Gdzie oddać stary telewizor lub elektronikę? W jakich miejscach odbierany jest zużyty sprzęt?

Wszyscy używamy sprzętu elektronicznego. Nie tylko nowoczesnych smartfonów czy laptopów, lecz także telewizorów czy radia. Z czasem, gdy nie nadają się już do naprawy lub zastąpimy je nowocześniejszymi spotykamy się z koniecznością utylizacji elektrośmieci. Pojawia się pytanie: gdzie oddać stary telewizor lub elektronikę? Czy można wyrzucić elektronikę do zwykłego kosza na śmieci?

Recykling sprzętu elektronicznego w polskim prawie

Postepowanie ze zużytym sprzętem elektronicznym regulowane jest w ustawie z 2015 roku. W myśl jej przepisów utylizacja elektrośmieci może być przeprowadzana wyłącznie przez wykwalifikowane podmioty, które posiadają stosowną infrastrukturę i zezwolenia. Odpady tego typu traktowane są jako niebezpieczne i ich recykling musi być wykonywany tak, by nie zagrażał bezpieczeństwu środowiska i ludzi.pojemniki na smieci elektrosmieci

Niedozwolone jest wyrzucanie starego sprzętu RTV do pojemników służących selektywnej zbiórce odpadów, czyli zwykłych śmietników znajdujących się na każdym osiedlu. Za takie działanie grozi kara do nawet 5 tys. PLN. Stary sprzęt odbierają specjalistyczne firmy, z którymi większy zakład może podpisać umowę. Zajmują się tym także Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów, serwisy, sklepy i hurtownie, które wprowadzają elektronikę na rynek.

Podmioty, które sprzedają elektronikę zobowiązane są do zbierania elektrośmieci. Muszą odebrać zużytą elektronikę w masie przynajmniej 40% tego, co średnio w roku wprowadzają na rynek. Dla źródeł światła (w tym LED) wartość ta to minimum 50%.

Stare telewizory i inny zużyty sprzęt elektroniczny może być bardzo opłacalny w przetwarzaniu. Jego wybrane części mogą być użyte ponownie, bez ponownego przetwarzania. Odzyskuje się także cenne metale (w tym metale szlachetne), plastik, a groźne elementy zawierające brom, rtęć czy ołów są bezpiecznie utylizowane. Recycling to dziś całkiem niezły biznes!recycling to pieniadze

W których miejscach odbierany jest zużyty sprzęt?

Jak wcześniej wspomniałem, duzi sprzedawcy elektroniki zobowiązani są do odbioru elektrośmieci. Jeśli więc stoimy przed dylematem gdzie oddać zużyty sprzęt RTV możemy skorzystać z faktu, że sklep ma obowiązek przyjąć stary sprzęt. Zapoznajmy się zatem ze szczegółami dotyczącymi wybranych, dużych sieci sprzedaży.

Media Markt

Sklep ten wskazuje listę aż 71 punktów, w których przyjmuje elektrośmieci. Punkty te znajdują się w największych miastach (min. Warszawie, Łodzi czy Krakowie) oraz tych mniejszych, jak Nowy Sącz czy Zamość. Odbiór starego sprzętu w Media Markt odbywa się w miejscach dostępnych na liście zamieszczonej na stronie internetowej sieci.

Jeśli zdecydujemy się na zakup elektroniki w tej sieci i zgłosimy chęć pozbycia się sprzętu tego samego przeznaczenia (np. wymieniamy stary telewizor na nowy) poprzez formularz na stronie Media Markt, to zostanie on od nas odebrany. Nie będziemy musieli sami dostarczać go do sklepu!

Media Expert

Konkurencyjna sieć przyjmuje nieodpłatnie zużyta elektronikę, jeśli jej wymiary nie przekraczają 25 cm na każdym boku. Dodatkowym warunkiem jest także to, by elektrośmieć był zmontowany w jedną całość i kompletny. Jeśli chcemy oddać stary telewizor lub inny większy sprzęt, to czynność ta musi łączyć się z zakupem odpowiadającego mu nowego urządzenia. To, czy zostanie ono przyjęte w sklepie czy odebrane od klienta zależne jest od formy zakupu.

Media Expert zastrzega, że jeśli oddamy im elektrośmieci, to nie będą one podlegały już zwrotowi, gdy zmienimy decyzję.

Neonet

Podobne zasady panują także w tej sieci. Możemy zatem skorzystać z jednego z około 200 punktów firmy lub w przypadku dowozu nowego – oddać stary telewizor niejako w rozliczeniu. Sklepy znajdują się w całej Polsce. Neonet zapewnia, że zebrany sprzęt dotrze do wyspecjalizowanych zakładów, w których utylizowane są jego niebezpieczne dla środowiska elementy, a pozostałe poddane będą ponownemu wykorzystaniu. Zaangażowanie sieci w ochronę środowiska podkreśla fakt, że przypomina ona w oficjalnych komunikatach internetowych o zakazie wyrzucania elektrośmieci, min. zużytych baterii na swojej stronie internetowej.dbanie o srodowisko

RTV Euro AGD

Składając zamówienie on-line możemy skorzystać z opcji oznaczenia punktu „chcę oddać zużytą elektronikę” lub poinformować o tym pracownika sklepu. Ta sieć zapewnia odbiór elektrośmieci w miejscu, w którym odbieramy nowy sprzęt. Możemy zatem oddać stary telewizor w jednym z 316 sklepów w 208 miastach na terenie Polski. Skorzystamy też z opcji oddania elektrośmieci przy dostawie nowego, odpowiadającego funkcjonalnością staremu urządzeniu. Pamiętajmy, że zużyta elektronika powinna zostać odłączona i przygotowana do odbioru. Jej transport powinien być bezpieczny dla pracownika RTV Euro AGD.

Gdzie wyrzucić telewizor, gdy nie planuję kupować nowego?

W przypadku, gdy nie nabywamy nowego, większego sprzętu elektronicznego, a jednocześnie potrzebujemy pozbyć się starego możemy skorzystać z jednego z punktów odbioru elektrośmieci. Warto przypomnieć sobie, że zużyta elektronika to nie tylko stary telewizor. Elektrośmieci dzielą się na grupy:

  • wielkogabarytowe – zaliczają się do nich pralki, lodówki, zmywarki czy urządzenia klimatyzacyjne
  • małogabarytowe – to odkurzacze, żelazka czy tostery
  • urządzenia teleinformatyczne – komputery, telefony, drukarki, laptopy
  • urządzenia RTV – telewizory, magnetowidy, sprzęt HI-FI a nawet elektroniczne instrumenty muzyczne
  • oświetlenie – żarówki, oświetlenie LED
  • narzędzia elektroniczne i elektryczne, w tym wiertarki
  • zabawki, urządzenia sportowe – na przykład bieżnia stacjonarna

Do pozostałych należą przyrządy medyczne, wszelkiego rodzaju czujniki czy automaty serwujące posiłki.

Dlatego też w punktach, które opisuję poniżej zostanie od nas odebrany stary telewizor, ale także każdy sprzęt z rodzaju tych wymienionych.

Gdzie oddamy stary telewizor, poza sklepem?

Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych

Miejsca te znajdują się w całej Polsce i łatwo znajdziemy ich listę w Internecie. Co ciekawe w Warszawie znajdują się dwa, a na przykład w Zgorzelcu aż cztery, a w Szczecinie dziewięć. Zbiórka elektrośmieci prowadzona jest tam stale. Zużytą elektronikę powinniśmy dostarczyć samodzielnie i zadbać o to, by była odpowiednio zabezpieczona, tj. wolna od wycieków czy luźnych elementów.

Mobilne punkty zbiórki odpadów

Kilkadziesiąt tymczasowych miejsc odbioru odpadów elektronicznych ułatwia dostarczenie starego telewizora do miejsca, z którego zostanie odebrany i poddany recyklingowi. W punktach tych elektrośmieci nie są dłużej przechowywane i prowadzony jest ich regularny odbiór – pojemniki są opróżniane.

Punkty Remondis

Firma ta zajmuje się odbiorem elektrośmieci na dużą skalę. Na jej stronie internetowej znajduje się lista z wyszczególnionymi punktami, w których prowadzona jest zbiórka sprzętu elektronicznego. Jest on następnie poddawany odzyskowi użytecznych części i utylizacji tych, które są niebezpieczne dla środowiska.

ElektroEko

Firma oferuje bezpłatny odbiór dużych elektrośmieci z domu w wybranych miastach. Umawiając się na wykonanie usługi mamy pewność, że zostaną one właściwie zutylizowane. Dodatkowo oddać możemy także mniejszą, zużytą elektronikę, jak na przykład baterie. Jeśli chcemy oddać zużyty telewizor, to możemy udać się do wybranego przez nas punktu z opublikowanej listy. Znajdują się w kilku miastach, w tym Katowicach, Wrocławiu czy Lublinie. Najwięcej znajdziemy ich w Warszawie. Firma oferuje także zorganizowany odbiór zużytej elektroniki, w tym telewizorów z firm i instytucji.

Elektrośmieciarka.pl – Biosystem

Organizacja oferuje odbiór elektrośmieci z Krakowa, Katowic i Wrocławia według ustalonego harmonogramu. Usługi świadczone są dla osób prywatnych i instytucji. Należy zgłosić chęć utylizacji odpadów elektronicznych poprzez formularz na stronie internetowej.

Mobilne Punkty Zbierania

Polska Korporacja Recyklingu oferuje odbiór elektrośmieci na terenie Lublina, w wybranych miejscach. Możemy oddać stary telewizor w wyznaczonych dniach miesiąca pod jednym z kilku adresów. Skorzystamy z kontenera lub podstawionej ciężarówki.

MB Recycling

Działająca na terenie całej Polski firma odbiera zużyty sprzęt elektroniczny od osób prywatnych, instytucji i zakładów komunalnych po uprzednim zgłoszeniu poprzez formularz. Dostępny jest on w Internecie. Przyjmowany jest zarówno duży sprzęt, jak i mniejszy (np. komputery czy telefony). Poniesiemy tylko koszty transportu w kwocie 35 PLN.recycling sprzetu elektronicznego

Co jeśli naprawa starego telewizora nie powiodła się?

Nasz telewizor oddaliśmy do serwisu i po ekspertyzie okazało się, że jego naprawa jest nieopłacalna lub niemożliwa. Brakuje części lub nowe urządzenie kupimy taniej, niż stare naprawimy. Co wtedy? Pamiętajmy, ze serwis ma obowiązek przyjąć od nas stary telewizor. Wtedy we własnym zakresie zadba o jego recykling, na ogół za pośrednictwem wyspecjalizowanej firmy. Dotyczy to zarówno serwisów autoryzowanych przez producentów, jak i mniejszych, niezależnych.

Pamiętajmy, że sklepy z elektroniką mają obowiązek prowadzenia zbiórki sprzętu elektronicznego. Możemy tez skorzystać z jednego z wielu miejsc odbioru elektrośmieci lub wygodnie zgłosić konieczność odbioru przez odpowiednią do tego firmę. Nigdy nie wyrzucajmy starego telewizora do zwykłego śmietnika.
Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telewizja
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *