboru naszego odbiornika pomyśleć o urządzeniu, które najlepiej spełni nasze oczekiwania.
Dobrym rozwiązaniem zdaje się być zakup odbiornika oLED. Clouding przy tym rodzaju matrycy jest znacznie rzadziej spotykanym zjawiskiem niż w przypadku telewizora LCD, LED czy qLED. Ponadto zaoferuje on nam jednocześnie bardzo niski pobór prądu, głębszą czerń i wyrazistszą biel w odtwarzanym obrazie. Jedynym problemem w tym wypadku może być wyższa cena niż w przypadku konkurencyjnych rozwiązań.
Jaką jeszcze mamy alternatywę? – poznaj rozwiązanie z najwyższej półki
Bardzo ciekawą opcją – szczególnie dla wielbicieli naprawdę ogromnych ekranów – może być zakup ultrakrótkoogniskowego projektora laserowego 4K. Analizując tę technologię można stwierdzić, że tego rodzaju sposób oglądania filmów i oddawania się wirtualnej rozrywce jest najbardziej prawdopodobnym kierunkiem, w którym już niebawem podążą wiodący producenci odbiorników telewizyjnych.
I choć na chwilę obecną cena takiego urządzenia, wynosząca średnio kilkanaście tysięcy złotych może dla wielu wydać się zaporowa, rozwiązanie z pewnością zainteresuje tych wielbicieli gier i kinematografii, którzy pragną uzyskać możliwie najlepszą jakość obrazu. Poza tym – podobną cenę przyszłoby nam zapłacić, gdybyśmy rozglądali się za większym telewizorem, pozbawionym wymienionych we wpisie mankamentów.
Zanim kupisz – dokładnie sprawdź specyfikację
Konkluzją wpisu pozostanie stwierdzenie, że jedynym sposobem na to, żeby całkowicie ustrzec się takich wad, jak problemy z nierównomiernym oświetleniem matrycy, jest uważne dokonywanie zakupu. Każdy odbiornik telewizyjny ma swoje wady – im wnikliwiej poznamy je przed ostateczną decyzją, tym mniejszy będzie nasz zawód.
Niestety – ekspertyza w salonie RTV rzadko bywa trafna. Telewizory w warunkach sklepowych najczęściej ustawione są na wyjątkowo przejaskrawiony tryb wyświetlania obrazu. W połączeniu z bardzo jasno oświetlonym otoczeniem może to sprawiać na nas złudne wrażenie doskonałości.
Tylko w ten sposób będziemy mogli poznać realne parametry kupowanego odbiornika.
Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telewizja
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz