Jak podłączyć kino domowe do telewizora dowolnej marki? TV i kino domowe krok po kroku

Na pozór podłączanie kina domowego do telewizora nie jest szczególnie wymagającym zadaniem. Warto jednak zweryfikować, czy obecne podłączenie urządzeń zapewnia nam najbardziej optymalną jakość dźwięku i obrazu oraz dowiedzieć się, co możemy zrobić, żeby wykorzystać w pełni możliwości naszego sprzętu.

Niezależnie od tego, czy dopiero zastanawiasz się, jak podłączyć kino domowe po raz pierwszy do swojego odbiornika, czy też szukasz sposobów na optymalizację jego działania – ten wpis odpowie na wszystkie Twoje wątpliwości.

jak podłączyć kino domowe do tv

Jak wybrać właściwe kino domowe?

Jeżeli jeszcze nie zdecydowałeś się na zakup kina domowego – warto zastanowić się, który model będzie najlepiej dostosowany do Twoich potrzeb. Dla osób zaznajomionych ze światem technicznym dobrym wyjściem może być samodzielne złożenie swojego zestawu. Możemy w takim układzie skomponować dowolny system głośników, najprecyzyjniej odzwierciedlający nasze preferencje.

Jeżeli oczekujemy dźwięku najwyższej jakości, a jednak nie jesteśmy pewni co do swojej wiedzy technicznej – warto zwrócić się w takiej sytuacji o poradę do odpowiedniego fachowca. Będziemy mogli dzięki temu dobrać najbardziej optymalny dla naszych potrzeb zestaw głośników, doskonale współbrzmiący z przestrzenią naszego salonu.

Dobierając system nagłośnieniowy do danego pomieszczenia kierujmy się przede wszystkim jego metrażem.  Potężny zestaw 7.1 umieszczony na bardzo małej przestrzeni nie tylko nie będzie w stanie odpowiednio wybrzmieć, ale wypadnie wręcz mniej korzystnie od odpowiednio dobranego czteroczęściowego zestawu. 

Warto na tym etapie także zastanowić się nad przeznaczeniem naszego systemu. Jeśli zależy nam na krystalicznie czystym, realistycznym brzmieniu instrumentów możemy rozważyć zakup kina domowego z funkcją pure acoustic, koncentrującą się wokół uzyskania wrażenia słuchania muzyki na żywo. Jeżeli jesteśmy fanami kinematografii, gier komputerowych i muzyki, w której najważniejszą rolę odgrywa soczysty bas – przy dokonywaniu decyzji skoncentrujmy się na dobraniu do naszego zestawu odpowiednio mocnego subwoofera. Pamiętajmy jednak przede wszystkim o odpowiednim zbilansowaniu brzmienia poszczególnych części zestawu i dobraniu ich w sposób kompatybilny dla wszystkich podzespołów.

Konfiguracja głośników

konfiguracja głośników
Właściwe ustawienie i podłączenie urządzeń audio to najbardziej wymagająca część konfigurowania kina domowego. To głównie od niego zależy, jakie wrażenia będziemy odbierać w czasie seansu. Dźwięk – w szczególności przestrzenny – wymaga odpowiedniej troski, która jednak zaprocentuje w znakomitej, pozwalającej nam w zaciszu własnego salonu poczuć się jak w prawdziwym kinie.

Jeżeli chodzi o podłączenie głośników do amplitunera – jeśli nie zostały one wyposażone w żadną wtyczkę przyłączeniową, bez obaw możemy umieścić w odpowiednich gniazdach bezpośrednio końcówki kabli z usuniętą gumową osłonką. Żeby to zrobić, odkręcamy wtyk audio, wkładamy w niego kabel, a następnie przykręcamy go do oporu.

Takie rozwiązanie jednak na dłuższą metę może okazać się niepraktyczne i nie do końca bezpieczne ze względu na ryzyko wystąpienia zwarcia lub innej nieprawidłowości w zakresie nieosłoniętego w żaden sposób elektronicznego układu. Dobrym wyjściem z tej sytuacji jest wyposażenie się w tak zwane wtyki bananowe – końcówki audio, dzięki którym uzupełnimy kable naszego nagłośnienia o brakujący element i z łatwością podłączymy oraz odłączymy je od urządzenia nie obawiając się o jego izolację elektryczną.

Zanim rozpoczniesz podłączanie głośników do amplitunera, zadbaj o to, żeby odpowiednio rozmieścić nagłośnienie w pomieszczeniu. W celu uzyskania prawdziwego dźwięku przestrzennego powinieneś usytuować poszczególne głośniki według umieszczonych na nich oznaczeń. Postaraj się również o to, żeby wszystkie źródła dźwięku znajdowały się na wysokości uszu. Jeśli to niemożliwe – zmodyfikuj kąt nachylenia głośnika tak, żeby skierowany był w stronę słuchającego.

Zadbaj o to, żeby amplituner znajdował się w przewiewnym miejscu, nienarażonym na działanie promieni słonecznych. Szczególną uwagę zwróć na wyloty wentylacyjne – powinny mieć one stały i bezpośredni dostęp do powietrza. Niewłaściwie ulokowane urządzenie może się łatwo przegrzewać, co negatywnie wpłynie na jego żywotność.

Schemat optymalnego rozmieszczenia audio

Żeby cieszyć się najwyższą jakością dźwięku, powinniśmy rozmieścić głośniki naszego kina domowego według najbardziej optymalnego dla ich działania schematu.

  1. Głośniki frontowe umieszczamy po bokach telewizora – pamiętajmy, żeby zwracać uwagę na to, które źródło dźwięku znajduje się po określonej stronie względem widza. Dzięki temu będziemy mogli podłączyć je do właściwych wtyków w amplitunerze.
  2. Głośnik centralny sytuujemy na wprost oglądającego – bezpośrednio pod telewizorem.
  3. Subwoofer najlepiej będzie spełniał swoją funkcję w dowolnym miejscu w linii frontalnej – na wprost od miejsca, z którego mamy zamiar korzystać z kina domowego.
  4. Jeśli nasz zestaw został wyposażony dodatkowo w głośniki boczne lub tylne – ustawiamy je analogicznie po bokach oraz za kanapą, z której będziemy odbierać dźwięk. Pamiętajmy za każdym razem o odpowiednim przyłączeniu prawej i lewej strony nagłośnienia – tylko dzięki temu będziemy w stanie odbierać w pełni dźwięk przestrzenny.

rozmieszczenie audio

Standardy okablowania

Warto pochylić się nad kwestią kabli, których będziemy używać do podłączenia naszego kina domowego. Jest to o tyle istotne, że  używając przewodów o niewłaściwym standardzie nie tylko znacznie ograniczymy możliwości naszego sprzętu, ale także narazimy jego podzespoły na uszkodzenie. 

Jak podłączyć kino domowe do telewizora, używając kabla HDMI?

Dokonując zakupu odpowiedniego kabla HDMI dla Twojego kina domowego powinieneś zwrócić uwagę na kilka kwestii technicznych:

  • Czy Twoje kino domowe obsługuje funkcję Audio Return Channel lub enhanced Audio Return Channel?
  • W jaką wersję złącza HDMI wyposażony jest Twój amplituner?
  • Czy amplituner obsługuje dodatkowe funkcje, takie jak Consumer Electronics Control?

Dowiadując się szczegółów na temat technologii, w jaką wyposażone jest Twoje kino domowe, będziesz w stanie dokupić do niego najbardziej kompatybilne podzespoły. Jest to o tyle istotne, że używając kabla HDMI w wersji niższej niż ta, którą obsługuje urządzenie, nie będziesz mógł korzystać z funkcji, obecnych w standardzie złącza, na którym funkcjonuje Twoje kino domowe.

Wiemy już zatem, jak podłączyć kino domowe do tv w sposób zgodny z obsługiwanym standardem. Zastanówmy się teraz, jak je skonfigurować, żeby bez przeszkód przekazywało nam zarówno obraz jak i dźwięk z naszego telewizora, dekodera oraz innych przyłączonych do niego urządzeń.

Jak podłączyć kino domowe do telewizora i dekodera? Instrukcja dla różnych standardów urządzeń

Nie powinna stanowić dla nas problemu sytuacja, w której zarówno nasz dekoder, telewizor jak i zestaw kina domowego obsługują standard HDMI – w taki wypadku wystarczy tylko połączyć je odpowiednim dla danej wersji interfejsu kablem i będziemy mogli cieszyć się pełną jakością obrazu i dźwięku, oferowaną przez nasz zestaw rozrywki.

Małe komplikacje powstają, kiedy okaże się, że jedno z urządzeń źródłowych nie jest wyposażone w odpowiedni wtyk – wyjątkowo często zdarza się to w przypadku dekoderów telewizyjnych. Z pomocą w takiej sytuacji przychodzą nam odpowiednie adaptery, pozwalające przekształcić analogowy sygnał dekodera w cyfrowy, zgodny ze standardem HDMI.

Jak podłączyć kino domowe do telewizora przez czincze? Zestaw pomocnych adapterów

Niezależnie od tego, czy planujemy podłączenie starego kina domowego do nowego telewizora czy operację odwrotną, będziemy potrzebowali odpowiednich adapterów.

Ich rodzaj będzie każdorazowo zależał od zainstalowanych w poszczególnych urządzeniach wtyków – jednak najbardziej popularne konwersje to HDMI-chinch oraz HDMI-S/PDIF. Przed zakupem konwertera upewnij się, w jakie wyjścia został wyposażony Twój telewizor, odtwarzacz lub dekoder i dobierz odpowiednie kable, pamiętając o doborze odpowiednich stron okablowania jako męskich i żeńskich.

Często zdarza się sytuacja, w której pochopnie kupujemy konwerter odwrotny do tego, który jest nam potrzebny. Wejściem męskim nazywamy wtyczkę, natomiast żeńskim gniazdo, w którym wtyczkę umieszczamy. Zamawiając adapter sprawdź dokładnie, czy będzie on spełniał Twoje potrzeby. Nie zapominaj również o odpowiednim standardzie HDMI – może on mieć znaczenie także przy kupowaniu adaptera.

 W przypadku łączenia kina domowego starszego typu z nowym odbiornikiem TV często najbardziej opłacalnym rozwiązaniem jest wykonanie go przy pomocy kabla jack 3,5mm-RCA.  Dzięki niemu będziesz mógł niedrogo uzyskać dźwięk z tv w kinie domowym starszej generacji.

pomieszczenie kinowe

Jeżeli jesteś pasjonatem krystalicznie czystego brzmienia – możesz także pomyśleć o akustycznej aranżacji pomieszczenia, w którym będziesz używał kina domowego. Pozwoli Ci to zmaksymalizować wrażenie przebywania w sali kinowej, w której wszystkie płaskie powierzchnie są dostosowywane do maksymalnej absorbcji echa. Wygłuszenie ścian – szczególnie w przypadku pomieszczeń o większej powierzchni – może znacząco przyczynić się do poprawy jakości odbieranego dźwięku. Możesz je wykonać, kupując jeden z wielu dostępnych na rynku modeli mat akustycznych. Ich montaż jest zwykle bardzo prosty – wyposażone są w warstwę samoprzylepną, którą wystarczy przytwierdzić do wszystkich powierzchni, od których mógłby odbijać się dźwięk.

Wiesz już wszystko, co konieczne, żeby podłączyć i odpowiednio skonfigurować swoje kino domowe pod kątem wykorzystania wszystkich jego możliwości. Powyższa instrukcja jest uniwersalna dla każdego modelu telewizora, dekodera czy konsoli do gier – będzie ona skuteczna zarówno dla telewizorów marki Samsung, LG, Philips, jak i każdego urządzenia, wyposażonego w odpowiednie złącza.

Życzę intensywnych wrażeń!

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telewizja
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *