Internet w Turcji: ile kosztuje i jaki wybrać by tanio korzystać za granicą?

Turcja to obecnie jeden z ulubionych kierunków wakacyjnych wśród Polaków. Ciepło, piękne plaże, zabytki, ciekawa kultura i orientalne potrawy. A dzięki różnicom kursowym – przystępne ceny. To wszystko przyciąga nas do tego kraju. A ile kosztuje Internet w Turcji? Jaki wybrać, by tanio korzystać z niego za granicą? Tego dowiesz się z mojego nowego wpisu.

Za chwilę opiszę dla Ciebie wszystkie opcje, które masz, jeśli chcesz mieć Internet mobilny w Turcji. Chcesz pochwalić się zdjęciami z wakacji znajomym? Wysłać film z plaży na Facebooka lub poprzez Whatsapa? Przyda Ci się jak najlepsza oferta internetowa do przesyłania danych na terenie Turcji. Zatem do dzieła. Sprawdźmy, co możemy dostać!

Choć Turcja jako państwo należy do wielu organizacji europejskich, w tym sportowych, to nie należy do Unii Europejskiej. Stad wynika fakt, że rozliczanie roamingu wykonywanego w tym kraju różni się od tego z UE i jest na ogół droższe.

który internet w turcji

Ile kosztuje Internet w Turcji – można za darmo, ale warto uważać

Najtańszym sposobem na Internet w Turcji jest korzystanie z hotelowego WiFi. Co prawda szybkość niekoniecznie musi odpowiadać najwyższym standardom, ale po uzyskaniu hasła w recepcji, możesz z niego korzystać do woli, nie martwiąc się o rachunek. To rozwiązanie ma jednak pewne minusy. Jakie? Oto przykłady:

 • Sieć hotelowa może być niezabezpieczona lub zabezpieczona w nieodpowiedni sposób. Może to być furtką do włamania na Twój komputer lub smartfona
 • Prędkość Internetu może nie wystarczyć do skorzystania z serwisów streamingowych czy nawet oglądania filmików znajomych z Facebooka
 • Konieczne może być każdorazowe logowanie się poprzez przeglądarkę na telefonie czy komputerze, by uzyskać dostęp do sieci
 • Ograniczony zasięg WiFi powoduje, że na basenie, a tym bardziej na plaży, nie skorzystasz z dobrodziejstw Internetu

Wynika z tego, że najlepiej poszukać rozwiązania indywidualnego, które zaspokoi Twoje potrzeby. Będzie także najbezpieczniejsze i wykorzysta pełnię możliwości Twojego urządzenia. Skorzystasz z niego wszędzie tam, gdzie jest zasięg mobilnej sieci komórkowej.

Jaki Internet w Turcji – karta przedpłacona

W Turcji istnieje trzech głównych operatorów komórkowych: Vodafone, Turkcell i Turk Telecom. Wszystkie te firmy są sprawdzone i zapewniają podobną jakość połączeń i transmisji. Jest ona zbliżona do tego, co znasz z naszego rynku. Dobrym i dość tanim rozwiązaniem jest zakup karty przedpłaconej (pre-paid) od jednego z operatorów. Jakie są opcje? Przejdźmy do szczegółów.

Pamiętaj, że za taką samą kartę, kupioną na lotnisku, możesz zapłacić wielokrotność ceny, która obowiązuje w lokalnym sklepie, w miejscowości Twojego pobytu. Dlatego najlepiej nie spieszyć się z zakupem, zanim nie zorientujesz się w cenach w normalnych sklepach. Także w miejscach mocno obleganych przez turystów może być sporo drożej.

Vodafone – Internet w Turcji dokupiony do karty pre-paid

Jeśli zakupisz dowolną karte przedpłaconą od tego operatora, to możesz aktywować pakiet Welcome to Turkey. Kosztuje on około 29 zł, więc warto, by uniknąć doładowań, kupić kartę za kwotę odpowiadającą przynajmniej 30 zł (oczywiście w lokalnej walucie). Po aktywacji pakietu (przez Internet lub kodem aktywującym) otrzymujesz:

 • 20 GB Internetu
 • 750 minut rozmów krajowych
 • 1000 SMS’ów

Pakiet ten będzie ważny przez kolejnych 28 dni, co wystarczy na większość wyjazdów turystycznych.

ile kosztuje internet w turcji

Turkcell – dobry mobilny Internet w Turcji

Operator, który może pochwalić się największym zasięgiem sieci w Turcji, oferuje za około 79 zł kartę przedpłaconą o nazwie Tourist Welcome Pack, która daje:

 • 20 GB Internetu
 • 200 minut połączeń
 • Nielimitowane przesyłanie danych w Whatsapp

Karta ważna jest przez 30 dni. Jeśli najwięcej filmów i zdjęć przesyłasz właśnie wspomnianym komunikatorem, to jest to rozwiązanie dla Ciebie.

Turk Telekom – tania karta pre-paid

Niska cena usług tego operatora wynika z dość ograniczonego zasięgu. Jeśli jednak przebywać będziesz w większym mieście lub kurorcie, a osady oddalone od cywilizacji to nie Twój cel, to jest to oferta dla Ciebie. Co możesz dostać? Masz do wyboru dwie opcje:

 • 15 GB, 750 minut rozmów i 750 SMS za około 55 zł
 • 40 GB, 1500 minut i 1500 SMS za około 70 zł
Rozmowy i SMS dotycza połączeń krajowych, a więc na terenie Turcji.

Szczególnie druga opcja wydaje się kusząca. Przed podjęciem decyzji doradzam jednak sprawdzenie zasięgu w miejscu Twojego pobytu. Najlepiej spytać kogoś z recepcji lub sprzedawcę w sklepie, czy w danym miejscu Turk Telekom może pochwalić się niezłym odbiorem sieci.

Rejestracja karty przedpłaconej do Internetu w Turcji

Gdy kupisz kartę typu pre-paid, to skorzystasz z niej dopiero po rejestracji. Zasady są analogiczne do tych, które znasz z naszego rynku. Co będzie Ci potrzebne? Dokument tożsamości. Nie wykorzystasz jednak naszego dowodu osobistego, który jest w standardzie unijnym. W tym wypadku przedstaw swój paszport. Na jego podstawie:

 • Sprzedawca w sklepie
 • Przedstawiciel salonu operatora
 • Kasjer na stacji benzynowej

zarejestruje Twoja kartę. Od tej pory możesz z niej w pełni korzystać.

Mobilny Internet w Turcji dla wielu urządzeń – Hotspot

Jeśli nie chcesz ograniczać swoich możliwości korzystania z Internetu w Turcji do jednego urządzenia, w które włożysz kartę SIM, to warto skorzystać z mobilnego Hotspotu. Jak to działa, co otrzymujesz? Oto podstawowe zasady:

 • Otrzymujesz przenośny, mobilny Hotspot, czyli router sieci 4G (LTE)
 • Przesyłanie danych jest nieograniczone
 • Możesz podłączyć do 10 urządzeń jednocześnie
 • Urządzenie jest wyposażone w kartę Turkcell i działa wszędzie tam, gdzie jest zasięg tego operatora
 • Do urządzenia jest dołączona ładowarka, a także powerbank o pojemności 5000 mAh

Jak zamówić usługę? Możesz to zrobić przez Internet. W ten sposób zapewnisz sobie odbiór urządzenia nawet już na lotnisku, zaraz po przylocie. Oto szczegóły procesu:

 • Wybierasz termin i miejsce odbioru przesyłki
 • W wyznaczonym czasie odbierasz urządzenie
 • Korzystasz podczas wyjazdu samodzielnie, z rodziną czy ze znajomymi, także podczas lokalnych wycieczek, dzięki akumulatorowi i powerbankowi
 • Zwracasz urządzenie w ustalonym miejscu i wybranym czasie

Ile to kosztuje? Usługa wyceniona jest na kwotę od 5,50 Euro do 5,99 Euro na dzień, a więc za tygodniowy wyjazd zapłacisz około 40 Euro. Jeśli zrzuci się na to kilkoro przyjaciół, to cena jest naprawdę niewygórowana.

jaki internet w turcji

W zależności od firmy, która oferuje usługę (to między innymi RentnConnect, Pocket WiFi Turkey czy Travelers WiFi), dostępne są też różne opcje, na przykład:

 • Miesięczny pakiet 25 GB, 50 GB lub 100 GB – wtedy, przez ograniczenie, usługa może być tańsza
 • Opcja eSIM na wskazany okres, na przykład 1 miesiąc

Internet w Turcji – Orange, Play, T-Mobile

Sprawdźmy jak wyglądają opłaty za Internet w Turcji, gdy będziesz korzystać z usług jednego z naszych operatorów. W Orange możesz włączyć jeden z pakietów:

 • GO 150 – dostaniesz 150 MB na 10 dni za 50 zł
 • GO 500 – 500 MB na 30 dni za 150 zł

Play oferuje do wyboru:

 • Pakiet Internet Świat 300 MB za 50 zł
 • Pakiet Internet Świat 1 GB za 100 zł
 • Pakiet Internet Świat 5 GB za 150 zł

T-Mobile dla Turcji i wielu innych krajów z tej strefy rozliczeniowej proponuje pakiet 1 GB, ważny 31 dni, który kosztuje 99 zł. By go aktywować, wystarczy wysłać bezpłatny SMS na numer wskazany przez operatora.

Czy stawki i wielkości pakietów są korzystne? W porównaniu do opcji, które opisałem wcześniej, raczej nie. Choć zakup obcej karty pre-paid czy zamówienie routera mobilnego może wydawać się wyzwaniem dla mniej doświadczonych podróżników, to jest to zdecydowanie lepsza opcja. Oczywiście, jeśli ograniczysz się do przesłania niewielkiej ilości danych, na przykład pobierzesz tylko jednego e-maila, to w przypadku braku dostępu do WiFi w hotelu, i tak zapłacisz najwyżej kilka zł. W takim wypadku dodatkowe wydatki nie mają sensu. Ale pamiętaj – to dobre rozwiązanie wyłącznie, jeśli skorzystanie z Internetu praktycznie nie będzie Ci potrzebne.

tani internet w turcji

Tani Internet w Turcji – co z innymi źródłami sieci?

Czy podróżując po tym kraju będziesz mieć wiele możliwości skorzystania z darmowego dostępu do sieci? Choć Turcja to kraj z naszego punktu widzenia orientalny, to w zakresie łączności internetowej jest całkiem nieźle rozwinięty. Dlatego też w wielu miejscach, w których możesz się znaleźć, wykorzystasz darmowy dostęp do zasobów Internetu. Będą to między innymi:

 • Miejsca zwiedzania takie, jak muzea, okolice recepcji zabytków
 • Restauracje i bary
 • Środki komunikacji, w tym pociągi, a także autobusy wycieczkowe
 • Wszelkiego rodzaju dworce, w tym autobusowe czy kolejowe

Oczywiście – tak, jak wspomniałem na początku, warto ostrożnie wybierać sieć, której zaufasz. W tym wypadku na pewno przyda się też upewnienie o aktualizacji oprogramowania smartfona, w tym poprawek bezpieczeństwa. Zrób to jeszcze przed podróżą, w swojej sieci domowej. Dzięki temu ewentualne zagrożenia zostaną zepchnięte na margines.

Jeśli wybierzesz korzystanie z Internetu we wspomnianych przeze mnie miejscach turystycznych, to Turcja może Cię zaskoczyć bardzo pozytywnie. Oczywiście niewykluczone, że potrzebne będzie na przykład zalogowanie przez przeglądarkę na komórce, przed rozpoczęciem korzystania z komunikatora, ale zwykle trwa to tylko chwilę. Potem możesz już wygodnie komunikować się ze znajomymi, sprawdzać godziny odjazdów pociągu czy przesyłać zdjęcia z wakacji do najbliższych.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Internet
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *