HDMI ARC: co to jest, do czego się przydaje i jak podłączyć kabel?

HDMI stał się bez wątpienia najczęściej wykorzystywanym standardem, wykorzystywanym przy podłączaniu naszego telewizora do wszelkiego rodzaju zewnętrznych podzespołów. Jaką ewolucję łącze przeszło z biegiem lat? Co oznaczają takie terminy jak HDMI ARC, czy HDMI eARC? Czy mogą okazać się przydatne?

Ten poradnik pozwoli Ci przygotować się na zakup sprzętu najbardziej optymalnego dla odtwarzania wysokiej jakości dźwięku i obrazu. Dzięki niemu będziesz mógł także zorientować się, z jakich konkretnie technologii możesz skorzystać dla osiągnięcia optymalnych wyników w zależności od Twoich indywidualnych potrzeb.

Zaczynajmy!

hdmi 2-1

HDMI ARC – co to takiego?

Wielu z nas przy podłączaniu swojego zestawu kina domowego korzysta z masy przeróżnych kabli i przyłączy. Im bardziej skomplikowany standard, tym większy nakład dodatkowego oprzyrządowania będzie nam potrzebny dla wykorzystania pełnych możliwości urządzenia.

Największy problem pojawia się zazwyczaj w momencie konfigurowania dźwięku naszego zestawu. Nagłośnienie przestrzenne jest dość specyficznym wynalazkiem i w swojej tradycyjnej formie wymaga podłączenia każdego zestawu głośników do osobnego kanału, a następnie podpięcia amplitunera do telewizora stosownym kablem audio.

HDMI ARC (Audio Return Channel) jest rozwiązaniem, które eliminuje ogromną część zbędnych kabli z naszego domowego centrum rozrywki i pozwala nam na podłączenie zarówno obrazu, jak i dźwięku w wysokiej rozdzielczości przy użyciu samego tylko kabla HDMI ARC. Co ciekawe – standard obsługuje także dźwięk przestrzenny bez potrzeby korzystania z dodatkowych urządzeń.

Co to oznacza?

Wprowadzenie standardu HDMI ARC całkowicie wyeliminowało konieczność stosowania optycznych złącz w celu podłączenia dźwięku do naszego telewizora. Dzięki niemu kabel wpinany bezpośrednio do amplitunera może dla nas strumieniować zarówno obraz, jak i dźwięk.

HDMI ARC vs HDMI – czym się różnią standardy?

Główna różnica pomiędzy klasycznym HDMI, a rozwiązaniami, które otrzymujemy począwszy od jego wersji 2.1 polega na ograniczeniu ilości podpięć potrzebnych do przekazania dźwięku z naszego urządzenia nadawczego do telewizora. Dzięki temu jesteśmy w stanie poprawić jakość dźwięku choćby już przez samo skrócenie drogi, jaką sygnał musi przebyć zanim będziemy w stanie go usłyszeć.
Eliminuje to także konieczność używania osobnego okablowania dla dźwięku oraz obrazu. Jak jednak wypada jakość dźwięku przekazywanego za pośrednictwem protokołu ARC w porównaniu do popularnych wtyków optycznych?optyczny audio

HDMI ARC czy złącze optyczne – co wybrać?

Żeby odpowiedzieć sobie na to pytanie, zastanówmy się and specyfikacją obu rozwiązań. Kabel optyczny dobrze sprawdzi się do transmisji skompresowanego sygnału audio, takiego jak Dolby Digital czy DTS. Będzie on też dobrym rozwiązaniem do zastosowania w standardowych zestawach stereo – i tam też najczęściej się natkniemy na złącza optyczne.

Zdecydowaną wadą kabli optycznych jest jednak fakt, że nie przetwarzają one dźwięku w wysokiej rozdzielczości oraz nie obsłużą dla nas bezstratnych formatów, takich jak choćby Dolby True HD. Rozwiązaniem tego problemu jest usprawniona wersja HDMI ARC, o której powiemy sobie w dalszej części wpisu. Kabel będzie w stanie transmitować dźwięk przestrzenny najwyższej jakości w zgodzie z najnowszymi standardami technologicznymi.

Jeśli zatem jesteś użytkownikiem kina domowego, poszukującym najbardziej optymalnych rozwiązań do wykorzystania całego potencjału, tkwiącego w Twoim nagłośnieniu – warto rozejrzeć się za amplitunerem, obsługujących jeden ze standardów HDMI ARC. To jednak nie wszystko – wspomniany rodzaj złącza ewoluował z biegiem lat i obecnie znajdziemy na rynku jego bardziej zaawansowane technologicznie warianty.

Jak są one oznaczone i czego możemy się po nich spodziewać?

HDMI eARC – na czym polega ewolucja złącza?

HDMI eARC, czyli Enchanced Audio Return Channel, jest podrasowaną wersją złącza, umożliwiającego nam przesyłanie obrazu i przestrzennego dźwięku tym samym kanałem. Na czym polega usprawnienie technologii? Przede wszystkim na znacznym zwiększeniu przepustowości złącza. Dzięki temu możemy do naszego kina domowego podłączyć nawet zestaw, składający się z 32 kanałów, przesyłając za ich pośrednictwem dźwięk o rozdzielczości do 192 kHz.

Tym samym bezproblemowo odtworzymy nawet najbardziej zaawansowane technologicznie, bezstratne formaty audio, a ponadto zyskamy możliwość strumieniowania obrazu i dźwięku nawet w jakości 8K.

Co powinniśmy wiedzieć przed implementacją nagłośnienia, bazującego na standardzie eARC?

  • Zarówno nasz telewizor, jak i amplituner muszą obsługiwać wspomnianą technologię. Jeśli jedno z nich będzie bazowało jedynie na technologii ARC – otrzymamy dźwięk okrojony do charakterystyki poprzedniego standardu.
  • Jeśli chcemy mieć pewność, że wszystko zadziała jak należy – najbezpieczniej będzie skorzystać z kabli HDMI Ultra High Speed. Inne warianty przewodu nie gwarantują przepustowości, pozwalającej na pełne wykorzystanie możliwości eARC.
  • Standardem obsługującym HDMI eARC jest złącze HDMI 2.1. Przy zakupie amplitunera oraz telewizora poszukujmy urządzeń, wyposażonych w tę właśnie wersję wtyku.

HDMI ARC – podłączenie i konfiguracja

Wprowadzenie odpowiednich ustawień będzie zawsze różniło się w zależności od naszego telewizora. Na ogół jednak układ dostępnych opcji jest bardzo zbliżony u większości producentów – wystarczy tylko odnaleźć odpowiednią zakładkę w ustawieniach odbiornika.

W celu dokonania połączenia HDMI ARC:

  1. Podłączamy kabel HDMI o odpowiednio wysokiej przepustowości dla naszego standardu do odbiornika i urządzenia audio. W przypadku niektórych telewizorów zdarza się, że posiadają one różne wersje wtyku – w takiej sytuacji upewnijmy się, że korzystamy z tego właściwego.
  2. W ustawieniach telewizora uruchamiamy tryb HDMI Control lub CEC (Consumer Electronics Control), pozwalający nam na kontrolowanie głośności całego systemu z poziomu jednego pilota
  3. Zatwierdzamy nowe ustawienia. Jeśli zachodzi taka potrzeba, uruchamiamy telewizor ponownie.

przewód HDMI

HDMI ARC nie działa – najczęstsze problemy techniczne, związane z używaniem standardu

Często występującym problemem w trakcie korzystania ze standardu HDMI ARC jest brak dźwięku w urządzeniu odtwarzającym. Zazwyczaj jest to spowodowane niewłaściwą konfiguracją któregoś z urządzeń lub faktem, iż nie obsługują one wymaganego standardu złącza.
Jeśli napotkasz na trudności w trakcie obsługi złącza ARC lub eARC, wykonaj następujące kroki:

  1. Upewnij się, że oba urządzenia obsługują pożądany format. Informacje na ten temat możesz znaleźć w dokumentacji amplitunera i telewizora oraz na stronie internetowej ich producenta. Pamiętaj, że jeśli jeden ze sprzętów funkcjonuje w oparciu o starszą konstrukcję, cały układ będzie działał zgodnie z tą właśnie technologią.
  2. Poszukaj w ustawieniach Twojego telewizora takich funkcji jak ARC,eARC lub Audio Input Mode i uruchom tę, która będzie zgodna z docelowym formatem odtwarzania.
  3. Upewnij się, że przewód HDMI, którego używasz, zapewnia złączu odpowiednio wysoką przepustowość
  4. Odłącz wszystkie pozostałe urządzenia od odbiornika i przeprowadź wstępną konfigurację podłączając do niego tylko amplituner lub soundbar.
  5. Odłącz telewizor oraz zestaw nagłośnieniowy z zasilania i wypnij z obu urządzeń kabel HDMI. Po odczekaniu ok. minuty, połącz urządzenia ponownie. Pamiętaj o tym, żeby na czas wstępnej konfiguracji jedynym podłączonym urządzeniem zewnętrznym był zestaw nagłośnieniowy.

Po przeprowadzeniu powyższych kroków Twój system powinien zadziałać bez większego problemu. Jeśli jednak nadal będą występować pewne trudności, nie wahaj się zwrócić w tej sytuacji do producenta zarówno amplitunera, jak i odbiornika telewizyjnego. W ten sposób uzyskasz najbardziej wyczerpujące informacje, dotyczące Twojej konfiguracji urządzeń.

Usprawnienie połączenia

Warto również pamiętać o tym, żeby do konfiguracji używać zawsze możliwie najkrótszego kabla HDMI. Jeśli sytuacja na to nie pozwala – upewnijmy się, że korzystamy z przewodu aktywnego, który pozwala na przesyłanie sygnału dobrej jakości na większą odległość.

Który ze standardów wybrać?

Jak widzimy – obecnie mamy do dyspozycji kilka wariantów rozszerzonego złącza HDMI. I choć możemy wybierać pomiędzy nimi w zależności od naszych aktualnych potrzeb – warto mieć na uwadze fakt, że inwestując w bardziej zaawansowany interfejs możemy zapewnić sobie kompatybilność z najnowocześniejszymi standardami audio-video znacznie wykraczającymi poza obecne możliwości technologiczne.

Będzie to więc inwestycja na lata, która pozwoli nam bez dokonywania modernizacji sprzętu cieszyć się każdym usprawnieniem wchodzących w życie technologii przesyłu dźwięku i obrazu. Posiadając telewizor oraz amplituner obsługujący HDMI 2.1 będziemy w stanie dekodować nawet obraz w rozdzielczości przekraczającej 10k (!).

A co ze złączem optycznym?

Wielu z nas wciąż korzysta przy podłączeniu telewizora oraz sprzętu nagłaśniającego ze standardowego kabla audio. I choć takie rozwiązanie w wielu sytuacjach może się całkiem dobrze sprawdzić, warto pomyśleć o modernizacji sprzętu, jeśli chcemy korzystać z najnowszych zdobyczy technologii w dziedzinie przesyłu dźwięku.

Złącze optyczne z racji na swoją ograniczoną przepustowość oraz konstrukcję, uniemożliwiającą obsługę bardziej skomplikowanych systemów dźwięku przestrzennego może okazać się niezadowalające. Sytuacja ta jednak dotyczy w głównej mierze zapalonych melomanów oraz osób, planujących osiągnąć w swoim salonie jak najwierniejsze odzwierciedlenie kinowych wrażeń w trakcie seansów filmowych.

Jeżeli zaś chodzi o przeciętne użytkowanie systemu nagłośnienia, złącze optyczne w większości wypadków okaże się wystarczające. Szczególnie zważywszy na fakt, że zgodnie z opinią większości użytkowników jest ono znacznie prostsze w obsłudze i stwarza mniej okazji do problemów z kompatybilnością niż ma to miejsce w przypadku korzystania ze wspomnianych we wpisie rozwiązań.

system surround

Nowa konfiguracja sprzętowa

Słowem podsumowania – jeśli chcemy cieszyć się pełnią możliwości, jakie daje nam standard eARC w większości przypadków będziemy musieli dokonać zakupu sprzętu specjalnie pod kątem obsługiwania tejże technologii. Standard zaczął być stosowany w urządzeniach produkowanych od 2018 roku – nie możemy jednak mieć pewności, że każdy telewizor czy amplituner wypuszczony na rynek w ciągu ostatnich lat posiada odpowiedni wtyk.

Warto zatem dokonując zakupu upewnić się, jaka wersja standardu HDMI została zainstalowana w interesujących nas  urządzeniach i wybrać konfigurację, która będzie najbardziej zgodna z naszymi oczekiwaniami. Z uwagi na wspomniane we wcześniejszej części wpisu ograniczenia sprzętowe – zdecydowanie bardziej polecam wyposażenie się w sprzęt bazujący na technologii eARC niż urządzenia na bazie poprzedników wtyku.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Porady technologiczne
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *