Czy 10, 20, 30 GB internetu to dużo? Na ile wystarczy godzin miesięcznie i ile „gigabajtów” to optimum?

Internet z limitem danych może być źródłem wielu dylematów. Bardzo często nie mamy pojęcia, ile gigabajtów naprawdę nam potrzeba. Warto również wziąć pod uwagę, że każdy z nam ma zupełnie inne potrzeby. Niektórzy nie zużywają nawet 5 GB miesięcznie, a dla innych 100 GB będzie minimum. Pierwszym krokiem jest określenie, jak często korzystamy z internetu, jakie strony przeglądamy, czy pobieramy duże pliki.

W dzisiejszych czasach operatorzy oferują nam ogromną liczbę ofert internetu mobilnego. Oczywistym jest, że cena ma tutaj duże znaczenie. Niewykorzystane dane po prostu przepadają, a więc płacimy za coś, z czego nie korzystamy. To kompletnie bez sensu.

Pakiet 10 GB miesięcznie, czyli niezbędne minimum

Pakiet 10 GB miesięcznie to absolutne minimum, jeśli korzystamy z internetu poza domem lub nie posiadamy łącza stacjonarnego. Pamiętajmy, że nakłada on na nas wiele ograniczeń. Na ile godzin wystarczy 10 GB internetu? Wszystko uzależnione jest od naszej aktywności.

 Na przeglądanie stron internetowych, czytanie artykułów i oglądanie zdjęć potrzebujemy około 5 GB miesięcznie. Oczywiście musimy pamiętać o tym, aby dezaktywować automatyczne wczytywanie się materiałów wideo. To prawdziwy pochłaniacz danych internetowych. 

W 5 GB zmieszczą się również osoby przeglądające portale społecznościowe i maile. Należy jednak podkreślić, że dotyczy to aktywności przez około 3 godziny dziennie. Przez godzinę  normalnego użytkowania sieci zużywamy około 60-80 MB danych. Oczywiście nie dotyczy to oglądania filmów, czy też grania.

na ile wystarczy 10 GB internetu

Oczywiście posiadając pakiet 10 GB również możemy pozwolić sobie na oglądanie filmików np. na YouTube, jednak nie należy przesadzać z ich ilością. Godzina odtwarzania w najniższej jakości to około 300 MB. Jeśli postawimy na wysoką jakość, to zużyjemy nawet dwa razy tyle danych. Osoby, które posiadają pakiet 10GB internetu nie mogą pozwolić sobie na „przesiadywanie” na YT.

Jeśli chodzi o muzykę, to w ciągu godziny zużyjemy około 150-200 MB danych (np. korzystając z serwisu Spotify). Dwie godziny słuchania muzyki dziennie to około 9 GB danych miesięcznie. Możemy słuchać utworów w najniższej jakości, dzięki czemu zużyjemy nieco mniej internetu.

Warto również wziąć pod uwagę, że zużycie danych w przeglądarce na urządzeniu stacjonarnym jest wyższe. Niektóre strony posiadają szereg zbędnych elementów, które pochłaniają internet. Coraz więcej witryn posiada odchudzoną wersję mobilną, co stanowi niewątpliwą zaletę.

Pakiet 10 GB dedykowany jest głównie tym, którzy potrzebują internetu do pracy lub nauki. Jest to dobra opcja dla tych, którzy nie słuchają zbyt dużej ilości muzyki online, nie przesiadują na YT, czy też nie odtwarzają filmów ważących 700-1000 MB. Należy również pamiętać, że każdy pobierany plik ma duże znaczenie.

Obecnie pakiet 10 GB danych wybierany jest głównie na urządzanie mobilne. Raczej nie sprawdzi się on, jako alternatywa internetu domowego. Wyjątek stanowią osoby, które nie korzystają z sieci zbyt dużo.

Pakiet 20 GB miesięcznie na przeglądanie stron i odrobinę rozrywki

Pakiet 20 GB internetu wydaje się być rozsądną opcją dla tych, którzy chcą nie tylko przeglądać strony, ale od czasu do czasu pozwolić sobie na rozrywkę. Oczywiście nie możemy pozwolić sobie na całonocne oglądanie filmów, jednak odtwarzanie filmików na YT nie powinno stanowić tak dużego problemu, jak w przypadku mniejszych pakietów.

 Osoby, które korzystają z sieci około 6 godzin dziennie zużyją średnio 10 GB danych miesięcznie. Mowa tutaj o zwykłym przeglądaniu witryn internetowych (bez ogromnej liczby zdjęć HD i materiałów wideo). 

Wiele osób zastanawia się, ile godzin to 15 GB, czy też 20 GB. W ostatnim czasie niezwykle popularny stał się serwis Netflix. W przypadku, gdy filmy i seriale oglądamy codziennie, to internet z limitem danych nie jest najlepszym pomysłem. Przez godzinę zużyjemy nawet 1 GB transferu podczas oglądania filmów w najwyższej rozdzielczości.

jaki pakiet internetu

Większość przeciętnych stron udostępnia filmy w normalnej jakości. Podczas ich odtwarzania zużywamy około 500-700 MB. Jeśli zmniejszymy jakość o połowę, to zużycie będzie wynosić 250-350 MB. Dzięki temu będziemy mogli swobodnie obejrzeć kilka filmów miesięcznie.

Pamiętajmy, że nie możemy przeliczać całego pakietu danych na filmy, czy też muzykę. Nie należy zapominać o innych celach, czyli np. pobraniu załącznika, czy też ściągnięciu oprogramowania lub aktualizacji.

Pakiet 30 GB miesięcznie – na ile możemy sobie pozwolić? 

Pakiet 30 GB internetu wydaje się być rozsądną opcją dla tych, którzy nie posiadają łącza stacjonarnego,  a nie chcą narzucać na siebie zbyt dużej ilości ograniczeń. To również dostateczna ilość gigabajtów dla tych, którzy korzystają z sieci około 8-10 godzin dziennie (np. w calach zawodowych).

 Przeciętny użytkownik sieci zużywa 90 GB miesięcznie. Wiele osób nie ma świadomość, jak dużą ilość danych pobierają często odwiedzane witryny. Dopiero w przypadku limitu danych zaczynamy zwracać na to większą uwagę. 

Na ile starczy 30 GB internetu? Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie.

Warto dowiedzieć się, na ile wystarcza 1 GB internetu:

  • pobranie około 250 maili z załącznikami,
  • godzinę oglądania filmu w jakości HD,
  • godzinę oglądania filmików na YouTube,
  • około 18-20 godzin przeglądania stron WWW,
  • średnio 5-6 godzin słuchania muzyki,
  • 5 godzin przeglądania portali społecznościowych,
  • przesłanie około 200 zdjęć.

Z łatwością możemy więc obliczyć, na jak długo wystarczy nam pakiet 30 GB danych. Trzeba wziąć pod uwagę, że wszechobecne reklamy również pochłaniają dane internetowe.

Jak sprawdzić zużycie danych?

jaki internet do oglądania filmów

Z pewnością wiele osób jest ciekawych, w jaki sposób można sprawdzić, ile internetu zużywamy. Jeśli chodzi o urządzenia z systemem Android, należy przejść w „Ustawienia”, a następnie „Użycie danych”. Możemy sprawdzić każdą zainstalowaną aplikację.

Warto wiedzieć, że na urządzeniach z systemem Android bez trudu ustawimy limit danych. Otrzymamy ostrzeżenie, jeśli poziom zużycia będzie zbliżał się do ustalonej wartości. Stanowi to spore ułatwienie dla użytkownika.
 Jeśli wyczerpiemy ustalony przez siebie limit, to transmisja danych zostanie automatycznie przerwana. Jest to dobre rozwiązanie dla tych, którzy obawiają się dodatkowych kosztów. Ponadto możemy wyłączyć jedynie przesył danych w tle (opcja „Ogranicz transmisję danych w tle”). 

W przypadku systemu iOS należy wejść w „Ustawiania” – „Sieć komórkowa” lub „Ustawienia” – „Dane mobilne”. Nie tylko sprawdzimy poziom zużycia danych, ale również dokonamy niezbędnych zmian w ustawieniach. Należy również wspomnieć o możliwości wyzerowania licznika.

Urządzenia stacjonarne również zapewniają prostą i bezproblemową kontrolę zużycia danych. W przypadku urządzeń z Windows 10 należy wejść w „Ustawienia” – „Zużycie danych”. Możemy tutaj sprawdzić, ile danych zużyliśmy poprzez Wi-Fi, czy też  sieć Ethernet. Istnieje również możliwość wyświetlenia zużycia na poszczególne aplikacje, czy też ustawienia limitu danych.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Internet
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *