Jak podłączyć światłowód do routera? Kabel, sposoby i prawidłowe połączenie

W dzisiejszych czasach postęp technologiczny potrafi skutecznie wyprzedzić naszą wiedzę o technikaliach. Dlatego też proste do tej pory działania mogą wydawać się skomplikowane. Gdy słyszymy słowo światłowód, to możemy w pierwszej chwili przestraszyć się zaawansowanej technologii. Może zdarzyć się, że zastanawiając się jak podłączyć światłowód do routera będziemy przekonani, że przerasta to nasze możliwości. Czy naprawdę tak jest? Zapraszam do zapoznania się ze sposobami prawidłowego podłączenia. Jestem pewien, że poniższa lektura Ci pomoże 😉

Sposoby dostarczania światłowodu do domu

kabel światlowodowy do routeraOperatorzy usług internetowych wykorzystują kilka metod budowy sieci przy pomocy światłowodów.

Na wyróżnienie zasługują:

  • FTTB, czyli Fiber To The Building
  • FTTH, czyli Fiber To The Home

W przypadku pierwszego rozwiązania światłowód poprowadzony jest do budynku, a dalej Internet rozprowadzony jest kablami koncentrycznymi lub ethernetowymi. Pierwsze z nich to stosowane szeroko w sieciach telewizji kablowych, na ogół białe z zewnątrz kable. Złącze ethernetowe to popularne kable sieciowe. Rozwiązanie FTTH, to z kolei poprowadzenie kabla bezpośrednio do lokalu klienta.

Technicy operatora Internetu na ogół wykonują całe podłączenie za nas. Dlatego też w większości przypadków nie musimy przejmować się podłączeniem światłowodu do routera. Jednak wiedza o tym jak to zrobić może się nam przydać choćby podczas przemeblowania czy przypadkowego odłączenia kabla światłowodowego.

W przypadku FTTH technicy podłączą w lokalu gniazdko światłowodowe. Czyli łącze w tej technologii będzie doprowadzone aż do użytkownika końcowego.

Kabel światłowodowy do routera

W przypadku technologii optycznej jakość kabla ma znaczenie. Jakiego zatem użyć? Czy tani kabel będzie działał równie dobrze, jak oryginalny? Prawie na pewno nie. Najlepiej użyć tego, który został dostarczony wraz z modemem przez operatora. Jeśli jednak nie mamy do niego dostępu lub został uszkodzony, to zakup zamiennika najlepiej skonsultować z operatorem. Dobrym rozwiązaniem będzie też poproszenie operatora o dostarczenie nowego kabla.  Z mojego doświadczenia wynika, że większość firm bardzo chętnie dostarczy nowy przewód tak, by abonent mógł ponownie korzystać z usług. 

Jak wygląda kabel światłowodowy podpinany do routera?

jak wyglada swiatlowod do routeraJest to stosunkowo cienki i giętki kabelek, zakończony złączem plastikowym. Złącze to przypomina w obudowie końcówkę kabla ethernetowego. Zakończone jest jednak niewielką wypustką. Wypustka ta najczęściej zabezpieczona jest przed uszkodzeniami i zabrudzeniami niewielkim kapturkiem. Przez wpięciem należy ją zdjąć, a po wpięciu niezwłocznie założyć ponownie, po to by właściwości światłowodu nie zostały pogorszone.

Każde nadmierne zgięcie przewodu światłowodowego oraz uszkodzenie czy zabrudzenie końcówki może wpłynąć na jakość jego działania, czyli prędkość transmisji. Fotony poruszające się w kablu odbijają się od zniekształceń i zabrudzeń, są pochłaniane i nie docierają do celu, czyli odbiornika sygnału świetlnego.

Ciekawostką jest, że nie tylko rynek, ale też niektórzy operatorzy oferują dostarczenie kabla światłowodowego w kilku kolorach. Dzięki temu możemy dobrać odpowiedni do wystroju wnętrza. Będzie to przydatne szczególnie wtedy, gdy nie prowadzimy instalacji w przystosowanej do tego rynience, tylko na tzw. „widoku”.

Jak podłączyć światłowód do routera?

Po zdjęciu zabezpieczenia z końcówki kabla należy go wpiąć do właściwego wejścia w routerze. Najlepiej zrobić to po uprzednim odłączeniu urządzenia od prądu. Wykonajmy tę czynność starannie i delikatnie, nie używając zbyt dużo siły. Ważne, że większość urządzeń ma rynienki przystosowane do poprowadzenia kabla tak, by nie był zbytnio wyginany lub też złamany. Skorzystajmy z nich. Po prawidłowym wpięciu nasz router stanie się tzw. terminalem optycznym, czyli zakończeniem światłowodu. Od niego poprowadzimy już kable sieciowe lub skorzystamy z WIFI.

Jak oznaczone jest gniazdo światłowodu w routerze?

skąd kabel do routeraWśród najpopularniejszych oznaczeń występują:

  • FIBER
  • OPTICAL lub OPT
  • SFP

Wiele routerów, w tym Funbox’y od Orange miejsce podłączenia mają umieszczone od spodu obudowy. Takie położenie zostało wybrane po to, by zminimalizować możliwość uszkodzenia kabla i poprowadzić go rynienkami. W tych rynienkach kabel jest dodatkowo unieruchamiany. W przypadku tego rodzaju wejścia optycznego może nie być ono w żaden sposób opisane. Jeśli mamy wątpliwości, to zajrzyjmy do instrukcji dostarczonej przez operatora.

Skąd prowadzony jest kabel światłowodowy do routera?

Pamiętajmy, że kabel wpięty do routera musi też spotkać się z resztą infrastruktury sieciowej. Służy do tego gniazdo optyczne, które specjaliści operatora umieszczają w wybranym przez nas miejscu na ścianie. Znajduje się ono na ogół kilka centymetrów nad listwą przypodłogową – zapewne obok gniazd telewizji kablowej czy Internetu w starszej technologii, np. DSL. Mogliśmy z niego wcześniej korzystać. Jeśli i tam trzeba wykonać podłączenie – zróbmy to podobnie, jak do routera: delikatnie, bez nadmiernej siły. Pamiętajmy o usunięciu kapturka zabezpieczającego z końcówki światłowodu.

Czy da się podłączyć światłowód z przewodem ethernetowym?

jak podłączyć światłowód z przewodem ethernetowym?Jeżeli potrzebujemy doprowadzić Internet do komputera tradycyjnym kablem sieciowym, a w ścianie jest światłowód to bez dodatkowych urządzeń nie połączymy tych kabli. Ale jeśli między nimi znajdzie się router – czyli w znacznej większości przypadków, to jak najbardziej! A więc po wpięciu światłowodu do routera podpinamy kabel Ethernet do jednego z wyjść oznaczonych:

  • ETHERNET (może być z numerami, np. od 1 do 4)
  • ETH (jeśli jest kilka, także będą numerowane)

Drugi jego koniec wpinamy do wejścia w komputerze (z boku laptopa lub z tyłu obudowy komputera PC). Tym sposobem wykonaliśmy pełne połączenie!

Ograniczenia kart sieciowych a Internet światłowodowy

Pamiętajmy, że nawet przy prawidłowo wykonanym połączeniu możemy nie wykorzystać możliwości łącza światłowodowego. Jeśli karta sieciowa komputera ma przepustowość do 100 Mbit/s, to będzie ona ograniczać szybkość Internetu. Rzadko bowiem zdarza się, by łącze światłowodowe było wolniejsze, niż 300 Mbit/s.

Warto jednak zauważyć, że prędkość 100 Mbit/s jest na tyle duża, że korzystając z jednego komputera może wystarczyć. Zadziała strumieniowanie wideo, czy też zagramy bez problemu w gry sieciowe.

Dodatkowe problemy? Rozważ wizytę technika

Jeśli nie mamy pewności co do swoich możliwości – poprośmy o pomoc operatora. Konsultant może poprowadzić nas telefonicznie, krok po kroku przez proces podłączenia światłowodu do routera. W razie konieczności zaproponuje wizytę technika. Może być to co prawda usługa płatna, jeśli jednak w ten sposób zapobiegniemy uszkodzeniu sprzętu – warto się na nią zdecydować.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Internet
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *