Ile kosztuje iPhone w USA? Ceny iPhone 14, 13, 12 i innych – czy opłaca się kupić?

Elektronika, kupiona w USA, jest często wyraźnie tańsza, niż ta, która dostępna jest w dystrybucji europejskiej. Wynika to między innymi z opłat celnych, systemu podatkowego, ale także polityki cenowej producenta i zmienności kursów walut. Dotyczy to także smartfonów. Zdarza się, że iPhone w USA można kupić sporo taniej, niż w naszym kraju. Ile kosztuje iPhone w USA? Jakie są ceny iPhone 14, 13, 12 i innych? Czy opłaca się kupić? Na wszystkie te pytania za chwilę odpowiem.

W świecie, w którym podróżujemy bez przeszkód, a także wykonujemy zakupy przez Internet, kupno elektroniki z USA wydaje się kuszące. Dotyczy to zarówno zamówień wysyłkowych, jak i nabycia na miejscu. Nie obowiązują nas już przecież wizy do Stanów Zjednoczonych, dlatego też nie widzę przeszkód, by przy okazji wycieczki, sprawić sobie lub osobie bliskiej prezent za okazyjną cenę.

iphone-w-usa-ceny

Ile kosztuje iPhone w USA w 2023, a od czego zależą ceny w Polsce?

Skąd biorą się ceny za iPhone na określonym poziomie? Jak podejmuje decyzje producent? I w jaki sposób ustalana jest cena w Polsce? Oto szczegóły:

 • Cena na rynku rodzimym, w USA, ustalana jest na zasadach rynkowych. Brane są pod uwagę koszty produkcji, marketingu, dystrybucji. Działają tu znane z ekonomii prawa popytu i podaży, a więc cena jest czysto rynkowa
 • Dystrybucja na inne rynki kosztuje nieco więcej. Marketing związany jest z działalnością siedzib w innych krajach oraz kosztami z tym związanymi
 • Cena końcowa na przykład w Polsce musi zawierać powyższe koszty, ale także uwzględniać zmiany kursu walut
 • W związku z niestabilnością kursów, cena za granicą na ogół ustalana jest dla znacząco niższego kursu waluty lokalnej – tak, by po ewentualnym spadku jej wartości producent nie ponosił strat

Zmiany kursów walut można wyjaśnić na przykładzie:

 • Apple wprowadza na rynek nowy model iPhone
 • Kurs PLN do USD wynosi w dniu planowanej premiery 4,20 zł
 • Apple Ustala cenę sprzedaży w takiej wysokości, jak by za jednego Dolara trzeba było zapłacić 5,20 zł

W ten sposób firma z Cupertino ma pewność, że nawet w sytuacji spadku wartości złotówki o 25 procent, nadal zarobi. Może to wydawać się nieco przesadne, ale to tylko biznes i musimy się z tym liczyć. Takie są prawa rynku, ale możesz je wykorzystać na swoja korzyść, o czym za chwilę 😊

Czy opłaca się kupić iPhone w USA? Przesyłka i cło oraz podatek VAT

Zastanówmy się jak dziś wygląda kwestia podatków i cła na elektronikę sprowadzoną z USA. Specjalnie dla Ciebie sprawdziłem informacje w zaufanych źródłach i oto, czego się dowiedziałem:

 • Na dziś opłaty celne na elektronikę sprowadzaną z USA są zniesione. Dotyczy to także sprzętu telekomunikacyjnego, czy wyrobów z metali nieszlachetnych
 • Obowiązują jednak opłaty podatkowe, czyli VAT. Podatek wynosi 23%
 • Zwolnienie z VAT dotyczy wyłącznie produktów o wartości poniżej 22 Euro. Za taką kwotę nie kupimy niestety iPhone

Podsumowując: jeśli kupisz iPhone w USA, to nie zapłacisz za to opłaty celnej przy sprowadzeniu do Polski. Będzie jednak obowiązywał podatek VAT. Wynosi on 23 procent. I choć ceny w zestawieniu szczegółowym podam Ci dopiero za chwilę, to już teraz posłużymy się przykładem dość popularnego modelu. Oto szczegóły:

 • iPhone 14 w wersji 128 GB kosztuje w polskiej dystrybucji 4099 zł
 • Cena tego modelu w USA to 699 Dolarów, czyli trochę ponad 3000 zł
 • Po opłaceniu VAT przy sprowadzaniu do Polski cena sumaryczna wyniesie około 3850 zł
 • Gdy doliczymy koszty przesyłki, to ceny ostateczne są do siebie bardzo zbliżone

Można zatem wywnioskować, że zakup w sprzedaży wysyłkowej iPhone z USA do Polski będzie tylko pewnego rodzaju przygodą, jednak nie przyniesie wymiernego zysku. Kiedy można zatem szukać okazji? Między innymi w sytuacji, gdy:

 • Gdy odnajdziesz świetna promocję w sklepie w USA
 • Wartość USD do PLN spadnie (nawet tylko chwilowo) na tyle, że da się oszczędzić kilkaset zł na zakupie w USA

Ale są jeszcze inne sposoby, o czym za chwilę 😊

czy-oplaca-sie-kupic-iphone-w-usa

Cena iPhone 13 w USA – jak kupić, by nie dopłacić?

W związku z tym, że w ruchu turystycznym z Polski do USA nie obowiązują już wizy, możemy tam podróżować bez ograniczeń. Oczywiście częstotliwość zależy od indywidualnych możliwości finansowych. Czy opłaca się wtedy kupić iPhone w USA? Jak najbardziej, gdyż:

 • Będzie on o około 20-25 procent tańszy, niż w Polsce
 • I tak już jesteś w Stanach, a iPhone, czyli produkt amerykański, będzie świetnie służącą Ci pamiątką
 • Jeśli aktywujesz smartfona w USA, to raczej wrócisz już bez pudełka i paragonu, to po prostu Twój smartfon, używany na co dzień

Musisz jednak przy tym pamiętać, że warunki gwarancji na sprzęt zakupiony w USA, mogą nie obowiązywać w Polsce. Przez to nie otrzymujesz standardowej ochrony konsumenckiej. To znaczy otrzymujesz, ale każda naprawa musiałaby być zgłoszona w salonie za oceanem. Jeśli często tam podróżujesz, to zapewne nie będzie problemem 😊

Ile kosztuje iPhone w Stanach Zjednoczonych? Najpopularniejsze modele

Przyjrzyjmy się teraz temu, ile kosztują najnowsze i popularne modele iPhone w USA. W poniższej tabeli przedstawiam ceny w Dolarach. By porównać je do tych, które obowiązują u nas, wystarczy przemnożyć wartość przez aktualny kurs PLN do USD.

Model iPhoneCena w USA w USD
iPhone SE 64 GB429
iPhone SE 128 GB479
iPhone SE 256 GB579
iPhone 13 128 GB599
iPhone 13 256 GB699
iPhone 13 512 GB899
iPhone 14 128 GB699
iPhone 14 256 GB799
iPhone 14 512 GB999
iPhone 14 Plus 128 GB799
iPhone 14 Plus 256 GB899
iPhone 14 Plus 512 GB1099
iPhone 15 128 GB799
iPhone 15 256 GB899
iPhone 15 512 GB1099
iPhone 15 Plus 128 GB899
iPhone 15 Plus 256 GB999
iPhone 15 Plus 512 GB1199
iPhone 15 Pro 128 GB999
iPhone 15 Pro 256 GB1099
iPhone 15 Pro 512 GB1299
iPhone 15 Pro 1 TB1499
iPhone 15 Pro Max 256 GB1199
iPhone 15 Pro Max 512 GB1399
iPhone 15 Pro Max 1 TB1599

Ile kosztuje iPhone w USA w 2023? Starsze modele

W związku z tym, że iPhone długo utrzymuje wartość i jest po prostu wytrzymałym, nowoczesnym smartfonem, przygotowałem też dla Ciebie ceny iPhone 12 w USA. Smartfony te rzadko są już sprzedawane jako nowe (większość ofert dużych sieci handlowych to modele odnowione), jednak można trafić też fabryczne egzemplarze. Są one już poza dystrybucją Apple, ale dostępne są między innymi w sieci Best Buy i innych. Oto szczegóły.

Model iPhoneCena w USA w USD
iPhone 12 64 GB629
iPhone 12 Mini 64 GB419
iPhone 12 Pro 256 GB679
iPhone 12 Mini 128 GB449
iPhone 12 256 GB579

iphone-w-usa-cena

Iphone 14, 13 lub 12 z USA – czy to się opłaca?

Odpowiedzi na to pytanie możesz udzielić samodzielnie. Wykorzystaj do tego ceny podane przeze mnie w tabelach oraz:

 • Przemnóż je przez aktualny kurs PLN i USD
 • Dolicz podatek VAT w wysokości 23 procent
 • Dolicz ewentualne koszty przesyłki. Są one indywidualne dla każdego dystrybutora

W ten sposób znasz już ewentualna różnicę w cenie. Będzie ona wyraźnie większa, jeśli wybierasz się do Stanów Zjednoczonych turystycznie i tak ponosząc koszty tej podróży. Ostateczna decyzja należy do Ciebie. Jestem ciekawy, czy masz już za sobą taki zakup? Jeśli tak, czy udało się oszczędzić? Proszę, daj znać w komentarzu!

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telefony i operatorzy
Aleksander Dumała Opublikowane przez:

Absolwent Szkoły Głównej Handlowej, zawodowy pilot z lękiem wysokości, pasjonat górskich wycieczek pieszych i rowerowych, jazdy na rolkach, snowboardu, pociągów i fotografii. Przez dwie dekady pracownik największych polskich firm telekomunikacyjnych, gdzie rozwijał swoje technologiczne pasje, związane z telefonami, komputerami, programowaniem czy zarządzaniem i wykorzystywaniem big data. Ma kilkunastoletnie doświadczenie managerskie. Wykorzystuje zamiłowanie do literatury do upowszechniania wiedzy o technologiach.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *