Jak odebrać przelew na telefon z różnych banków i co jeśli nie doszedł?

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszy się usługa przelewu na telefon. Jest to bardzo szybkie, wygodne i tanie (przeważnie bezpłatne) rozwiązanie. Szczególnie chętnie korzystają z niego osoby, które chcą rozliczać się między sobą z kosztów wyjazdów czy wspólnych wyjść. Mając swoje numery telefonów nie muszą prosić się wzajemnie o numer konta czy rozliczać gotówkowo. Coraz częściej usługa ta używana jest także w rozliczeniach między podmiotami takimi, jak firmy – choć tu mogą już być naliczane opłaty. Dziś sprawdzimy jak odebrać przelew na telefon z różnych banków. Dowiemy się także co zrobić, jeśli przelew nie doszedł.

przelew na telefon nie doszedł

Jeśli nie masz jeszcze za sobą tego typu transakcji, to z mojego nowego wpisu dowiesz się, od czego zacząć. Jeśli już korzystasz z tej usługi – wspólnie możemy poznać szczegóły i zasady jej działania. Zapraszam więc do lektury 😊

Jak odebrać przelew na telefon z różnych banków – jak to działa?

Co jest potrzebne, by móc odebrać przelew na telefon od dowolnej osoby? Czy wystarczy zarejestrowany numer telefonu w abonamencie, a może taki na kartę? Gdzie wtedy wpłyną pieniądze?

By móc odbierać przelewy na swój telefon potrzebne jest posiadanie konkretnych usług oraz sprzętu i aplikacji. Oto szczegóły:

 • Konieczne jest posiadanie konta w banku
 • Twój bank musi wspierać obsługę przelewów na telefon, na przykład BLIK
 • Twój smartfon musi mieć możliwość zainstalowania aplikacji Twojego banku
 • Zainstalowana na Twoim smartfonie aplikacja przypisana jest do Twojego numeru telefonu oraz Twojego konta
 • W Twojej aplikacji włączyć musisz usługę przelewów za pośrednictwem BLIK
Jeśli posiadasz starszy telefon, który odbiera SMS’y, lecz nie posiada możliwości zainstalowania aplikacji bankowej, to w wiadomości SMS otrzymasz link. Opiszę taki przypadek w dalszej części tego wpisu.

Jak widzisz, mamy tu sprzężenie pomiędzy Twoim numerem telefonu, poprzez smartfona, z aplikacją bankową, a następnie bankiem i Twoim numerem konta. Tylko taka konfiguracja pozwala na natychmiastowy odbiór przelewu.

przelew na telefon jak odebrać

Jak odebrać przelew BLIK na telefon – jak to działa w druga stronę?

Osoba, która zleca przelew na telefon, koniecznie musi posiadać analogiczny zestaw usług. Dlaczego tak jest? Chodzi o to, że przelew na telefon tylko tak się nazywa. Tak naprawdę to przelew z konta na konto, jedynie z wykorzystaniem numeru telefonu jako przypisanego przez bank do konkretnego numeru konta, należącego do danej osoby.

Zatem środki nigdy nie pojawią się na przykład na Twoim koncie abonamentowym u operatora czy na koncie przedpłaconym (na kartę, pre-paid). Korzystanie ze smartfona i numeru przypisanego do karty SIM służy tu wyłącznie do identyfikacji wskazanej osoby. Występuje tu współpraca różnych, powiązanych ze sobą usług: bankowych i telekomunikacyjnych.

Przelew na telefon nie doszedł – mam starszy aparat telefoniczny

Jeśli ktoś wyśle Ci przelew na telefon, a ty nie posiadasz opisanych wcześniej przeze mnie usług, to w SMS otrzymasz link do formularza, w którym należy podać numer konta. Wpisując swój nr konta i potwierdzając, możesz już oczekiwać na wpłatę. Jeśli link otrzymasz na smartfona, to nie ma problemu – zrobisz to z poziomu telefonu. Korzystając natomiast ze starszego telefonu, konieczne będzie przepisanie danych z linka na przykład w przeglądarce komputerowej.

Pamiętaj, żeby wykonać to działanie wyłącznie, jeśli masz pewność co do źródła wiadomości. W przeciwnym razie może dojść do wyłudzenia danych.

Jak odebrać przelew na telefon bez konta?

Czy jest możliwe odebranie przelewu na telefon, jeśli nie posiadasz numeru konta? Obawiam się, że nie będzie to możliwe. Czy przelane w ten sposób środki zostaną utracone? Czy zatem jest duże ryzyko powiązane z robieniem przelewów na numer telefonu?

Jeśli odbiorca przelewu na telefon nie posiada konta w banku, lub nie chce go podawać w żadnej aplikacji, to środki wrócą do zlecającego. Nie ma zatem zagrożenia, że zostaną gdzieś zagubione czy przejęte przez operatora usługi przelewów bezpośrednich, np. BLIK.

W takim wypadku nadawca przelewu otrzyma stosowną wiadomość. Będzie wtedy wiedzieć, że musi rozliczyć się z Tobą w inny sposób.

jak odebrać przelew na telefon z różnych banków

Jakie dane widzi odbiorca przelewu na telefon?

Czy wyglądają one tak samo, jak wtedy, gdy otrzymujesz tradycyjny przelew bankowy? Nie. Przelew Blik jest tak ustawiony, że odbiorca widzi tylko kwotę oraz nadawcę przelewu. Oczywiście wszystko zależne jest od konkretnej aplikacji banku, na przykład Alior Bank czy ING. Jednak z zasady przelewy bezpośrednie z wykorzystaniem numeru telefonu są nieco bardziej anonimowe, niż zwykłe przelewy.

Oczywiście nadawca może w tytule przelewu wpisać dodatkowe dane, także dane teleadresowe. Wtedy od razu dowiesz się więcej o źródle przelewu. Jest to dobra praktyką, szczególnie, gdy odbiorca przelewu może się go w danym momencie nie spodziewać.

Jak odebrać przelew na telefon z innego banku?

Co zrobić, gdy osoba przesyła Ci pieniądze na telefon, choć posiada aplikację i konto w innym banku? Czy to zadziała? Czy może potrzebne będą jakieś dodatkowe działania? Wszystko będzie w porządku 😊

Dla usługi przelewu na telefon nie ma znaczenia, pomiędzy jakimi bankami (i użytkownikami) wykonywany jest przelew na telefon. Najważniejsze, by oba banki wspierały tę usługę. Na dziś już prawie wszystkie duże banki na naszym rynku posiadają usługi obsługi przelewów między numerami telefonu.

Jeśli Twój bank jej nie posiada, to możesz skontaktować się z infolinią i zapytać o przewidywany termin jej uruchomienia. Będzie to szczególnie uzasadnione, jeśli uważasz tę metodę dostawania przelewów za wyjątkowo wygodną – a z tym zgodziłyby się dziś już setki tysięcy, jeśli nie miliony użytkowników 😊

Jak odebrać przelew na telefon od nieznanego nadawcy?

Jeśli korzystasz z przelewów na telefon w Santander czy IKO i otrzymujesz je regularnie, to zapewne umiesz też dbać o swoje bezpieczeństwo. Co jednak, gdy z zaskoczenia otrzymasz SMS o przelewie wraz z prośbą o kliknięcie w link i podanie swoich danych? Czy należy wtedy podać numer swojej karty płatniczej, by otrzymać określoną w linku sumę?

Zdecydowanie lepiej tego unikać. Może to bowiem prowadzić do:

 • Ujawnienia Twoich danych osobowych
 • Wykorzystania Twoich danych przez osoby nieuprawnione
 • Wykorzystania danych karty płatniczej do wyłudzenia środków

Jeśli nie masz pewności od kogo jest przelew – nie staraj się odebrać środków za wszelką cenę. Zorientuj się proszę, skąd może pochodzić i skontaktuj się z potencjalnym nadawcą. Otwieranie nieznanych linków, w tym od nieznanych Ci osób, z obcych numerów, może być bardzo ryzykowne.

jak odebrać przelew na telefon bez konta

Systemy przelewów bezpośrednich na telefon – do czego jeszcze są wykorzystywane?

Czy zdarzyło Ci się kiedykolwiek płacić BLIKiem w sklepie lub w Internecie? Wykorzystywany jest przy tym ten sam mechanizm przypisania Twojego numeru telefonu do konta bankowego. Generowany jest wtedy specjalny kod, a następnie:

 • Podajesz ten kod podczas płatności
 • Na swój telefon otrzymujesz informację o tym, za co i ile płacisz
 • Płatność potwierdzana jest dopiero, gdy zrobisz to w swojej aplikacji bankowej

Nad całością czuwają zespoły specjalistów do spraw bezpieczeństwa w bankach, dzięki czemu transakcje są monitorowane. Oczywiście bank nie jest w stanie przeglądać każdej, pojedynczej transakcji, ale nietypowe zachowania są automatycznie wychwytywane.

Jak odebrać przelew na telefon – czy to jest płatne?

W większości banków usługa ta dla osób fizycznych jest całkowicie bezpłatna. Ewentualna opłata nie zależy ani od kwoty przelewu, ani od częstotliwości ich wykonywania. Oczywiście warto sprawdzić odpowiednie informacje w cenniku swojego banku lub zapytać na infolinii, by mieć całkowitą pewność. Przelewy takie mogą być natomiast płatne dla firm. Mogą one ponosić opłatę zarówno za wysłanie pieniędzy, jak i ich otrzymanie.

Zatem czy należy obawiać się otrzymania przelewu na telefon? Absolutnie nie. Jeśli posiadasz aplikację swojego banku, masz włączona obsługę BLIK oraz znasz nadawcę – bez problemu możesz się na to decydować.

Co ciekawe – środki tego typu przelewem praktycznie od razu wskazywane są jako otrzymane. Można zatem powiedzieć, że to przelewy natychmiastowe – są więc dużo szybsze od innych, zlecanych na konkretne konto, a nie nr telefonu.

Jak odebrać przelew na telefon – co z konfiguracją aplikacji?

Kto może pomóc w konfiguracji apki bankowej tak, by móc odbierać przelewy wykonane na Twój telefon? Najlepiej skorzystać z pomocy:

 • Zaufanej osoby, która lepiej radzi sobie z technicznymi nowinkami
 • Infolinii Banku. Pracownik Infolinii chętnie pomoże Ci w odpowiedniej konfiguracji
 • Możesz także udać się do placówki banku. Tak uzyskasz pomoc na miejscu, choć może to być nieco trudniejsze w placówkach sprzedażowych, np. w centrum handlowym. Najlepiej udać się do oddziału banku

Aktywacja BLIK, czyli przelewów na telefon, może także wymagać potwierdzenia w bankowości elektronicznej. Ewentualnie możesz spodziewać się komunikatu w aplikacji, że konieczna jest osobna aktywacja w bankowości elektronicznej – poprzez komputer.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telefony i operatorzy
Aleksander Dumała Opublikowane przez:

Absolwent Szkoły Głównej Handlowej, zawodowy pilot z lękiem wysokości, pasjonat górskich wycieczek pieszych i rowerowych, jazdy na rolkach, snowboardu, pociągów i fotografii. Przez dwie dekady pracownik największych polskich firm telekomunikacyjnych, gdzie rozwijał swoje technologiczne pasje, związane z telefonami, komputerami, programowaniem czy zarządzaniem i wykorzystywaniem big data. Ma kilkunastoletnie doświadczenie managerskie. Wykorzystuje zamiłowanie do literatury do upowszechniania wiedzy o technologiach.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *