Dlaczego telefon nie widzi karty SIM i co z tym zrobić? Czemu karta nie działa, a smartfon jej nie czyta?

Twój telefon nie czyta karty SIM? To powszechny problem, z którym często można poradzić sobie samodzielnie. Ważne jest to, aby prawidłowo zdiagnozować przyczynę, co nie zawsze jest łatwe. Zanim udasz się do serwisu sprawdź poniższe wskazówki – jest duże prawdopodobieństwo, że oszczędzisz sobie sporo czasu i nerwów. Wiadomym jest, że bez karty SIM urządzenie staje się niemal bezużyteczne. Nie możemy wykonywać oraz odbierać połączeń, czy też wiadomości.

Nawet, jeśli telefon nie widzi karty SIM, to nie jest jednoznaczne z poważną awarią. Nie trzeba więc obawiać się wysokich kosztów naprawy. W wielu przypadkach zaistniałe nieprawidłowości mogą zostać wyeliminowane w ekspresowym tempie.

Dlaczego karta SIM nie działa?

Ciężko jest sobie wyobrazić korzystanie ze smartfona bez karty SIM. To właśnie ona zapewnia nam łączność telefoniczną, czy też z internetem. Wiadomym jest, że nowoczesne technologie bywają zawodne. Może okazać się, że smartfon „namyśli się” i bez naszych ruchów zacznie obsługiwać kartę SIM. Chwilowe błędy sieci zdarzają się relatywnie często – nie jest to równoznaczne z brakiem zasięgu. Jeśli jednak komunikat „brak karty SIM” utrzymuje się przez dłuższy czas, to konieczne jest zdiagnozowanie usterki.karta SIM nie działa

Zastanawiasz się, dlaczego telefon nie widzi karty SIM? Powodów tego zjawiska może być wiele, więc wszystko zależy od indywidualnego przypadku.

Można do nich zaliczyć m.in.:

  • chwilowy błąd sieci/telefonu,
  • zanieczyszczone styki karty SIM,
  • zabrudzony/uszkodzony slot na kartę,
  • karta SIM o niewłaściwym formacie.

Z pewnością niejedna osoba próbowała samodzielnie przycinać kartę SIM do odpowiedniego formatu. Jest to prosty sposób na to, aby trwale ją uszkodzić. Właśnie dlatego w przypadku, gdy potrzebny nam mniejszy rozmiar należy udać się do operatora.

Nie należy zapominać, że karta SIM musi być właściwie dopasowana do slotu. Czasami bywa tak, że jest ona mniejsza, niż wejście. Pomimo tego, że jej wsunięcie nie sprawia żadnych trudności, to styki nie znajdują się w pożądanym położeniu. Nieobsługiwana karta SIM nie musi zostać wyrzucona – wystarczy zaopatrzyć się w adapter, który kosztuje zaledwie kilka złotych.

Co zrobić, gdy telefon nie czyta karty SIM?

Czasami metodą prób i błędów możemy przywrócić pełną sprawność smartfona. Pamiętaj, że nie zawsze winna jest nieprawidłowa karta SIM.

1. Wyłącz i włącz telefon

Restart telefonu może sprawić, że komunikat „brak karty SIM” zniknie równie szybko, jak się pojawił. Wyłączenie i ponowne włączenie urządzenia często okazuje się skutecznym sposobem na eliminację nieprawidłowości.

Oczywiście dotyczy to nie tylko karty SIM, ale również wielu innych kwestii. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że doszło do zawieszenia się oprogramowania. System operacyjny nie ma żadnego znaczenia.  Opisywany sposób dobrze jest wypróbować zarówno na telefonach Android, iOS, jak i Windows Phone. 

2. Oczyść wejście karty SIM

Nie każdy wie, że slot na kartę SIM może ulec zabrudzeniu. Gromadzący się kurz i brud sprawia, że po pewnym czasie urządzenie utraci łączność. Właśnie dlatego regularne czyszczenie urządzenia ma tak duże znaczenie.  Należy jednak robić to delikatnie, tak aby nie doprowadzić do uszkodzenia podatnych na usterki podzespołów. 

Bardzo ważne jest to, aby do czyszczenia nie używać wody – wilgoć może doprowadzić do awarii smartfona. Najlepiej wykorzystać jest sprężone powietrze, które usunie nawet najmniejsze cząsteczki zanieczyszczeń.

3. Przeczyść styki karty SIM

Wyczyściłeś slot, jednak smartfon nadal nie widzi karty SIM? Kolejnym krokiem jest przeczyszczenie jej styków. Podczas realizacji tego zadania należy jednak wykazać się sporą ostrożnością. Nie należy zapominać, że karta, która ma uszkodzone styki nie nadaje się do użytku, a więc konieczna jest jej wymiana na nowy egzemplarz. W sprzedaży znajdziemy specjalistyczne preparaty, jednak stanowią one dodatkowy wydatek.  Większość osób sięga po wódkę (40% alkoholu), która skutecznie odtłuszcza oraz oczyszcza.  Nie należy stosować wacików, czy też papierowych ręczników. Warto sięgnąć po ściereczkę antystatyczną, która jest bezpieczna dla styków.styki karty SIM

4. Skorzystaj z roamingu krajowego

Niezależnie od tego, jaki smartfon posiadasz, spróbuj włączyć roaming krajowy. Warto wiedzieć, że niektórzy operatorzy współpracują ze sobą poprzez udostępnianie nadajników. Być może nasz telefon połączy się z innym nadajnikiem, a tym samym uzyska łączność.  W takiej sytuacji wina leży po stronie operatora – należy zaczekać na zażegnanie awarii, czy też zakończenie prac konserwatorskich. 

5. Włącz i wyłącz tryb samolotowy

Okazuje się, że w niektórych przypadkach wystarczy jedynie włączyć tryb samolotowy, a po kilku minutach wyłączyć go. Metoda ta może okazać się skuteczna, jeśli doszło do błędu systemu.  Jeśli jednak telefon nie uzyska łączności z siecią, to przyczyna problemu jest inna. 

6. Sprawdź drugi slot

 Jeśli posiadasz smartfon Dual SIM, to spróbuj przełożyć kartę do drugiego slotu.  W ten sposób dowiesz się, czy doszło do zabrudzenia/uszkodzenia pierwszego podzespołu. Nie można również wykluczyć, że doszło do uszkodzenia karty SIM.

7. Przetestuj kartę SIM w innym telefonie

Do uszkodzenia karty SIM może dojść w najmniej spodziewanym momencie. Trzeba mieć świadomość, że czas jej użytkowania również ma znaczenie. Jeśli eksploatujemy kartę kilka, a nawet kilkanaście lat, to usterka jest zjawiskiem naturalnym.  Warto przełożyć ją do innego telefonu, aby sprawdzić, czy problem dotyczy konkretnego odbiornika, czy wadliwego „plastiku”. 

Ile kosztuje naprawa?

ile kosztuje naprawa?Wypróbowałeś powyższe metody, a telefon nadal nie czyta karty SIM? Najrozsądniej udać się do serwisu, gdzie specjaliści fachowo zweryfikują przyczynę awarii, a także przedstawia koszty naprawy. Nie można jednoznacznie powiedzieć, ile będą one wynosić.

Wymiana uszkodzonego slotu karty SIM to wydatek rzędu kilkudziesięciu, a nawet kilkuset złotych. Duże znaczenie ma to, jaki smartfon posiadamy. Jeśli to karta SIM uległa zniszczeniu, to za nową zapłacimy około 15-25 zł (wszystko zależy od cennika operatora).
Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telefony i operatorzy
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *