Czy warto kupić telewizor 100hz i dopłacać? Częstotliwość odświeżania ekranu 50hz vs 100hz

Telewizor to znakomity wynalazek, który w ostatnich kilkunastu latach niebywale ewoluował. Szklany ekran nie służy już tylko do odbierania kilkunastu najważniejszych kanałów telewizyjnych, ale stanowi pełnoprawne centrum multimedialne w mieszkaniu.

Z tego też względu użytkownicy sprzętów domowych postanawiają inwestować w coraz to nowsze i bardziej rozbudowane wersje TV.

 • Czy warto kupić telewizor 100Hz, czy może lepiej zostać przy okrojonej wersji 50Hz?
 • Jaka częstotliwość odświeżania zapewnia najbardziej komfortowe warunki oglądania?
 • Czy warto dopłacać do 100Hz, jeśli znajdziemy telewizor 50Hz w bardzo atrakcyjnej cenie?

W niniejszej treści uporządkujemy te zagadnienia.

ogladanie-filmow-na-tv-100hz

Czym jest częstotliwość odświeżania ekranu telewizora?

Projekcja, którą możemy obserwować na ekranie telewizora, jest w rzeczywistości niezwykle szybkim pokazem slajdów. Film, obserwowany przez nasze oczy jako obraz płynny, w bardzo zwolnionym tempie ma zupełnie inną charakterystykę odbioru.

Jest ona zależna od częstotliwości odświeżania ekranu, czyli zdolności urządzenia do podmieniania, w zawrotnie szybkim tempie, poszczególnych obrazów na nowe.

Wartość wyrażona w jednostce Hz oznacza liczbę obrazów emitowanych w jednej sekundzie na wyświetlaczu. Im większa wartość Hertzów, tym bardziej większe zagęszczenie obrazów w jednej sekundzie oglądanego filmu.

W przypadku telewizorów posiadających częstotliwość odświeżania na poziomie 50Hz, liczba obrazów będzie wynosić 50 na jedną sekundę.

Ten parametr dotyczy wszystkich urządzeń wyposażonych w ekrany, z których korzystamy współcześnie – mowa o tabletach, telefonach, monitorach komputerowych i telewizorach.

Podsumujmy:

 • wartość podawana w formacie Hz dotyczy liczby wyświetlanych klatek na sekundę;
 • im większa jest to wartość, tym poszczególne obrazy szybciej zmieniają swoje położenie, przez co obraz jest płynny;
 • zbyt niska wartość Hz może powodować mniejszy komfort oglądania telewizji – częstotliwość dobieramy jednak ze względu na rodzaj wyświetlanej treści.

Częstotliwość odświeżania ekranu 50 Hz a 100 Hz – czy różnice są duże?

50Hz vs 100Hz50 oraz 100Hz to dwie najczęściej spotykane wartości, dostępne w polskich sieciach sprzedażowych. Dla przeciętnego widza, który ogląda zwykły film na jednym z kanałów telewizyjnych, rodzaj matrycy nie będzie miał szczególnie dużego znaczenia.  Różnice pojawią się dopiero w kontekście wyświetlania treści w wysokiej rozdzielczości, w których efekty specjalne są na porządku dziennym. 

TV 100Hz wyświetli taki wymagający obraz znacznie płynniej, bez efektów smużenia i ewentualnych przycinek. W przypadku oglądania wiadomości, prognozy pogody czy kanałów rozrywkowych – w konfrontacji 50Hz vs 100Hz nie ma zwycięzców. W mało wymagających produkcjach już nawet częstotliwość 30Hz potrafi zapewnić w miarę płynny i nieprzycinający się obraz. Przy nieco dynamiczniejszych scenach może być już on niewystarczający.

Ile Hz powinien mieć telewizor w domu – czy 100 wystarczy?

Warto brać pod uwagę fakt, że technologia cały czas prze do przodu i niewątpliwie, w ciągu kilku najbliższych lat, odświeżanie ekranu o wartości 50Hz będzie znacznie mniej rozchwytywaną opcją, niż wyższe odświeżanie 100Hz.

Przypominam, że telewizor 50Hz jest w stanie bardzo płynnie i skutecznie wyświetlać filmy, filmiki i obrazy, bez obecności efektów szumienia.

Nie oznacza to jednak, że w przypadku scen bardzo dynamicznych i szybkich, nieco słabszy TV będzie w stanie nadążyć. Choć nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć, dokładnie ile Hz powinien mieć telewizor, to skłaniałbym się ku wyborze telewizora z przynajmniej 100Hz, gdyż tego typu sprzęty lepiej radzą sobie z wygładzaniem nieostrości konturów.

Obraz, na tego typu urządzeniach, jest odświeżany dwa razy częściej, niż w przypadku porównywanych modeli o wartości 50Hz.

Pełen komfort oglądania produkcji jest odczuwalny w momencie, gdy na ekranie telewizora zaczynają wyświetlać się sceny dynamiczne i przeskakujące – chociażby w przypadku meczów piłkarskich, lekkoatletyki, kina akcji czy innych, dynamicznych produkcji. Nie wspominając o graniu w gry.

Ile kosztują telewizory z matrycą 100Hz?

Telewizory dostępne w dwóch wcześniej zaprezentowanych częstotliwościach odświeżania ekranu, to nie jedyne propozycje dostępne na rynku. Można bowiem spotkać TV posiadające nie tylko 120, 400 ale nawet 600Hz. Warto zadać sobie jednak pytanie: ile Hz powinien mieć telewizor 75 cali? Czy 100Hz wystarczy, czy może celować w większe wartości?

 Wiele zależy od zasobności naszego portfela i celów, do których ma być wykorzystywany odbiornik.  

Telewizory 4K z matrycą 100hz sprawdzą się bardzo dobrze nie tylko do stworzenia domowego kina, ale przede wszystkim świetnie poradzą sobie z wymagającymi grami wideo. Telewizory z matrycą 100 Hz to bardzo dobra propozycja dla fanów rozrywki na konsolach – wskazałbym, że w przypadku umilania sobie czasu w ten sposób nie warto decydować się na zakup telewizora 50Hz. Poniżej zamieszczam kilka propozycji cenowych (aktualnych na rok 2022) dotyczących telewizorów z matrycą 100Hz.

 1. Telewizor Samsung 100Hz Qled 4K Tizen – ok. 3700 złotych.
 2. Telewizor Philips 100hz OLED 55 cali – ok. 4700 złotych.
 3. Telewizor LG 65 cali 100hz HDR LED – ok. 6700 złotych.
 4. Telewizor Samsung The Frame 2020 100Hz 43 cale – ok. 3300 złotych
 5. Telewizor Panasonic 100Hz 50 cali – ok. 2300 złotych

Cena telewizorów nie zależy wyłącznie od liczby cali i zaimplementowanej częstotliwości odświeżania. Więcej zapłacimy za flagowe modele renomowanych marek, a także za urządzenia, które są po prostu bardziej funkcjonalne.

Wybierając TV dla własnych potrzeb sprawdźmy chociażby liczbę oraz rodzaje wejść (złączy) do TV, rozdzielczość ekranu, materiał wykonania, jakość głośników, tryby oglądania treści i szereg innych funkcjonalności.

Pamiętajmy, by dobierać urządzenie niekoniecznie patrząc na jeden parametr, ale analizując sytuację całościowo.

Co to znaczy TM 100?

gry-wideo-na-telewizorze-100hzTrumotion 100 to jedna z funkcji przeznaczonych na telewizory marki LG. To dodatkowa opcja, która pozwala na korektę optymalizacji jakości obrazu z myślą o dynamicznych scenach. Oznacza to, że użytkownik może dopasowywać dynamizm akcji do rzeczywistego obrazu, przekazywanego na ekranie telewizora.

Opcja Trumotion 100Hz przeznaczona jest dla wybranych urządzeń marki LG, dlatego nie na każdym sprzęcie ta funkcjonalność będzie dostępna. Użytkownik ma do wyboru kilka możliwości korygowania odwzorowań wyświetlanych ekranów – np. poprzez opcję wygładzania i czyszczenia scen. Wyłącznie opcji Trumotion skutkuje brakiem wspierania korekcji obrazu – wyświetlane filmy nie będą ani płynniejsze, ani ostrzejsze.

 • TM to technologia odświeżania implementowana do niektórych telewizorów marki LG.
 • Pozwala ona na poprawę płynności lub ostrości emitowanego obrazu.
 • Opcja ta bywa niekiedy ograniczona – np. podczas korzystania z niektórych aplikacji, które nie są wspierane przez technologię.

Czy warto dopłacać do 100hz, a może lepiej wybrać 50Hz?

Dylemat: dorzucić kilkaset złotych do matrycy z wyższą częstotliwością odświeżania ekranu, czy pozostać przy niższych wartościach?

Zastanówmy się, do jakich celów będzie nam potrzebny telewizor.

Jeśli w ciągu kilku miesięcy planujemy zakup konsoli, bądź telewizor domyślnie będzie służył nam jako monitor do gier – wybierzmy urządzenie z wyższą częstotliwością odświeżania. Jeśli kupujemy telewizor do sypialni, na którym będziemy oglądać filmy, wiadomości i przeglądać zasoby sieciowe – z pewnością 50Hz będzie wystarczające do tego typu aktywności.

Reasumując:

 • Dla graczy sugerowaną wartością Hz jest przynajmniej 100 – w przypadku telewizorów podłączonych do konsoli.
 • 50Hz w zupełności zapewnia płynny i ładny wygląd prezentowanych treści, jeśli mówimy o standardowych materiałach filmowych.
 • Dynamiczna rozgrywka, efektowne filmy akcji i inne, szybkie przejścia, mogą być wspierane także przez wbudowane technologie do urządzeń, np. Trumotion LG.

Krótkie podsumowanie

Czy warto kupić telewizor 100hz? Według mnie jak najbardziej tak. Technologia przyszłości stawia na realizm i dynamizm oglądanych treści.

Jeśli urządzenie ma posłużyć nam przez kilka najbliższych lat – lepiej wybrać to, które posiada nieco lepsze parametry użytkowe.

Jeśli jednak potrzebujemy telewizora ekonomicznego, który i tak będzie miał całkiem dobre parametry częstotliwości, to nie powinniśmy być szczególnie zawiedzeni sprzętem z 50Hz. Ostateczny wybór należy do nas.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telewizja
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *