Internet za granicą: jak mieć mobilny dostęp do sieci? Sposoby

Życie bez internetu to dla wielu z nas czysta abstrakcja. Nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie ani dnia bez łączności ze światem. Niezależnie od tego, czy mówimy tutaj o naszym życiu codziennym czy o wyjeździe wakacyjnym – chcemy mieć dostęp do najpopularniejszych aplikacji mobilnych.

  • Jak prezentują się ceny internetu za granicą?
  • Z jakich pakietów najlepiej skorzystać przy dłuższym pobycie za granicą?
  • I jakie mamy alternatywne możliwości dla standardowego roamingu danych?

Niebawem wszystko stanie się jasne.

dane w roamingu

Internet za granicą – jak to funkcjonuje?

Warunki korzystania z łączności internetowej poza granicami naszego kraju będą nieco się różniły w zależności od operatora, z którego usług korzystamy. Na ogół jednak sytuacja wygląda bardzo podobnie. Dzięki dyrektywie unijnej roam like at home na terenie krajów Unii Europejskiej oraz w Norwegii, Islandii i Liechtensteinie mamy gwarancję możliwości skorzystania z internetu na takich samych warunkach jak w przypadku lokalnego używania danych mobilnych.

Z reguły pakiet dostępnych w ramach usługi odpowiada taryfie, z której korzystamy w kraju. Warto jednak pamiętać, że operator zwykle odda do naszej dyspozycji w roamingu tylko część pakietu danych, który mielibyśmy do wykorzystania w Polsce. Ze szczegółowymi warunkami korzystania z internetu w obrębie krajów europejskich zapoznamy się na stronie internetowej naszego dostawcy sieci komórkowej.

Jeżeli zaś chodzi o kraje spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego, możemy skorzystać z transmisji danych w jednostkowej cenie, wynoszącej zwykle kilkadziesiąt groszy za MB. Dokładną kwotę poznajemy zawsze w wiadomości SMS, wysyłanej przez operatora po przekroczeniu granicy danego kraju.

Łatwo się jednak domyślić, że w dobie współczesnych urządzeń mobilnych taka opcja nie byłaby zbyt dobrym rozwiązaniem. Przeciętnie działające w telefonie aplikacje mogłyby zużyć ilość danych, która już po krótkim czasie korzystania z internetu przyprawiłaby nas o zawrót głowy, kiedy ujrzelibyśmy rachunek telefoniczny wygenerowany w trakcie naszego wyjazdu.  Znacznie lepszym rozwiązaniem jest w tej sytuacji skorzystanie z jednego z pakietów danych, umożliwiających nam nieskrępowane korzystanie z internetu przez dłuższy okres czasu. 

Pakiety danych w roamingu

Zarówno w przypadku korzystania z internetu w Unii Europejskiej jak i w pozostałych krajach świata, możemy skorzystać z jednego z oferowanych przez naszego operatora pakietów. Rozwiązanie to jest szczególnie warte uwagi w pierwszym wariancie – jeżeli chodzi o kraje wchodzące w skład Europejskiego Obszaru Gospodarczego, mamy możliwość skorzystania z oferty, która nie ugodzi zanadto w naszą kieszeń.

Możemy zdecydować się na zakup jednego z oferowanych przez operatora lokalnych pakietów internetu, które zapewnią nam też określoną ilość transmisji danych na terenie Unii Europejskiej. Zwykle jednak transmisja, którą możemy wykorzystać w ramach takiego pakietu różni się od ilości danych, które moglibyśmy przetworzyć nie wyjeżdżając z kraju.

Jeżeli chodzi o resztę świata – sprawa prezentuje się już raczej mało korzystnie. Ceny poza UE są relatywnie wysokie, ponadto jeśli korzystamy z oferty na kartę, możemy się spodziewać naliczenia dodatkowej opłaty.

ile kosztuje pakiet danych

Ile kosztuje internet za granicą u poszczególnych operatorów?

Cena roamingu danych będzie nieznacznie różniła się pomiędzy poszczególnymi dostawcami sieci komórkowych. Jeżeli jesteśmy jednak intensywnymi użytkownikami internetu za granicą, to zazwyczaj korzystanie z naszej rodzimej karty na dalekich wyjazdach będzie, delikatnie rzecz ujmując, zabiegiem mało opłacalnym. Plus, Lyca Mobile, T-Mobile, Plush czy inni operatorzy działają na zbliżonych zasadach, chociaż oczywiście warto na bieżąco analizować jak zmieniają się oferty.

Większość polskich operatorów sieci komórkowych oferuje fabrycznie wbudowane ograniczenie zużycia danych za granicą. Dzięki niemu nie będziemy musieli się obawiać o naliczenie ogromnego rachunku w przypadku nieumyślnego uruchomienia przesyłu danych. Po osiągnięciu progu ok. 250 zł opłaty za internet, usługa automatycznie przestanie działać.

Jednak na szczęście ten sposób korzystania z internetu za granicą nie jest jedynym, jaki mamy do dyspozycji. Jakie istnieją wobec tego alternatywy?

Sprawdź oferty lokalnych operatorów

To jedno z najlepszych rozwiązań, na które możemy się zdecydować w przypadku dłuższego pobytu za granicą lub wyjazdu do kraju spoza EOG. Dzięki niemu skorzystamy z danych mobilnych na znacznie bardziej przystępnych warunkach niż miałoby to miejsce w przypadku roamingu. Ceny usług w poszczególnych krajach będą zależały od oferty lokalnych dostawców sieci komórkowych.

Wartą uwagi możliwością zdobycia zagranicznej karty SIM jest zakupienie jej na polskim portalu aukcyjnym. Dzięki temu będziemy mogli uniknąć trudności, związanych z komunikacją w obcym kraju.

Alternatywne metody na tani internet za granicą

Istnieją jednak inne sposoby, dzięki którym możemy zapewnić sobie dostęp do internetu na czas zagranicznych wypadów. Jakie są ich zalety i w jakich okolicznościach usługi sprawdzą się najlepiej?

Sprawdźmy to.

internet mobilny za granicą

Przedpłacona karta SIM z pakietem danych

Poza powyższym rozwiązaniem mamy również możliwość skorzystania z oferty takich usługodawców jak choćby SimGlob. Firma udostępnia swoim użytkownikom kartę SIM z określoną ilością danych do wykorzystania w sprecyzowanym w formularzu kraju. Takie rozwiązanie daje nam pewność, że w miejscu, do którego się udajemy będziemy mogli natychmiast rozpocząć surfowanie po internecie – bez obaw o nadmierne wykorzystanie danych. Ponadto usługa jest bardzo przystępna – po umieszczeniu otrzymanej karty w urządzeniu nie musimy przeprowadzać żadnej formy konfiguracji.

Pamiętajmy jednak, że otrzymana w ramach SimGlob karta umożliwia nam jedynie połączenie z internetem. Wysyłanie wiadomości SMS czy korzystanie z pozostałych funkcji telefonu nie będzie za jej pośrednictwem możliwe.

Przenośny router Wi-Fi za granicą

Doskonałą opcją dla osób, które nie tolerują kompromisów może się okazać skorzystanie z oferty jednego z dostawców mobilnych routerów, takich jak choćby XOXO WiFi. W ramach usługi otrzymujemy dostęp do internetu przez cały czas korzystania z urządzenia. Router automatycznie łączy się z najsilniejszym dostępnym sygnałem internetowym, zapewniając użytkownikowi przepustowość nawet do 25MB/s.

Usługa działa na terenie 140 krajów z całego świata. Rozwiązanie nie należy jednak do najtańszych. Za miesiąc wypożyczenia routera z możliwością wykorzystania 500 MB dziennie w pełnej prędkości przyjdzie nam zapłacić ok. 750 zł. Cena będzie się różnić w zależności od kraju, do którego się wybieramy.

Karta SIM od Lufthansy

Na uwagę zasługuje również oferta mobilna najsłynniejszych niemieckich linii lotniczych. Dokładnie tak – od 2017 roku istnieje sieć Lufthansa Mobile, oddająca do dyspozycji swoich użytkowników pakiet internetowy o pojemności 1GB do wykorzystania na terenie krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Cena za usługę w chwili opracowywania artykułu wynosi 14.90 euro, a sam pakiet ważny jest przez 30 dni od jego aktywacji. Opłata za starter Lufthansa Mobile wynosi 29,90€, z czego 19,90€ będziemy mogli wykorzystać na rozmowy – lub do zakupu wspomnianej usługi.

internet na świecie

Zasady korzystania z HotSpot’ów za granicą

Najbardziej optymalnym ekonomicznie rozwiązaniem wydaje się w tej sytuacji korzystanie z darmowych punktów ogólnego dostępu do internetu. Znalezienie ich w większych miastach nie powinno stanowić problemu. Redukcja kosztów korzystania z sieci, którą możemy dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskać rekompensuje zaś trud, jaki będziemy musieli włożyć w odszukanie odpowiedniego punktu.

Koniecznie jednak pamiętajmy o zachowaniu zasad bezpieczeństwa przy korzystaniu z sieci publicznej. Niezależnie od tego, do jakiego rodzaju obiektu czy instytucji przynależy HotSpot, z którego korzystamy – informacje, które udostępniamy za jego pośrednictwem mogą zostać łatwo przechwycone.

O czym powinniśmy pamiętać przy każdorazowym połączeniu się z siecią publiczną?

  • Korzystajmy z niej głównie do wyszukiwania ogólnodostępnych informacji w sieci. Jeżeli zaś chodzi o logowanie się do aplikacji bankowych – róbmy to tylko w kryzysowych sytuacjach, zapewniając sobie wcześniej odpowiednie zabezpieczenie.
  • W celu zaszyfrowania przesyłanych do sieci informacji skorzystajmy z odpowiedniego oprogramowania typu VPN. Taką możliwość daje nam dostępny nieodpłatnie na urządzenia mobilne Avast SecureLine.
  • Do łączenia się z mediami społecznościowymi, pocztą czy portalami finansowymi używaj tylko autoryzowanych aplikacji producenta. Korzystanie w tym celu z przeglądarki internetowej naraża Cię na większe ryzyko wycieku danych.
  • Przed wyjazdem upewnij się, że korzystasz z najbardziej aktualnej wersji systemu operacyjnego Twojego urządzenia. Zadbaj także o stworzenie odpowiednio silnych haseł dla każdego z portali, z którego będziesz korzystać i wykonaj kopię zapasową najistotniejszych danych. Ponadto koniecznie uruchom w swojej bankowości internetowej oraz najważniejszych aplikacjach weryfikację dwuetapową. Dzięki temu nawet w przypadku wycieku danych logowania cyberprzestępca nie uzyska dostępu do Twojego konta.

To już wszystkie porady, dotyczące łączności internetowej za granicą.

Mam nadzieję, że mój poradnik pozwoli Ci na nieskrępowane korzystanie z mobilnego połączenia ze światem niezależnie od tego, w jakim zakątku świata będziesz się znajdować.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Internet
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *