Internet satelitarny: opinie, ceny i działanie – czy i kiedy warto?

Internet satelitarny nie cieszy się zbyt dużą popularnością. Wiele osób nie ma pojęcia, na czym polega wspomniana technologia. Trzeba wiedzieć, że w niektórych przypadkach internet satelitarny jest znakomitą alternatywą dla internetu kablowego, czy też mobilnego. Niewątpliwym atutem jest fakt, że jest on dostępny niemal dla każdego.

 Internet satelitarny można podłączyć niezależnie od naszego miejsca zamieszkania. Nie musimy obawiać się o jego zasięg, tak jak często bywa w przypadku internetu bezprzewodowego. W tym temacie nie ma niemal żadnych ograniczeń. 

Internet z satelity wydaje się być dobrym rozwiązaniem, jeśli z różnych względów stały dostęp do sieci jest utrudniony. Infrastruktura miejska jest dobrze rozwinięta. Nieco inaczej jest w przypadku obszarów słabo zaludnionych – tutaj wybór technologii jest sporym problemem.

Internet przez satelitę – jak to działa?

Z pewnością niejedna osoba zastanawia się, jak działa internet satelitarny. Mogłoby się wydawać, że jest to technologia niedostępna dla przeciętnej osoby. Nic bardziej mylnego.  Ceny za internet przez satelitę znajdują się aktualnie na optymalnym poziomie. Ponadto podłączenie się do sieci również nie stanowi żadnego wyzwania.

Internet przez satelitę jest znany już od kilkudziesięciu lat. Początkowo nie dawał on zbyt wielu możliwości. Można powiedzieć, że działał w jedną stronę. Użytkownik odbierał dane, jednak nie mógł ich wysyłać. Zazwyczaj wymagało do dodatkowego podłączenia do modemu telefonicznego, co generowało spory koszt całkowity.

montaż anteny

Oczywiście aktualnie mamy do czynienia z internetem satelitarnym dwukierunkowym. Możemy nie tylko odbierać, ale również wysyłać dane. Nie ma konieczności podłączania się do innych sieci.

 • Internet satelitarny działa dzięki satelitom komunikacyjnym, które znajdują się w przestrzeni okołoziemskiej. Są one położone w znacznej odległości od naszej planety. To właśnie dzięki temu praca wspomnianych satelitów jest o wiele bardziej efektywna, niż nadajników naziemnych, które narażone są na różnorodne zakłócenia.
 • Szerokopasmowe łącze satelitarne można podłączyć szybko oraz bezproblemowo. Potrzebujemy jedynie anteny satelitarnej oraz modemu. Nie musimy inwestować w dodatkowe oprogramowanie.
 • Urządzenie, z którego będziemy korzystać musi posiadać kartę sieciową. W innym przypadku odbiór sygnału będzie niemożliwy.

Jak zamontować internet satelitarny?

Montaż internetu satelitarnego jest całkiem prosty. Wiele osób poradzi sobie z tym samodzielnie. Wystarczy jedynie stosować się do kilku najważniejszych zasad. Jak już wspomniano, nie musimy posiadać specjalistycznego oprogramowania, a cały proces przebiega błyskawicznie.

Na rynku znajdziemy wiele firm oferujących internet satelitarny. Oferują one gotowe zestawy montażowe. Najczęściej możemy również skorzystać z usługi montażu – to najlepsze rozwiązanie dla tych, którzy nie posiadają doświadczenia, czy tez wiedzy z zakresu nowoczesnych technologii.

Zwykle w skład zestawu montażowego wchodzi antena, konwerter, a także modem. Nie należy również zapominać o niezbędnych akcesoriach, takich jak np. uchwyt na antenę. Ważne jest to, aby nie oszczędzać na jakości. Pamiętajmy, że są te elementy, które powinny niezawodnie posłużyć przez długie lata.

 1. Antena satelitarna montowana jest na zewnątrz budynku.
 2. Antena jest bezpośrednio podłączona do konwertera sygnału oraz modemu.
 3. Modem łączy się z kartą sieciową komputera. Istnieje możliwość podłączenia bezprzewodowego oraz przewodowego, więc wszystko zależy od indywidualnych preferencji.
Z punktu widzenia użytkownika korzystanie z internetu satelitarnego niczym nie różni się od użytkowania internetu kablowego lub mobilnego. Nie trzeba więc obawiać się,  że jest to rozwiązanie mało komfortowe i uciążliwe.

podłączenie modemu

 W przypadku problemów z samodzielnym montażem dobrze jest skorzystać z pomocy wyspecjalizowanych fachowców. Posiadają oni niezbędny sprzęt, co znacząco przyspiesza cały proces. Ponadto możemy mieć pewność, że wszystko przebiegnie sprawnie.   

Zalety internetu satelitarnego

Zastanawiasz się, czy warto wybrać internet satelitarny? Pierwszym krokiem jest przeanalizowanie korzyści, jakie gwarantuje omawiana technologia. Należy liczyć się z tym, że każde rozwiązanie posiada zarówno wady, jak i zalety. Nie można jednoznacznie powiedzieć, jaki internet sprawdzi się najlepiej. Wszystko zależy od indywidualnego przypadku.

 • Nieograniczony zasięg – internet satelitarny może zostać podłączony w każdym regionie oraz w każdej miejscowości. Nie trzeba obawiać się problemów z zasięgiem. Jakość odbieranego sygnału nie jest uzależniona od miejsca zamieszkania.
 • Możliwość korzystania z kilku urządzeń jednocześnie – model umożliwia rozdzielenie sygnału. Urządzenia mogą łączyć się z nim w sposób bezprzewodowy. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby z sieci korzystało kilka osób jednocześnie. Ponadto można się z nią połączyć nie tylko poprzez komputer, czy też laptop, ale również urządzenia mobilne.
 • Brak spadku prędkości – przesył sygnału jest niezależny. To właśnie dzięki temu nie zauważymy spadku prędkości odbierania oraz wysyłania danych nawet wtedy, gdy do sieci zostanie podłączonych kilka urządzeń.
 • Relatywnie szybki transfer danych – nieprawdą jest, że internet satelitarny niesie za sobą znaczne ograniczenia związane z prędkością przesyłu danych. Często jest ona równie wysoka, co w przypadku łącza naziemnego. Z pewnością usatysfakcjonuje to nawet najbardziej wymagających użytkowników.
 • Brak zakłóceń typowych dla nadajników naziemnych – sprawia to, że internet satelitarny jest o wiele bardziej niezawodny oraz stabilny. Jest to szczególnie ważne dla tych, którzy z różnych powodów nie mogą pozwolić sobie na częste przerwy w dostępie do sieci.

Wady internetu satelitarnego

Wiadomym jest, że internet przez satelitę nie zawsze będzie dobrze dopasowany do naszych osobistych potrzeb. W niektórych przypadkach jego montaż jest kompletnie nieopłacalny. Wiele zależy od tego, jakiego dostawcę wybierzemy. Jakość urządzeń ma kluczowy wpływ na odbiór sygnału.

 • Utrudniony montaż – w przypadku internetu mobilnego, czy też kablowego zwykle nie musimy posiadać specjalnych narzędzi oraz akcesoriów. Wystarczy uruchomić modem lub podłączyć kilka kabelków. Nieco inaczej jest w przypadku internetu satelitarnego, gdzie podstawowym elementem jest antena. Oczywiście dla wielu osób nie będzie to problemem.
 • Konieczność ustawienia anteny – antena satelitarna ściągająca sygnał internetowy działa podobnie, jak antena telewizyjna. Właśnie dlatego ważne jest to, aby zamontować ją w właściwym miejscu, a także ustawić. Wszystko po to, aby przesył sygnału był niezakłócony. Osoby, które nigdy tego nie robiły powinny skorzystać z pomocy certyfikowanego montażysty.
 • Negatywny wpływ czynników atmosferycznych – oczywiście nie trzeba obawiać się codziennych zakłóceń spowodowanych normalnymi zmianami pogodowymi. Należy jednak liczyć się z faktem, że przesył sygnału może zostać zakłócony przez nawałnicę, czy też intensywne opady śniegu. Wynika to z faktu, że antena może zostać przysypana, czy też przekręcona. Zwykle można szybko przywrócić jej pierwotny stan – o ile tylko znajduje się w łatwo dostępnym miejscu.
 • Możliwość opóźnienia odpowiedzi – nie jest to odczuwalne podczas normalnego surfowania po sieci. Niewielkie niedogodności można odnotować jednak w przypadku aplikacji oraz programów, które wymagają bardzo niskiego poziomu opóźnień. Mowa tutaj o np. wideokonferencjach.

Ceny internetu satelitarnego

Jeszcze kilkanaście lat temu internet satelitarny był kompletnie nieopłacalny. Obecnie je jest zupełnie inaczej. Ceny za internet satelitarny znajdują się na bardzo uczciwym poziomie. Nie trzeba obawiać się zawyżonych kosztów. Warto jednak pamiętać, że na starcie musimy zainwestować w potrzebne urządzenia i elementy montażowe. To koszt zwykle kilkuset złotych – jest on jednak jednorazowy

 Cenniki firm oferujących internet satelitarny znajdują się na wyrównanym poziomie. Stawki są uzależnione przede wszystkim od prędkości przesyłu danych oraz ich limitu. Oczywiście opłacać nam się będzie jedynie internet satelitarny bez limitu danych. 

Poniżej przedstawiono przykładowe ceny za internet satelitarny bez limitu:

 • prędkość do 5 mb/s: 59,99 zł miesięcznie
 • prędkość do 25 mb/s: 79,99 zł miesięcznie
 • prędkość do 50 mb/s: 119,99 zł miesięcznie

Jak widać ceny nie należą do ekstremalnie wysokich, ale również nie są bardzo niskie. Zdecydowana większość osób preferuje rozwiązania tradycyjne (np. internet światłowodowy) właśnie z uwagi na ceny.

Dostawcy internetu satelitarnego proponują liczne promocje, dzięki którym można nieco obniżyć koszty. Przed podjęciem ostatecznej decyzji dobrze jest więc porównać dostępne na rynku oferty.

Kiedy internet przez satelitę się opłaca?

Internet satelitarny jest polecany przede wszystkim tym, którzy nie mogą podłączyć szybkiego oraz niezawodnego internetu kablowego. Nie każdy ma również dostęp do światłowodów. Internet mobilny może okazać się o wiele droższy, niż satelitarny, a więc jego użytkowania na co dzień nie jest dobrym pomysłem.

zasięg internetu satelitarnego

 Internet satelitarny wybierają zwykle osoby,  które zamieszkują mało zaludnione obszary. Opłaca się on w przypadku, gdy zasięg nadajników naziemnych jest niski lub zbliżony zeru. Opisywana technologia jest całkowicie niezależna od infrastruktury.   

Opinie na temat internetu satelitarnego

Osoby, które korzystają z internetu satelitarnego zwykle nie widzą żadnej różnicy. Na co dzień nie odczuwa się tego, skąd nadawany jest sygnał. Oczywiście ważne jest to, aby wybrać ofertę dobrze dopasowaną do potrzeb.

Największym zainteresowaniem cieszy się internet satelitarny bez limitu danych. Optymalna prędkość to około 15-25 mb/s. Jest ona zupełnie wystarczająca dla osób o standardowych potrzebach. Internet przez satelitę przez większość czasu pozostaje niezawodny. Problemy z siecią wynikają głównie z fizycznego uszkodzenia anteny.
Zobacz więcej wpisów z kategorii: Internet
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *