Jak podłączyć pendrive do telefonu i co robić jeśli smartfon go nie widzi?

Zastanawiasz się, czy można podłączyć pendrive do telefonu? Oczywiście, że tak! Proces podłączenia urządzeń nie jest zbyt skomplikowany, jednak nie zawsze kończy się powodzeniem. Czasami zdarza się tak, że smartfon nie widzi nośnika danych. Niżej umieściłem zbiór praktycznych wskazówek, które z pewnością będą stanowić wsparcie dla osób bez doświadczenia.

Nie masz pojęcia, jak skopiować zdjęcia z telefonu na pendrive? Nie ma większego znaczenia, czy posiadasz smartfon Huawei, Samsung, czy innej marki. Schemat postępowania wygląda podobnie. Należy jednak podkreślić, że niezbędny jest specjalistyczny kabel USB.

1. Zakup kabla USB OTG

Nie każdy wie, że telefony z systemem Android obsługują również urządzenia peryferyjne. Oznacza to, że możemy podłączyć do nich nie tylko mysz, czy też klawiaturę, ale również nośniki pamięci. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ nie zawsze mamy możliwość podłączenia smartfona do laptopa lub komputera. Jednocześnie chcemy zabezpieczyć dane poprzez stworzenie kopii zapasowej. Pamiętajmy, że systematyczny backup, to absolutna podstawa, jeśli nie chcemy stracić plików w najmniej spodziewanym momencie.

  • Jeśli chcesz podłączyć pendrive do telefonu, musisz zaopatrzyć się w kabel USB OTG. Z jednej strony posiada on wtyczkę micro USB (pasujący do smartfona), a z drugiej żeńskie wejście USB (przeznaczone do podłączenia pendrive’a posiadającego męską końcówkę).
  • Omawiany przewód można zakupić za kilka złotych, a więc nie jest to duży wydatek. Warto jednak zainwestować w produkt renomowanej marki, tak aby mieć pewność, że przez długi czas utrzyma swoją niezawodność.

2. Sprawdzenie kompatybilności

Tylko telefony z OTG umożliwiają sprawne podłączenie telefonu oraz pendrive’a. Nie wiesz, jak sprawdzić, czy urządzenie zostało wyposażone w ten tryb pracy? Pobierz USB OTG Checker, czyli prostą w obsłudze aplikację, która jest dostępna za darmo. Po jej uruchomieniu naciskamy przycisk „testuj”. Oprogramowanie sprawdzi, czy posiadany przez nas telefon obsługuje pamięć zewnętrzną, czy też nie.

 Funkcja OTG pojawiła się prawie 10 lat temu. Pierwszym obsługującym ją systemem był Android 3.1. Należy zaznaczyć, że kompatybilność smartfona z pendrive’m zależy również od rodzaju posiadanego przez nas urządzenia. 

sprawdzenie kompatybilności

Trzeba wiedzieć, że w niektórych przypadkach urządzenie obsługuje OTG, jednak funkcja ta została zablokowana przez producenta smartfona. W takiej sytuacji wyżej wspomniana aplikacja nie wykryje jej, a więc nie będziemy mogli podłączyć nośnika danych.

Dowiedz się, jak włączyć USB OTG ręcznie:

  • Wchodzimy w ustawienia telefonu, a następnie szukamy zakładki „System”.
  • Jeśli w naszym smartfonie dostępna jest opisywana funkcja, to powinniśmy znaleźć pozycję „Pamięć masowa OTG”.
  • Często jest tak, że pierwotnie jest ona wyłączona. Wystarczy jedynie zaznaczyć odpowiednią wartość (on/off) na suwaku. Pamiętajmy, że w wielu modelach dezaktywuje się ona automatycznie po wykryciu kilkunastu minut bezczynności.

3. Przygotowanie pendrive’a

Pamiętaj o przygotowaniu nośnika danych – ważne jest to, aby wcześniej sformatować go do systemu plików FAT32. W ten sposób zminimalizujemy ryzyko tego, że telefon nie wykryje urządzenia. Minusem jest fakt, że do sformatowania pendrive’a potrzebujemy dostępu do komputera.

Poniżej przedstawiłem prosty sposób na zrealizowanie tego zadania:

  • Podłączamy pendrive do komputera. Wchodzimy w „Mój komputer”, a następnie klikamy lewym przyciskiem myszy na ikonkę urządzenia. Wybieramy funkcję „Formatuj”.
  • Kolejno klikamy w „Przywróć ustawienia domyślne urządzenia” – „System plików > FAT32”.
  • Zaznaczamy przycisk „Rozpocznij” i oczekujemy na zakończenie procesu formatowania. Wiele zależy od tego, jak duża jest pamięć urządzenia, a także ile danych znajdowało się na nim.
 Nie należy zapominać, że formatowanie jest równoznaczne z utratą wszystkich plików, które znajdowały się w pamięci urządzenia. Właśnie dlatego zalecane jest utworzenie kopii zapasowej. 

przygotowanie pendrive

4. Podłączenie pendrive do telefonu

Nie trzeba specjalistycznej wiedzy z zakresu nowoczesnych technologii, aby zrozumieć, jak podłączyć pendrive do telefonu. Wystarczy jedynie zintegrować ze sobą oba urządzenia za pomocą kabla OTG. Jeśli zdecydowaliśmy się na podłączenie dysku zewnętrznego, to pamiętajmy o tym, aby zapewnić mu dodatkowe źródło zasilania. Wynika to z faktu, że sprzęt potrzebuje większej ilości energii, niż może zapewnić mu smartfon.

Wymiana plików pomiędzy pendrive’m, a smartfonem może stać się łatwiejsza. Wystarczy jedynie zainstalować menedżera danych – bez trudu znajdziemy darmowe oprogramowanie, którego obsługa jest bardzo prosta.

Telefon nie widzi pendrive’a – co zrobić?

W niektórych przypadkach Android nie wykrywa pendrive’a, co jest sporym problemem. Nie można jednoznacznie powiedzieć, co jest przyczyną braku połączenia.

Warto jest wykonać poniższe kroki:

telefon nie widzi pendrivea

  • Sprawdź, czy telefon obsługuje OTG, a także, czy funkcja ta jest włączona.
  • Upewnij się, że pendrive został sformatowany do systemu FAT32.
  • Zweryfikuj jakość kabla – być może przewód uległ uszkodzeniu.
  • Przetestuj działanie pendrive’a na innym urządzeniu. Awaria może wystąpić w najmniej spodziewanym momencie.
  • Przeczyść wtyki gniazda USB. Jeśli masz taką możliwość, to podłącz do telefonu inny nośnik pamięci lub podepnij pendrive’a do innego smartfona.
  • W niektórych przypadkach nie należy klikać w powiadomienie „Podłączono (…)”, które wyświetla się w telefonie, gdyż w ten sposób można go przypadkowo odłączyć.
  • Przed podłączeniem urządzeń można włączyć „Tryb debugowania USB”.
  • Czasami pomimo udanego połączenia, smartfon wymaga ręcznego otworzenia menedżera plików i wybrania danych, które zostaną skopiowane/przeniesione.

Jeśli doszło do uszkodzenia gniazda USB w telefonie, to najprawdopodobniej nie obędzie się bez wizyty w serwisie. Samodzielna wymiana podzespołów jest skomplikowana, a więc lepiej nie podejmować się jej na własną rękę. Cena usługi zależy od wielu czynników – zwykle jest to kilkadziesiąt złotych.

Jeśli w przeszłości swobodnie podłączaliśmy nośnik pamięci do smartfona, to wszystko wskazuje na to, że doszło do awarii gniazda micro USB lub uszkodzenia kabla. Czy musimy natychmiast udać się do serwisu? Nie zawsze – nie zaszkodzi przeczyszczenie styków, na których mogły zgromadzić się zanieczyszczenia. Najbezpieczniej jest użyć do tego profesjonalnego preparatu.

Jak podłączyć pendrive do iPhone’a?

podłączenie do iphonea

Posiadacze iPhone muszą zaopatrzyć się w inny przewód. Urządzenia marki Apple akceptują wyłącznie złącze Lightning. W sprzedaży znajdziemy także pendrive z dwoma końcówkami. Dzięki nim nie musimy inwestować w dodatkowy kabel. To świetna opcja, jeśli wiemy, że będziemy często podłączać pendrive pod telefon.

 W przypadku, gdy zdecydowaliśmy się na zakup kabla sprawdźmy, czy zapewnia on dwukierunkową wymianę plików. Nie zawsze tak jest, co niesie za sobą znacznie ograniczenia w przenoszeniu danych. 

Wiadomym jest, że za przejściówkę zapłacimy znacznie mniej, niż za pendrive wyposażony w złącze Lightning. Wszystko więc zależy od tego, jaki budżet posiadamy. Czasami lepiej zapłacić nieco więcej, a zapewnić sobie wyższą wygodę eksploatacji.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telefony i operatorzy
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *