Co zrobić gdy bateria w telefonie szybko się rozładowuje i jak ładować żeby trzymała dłużej?

Smartfony to urządzenia potrzebujące dużo prądu. Wprawdzie niewielkie, jednak mnogość funkcji, czujników i duże ekrany powodują zwiększone zapotrzebowanie na energię. Najczęściej ładujemy je codziennie lub co drugi dzień. Rzadko zdarza się, by bateria wyczerpywała się dopiero po kilku dniach – na ogół dzieje się tak tylko wtedy, gdy telefon leży całkowicie nieużywany. Zużywa wtedy prąd wyłącznie do podtrzymania podstawowych funkcji procesora i łączności z siecią GSM. A co zrobić gdy bateria w telefonie szybko się rozładowuje? Jak ładować, żeby trzymała dłużej?

Jest wiele metod na właściwie użytkowanie baterii. Także, gdy bateria w telefonie szybko „pada” możemy podjąć stosowne działania. Postaram się przybliżyć najlepsze i najciekawsze z nich. Może z nich skorzystać każdy, kto choćby doświadczył dużego zużycia baterii przy nieaktywnym telefonie.

Jak sprawdzić co zjada baterię?

Obciążenie sporą liczbą funkcji smartfonu może powodować jego szybsze rozładowywanie się. Zanim jednak zaczniemy odinstalowywać losowe aplikacje warto sprawdzić co tak naprawdę wpływa na jej zużycie. Proponuję wykonać tę czynność rano, po dłuższym czasie nieużywania telefonu. Dlaczego? Ponieważ najbardziej zużywającym prąd podzespołem jest ekran i jego wysoka pozycja i duży procent używania baterii może zaburzyć nasz osąd.

Wejdźmy zatem w  Ustawienia, a następnie Baterię . Poszukajmy zestawienia aplikacji według poboru prądu. W zależności od marki i modelu, a także wersji systemu Android znajdziemy je w pozycji Ranking lub Zestawienie aplikacji, ewentualnie Zużycie wg aplikacji. Znaleźliśmy winnego lub winnych? To świetnie! Jeśli najwięcej prądu zużywa aplikacja, której potrzebujemy – postarajmy się o jej zaktualizowanie poprzez sklep Google Play. Jeśli jest ona nam zbędna – po prostu ją odinstalujmy.

Proces ten można wykonać dla kilku najbardziej prądożernych aplikacji. Ich aktualizacja lub odinstalowanie powinny znacząco wpłynąć na szybko rozładowujący się telefon.

Gdy nowa bateria szybko się rozładowuje jest to jeden z podstawowych kroków, które powinniśmy wykonać na początku. Niezużyta bateria, jeśli jest odpowiedniej jakości powinna długo nam służyć bez konieczności podłączania smartfona do ładowarki.

Dlaczego bateria w telefonie szybko się rozładowuje?Dlaczego bateria w telefonie szybko sie rozladowuje

Taki stan rzeczy może być spowodowany zużyciem ogniwa. Akumulatory mają określona trwałość i nawet przy optymalnym wykorzystaniu z czasem tracą swoje właściwości. Już po roku możemy zauważyć, że wcześniej odporny na zużycie prądu telefon częściej wymaga ładowania. Co wtedy zrobić? Jak się zachować, gdy bateria rozładowuje się przez noc?

W takiej sytuacji być może konieczna będzie wymiana baterii. Warto wtedy sprawdzić czy przysługują nam jeszcze prawa wynikające z gwarancji producenta. Nawet jeszcze w okresie gwarancji może dojść do ograniczenia pojemności akumulatora. Wybierzmy się wtedy do serwisu (najlepiej autoryzowanego) i spytajmy o dostępność baterii i koszty wymiany. W zależności od modelu całość usługi może nas wynieść od około 100 zł do nawet kilkuset zł.

Warto zdecydować się na dobrej jakości zamiennik, jeśli na rynku nie ma dostępnych oryginalnych części. Może on spełniać wymagania podobne do tych, którym sprosta ogniwo producenta.

Co robić, jeżeli telefon się grzeje?

Słaba, zużyta bateria może być przyczyną tego, że telefon się grzeje i szybko rozładowuje. Szczególnie widoczne jest to podczas ładowania smartfona, gdzie już po kilkunastu minutach od podłączenia ładowarki można wyczuć, że obudowa ma podwyższoną temperaturę. W takim wypadku nie należy czekać, tylko szybko udać się do serwisu. Jeśli mamy możliwość używania do tego czasu innego telefonu – zróbmy to.grzejąca się bateria

Używanie smartfona, który grzeje się podczas ładowania, czy choćby zwykłego użytkowania może być niebezpieczne dla naszego zdrowia i skończyć się w najlepszym wypadku trwałym uszkodzeniem telefonu.

Co zrobić, aby bateria w telefonie dłużej trzymała?

By zapewnić jak najdłuższe działanie naszego telefonu możemy zastosować kilka technik ograniczających zużycie prądu. Korzystanie z nich zapewni nam dłuższe odstępy czasu pomiędzy kolejnymi ładowaniami.

Zmniejszenie jasności ekranuZmniejszenie jasnosci ekranu

Dzięki temu zapewnimy, że najbardziej łasa na energię część naszego urządzenia nie spowoduje szybkiego rozładowania. Zsuńmy w dół zasobnik przesuwając palcem od góry ekranu i ustawmy pożądaną jasność.

Automatyczne ustawienie jasności ekranu

Przeciągając palcem od góry pulpitu możemy także znaleźć ikonę funkcji  automatycznego dostosowywania jasności do warunków zewnętrznych . Dzięki temu, gdy w miejscu, w którym przebywamy jest dość ciemno ekran ograniczy swoją jasność i zużycie energii.

Odinstalujmy niepotrzebne aplikacje

Często mamy zainstalowane programy, z których nie korzystamy, a ich działanie w tle (zdarza się, że dzięki włączonemu uprawnieniu do autostartu) zjada naszą baterię. Przy okazji odzyskamy sporo miejsca na filmy, zdjęcia czy inne, osobiste dane.

Wyłączmy synchronizację

Jeśli nie mamy potrzeby korzystania ze stałej synchronizacji danych aplikacji takich, jak poczta czy komunikatory internetowe – wyłączmy ją. Możemy też ustawić rzadsze łączenie się aplikacji z serwerami. Na przykład aplikacja Gmail posiada możliwość ustawienia sprawdzania nowych wiadomości e-mail co określony czas.

Skorzystajmy z opcji oszczędzania baterii telefonu

Większość producentów dołącza fabrycznie aplikacje mające pomóc w zarządzaniu telefonem. Menedżer telefonu potrafi tym samym wskazać co zrobić, żeby bateria trzymała dłużej. Pomoże w usunięciu zbędnych funkcji pobierających prąd, wskaże aplikacje, które drenują baterię.

Przywróćmy ustawienia fabryczne

W ostateczności możemy zdecydować się na przywrócenie telefonu do ustawień fabrycznych. Spowoduje to usunięcie funkcji i programów, które sami w czasie użytkowania telefonu wprowadziliśmy do urządzenia.

Przed przywracaniem telefonu do stanu fabrycznego zabezpieczmy swoje dane takie, jak kontakty czy zdjęcia. Skorzystajmy z kopii zapasowej w chmurze lub zapisania ich na karcie pamięci SD.

Do ilu procent ładować telefon?Do ilu procent ladowac telefon

To bardzo ciekawe zagadnienie, ponieważ wielu użytkowników nadal jest przekonanych, ze współczesne baterie pozbawione tzw. efektu pamięci są odporne na przeładowanie lub rozładowanie. Fakt, są odporniejsze –  lecz nie całkowicie niepodatne na zużycie w ten sposób. Najlepiej nie pozwolić na to, by smartfon rozładowywał się do zbyt niskich wartości. Unikajmy więc procentów poniżej 20.

Jednocześnie warto pamiętać, by telefonu nie ładować do końca – zwykle ładowanie do około 80 procent zapewni najdłuższą żywotność baterii. Zdecydowanie nie jest zalecane (także przez producentów, min. w instrukcjach użytkownika) ładowanie smartfona do 100 procent. Dotyczy to także pozostawiania telefonu podłączonego do ładowania na całą noc.

Smartfon podpięty do ładowarki w nocy, po naładowaniu do pełna lekko się rozładowuje, po czym znów jest doładowywany do 100 procent. Proces ten może powtarzać się wielokrotnie do czasu odpięcia od zasilania. Jest to bardzo niezdrowe dla baterii.

Jeśli posiadamy urządzenie, które pozwala na instalację i korzystanie z programów ingerujących w oprogramowanie układowe, czyli najważniejszą część systemu operacyjnego, to możemy ustawić widełki ładowania. Ustawmy zatem odpowiadające nam wartości. Możemy na przykład wyłączyć ładowanie powyżej 80 procent, a zezwolić na doładowywanie dopiero po spadku do 60 procent.

Ładowanie właściwą ładowarką

Żeby uniknąć nagłego rozładowania baterii w telefonie, szybkiego rozładowywania czy choćby uszkodzenia ogniwa powinniśmy korzystać z właściwej ładowarki oraz kabla. Tak, nawet kabel ma znaczenie – te słabszej jakości nie dostarczają wystarczającego natężenia prądu, by zapewnić efektywne ładowanie. Używajmy ładowarki dostarczonej przez producenta lub innej, która spełnia wymagania naszego urządzenia. Zapewni to bezproblemowe korzystanie z telefonu, a bateria będzie trzymała dłużej.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telefony i operatorzy
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *