Jak połączyć iPhone z TV? Klonowanie ekranu, AirPlay i inne rozwiązania

Udostępnianie treści ze smartfona na telewizor to popularna funkcja wśród użytkowników tych urządzeń. Jest bardzo użyteczna, gdy chcemy oglądać zdjęcia czy filmy w większym, wygodniejszym formacie. Przyda się zarówno w domu do obejrzenia filmu razem z rodziną, jak i w biznesie – dla prowadzenia multimedialnych prezentacji. Jeśli używasz telefonu firmy Apple, to na pewno zainteresują cię informacje o tym jak połączyć iPhone z TV.

Poniżej przedstawiam różne sposoby na udostępnienie ekranu z telefonu na telewizor. Można skorzystać z klonowania ekranu, funkcji AirPlay i innych. Warto zapoznać się ze wszystkimi możliwościami, by wybrać tą najwygodniejszą dla siebie.

AirPlay

Jeśli posiadamy iPhone oraz telewizor Apple TV lub inny, posiadający obsługę AirPlay 2, to możemy skorzystać z tej podstawowej funkcjonalności. Dzięki właściwej konfiguracji będziemy cieszyć się oglądaniem zdjęć lub strumieniowaniem filmów na tv. Skorzystamy też z klonowania ekranu.

By obejrzeć film z iPhone na TV, połączenie powinno odbyć się w kilku podstawowych krokach:

 • obydwa urządzenia, zarówno iPhone jak i telewizor powinny być podłączone do tej samej sieci WIFI
 • znajdujemy zawartość wideo do strumieniowania
 • wybieramy opcję AirPlay, a następnie nasz telewizor (Apple TV lub zgodny z AirPlay 2)
By przerwać w ten sposób włączone strumieniowanie należy ponownie wybrać ikonę AirPlay na urządzeniu, z którego udostępniamy i tym razem wybrać nazwę tego urządzenia z listy. Pamiętajmy, że wcześniej używany do połączenia AppleTV będzie już zapisany w pamięci iPhone’a, dzięki czemu następnym razem wystarczy tylko wybrać ikonkę AirPlay.
Nie wszystkie aplikacje odtwarzające wideo potrafią w ten sposób udostępnić zawartość. Te, które zadziałają, muszą znajdować się na liście dostępnych w sklepie AppStore naszego telewizora.

Klonowanie ekranu iPhone’a na TVklonowanie iphone na tv

Tu także wystarczy zaledwie kilka kroków:

 • łączymy oba urządzenia z tą samą siecią WIFI
 • otwieramy centrum sterowania: na iPhone X oraz nowszych przeciągamy palcem z górnego prawego rogu ekranu, na iPhone 8 lub starszym przeciągamy palec w górę od dołu ekranu. Wybieramy ikonę Klonowanie ekranu
 • wybieramy interesujące nas urządzenie Apple TV, ewentualnie obsługujące funkcję AirPlay 2
 • jeśli na ekranie docelowego urządzenia pojawi się kod, należy go wprowadzić w iPhone
By wyłączyć funkcję nazywaną też iPhone Screen Mirroring należy ponownie wejść w iPhone w Klonowanie ekranu o tym razem wybrać Zakończ klonowanie.
Z funkcji działających dzięki AirPlay można skorzystać także na urządzeniach iPad oraz iPod Touch. Co ciekawe możliwe jest także duplikowanie ekranu z iPhone, iPada oraz iPoda Touch na komputer Mac.

Wyświetlanie zdjęć z iPhone na TV

iphone obsluguje airplayBy wyświetlić zdjęcia na telewizorze obsługującym AirPlay 2 lub Apple TV należy:

 • w aplikacji zdjęcia wybrać ikonę udostępnienia, a następnie ikonę AirPlay
 • z wyświetlonej listy wybrać docelowy telewizor
 • jeśli pojawi się na jego ekranie kod – wpisać go w iPhone
By zakończyć udostępnianie zdjęć wystarczy wybrać w górnej części ekranu smartfonu ikonę AirPlay i opcję Wyłącz AirPlay
Wszystkie powyższe rozwiązania są wygodne. Warto zwrócić uwagę, że choć w pierwszej chwili klonowanie ekranu iPhone na TV może wydawać się oczywistym wyborem, to dla strumieniowania wideo czy oglądania zdjęć na dłuższą metę wygodniejsze będą dedykowane do tego, opisane przeze mnie opcje.

Jakie telewizory obsługują AirPlay?

To bardzo ważne pytanie, ponieważ TV produkcji Apple nie są w Polsce tak popularne, jak Samsunga czy LG. Zapoznajmy się zatem z listą urządzeń, które spełnią nasze oczekiwania.telewizory z AirPlayJeśli chcemy wykonać klonowanie ekranu iPhone na TV Samsung, możemy skorzystać z poniższych modeli:

 • Samsung z serii The Frame
 • Samsung z serii Serif
 • Samsung FHD/HD z serii 4,5
 • Samsung UHD z serii 6, 7, 8
 • Samsung QLED 4K z serii Q6, Q7, Q8, Q9
 • Samsung QLED 8K z serii Q9

Warto zwrócić uwagę, że przeważnie są to modele wprowadzone na rynek w ostatnich czterech latach.

Klonowanie ekranu iPhone na TV LG wykonamy dzięki AirPlay wykorzystując:

 • LG OLED
 • LG NanoCell z serii SM 9,8
 • LG UHD z serii UM 7,6
 • LG UHD z serii UN 8
 • LG UHD z serii UN 71

Wszystkie modele pochodzą z ostatnich trzech lat.

Możemy także klonować ekran iPhone na TV Sony następujących serii: Z8H, A92, A8H, X95H, X90H, X85H, X80H, Z9G, A9G, X950G, X850G, Z9F oraz A9F.

Pamiętajmy, że z powodu stałego wprowadzania nowych modeli i rozwiązań na rynek warto samodzielnie (na przykład pytając sprzedawcę) zorientować się, czy interesujący nas model posiada obsługę AirPlay.

Google Chromecast i iPhone, czyli AirPlay i Android

By przerzucić obraz z telefonu na telewizor można także użyć funkcjonalności Google Chromecast. Niezbędne będzie zainstalowanie aplikacji Google Home, która pomoże skomunikować iPhone z telewizorem wykorzystującym Androida. Należy też dokonać jej właściwej konfiguracji. Ważne jest uprzednie założenie konta Google.

Następnie:

 • w aplikacji Google Home tworzymy nowe konto o wybranej przez nas nazwie
 • łączymy konto z naszym kontem Google (które ma taką samą nazwę, jak nasz adres email aż do znaku @)
 • łączymy powstały profil z siecią WIFI
Możemy użyć telewizora z wbudowanym Androidem, jak również urządzenia typu Chromecast. Są to między innymi TV Box’y lub urządzenia wielkości pendrive’a, wpinane bezpośrednio do wejścia HDMI telewizora. Ważne, żeby obsługiwało ono udostępnianie poprzez technologię Google.

Po prawidłowej konfiguracji aplikacja Google Home będzie „widzieć” wszystkie urządzenia Chromecast podłączone do sieci WIFI, w tym interesujący nas telewizor. Od tej pory pozwoli na strumieniowanie wideo ze wszystkich popularnych serwisów takich, jak: Netflix, Youtube, HBO czy Amazon Prime. Należy jednak poinformować aplikację, które serwisy mają nasze pozwolenie na mirroring do telewizora.

Zrobimy to w kilku prostych krokach:

 • po otworzeniu aplikacji Google Home wybieramy ikonę Media
 • wybieramy rodzaj mediów do udostępnienia. W przypadku serwisu z filmami będzie to ikona Video. Możemy też wybrać opcje udostępniania muzyki czy podcastów
 • na wyświetlonej liście dostępnych serwisów (z aplikacji zainstalowanych na iPhone) wybieramy interesującą nas poprzez przycisk Połącz, a następnie Połącz konto. Może być konieczne logowanie do aplikacji
 • po poprawnym przeprowadzeniu powyższych czynności wychodzimy z aplikacji Google Home
Możemy teraz uruchomić aplikację, z której chcemy wyświetlić wideo na telewizorze. W zależności od apki, ikona do przerzucania obrazu z telefonu na telewizor może być w różnych miejscach i pojawi się na ogół po wybraniu pozycji do oglądania. Na ogół będzie to jednak prawy, górny róg ekranu. Po jej wybraniu należy z wyświetlonej listy wybrać właściwe urządzenie.
Udostępnianie za pomocą Chromecast nie jest tak proste, jak przy wykorzystaniu AirPlay, jednak stosując się do opisanych kroków z łatwością przeprowadzimy połączenie telefonu z telewizorem. Warto zwrócić uwagę, że przy wykorzystaniu technologii Google nie można wybrać klonowania ekranu iPhone na TV.

Alternatywne rozwiązaniaaplikacje z appstore

Możliwe jest wykorzystanie innych rozwiązań, które dostępne są z wykorzystaniem dedykowanych aplikacji. Wśród nich są takie, jak: Replica, Miracast Screen Mirroring czy Screen Mirroring – TV Cast. Są one dostępne w AppStore. Nie zapewniają one jednak takiej szybkości działania jak te opisane powyżej rozwiązania. Zdarza się, że wykorzystują zewnętrzne serwery dla wyświetlania informacji na naszym TV, co może budzić wątpliwości pod względem bezpieczeństwa.

Niektóre „niezależne” aplikacje, czyli niebędące produktem Apple czy Google powodują nawet kilkusekundowe opóźnienie w wyświetlaniu obrazu z iPhone na TV.

Warto zatem skupić się na rozwiązaniach zapewnianych przez wiodących producentów, które przedstawione są powyżej. Są one bezpieczne i niezawodne, choć mogą wymagać od nas wyposażenia w odpowiedni sprzęt, jeśli takiego nie posiadamy. Jednak właściwie skonfigurowane zapewnią nam rozrywkę w domu, wygodę i bezpieczeństwo, a nawet pewność właściwego i prawidłowego wykorzystania w biznesie.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Aplikacje
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *