Czym wyczyścić ekran telewizora? Jak bezpiecznie umyć ekran TV domowym sposobem?

Jak wyczyścić ekran telewizora domowym sposobem? Czy możliwe jest użycie dostępnych w każdym gospodarstwie domowym specyfików i narzędzi, by zrobić to skutecznie i prawidłowo? Umycie ekranu może wydawać się pozornie bardzo łatwą czynnością, jednak należy zdawać sobie sprawę z kilku istotnych zagadnień, by wykonać to z należytą starannością i nie zniszczyć powłok ekranu LED.

Błędne zastosowanie środków myjących może spowodować trwałe uszkodzenia, a samo czyszczenie telewizora może stać się nieskuteczne i zniszczyć na zawsze urządzenie.

Odporny, lecz delikatny

Zastanawiając się nad tym czym umyć telewizor, na którym pojawił się kurz, odciski palców i tłuste zabrudzenia warto zdać sobie sprawę z tego, że choć jest to dość wytrzymały produkt, to niewłaściwe podejście do czyszczenia może go uszkodzić. Zapewne nie raz zdarzyło się, że ktoś opierając się dłonią o ekran nacisnął na niego zbyt mocno i pojawiły się na chwilę niepokojące objawy w postaci kolorowych plam? Ekran wytrzymał. Dziecko odbiło piłkę od matrycy, gdy akurat oglądaliśmy mecz? Ekran wytrzymał. Jest twardy. Poradzi sobie z takimi zagrywkami. Ale czy da radę z niewłaściwą konserwacją?ręcznik papierowy a telewizorJeśli przetrzemy go twardym papierem kuchennym, to z całą pewnością zostawimy na jego powierzchni mikro ryski, które przy powtarzaniu tej czynności powiększą się i zniszczą go. Zarówno matowe – antyrefleksyjne jak i błyszczące powłoki telewizora są delikatne i przy dłuższym stosowaniu nieodpowiedniej konserwacji stracą swoje właściwości.

Czym czyścić i wycierać ekran, aby go nie zepsuć?

Chcąc wyczyścić telewizor domowym sposobem nie będziemy mieli do dyspozycji przeznaczonych specjalnie do tej czynności narzędzi. Zapewne wiele osób słyszało o tym, że jeden z wiodących producentów elektroniki (ten z owocem w logo) oferuje ściereczkę dedykowaną konkretnie do usuwania zabrudzeń z matryc. Jednak my takiego produktu nie mamy. Zatem jakiego narzędzia użyć, by umyć telewizor LED czy plazmowy, jeśli nie posiadamy na przykład gotowych, nasączonych ściereczek ze sklepu z elektroniką?ściereczka do TV

Najlepiej wykorzystać ściereczkę z mikrofibry lub podobną – ważne, żeby była bardzo miękka oraz nie pozostawiała strzępków materiału na ekranie. Istotne jest to dlatego, że szmatka z twardszego materiału może żłobić niewidzialne na pierwszy rzut oka rowki w powierzchni ekranu telewizora.

Zobaczymy je dopiero po kilku czyszczeniach, w silniejszym świetle. Może być już wtedy za późno, by uratować funkcjonalność naszego urządzenia. Jeśli nie mamy pod ręką odpowiedniej ściereczki, to w ostateczności można wykorzystać miękki papier – dobrze sprawdzą się wysokiej jakości chusteczki higieniczne. Jednak używając ich należy czyszczenie ekranu telewizora wykonywać bardzo delikatnie, gdyż istnieje większe prawdopodobieństwo pozostawienia niewielkich zarysowań.

  • Pod żadnym pozorem nie należy jednak używać twardszych chusteczek czy papierowych ręczników lub papieru toaletowego. Nie dość, że szybko i skutecznie zniszczą powłokę telewizora, to pozostawią mnóstwo papierowych skrawków, także w pobliżu telewizora (będą unosić się w powietrzu i w końcu osiądą na ekranie).
  • Także użycie gąbek czy szczotek jest czymś, czego należy stanowczo unikać.

Podejście zdroworozsądkowe podpowiada, że ekran zawsze będzie się rysował, nie jest niezniszczalny, dlatego nie warto przesadzać z ostrożnością. Jednak zastosowanie miękkiego materiału wydłuży jego żywotność i usuwanie plam na telewizorze nie spowoduje jego zbyt szybkiego zniszczenia.

Czyszczenie telewizora na sucho i na mokro

By skutecznie, szybko i nie powodując uszkodzeń wyczyścić ekran telewizora domowym sposobem należy pamiętać, że czynność tą warto podzielić na etapy.

  1. Pierwszym etapem powinno być przetarcie na sucho – usunie ono luźny kurz, który w dalszym procesie czyszczenia może nie tylko przeszkadzać osadzając się na ściereczce czy chusteczce, lecz także przyczynić się do rysowania powierzchni. Czynność ta może usunąć także niektóre nietłuste zabrudzenia, z pozoru wydające się trudnymi do pokonania.
  2. Do dalszych prac warto ściereczkę odwrócić, ewentualnie wcześniej wytrzepać – lecz w innym pomieszczeniu, by unoszące się w powietrzu drobinki nie osiadały ponownie na matrycy.
  3. Czym wyczyścić ekran telewizora, jeśli nadal widoczne są trudniejsze do usunięcia tłuste zabrudzenia czy smugi? Wodą. To najprostszy, domowy sposób na mycie ekranu. Jednak woda z kranu zawiera dużo minerałów, które podczas czyszczenia mogą niszczyć powłokę telewizora.

Polecane jest użycie wody demineralizowanej, używanej w wielu gospodarstwach domowych m.in. do żelazek. Czy jednak każdy z nas posiada jej zapas w domu? Zapewne nie, jednak z pomocą może nam przyjść użycie filtra do wody – coraz popularniejszego, prostego urządzenia.

Przefiltrowana woda doskonale nada się do wyczyszczenia ekranu telewizora. W przypadku trudniejszych do usunięcia plam na około pół litra wody można dodać jedną kroplę zwykłego płynu do naczyń lub octu. Znajdziemy je w każdym gospodarstwie domowym.
spryskiwaczNajlepiej wykorzystać zwykły domowy spryskiwacz – nalać do niego wody lub wody z dodatkiem płynu do naczyń czy octu. W tym drugim etapie czyszczenia telewizora nie pryskamy bezpośrednio na ekran, lecz na szmatkę. Dlaczego? Nasz telewizor najpewniej stoi na przeznaczonym dla niego meblu lub wisi na ścianie.

Pryskanie bezpośrednio na ekran spowoduje, że część płynu spłynie szybko w dół pomiędzy matrycę, a obudowę. Może to trwale uszkodzić elektronikę i wyłączyć nasze urządzenie z użytku na zawsze. Poza tym to wygodniejsze, podczas czyszczenia nie będziemy ganiać dłonią uciekających kropli. Używając płynu do naczyń nawet w tak niewielkim stężeniu warto zwrócić uwagę na to, czy producent telewizora nie wskazał w instrukcji użytkownika, że nie powinno się używać takiego rozwiązania. Jeśli nie jest to niewskazane – i tak po jego użyciu nie zaszkodzi chwilę przyjrzeć się matrycy pod kątem występowania ewentualnych przebarwień.

Czy można myć telewizor płynem do szyb?

Gdy czyszczenie na sucho nie wystarcza, a w gospodarstwie domowym posiadamy świetny płyn do mycia szyb, który nigdy nas nie zawiódł, może pojawić się pokusa użycia go do czyszczenia ekranu telewizora. Nie w każdym wypadku sprowadzi nas ona na manowce. Większość ekranów poradzi sobie z niepożądanymi efektami używania takiego płynu i nie przysporzy nam to żadnych problemów nawet przy stałym stosowaniu.

Najważniejszym jest, by płyn nie zawierał żadnej z tych substancji: alkoholu, acetonu lub amoniaku. Jeśli któraś z nich występuje w składzie – nie używajmy go do czyszczenia telewizora.

Każda z osobna może trwale uszkodzić czyszczony telewizor. Warto dodatkowo po jednokrotnym użyciu płynu do szyb do umycia telewizora LED czy plazmowego przyjrzeć się jego powierzchni w dobrym oświetleniu – jeśli pojawiły się odbarwienia czy zarysowania – zrezygnować z dalszego stosowania.preparaty do czyszczenia

Niektórzy producenci w instrukcji użytkowania jasno wskazują, że traktowanie matrycy takimi preparatami jest niewskazane. Jednak w większości przypadków powinno się obyć bez komplikacji. Z całą pewnością nie wolno używać ostrzejszych środków takich jak mleczko do czyszczenia powierzchni ceramicznych, preparatów do czyszczenia plastiku czy PVC.

Uporczywe plamy na telewizorze? Nie naciskaj i nie szoruj

Lepiej umyć ekran telewizora kilka razy delikatniej, niż raz mocniej. Na etapie czyszczenia na mokro nie należy się spieszyć. Wykonując koliste ruchy i nie zapominając o brzegach ekranu (gdzie potencjalnie znajduje się najwięcej zabrudzeń) warto czyścić metodycznie i cierpliwie. Jeśli po pierwszym myciu pozostały plamy lub nie udało się usunąć wszystkich odcisków palców – powtórzmy czynność, jednak nadal nie używając większej siły nacisku. Zbyt mocny może spowodować powstanie zarysowań, a nawet pęknięcie ekranu. Jeśli użyliśmy wody z płynem do naczyń, który nie odparuje tak, jak zrobiłby to płyn do szyb – należy usunąć go przecierając powierzchnię ponownie przy użyciu samej wody demineralizowanej (lub przefiltrowanej).

Na koniec przyda się ostatnie przetarcie na sucho (nową szmatką lub suchą, niezabrudzoną częścią dotychczasowej). Ewentualne drobinki pozostałe na ekranie można usunąć zwyczajnym dmuchnięciem – pamiętając, by nie zabrudzić powierzchni śliną.

Nieoczywiste, czyli o czym warto pamiętać

Choć powierzchnia czyszczonego z plam ekranu telewizora i ramka obudowy wydają się przylegać do siebie bardzo ściśle, to jednak znajduje się między nimi szczelina. Dopuszczając do spłynięcia cieczy w tą szczelinę możemy trwale uszkodzić urządzenie. Nie należy jednak bać się zmoczenia powłoki ekranu – czasem jest ono konieczne, by usunąć najbardziej uporczywe plamy.mokry ekranRegularne mycie telewizora spowoduje, że nie będzie wymagane długotrwałe i mozolne czyszczenie, gdyż nie będzie konieczne usuwanie starych, zaschniętych zabrudzeń. Zatem systematyczność ułatwi nam zachowanie telewizora w czystości. Powłoki ochronne ekranu są delikatne, jednak mają określoną wytrzymałość, zatem samego procesu czyszczenia nie należy się bać. Jeśli wykonamy tę czynność starannie, to nic złego się nie stanie. Wykonując koliste ruchy w najbardziej eksponowanej, centralnej części ekranu pamiętajmy, by wyczyścić także brzegi ekranu i rogi – szczególnie podczas wstępnego, suchego etapu mycia telewizora domowymi sposobami. Tak naprawdę to tam zbiera się najwięcej kurzu i mogą występować zabrudzenia niewidoczne na pierwszy rzut oka.

Telewizor nie jest na zawsze, lecz może posłużyć dłużej

Jeśli nie chcemy wpisywać się w dość powszechny trend celowego postarzania produktów przez producentów i planujemy używać naszego urządzenia przez wiele lat warto myć telewizor z należytą starannością i uwagą. Dzięki temu zachowamy właściwości ekranu, powłok błyszczących czy antyrefleksyjnych na długo.

Pamiętajmy jednak, że z czasem będą pojawiać się niewielkie rysy, czy uszkodzenia – tego nie unikniemy całkowicie, lecz możemy proces zużycia wyraźnie opóźnić.
Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telewizja
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *