Czarny ekran w telefonie: co zrobić gdy telefon włącza się ale jest czarny ekran?

Sytuacja wygląda następująco:

  • Próbujemy włączyć nasz smartfon, klikając jeden z przycisków aktywujących. W trakcie rozruchu urządzenia telefon albo pokazuje animację początkową, albo przestaje reagować na jakiekolwiek działanie użytkownika.
  • Co zrobić, gdy telefon da się włączyć, ale w żaden sposób nie odpowiada?
  • Czego przyczyną może być sytuacja, w której telefon włącza się ale jest czarny ekran uniemożliwiający normalne użytkowanie? Powodów takiej sytuacji może być wiele. W poniższym materiale wskazuję, jak można sobie poradzić z tym problemem.

Czarny ekran w telefonie – dlaczego telefon działa, ale nie ma obrazu?

Jednym z najczęstszych problemów z niepoprawnych funkcjonowaniem ekranu w smartfonach jest awaria podzespołu.

Upadek urządzenia z dużej wysokości może trwale uszkodzić uzwojenie wewnętrzne, co poskutkuje problemem z wyświetlaniem się zawartości ekranu.

Niektóre uszkodzenia mogą być powierzchownie niewidoczne. Teoretycznie może się zdarzyć, że telefon będzie wyglądać jak nowy, jednak uszkodzenia wewnętrzne będą wystarczająco poważne. Jeśli telefon działa a wyświetlacz nie, to warto zastanowić się, czy zniszczenie mechaniczne nie będzie w tym przypadku winowajcą całego problemu.

 Jeśli ekran zbił się podczas upadku, to bardzo często telefon będzie dalej działać – przy czym ekran będzie albo cały czarny, albo tylko częściowo będzie emitować obraz.  Czarny ekran po upadku telefonu wymaga naprawy. Wówczas należy wymienić ekran w smartfonie samodzielnie, bądź skorzystać z usług serwisów naprawczych.

W przypadku starszych modeli telefonów naprawa urządzenia może okazać się nieopłacalna.

telefon-z-czarnym-ekranem

Ciemny ekran w telefonie, a awaria systemu operacyjnego

Kolejną z przyczyn może być awaria systemu operacyjnego. W skrajnych sytuacjach problem z wyświetlaczem w telefonie jest na tyle duży, że wyświetlacz nie będzie reagować na żadne działanie użytkownika.

Częściej zdarza się, że ciemny ekran po kilkunastu sekundach zwłoki się załączy, co jest jednak z punktu widzenia użytkownika niezbyt satysfakcjonującą sytuacją. Urządzenie wówczas może działać bardzo powoli, uniemożliwiając normalne korzystanie ze smartfona czy tabletu. Czarny ekran w telefonie Samsung, Sony, LG czy innej marki może być wywołany zainfekowaniem systemu Android – jest to środowisko podatne na zagrożenia typu malware.

Jeśli telefon działa a wyświetlacz nie, to z dużą dozą prawdopodobieństwa mamy do czynienia z problemem natury technicznej.

Winowajcą takiego stanu rzeczy może być również ograniczone miejsce w pamięci urządzenia – wówczas telefon może po prostu nie odpowiadać.

Jakie jeszcze mogą być przyczyny problemów z wyświetlaczem?

Problem z wyświetlaczem w telefonie lub tablecie może być spowodowany nieumiejętnym użytkowaniem sprzętu. Używanie nieoryginalnych ładowarek o niedostosowanym napięciu rodzi ryzyko uszkodzenia baterii.

Może zdarzyć się sytuacja, w której telefon włączy się, podziała chwilę i pojawi się czarny wyświetlacz w telefonie. To znak, że z baterią naszego telefonu jest coś nie tak. Czarny ekran w telefonie Huawei, Xiaomi czy Samsung może pojawić się bez względu na to, z jakiego modelu urządzenia korzystamy.

Osobną grupą zagrożeń są uszkodzenia w wyniku kontaktu z niekorzystnym środowiskiem.

Jeśli chodzi o najczęstsze awarie popularnych modeli smartfonów wyróżnia się:

  1. Samsung Galaxy A5 – czarny ekran może być wynikiem uszkodzeń mechanicznych, ponieważ model ten ma dość luźne umiejscowione taśmy złączeniowe do płyty głównej.
  2. Samsung J3 – czarny ekran może wynikać z problemów systemowych, a rozwiązaniem problemu okazuje się twardy reset urządzenia z poziomu Android Recovery.
  3. Samsung Galaxy S6 – czarny ekran jest wynikiem błędu systemowego, dlatego należy ponownie aktywować wyświetlacz czyszcząc partycję pamięci podręcznej.

tablet-ma-czarny-ekran

Wilgoć, piasek i folia ochronna kontra czarny ekran

Czarny ekran gdy ktoś dzwoni może oznaczać, że nasze urządzenie uszkodziło się w wyniku działania wilgoci lub piasku.

Jeśli telefon dzwoni ale czarny ekran cały czas jest widoczny, to możliwe, że drobinki piasku lub zawilgocenie blokują czujnik wygaszający ekran smartfona.

Podobna sytuacja może mieć miejsce w przypadku nieumiejętnego nałożenia folii ochronnej. Jeśli zostanie ona nałożona nieprawidłowo, przez co jej rant będzie zasłaniać czujnik – problem z wygaszonym ekranem może bardzo często się powtarzać. Reasumując, dlaczego widzimy czarny ekran w telefonie?

Powodem są:

  • uszkodzenia mechaniczne, np. w wyniku upadku;
  • awaria systemu;
  • uszkodzenie baterii;
  • zbyt mała ilość wolnej pamięci na telefonie lub tablecie;
  • niewłaściwe zaaplikowanie folii zabezpieczającej;
  • zawilgocenie bądź wniknięcie drobinek piasku;
  • uszkodzenie czujnika wygaszania wyświetlacza;
  • obecność złośliwego oprogramowania.

Jak odzyskać dane z telefonu z czarnym ekranem?

Czarny wyświetlacz w telefonie to jeszcze nie koniec świata! Jeśli telefon włącza się ale jest czarny ekran, to z dużą dozą pewności można stwierdzić, że pamięć urządzenia pozostała nienaruszona. Oczywiście, nie będziemy w stanie wysłać zdjęć i udostępniać plików z poziomu urządzenia.

Możemy jednak zgrać wszystkie dane podłączając sprzęt mobilny do komputera lub laptopa.

Jeśli przytrafią ci się problemy związane z czarnym ekranem w telefonie, to warto od razu działać i przetransferować pliki do komputera. Wśród programów pomocnych do wykonania backupu z urządzeń Android/iOS na system Windows lub macOS wyróżnić można m.in.:

  • Titanium Backup;
  • Dr.fone – Backup & Restore;
  • EaseUS Todo Backup Free;
  • TruBackup;
  • Acronis True Image
  • Ferro Backup System;

problem-z-wyswietlaczem-smartfona

Co zrobić, gdy ekran odmówi posłuszeństwa?

Stało się, telefon zaczął szwankować, a ekran przestał działać. Co powinniśmy zrobić w takiej sytuacji?

 Nie należy panikować, ani od razu udawać się do punktu naprawczego – w wielu przypadkach możemy samodzielnie przywrócić telefon do pełni sprawności. 

Przede wszystkim należy zrestartować urządzenie poprzez wyłącznie oraz włączenie. Jeśli problem się powtarza, wyjmij telefon z etui oraz sprawdź, czy obramowania folii ochronnej nie przysłaniają czarnego punkciku na ekranie – może to oznaczać, że folia dezaktywuje ekran.

Zasadne będzie także jej zdemontowanie. Jeśli to nie zdaje rezultatu, spróbujmy uruchomić urządzenie ponownie korzystając z trybu awaryjnego.

Warto także przywrócić urządzenie do ustawień fabrycznych, tak aby wykluczyć negatywny wpływ niektórych aplikacji i wirusów na działanie systemu.

Jeśli urządzenie ma czarny ekran, a:

  • zupełnie nie działa,
  • działa, a powyższe kroki nie zdały rezultatu,
  • uległo upadkowi lub zalaniu,

to warto udać się z tym problemem do specjalisty od napraw. W przypadku wymiany samego wyświetlacza, w zależności od modelu smartfona, zapłacimy przynajmniej kilkaset złotych. Czasami jednak przyczyna problemu może być inna, wtedy wartość naprawy się zmieni.

Pamiętajmy, aby systematycznie wykonywać backup telefonu i, jeśli to możliwe, zapisywać dane na zewnętrznej karcie pamięci, którą w każdym momencie możemy wyjąć z telefonu – co pomoże uchronić dane w razie awarii.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telefony i operatorzy
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *