iPhone włącza się i wyłącza samoistnie lub podczas ładowania – co zrobić?

iPhone to bardzo zaawansowany, dobrze zbudowany i pożądany smartfon. Bogactwo jego funkcji przewyższa konkurencję. Jest szczególnie znany z szybkości działania, doskonałych aparatów fotograficznych i przejrzystego systemu. Jednak także urządzenie od Apple potrafi sprawić problemy. Jednym z nich jest sytuacja, gdy iPhone włącza się i wyłącza samoistnie lub podczas ładowania. Co wtedy zrobić? Tego za chwilę się dowiesz z mojego wpisu.

Postaram się przedstawić Ci możliwe przyczyny i sposoby na ich wyeliminowanie tak, by Twój smartfon znów działał prawidłowo. Sprawdźmy zatem co może być przyczyną i jak pozbyć się problemu.

iPhone włącza się i wyłącza podczas ładowania

iphone włącza się i wyłącza podczas ładowania

Jeśli podłączysz swój iPhone do ładowania, gdy wyłączył się już z powodu rozładowanej baterii, to włączy się on ponownie tylko wtedy, gdy będzie ona miała wystarczająco dużo energii. Jeśli nie, to zobaczysz na ekranie symbol baterii podczas próby włączenia, a system nie uruchomi się. Czy Twój iPhone włącza się, gdy podłączysz go do ładowania, ale potem się wyłącza? Może to sugerować, że:

 • Akumulator nie jest w stanie naładować się do wystarczającego napięcia
 • Kabel do ładowania jest uszkodzony
 • Ładowarka nie działa poprawnie
 • Moduł ładowania nie działa poprawnie
Podczas ładowania smartfona akumulator ma zwiększane napięcie. Maksymalne jest po pełnym naładowaniu. Jeśli jest uszkodzony, to nie jest w stanie osiągnąć wyższego od pewnego progu.

Co możesz w takiej sytuacji zrobić? Spróbuj przede wszystkim:

 • Ładowania z wykorzystaniem innej ładowarki
 • Ładowania innym przewodem

Najlepiej, jeśli połączysz obie te zmiany i do podładowania iPhone, który włącza się i wyłącza podczas ładowania, użyjesz drugiej ładowarki i kabla. Jeśli doładowanie przebiegnie poprawnie, a smartfon po włączeniu nie wyłączy się i naładuje do końca, to znaleźliśmy winowajcę.

Jeśli nie posiadasz drugiego zestawu do ładowania, to spróbuj przeczyścić styki ładowania. Zajmij się zarówno końcówkami przewodu, jak i wejściem ładującym w iPhonie. Użyj do tego patyczka higienicznego. Możesz go zwilżyć odrobiną spirytusu lub innego alkoholu. Nie korzystaj z wody.

iPhone wyłącza się przy naładowanej baterii

Co zrobić, jeśli jesteś w stanie bez problemu naładować smartfona od Apple, ale wyłącza się on nawet wtedy, gdy ma pełną baterię? Sprawdźmy przede wszystkim, czy to nie wina oprogramowania. Możesz zatem:

 • Sprawdzić, czy są dostępne aktualizacje. Dowiesz się tego z menu Ustawienia, na górze listy. Jeśli są, to zainstaluj je
 • Sprawdzić, czy wyłączanie się smartfona jest powodowane przez jakąś aplikację. Czy w ostatnim czasie na Twoim smartfonie zawitała nowa apka? Jeśli tak, odinstaluj ją i sprawdź ponownie

Możliwe, że w takiej sytuacji pomoże reset telefonu do ustawień fabrycznych. Jak to zrobić? Wykonaj poniższe działania:

 • Wejdź w Ustawienia
 • Wybierz Ogólne
 • Dotknij opcji Przenieś zawartość lub wyzeruj
 • Wybierz Wymaż zawartość i ustawienia

Pamiętaj, że w ten sposób skasujesz nie tylko ustawienia systemu, ale też swoje ustawienia oraz wszystkie dane. Wykonaj najpierw kopię zapasową w chmurze Apple!

iPhone sam się wyłącza i nie chce włączyć – czy to poważny problem?

Jeśli Twój smartfon, tak niezawodny, jakim jest iPhone, nie chce się włączyć po samoczynnym wyłączeniu, to problem może być poważny. Jeśli uda Ci się go jednak włączyć (na przykład po podpięciu do ładowania), to spróbuj wykonać czynności, które opisałem w poprzednim punkcie. Jeśli jednak nie daje się go włączyć, to warto udać się do serwisu. Dlaczego?

Sytuacja taka może mieć przyczyny związane z oprogramowaniem, ale także z fizycznym uszkodzeniem. Wynikać ono może z:

 • Dostania się do obudowy pyłu
 • Zawilgocenia podzespołów smartfona
 • Przegrzania baterii
 • Uszkodzenia modułu odpowiadającego za zarządzanie energią (rozdzielającego napięcie)
 • Uszkodzenia na płycie głównej, jednego z podstawowych podzespołów

Jeśli smartfon jest na gwarancji, to nie ma co się zastanawiać – w takiej sytuacji jak najszybciej skontaktuj się z serwisem. Ekspertyza i ewentualna naprawa zostanie wykonana na koszt dystrybutora.

Jeśli nie korzystasz już z ochrony gwarancyjnej, to nie przejmuj się. Na ogół wstępna wycena uszkodzenia jest bezpłatna lub kosztuje około kilkudziesięciu złotych. Po jej wykonaniu decyzja o ewentualnej naprawie będzie należeć do Ciebie.

iphone włącza się i wyłącza przy naładowanej baterii

iPhone nie włącza się i tylko jabłko jest widoczne na ekranie

Sytuacja, w której Twój iPhone nie włącza się i widoczne jest tylko logo Apple na ekranie sugeruje, że choć smartfon ma energię, to nie jest w stanie z jakiegoś powodu wgrać systemu operacyjnego. Co w takiej sytuacji zrobić? Zajmijmy się tym krok po kroku:

 • Podłącz swój iPhone do komputera za pomocą kabla USB
 • Uruchom na komputerze program iTunes
 • Gdy pojawi się informacja o podłączeniu – potwierdź wybór urządzenia
 • Teraz wybierz kombinację przycisków: dla iPhone 6 lub starszego guzik dolny i boczny (przytrzymaj), dla iPhone 7 guzik boczny i głośności w dół, dla iPhone 8 i nowszego naciśnij i puść przycisk głośności w górę, potem głośności w dół, a potem przytrzymaj przycisk boczny
 • Trzymaj przycisk z poprzedniego punktu, aż na ekranie pojawi się informacja o trybie awaryjnym
 • Na ekranie komputera wybierz opcję Uaktualnij

Aplikacja iTunes dokona teraz odświeżenia plików systemowych Twojego iPhone’a. Ta czynność powinna spowodować, że system zostanie poprawnie uruchomiony. Proces ten nie powinien trwać dłużej, niż około 15 minut.

iPhone po zalaniu włącza się i wyłącza – nie zastanawiaj się nad samodzielną naprawą

Jeśli wiesz, że Twój smartfon uległ w ostatnim czasie zalaniu jakimś płynem, a teraz samoczynnie wyłącza się, włącza ponownie – i sytuacja ta powtórzyła się, to warto udać się z telefonem do serwisu. Dlaczego? Zalanie płynem mogło spowodować:

 • Uszkodzenie elementu płyty głównej
 • Awarię modułu ładującego
 • Uszkodzenie akumulatora

Szczególnie ten ostatni problem jest poważny. Akumulator iPhone’a, tak samo, jak bateria każdego innego telefonu, jest bardzo delikatny. Jego awaria może spowodować wylanie toksycznych substancji w nim zawartych. To nie przelewki, sytuacja jest poważna. Ale serwis może sobie z nią poradzić – choćby przez wymianę zasilania. Czy można to zrobić samodzielnie? Tak, ale tylko, gdy posiadasz wystarczająca wiedzę specjalistyczną i niezbędne narzędzia.

iphone włącza się i wyłącza samoczynnie

Zalanie skutkujące włączaniem się i wyłączaniem iPhone bez wciskania przycisku zasilania jednoznacznie sugeruje awarię ważnego układu. Co prawda możliwe jest, że wyłączony, odłożony w suche miejsce iPhone pozbędzie się z czasem wilgoci, jednak uszkodzenie może nadal występować. Raz zepsuta część sama się nie naprawi. Dlatego też radzę kontakt ze sprawdzonym serwisem.

Co zrobić, gdy iPhone się włącza i wyłącza?

Jak wyżej opisałem, samodzielnie możesz wykonać kilka czynności – od wymiany przewodu i ładowarki, aktualizacji i sprawdzenia aplikacji, aż do odświeżenia systemu, z użyciem komputera. Te czynności są bezpieczne i możesz je wykonać w domu. Jeśli jednak iPhone został zalany, ewentualnie jeśli czujesz, że jego obudowa przegrzewa się przy użytkowaniu (lub ładowaniu), to niezwłocznie oddaj go wykwalifikowanemu serwisantowi. Serwis poradzi sobie z problemem, a Ty nie narazisz się na niebezpieczeństwo korzystania z uszkodzonej elektroniki.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telefony i operatorzy
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *