Jak podłączyć pada od PS4 do PC przewodowo, lub przez Bluetooth i cieszyć się pełną kompatybilnością?

Pomysł podłączenia kontrolera znanego z konsoli Playstation 4 do komputera dla wielu z nas może się wydać czymś, delikatnie rzecz ujmując, egzotycznym. Jeśli już uruchamiamy na naszym komputerze gry, przeważnie wolimy się nimi cieszyć przy użyciu standardowego zestawu w postaci myszki oraz klawiatury. Są jednak tytuły, które dostarczą nam znacznie więcej rozrywki, jeśli zmierzymy się z nimi przy użyciu konsolowego kontrolera – możemy tutaj wspomnieć choćby takie pozycje jak wszystkie części Wiedźmina, Assasin’s Creed czy kultową serię Mortal Kombat. Dzięki temu artykułowi dowiesz się, w jaki sposób najlepiej skonfigurować pada Dualshock 4 pod kątem współpracy z komputerem PC.

  • Czy pad od PS4 działa na PC?
  • Co możemy zrobić, żeby cieszyć się pełną kompatybilnością kontrolera PS4 w trakcie naszych PC-towych rozgrywek?
  • Jak najlepiej podłączyć pada od PS4 w wariancie kablowym oraz przez bluetooth?
  • I dlaczego komputery coraz częściej radzą sobie z grami sprawniej niż konsole?

Na te wszystkie pytania odpowiemy sobie we wpisie.

Szczegółowy poradnik krok po kroku

podłączanie pada krok po kroku Na pierwszy rzut oka podłączenie kontrolera do naszego PC-ta nie powinno stanowić wielkiego problemu. Pamiętajmy jednak, że w przeciwieństwie do padów z Xbox-a, akcesoria z konsoli Sony nie zostaną wykryte przez nasz komputer jako sprzęt typu plug-and-play. W skrócie oznacza to, że aby ich używać, musimy zainstalować odpowiednie oprogramowanie. Żeby upewnić się, że cała operacja przebiegnie sprawnie i bez większych komplikacji, upewnijmy się, że nasz komputer posiada najbardziej aktualną wersją oprogramowania.

W szczególności zadbajmy o:

  • Zainstalowanie Microsoft .NET 4.0
  • Uzyskanie dostępu do komputera z poziomu konta administratora
  • Upewnijmy się, że zainstalowaliśmy Visual C 2010/2012 Runtime
  • Zapewnijmy sobie najnowszą wersję DirectX

W tym miejscu warto również zaznaczyć, że użytkownicy platformy Steam mogą korzystać z pełnego wsparcia sprzętowego kontrolera Dualshock 4 bez konieczności instalacji dodatkowego oprogramowania.

Jak podłączyć Dualshock 4 do PC na Steam?

W tym wypadku zadanie jest bardzo uproszczone. Żeby nasze urządzenia prawidłowo ze sobą współpracowały, przechodzimy do menu:

Steam -> Ustawienia -> Ogólne ustawienia kontrolera -> Preferencje i zaznaczamy pole obsługa kontrolera PS.

Dzięki tej krótkiej konfiguracji możemy się cieszyć pełną funkcjonalnością pada PS4 na komputerze. Jeśli będziemy chcieli nawigować padem nie tylko w grach, ale też w zewnętrznym interfejsie programu, wystarczy, że uruchomimy w nim tryb pełnoekranowy.

Co jednak możemy zrobić, jeśli chcemy zagrać na Dualshocku w pozycje poza platformą Steam?

Jak podłączyć pada od PS4 do PC przewodowo? Instalacja sterowników

Przewodowe podłączenie pada od PS4 do PC jest dość proste i pozwala nam na korzystanie z większości konsolowych funkcji kontrolera. Żeby prawidłowo skonfigurować urządzenia, będziemy potrzebowali programu o nazwie DS4 Windows. Program przeznaczony jest głównie dla posiadaczy Windows 10

. Użytkownicy starszych wersji systemu mogą skorzystać z jego alternatywy, którą jest DS4 Tool.

Pozwoli nam on między innymi na wyregulowanie czułości panelu dotykowego pada oraz zdefiniowanie koloru jego oświetlenia. Będziemy mieli również możliwość ustawienia diody LED jako wskaźnika poziomu naładowania baterii kontrolera.

pad ps4 do pc

Uruchomienie programu i konifiguracja

Po zainstalowaniu odpowiedniego programu, podłączamy naszego pada kablem USB do komputera. Kiedy system wykryje nowy sprzęt, uruchamiamy zainstalowaną właśnie aplikację. W zasadzie już w tym momencie możemy korzystać z podstawowych funkcjonalności naszego pada – dzięki DS4 Windows będzie on wykrywalny dla większości gier.

Pamiętajmy jednak, że zadaniem programu nie jest pełna obsługa kontrolera Playstation, a symulacja podłączenia pada od Xboxa. W skrócie oznacza to, że w oknach dialogowych gier nie będziemy widzieli wskazówek, charakterystycznych dla naszego kontrolera, a zamiast tego zobaczymy klawisze, znane z konsoli Microsoftu. Nie powinno jednak stanowić to większego problemu – układ przycisków w przypadku obu padów pozostaje bardzo zbliżony

W dalszej kolejności mamy możliwość zdefiniowania bardziej zaawansowanych ustawień kontrolera.

Korzystając z suwaka color możemy zmienić kolor diody naszego pada. Mamy tutaj do wyboru całą paletę barw, mieszczącą się w standardzie RGB. Możemy też użyć opcji Use LED as a battery indicator, żeby uruchomić wspomniany już tryb wskazywania poziomu naładowania baterii.

Parametr rumble pozwoli nam na wyregulowanie wibracji pada. Dzięki opcji boost będziemy mogli zwiększyć ich natężenie. Sekcje left i right pozwalają na przetestowanie każdego z silniczków wibracyjnych z osobna.

Touchpad – jak nietrudno się domyślić – pozwala nam na kalibrację czułości touchpada kontrolera zgodnie z naszym upodobaniem. Warto w tym miejscu zaznaczyć pole enable touchpad at start. Dzięki temu panel dotykowy będzie włączał się automatycznie wraz z podłączeniem pada do komputera.

Połączenie bezprzewodowe przez Bluetooth

Mamy również możliwość bezprzewodowego podłączenia kontrolera Playstation oraz komputera. Cała procedura będzie przebiegała w sposób bardzo zbliżony do tej, opisanej powyżej. Jedyną różnicę będzie stanowiła konieczność sparowania naszego PC-ta z padem za pośrednictwem modułu bluetooth.

W tym celu upewniamy się, że konsola jest wyłączona (a zatem pad nie będzie miał możliwości, żeby się z nią sparować) i uruchamiamy w padzie tryb łączenia bezprzewodowego. W tym samym czasie wchodzimy na komputerze w Ustawienia -> Bluetooth -> włącz Bluetooth -> Skanuj w poszukiwaniu nowych urządzeń, po czym wybieramy nasz kontroler bezprzewodowy.

Po wykonaniu całej operacji przechodzimy do DS4 Windows i dokonujemy konfiguracji.

Podłączenie pada do PS4 z PC przy użyciu bluetooth najprawdopodobniej ograniczy funkcjonalność kontrolera. W zależności od wersji sterowników oraz systemu możemy mieć problem między innymi z obsługą touchpada, zmianą koloru diody LED oraz poprawnym funkcjonowaniem wejścia słuchawkowego.

Ponowne podłączanie pada PS4 do konsoli

Kiedy już zakończymy rozgrywkę na naszym komputerze i będziemy chcieli wrócić do pierwotnego sposobu używania kontrolera, wystarczy tylko podłączyć go kablem USB do konsoli. Dzięki temu wykryje ona kontroler i będzie się z nim łączyć automatycznie – także w trybie bezprzewodowym.

Jak podłączyć pada od PS4 do Maca?

Dualshock 4 na Macu
Właściciele komputerów spod znaku nadgryzionego jabłka nie będą mieli zbyt dużego problemu z połączeniem ze sobą pada oraz MacBooka. Urządzenia połączą się automatycznie – za pośrednictwem modułu bluetooth lub po podłączeniu kablowym. System zaś rozpozna akcesorium jako GamePad.

Trudność jednak pojawi się w momencie, w którym będziemy poszukiwali gry działającej w środowisku Mac, wspierającej zewnętrzne kontrolery. Nikogo zapewne nie zdziwi stwierdzenie, że system operacyjny oraz urządzenia Apple’a zostały stworzone raczej z myślą o pracy twórczej czy biurowej niż na potrzeby zapalonych graczy. Jeśli jednak jesteśmy posiadaczami jednego z nich i chcielibyśmy oddać się wirtualnej rozrywce – przede wszystkim upewnijmy się, że mamy zawsze najbardziej aktualną wersję systemu.

Klient Steam obecnie funkcjonuje prawidłowo jedynie w systemie macOS 10.11 (El Captain) i nowszych jego wersjach. Przy użyciu tej platformy najprawdopodobniej będziemy mogli bez przeszkód uruchomić wiele gier komputerowych oraz skorzystać z wbudowanego w program systemu wsparcia sprzętowego dla padów do PS4. Instrukcje konfiguracyjne kontrolera Dualshock 4 w programie Steam znajdziesz na początku wpisu.

Kiedy PC okazuje się lepszy niż konsole?

Pozostając w omawianym temacie, odpowiedzmy sobie na jedno zasadnicze pytanie – dlaczego mielibyśmy podłączać kontroler konsolowy do komputera? Otóż – jak się okazuje – z biegiem czasu i ogromnym postępem technologicznym w zakresie tworzenia grafiki oraz mechanizmów rozgrywki, konsole (nawet te najnowocześniejsze) pozostają daleko w tyle za sprofilowanymi pod kątem gier komputerami.
klawiatura czy kontroler?

Kluczowym argumentem w tej sytuacji jest cena urządzeń – za komputer do gier zapłacimy kilkukrotnie więcej niż za konsolę, obsługującą najświeższe tytuły ze świata gamingu. Warto jednak zwrócić tutaj uwagę nie tylko na cenę samych urządzeń. ale także na koszt przeznaczonych na daną platformę gier (która w przypadku PC-tów jest wyraźnie niższa niż w wersji konsolowej). Nie bez znaczenia pozostaje także na jakość rozgrywki, którą jesteśmy w stanie uzyskać.

Jeśli spojrzymy na specyfikację techniczną nawet najbardziej zaawansowanych konsoli do gier, szybko zauważymy, że nie jest ona zbyt imponująca. Fakt ten ma swoje konsekwencje – gry, wydawane pod kątem określonego urządzenia są optymalizowane dla osiągnięcia jak największej wydajności. Zabieg ten zawsze odbywa się kosztem jakości grafiki, która w przypadku konsoli jest znacznie niższa niż ma to miejsce przy zastosowaniu najwyższych ustawień na komputerze.

Dodatkowo – konsola jest zamkniętym układem, którego modernizacja może nastąpić tylko w momencie wydania przez producenta jej kolejnej wersji. Przy dynamicznym rozwoju grafiki oraz technik animacyjnych sprowadza się to do sytuacji, w której osoby, korzystające na przykład z PS4 nie mają możliwości wykorzystania pełni wizualnego potencjału rozgrywki. Zwolennicy komputerów osobistych mają tymczasem możliwość wymiany podzespołów urządzenia na ich nowszą wersję, wspierającą najbardziej zaawansowane systemy tworzenia wirtualnych rzeczywistości.

Każde rozwiązanie ma jednak swoje pozytywne strony. Właściciele konsol z pewnością doceniają ekonomiczny aspekt tego rozwiązania oraz jego prostotę. Urządzenia te nie tylko wykluczają konieczność dokonywania modernizacji sprzętu. Dają nam one również pewność, że zawsze będziemy mogli cieszyć się płynną rozgrywką i pełną kompatybilnością naszego urządzenia z przeznaczonymi na niego tytułami.

To już wszystko, co powinieneś wiedzieć, jeżeli chodzi o podłączanie pada do PS4 do komputera PC i wybór najlepszego dla siebie sposobu oddawania się wirtualnej rozrywce

Mam nadzieję, że moja instrukcja pozwoli Ci na nieskrępowane eksplorowanie Twoich ulubionych światów z pełną swobodą w zakresie doboru odpowiedniego kontrolera 😉

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Porady technologiczne
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *