Trendy technologiczne zmieniają się w coraz szybszym tempie. Urządzenie, które jeszcze rok temu stanowiło obiekt pożądania, dzisiaj ustępuje miejsca swojemu nowemu modelowi.
- W jaki sposób możemy rozstać się z naszym wysłużonym telefonem?
- Gdzie go sprzedać, żeby zyskać najwięcej?
- W jaki sposób przebiega wycena?
- Jak odpowiednio przygotować smartfona do sprzedaży?
Na wszystkie pytania odpowiemy sobie w tym wpisie.
Jak sprzedać telefon? Popularne sposoby
Jeżeli chcemy się pozbyć nieużywanego urządzenia, możemy skorzystać z kilku możliwości, a są to mianowicie:
- Sprzedaż telefonu w lombardzie lub komisie – najwygodniejsze i najmniej czasochłonne rozwiązanie
- Oddanie telefonu do skupu używanej elektroniki – opcja, którą możemy w niektórych przypadkach zrealizować nawet bez wychodzenia z domu. Wymaga jednak nieco więcej formalności niż wcześniejsza forma sprzedaży.
- Skorzystanie z portali aukcyjnych – czasochłonny, ale i najbardziej opłacalny sposób na pozbycie się używanego smartfona.
Sprzedaż telefonu w lombardzie i w komisie – porównanie
Na początek poznajmy różnice pomiędzy lombardem a komisem. W najprostszych słowach – lombard to miejsce, w którym oddajemy dany przedmiot pod zastaw, natomiast komis ją od nas odkupuje.
W praktyce oznacza to, że w przypadku lombardu mamy możliwość odzyskania naszego telefonu przez pewien czas po dokonaniu zastawu. Komis z kolei znajdzie dla nas jego nabywcę, przekazując nam następnie nasz udział w zyskach ze sprzedaży.Ile dostanę w lombardzie za telefon? Różnice cenowe
Warto tutaj zaznaczyć, że komisy telefonów z reguły zaoferują nam nieznacznie wyższą stawkę niż ta, którą moglibyśmy uzyskać w lombardzie. Prawidłowość ta wynika z charakteru ich pracy. Udając się do lombardu niejako dopłacamy dodatkowo za możliwość wykupienia urządzenia przez określony czas. Jakby nie było – jest to okres, w którym punkt nie może wprowdadzić go do obrotu. Różnice te jednak nie będą znaczące. Ostatecznie – możemy być niemalże pewni, że cena, którą uzyskamy w komisie lub lombardzie będzie stanowiła zaledwie ułamek prawdziwej wartości naszego używanego urządzenia.
Jeśli jednak zależy nam na czasie lub nie mamy możliwości spieniężyć smartfona w inny sposób – powinniśmy wziąć to rozwiązanie pod uwagę. Zdecydowanym atutem tego sposobu jest umowa sprzedaży, którą otrzymujemy po sfinalizowaniu transakcji. Dzięki niej odpowiedzialność za sprawdzone urządzenie przejmuje lombard, komis lub skup, do którego się udamy. Pozwoli nam to spać spokojnie bez obaw, że kupujący stwierdzi po krótkim czasie jego użytkowania niespodziewaną usterkę czy napotka na zabezpieczenie, uniemożliwiające korzystanie z telefonu.
Skup używanej elektroniki – jak sprzedać telefon bez wychodzenia z domu?
Skupy używanej elektroniki to najprężniej rozwijająca się odnoga omawianych rozwiązań. Dzięki nim wycenę naszego urządzenia otrzymamy już po wysłaniu krótkiego, opatrzonego kilkoma zdjęciami telefonu, formularza. Po zaakceptowaniu oferty pakujemy smartfona w sposób zalecony przez portal i czekamy na kuriera (niektóre firmy umożliwiają również przesłanie urządzenia za pośrednictwem paczkomatu). Kiedy nasze urządzenie dotrze na miejsce, dostajemy sprawozdanie z ekspertyzy technicznej i dowiadujemy się, czy rzeczywiście będziemy mogli otrzymać uzgodnioną cenę.
Serwisy aukcyjne – najpopularniejszy sposób na sprzedaż telefonu
Korzystając z serwisów aukcyjnych z pewnością wzbogacimy się nieco bardziej niż miałoby to miejsce w przypadku pozostałych możliwości. A to choćby dlatego, że od wydatków, związanych ze spieniężeniem telefonu odchodzi w tym wypadku marża właściciela komisu, lombardu czy skupu. Należy jednak pamiętać, że rozwiązanie – choć kuszące – również nie jest doskonałe.
Jeśli cena, którą zaproponujemy za naszego smartfona nie będzie odpowiednio niska – możemy mieć poważny problem ze znalezieniem kupca. Szczególnie jeśli będziemy próbowali sprzedać jeden z nowszych modelów iPhone’a czy innych bardziej zaawansowanych technologicznie telefonów. Dzieje się tak głównie dlatego, że potencjalni kupcy obawiają się wszelkiego typu zabezpieczeń przed kradzieżą, którymi obwarowane są modele smartfonów, konstruowanych na przestrzeni ostatnich kilku lat. Przy ustalaniu ceny kierujmy się przede wszystkim rozsądkiem – i zawsze porównujmy ją z ofertami nowego aparatu (w szczególności tymi promocyjnymi).
Jak przygotować telefon do sprzedaży – poradnik
Warto przed sprzedażą zadbać o wylogowanie się ze wszelkiego rodzaju usług zabezpieczających i usunięcie smartfona z listy urządzeń, przypisanych do naszego konta w usłudze iCloud oraz Google (w przypadku systemu Android). Potwierdzając fakt usunięcia zabezpieczeń choćby poprzez wspomnienie o tym w opisie naszej oferty znacząco zwiększamy prawdopodobieństwo przeprowadzenia transakcji.
Czyścimy używanego iPhone’a:
- Żeby wylogować się z iCloud oraz powiązanych z nią usług, wchodzimy kolejno w menu ustawienia, klikamy naszą nazwę użytkownika i przesuwamy ekran w dół, szukając opcji wyloguj się. Po wprowadzeniu naszego Apple ID potwierdzamy procedurę przyciskiem wyłącz.
- Przechodzimy po raz kolejny do ustawień, wybieramy opcje ogólne -> wyzeruj -> wymaż zawartość i ustawienia
- Usuwamy smartfona z listy zaufanych urządzeń
Jeśli pomimo przeprowadzenia procedury nabywca naszego telefonu napotka problemy z jego użytkowaniem, zawsze możemy zwrócić się do operatora z prośbą o pomoc w przekazaniu praw do korzystania z urządzenia nowemu właścicielowi.
Przygotowanie telefonu z Androidem:
W przypadku smartfonów z systemem Android sprawa odpowiedniego przygotowania urządzenia jest podobnie prosta. Kiedy już to zrobimy, możemy przejść do ustawień telefonu i dalej, korzystając z menu kopia i kasowanie danych, a następnie ustawienia fabryczne -> resetuj telefon, przywrócimy nasze urządzenie do stanu fabrycznego. Po przeprowadzeniu całej procedury upewnijmy się, że smartfon przy uruchomieniu nie prosi o dane do naszego konta Google. Zabezpieczenie tego typu całkowicie uniemożliwiłoby naszemu nabywcy korzystanie z telefonu. Jesteś w posiadaniu jednego ze starszych modeli telefonów i zastanawiasz się, gdzie możesz je sprzedać? Z pewnością możesz skorzystać z każdej z powyższych opcji. Najpewniejszym rozwiązaniem byłby jednak w takim wypadku portal aukcyjny – umożliwi Ci on dotarcie do większej liczby potencjalnych nabywców, z których część mogą stanowić kolekcjonerzy sprzętu z minionych epok technologicznych. Tak oto posiadacze kultowej Nokii 3310 mogą liczyć nawet na zarobek rzędu 200 zł. Oczywiście pod warunkiem, że aparat jest w dobrym stanie technicznym i zawiera zestaw fabrycznych części. W przypadku pozostałych modeli starszych telefonów możemy uzyskać nieco mniej kuszącą ofertę – niemniej jednak zawsze warto spróbować. Telefon starszej generacji to nieodzowny atrybut każdego, kto w odzewie na wdzierającą się w kolejne dziedziny naszego życia technologię decyduje się na powrót do tradycyjnych rozwiązań.Gdzie można sprzedać stare, leciwe telefony komórkowe? Poszukiwania wielbicieli antyków
Skup zepsutych telefonów – czy warto z niego korzystać?
Wypada ono korzystnie dla wszystkich zainteresowanych – my otrzymujemy niewielką zapłatę, właściciel skupu jest w stanie wykorzystać części naszego urządzenia do serwisowania, a środowisko naturalne z pewnością podziękuje nam za to, że nie zdecydowaliśmy się na wyrzucenie smartfona do kosza na śmieci. Omówiliśmy już wszystkie sposoby, dzięki którym możemy sprzedać nasze urządzenie mobilne – niezależnie od jego stanu technicznego i roku jego produkcji. Jestem przekonany, że korzystając z powyższego poradnika masz już w głowie opcję, która podoba Ci się najbardziej 😉 Niezależnie od tego, którą metodę sprzedaży wybierzemy – koniecznie pamiętajmy o przywróceniu urządzenia do stanu fabrycznego i usunięciu z niego wszystkich danych logowania do usług i aplikacji.Sprzedaż telefonu – wiele metod prowadzących do celu
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz