Jak podłączyć internet do telewizora bez wifi i zapewnić sobie internet w TV?

Internet absolutnie zrewolucjonizował rynek rozrywkowy i informacyjny, spychając programy telewizyjne na bok. Szukając filmu lub serialu, konsumenci częściej sięgają po Netflixa czy HBO GO, które wymagają połączenia z internetem. Niekiedy użytkownicy chcą zajrzeć na portale społecznościowe lub sprawdzić skrzynkę pocztową. Stąd narodziła się potrzeba zaprojektowania telewizorów z wbudowaną funkcją Smart TV, która bezprzewodowo łączy telewizor z siecią.

Czy jednak tylko telewizory nowej generacji mogą połączyć się z internetem? Otóż nie. Do internetu podłączysz nawet starszy telewizor z portem HDMI. Jak zaoszczędzić pieniądze i unowocześnić swój odbiornik? Odpowiedź znajdziesz w niniejszym poradniku.

Podłączenie Mini PC, komputera lub laptopa

Jednym z mniej znanych sposobów na podłączenie telewizora z siecią jest zastosowanie Mini PC. Jest to dosyć nowa technologia kondensująca parametry zwykłych komputerów stacjonarnych w niewielkich pudełkach, bądź urządzeniach przypominających wielkością pendrive’y (patrz Intel Compute Stick).

  • Standardem wśród mini komputerów jest moduł Wi-Fi, który łączy komputer – a przez to i podłączony do niego telewizor – z siecią w twoim domu. Zapewnia on też możliwość podłączenia złącz ethernetowych.
  • Wiele modeli posiada moduł Bluetooth, dzięki któremu bez przeszkód podłączysz do miniaturowego peceta klawiaturę oraz myszkę, zapewniając zręczną i szybką obsługę.
  • Wśród części znajdziemy całkiem dobre karty graficzne, procesory i pamięci RAM, które pozwolą ci zagrać w niektóre z gier w trybie multiplayer. Mini PC z reguły są zaopatrzone w najnowsze systemy operacyjne, jak np. Windows 10 czy Linux.

Dużą zaletą Mini PC jest jego kompatybilność z telewizorami i przenośność. Nie zajmując wiele miejsca jest w stanie zaspokoić w terenie nawet najbardziej wymagających użytkowników. Jedyną wadą takiego rozwiązania jest relatywnie wysoka cena (ceny najtańszych mini komputerów zaczynają się od 650-700 zł). Jeśli potrzebujesz tylko połączenia z internetem, bez żadnych dodatkowych funkcji, powinieneś zainwestować w tańsze opcje.

Czy połączenie za pomocą obecnego w domu komputera jest możliwe?

dostęp do internetu w TV

Komputery stacjonarne oraz laptopy również sobie poradzą z połączeniem telewizora z internetem. Problemem takiego rozwiązania jest niska mobilność laptopa i komputera wobec malutkiego mini peceta. Do podpięcia będzie potrzebny jeden kabel HDMI, którym łączy się wyłączony telewizor oraz jeden z wymienionych komputerów, z którego dostarczymy łącze internetowe.

W kolejności należy włączyć telewizor, następnie komputer i przejść do konfiguracji. Zaletą tego rozwiązania jest wielość funkcji, jakie dostarcza nam komputer i prostota połączenia. Wystarczy jeden kabel, dzięki któremu będziesz mógł przeglądać internet na telewizorze w zestawie z dźwiękiem i obrazem.

Urządzenia streamingowe i TV BOX

Nowością na rynku informatycznym są urządzenia streamingowe (tzw. adaptery Wi-Fi do telewizora), umożliwiające połączenie urządzeń mobilnych z telewizorem. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziesz mógł dostarczyć swojemu telewizorowi wszystkie usługi takich stron jak Netflix, Hulu, YouTube, VOD czy HBO GO.

Najpopularniejszym urządzeniem tego typu jest Google Chromecast – odtwarzacz multimedialny, niewielka przystawka do telewizora, która połączona z siecią Wi-Fi oraz kablem HDMI z telewizorem umożliwia przesyłanie dźwięku i obrazu z urządzeń moblinych z systemem IOS lub Android, jak i komputerów i laptopów (w trakcie transmisji pełnią one rolę pilotów).

Do obsługi Google Chromecast potrzebne będzie specjalne oprogramowanie dostępne bezpłatnie w sklepie Play. Korzystając z przystawki należy się zaopatrzyć w standardowe łącze internetowe (o szybkości downloadu co najmniej 2 Mbps) na częstotliwościach 2,4 lub 5 GHz.

Dongle od Google można obsługiwać głosem – wydając komendy werbalne można przewinąć film do tyłu, ściszyć, podgłośnić, czy zmienić film. Możliwości urządzeń streamingowych są imponujące. Sam Google Chromecast jest w stanie przesyłać obraz w jakości 1080p (Full HD) przy 60 klatkach na sekundę. Najnowsze modele pozwalają również na transmisję obrazu 4K.

  • Urządzenia streamingowe wydały również Apple (Apple TV), Roku oraz Amazon (Amazon Fire Stick).
  • Ceny urządzeń streamingowych zaczynają się od 200 zł. Najdroższe modele należą do Appla, który swoje produkty oferuje w cenach rzędu 600-800 zł.
  • Zakup wspomnianego Google Chromecast wyniesie – zależnie od modelu – od 160 do 350 zł. Zaletą tego rozwiązania jest wygoda użycia, dobra mobilność oraz niska cena.

Co to jest TV Box? 

Urządzeniem pokrewnym odtwarzaczowi multimedialnemu jest TV Box o wielkości dekodera. Działa na bardzo podobnej zasadzie – pełni funkcję pośrednika w połączeniu telewizora z siecią (również łączy się go kablem HDMI z telewizorem), lecz posiada z reguły o wiele lepsze parametry. Niekiedy przewyższa możliwości telewizora i jego wbudowane komponenty swoją mocą.

Przykładowym, najbardziej popularnym TV Boxem na rynku jest produkt od chińskiego producenta – Xiaomi Mi Box. Posiada 8 GB wbudowanej pamięci oraz czterordzeniowy procesor A53 2 GHz oraz 2 GB pamięci RAM. Działa na bazie Google Android TV, pozwalając na instalację wielu przydatnych funkcji i aplikacji.

Zaletą TV Boxa jest wysoka funkcjonalność i duża moc obliczeniowa, wynosząca wrażenia na wyższy poziom. Są stale aktualizowane, przez co posiadają najnowsze funkcje na rynku oraz coraz lepszą optymalizację. Najtańsze TV Boxy są na rynku w cenie od ok 300 zł, jak wspomniany Xiaomi Mi Box.

Mirroring, czyli transmisja z mniejszego urządzenia na TV 

mirroring

Niektóre telewizory mimo braku funkcji Smart TV, są kompatybilne z funkcją mirroringu, czyli bezpośredniej transmisji z urządzenia mobilnego (smartfon lub tablet) na wyświetlacz telewizora. Operacja połączenia nie różni się od zwyczajnego połączenia urządzeń technologią Bluetooth.  Wystarczy włączyć ową funkcję na urządzeniu mobilnym, wyszukać dostępne telewizory w pobliżu i połączyć się. W krótkim czasie na telewizorze ujawni się obraz z komórki lub tabletu podłączonego do internetu.

Technologia mirroringu jednak nie jest zbyt zaawansowana, a jakość przetwarzanych danych – niska. Jest to raczej opcja ostateczna, gdy nie w pobliżu nie ma żadnego urządzenia pełniącego funkcję przewodnika.

Konsola pod ręką = moc możliwości

Kupowanie konsoli w celu połączenia telewizora z internetem to raczej niezbyt opłacalny sposób, jeśli jednak już posiadasz konsolę, będziesz mógł zainstalować na niej aplikacje takie jak Netflix czy YouTube. Atrakcyjności tej opcji dodaje fakt, iż najnowsze konsole mają wysoką moc i są bardzo silne, więc bez problemu udźwigną niejeden serial czy film.

Oprócz platform streamingowych znajdziemy również wyszukiwarkę, którą będziemy mogli swobodnie poruszać w sieci. Konfiguracja Wi-Fi lub połączenia ethernetowego na konsoli jest bardzo łatwa i przebiega niemal automatycznie – te urządzenia są stworzone do połączenia z siecią, dlatego nie należy bać się o trudną konfigurację.

Co wybrać, aby zapewnić sobie internet w starszym telewizorze?

Wybór zależy ściśle od tego, co chcemy konkretnie zrobić z pomocą połączenia internetowego na telewizorze.

  1. Jeśli szukamy sposobu na oglądnięcie najnowszych produkcji na dużym ekranie bez technologii Smart TV, najwygodniej będzie zaopatrzyć się w jedno z urządzeń multimedialnych, czyli TV Boxa lub mniejszej, przystawki do telewizora jak np. Google Chromecast. Dzięki szybkiej konfiguracji i prostej obsłudze, będziesz w stanie zrobić swoje kino domowe przy niemal każdym telewizorze.
  2. Technologie rekompensujące brak Smart TV w starszych telewizorach stale się rozwijają i można liczyć na dalsze aktualizacje urządzeń i ich oprogramowań. Jeśli chcesz trochę zaoszczędzić, do oglądania filmów online na telewizorze możesz wykorzystać komputer, mini peceta lub laptopa, które należy połączyć jednym kablem HDMI i szybko skonfigurować. Chociaż sprawdzą się podobnie jak urządzenia streamingowe, to jednak ich stałe podłączanie i odłączanie może stanowić nie lada problem.
  3. Masz jedną z najnowszych konsol? Połącz ją z telewizorem i skorzystaj z wyszukiwarki bądź innych aplikacji. Jest też opcja mirroringu, którą znajdziesz na nowszych Androidach i IPhone’ach – bezproblemowo połączy cię z telewizorem wyposażonym w transmisję Bluetooth.
Zobacz więcej wpisów z kategorii: Internet
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *