Udostępnianie treści ze smartfona na telewizor to popularna funkcja wśród użytkowników tych urządzeń. Jest bardzo użyteczna, gdy chcemy oglądać zdjęcia czy filmy w większym, wygodniejszym formacie. Przyda się zarówno w domu do obejrzenia filmu razem z rodziną, jak i w biznesie – dla prowadzenia multimedialnych prezentacji. Jeśli używasz telefonu firmy Apple, to na pewno zainteresują cię informacje o tym jak połączyć iPhone z TV.
Poniżej przedstawiam różne sposoby na udostępnienie ekranu z telefonu na telewizor. Można skorzystać z klonowania ekranu, funkcji AirPlay i innych. Warto zapoznać się ze wszystkimi możliwościami, by wybrać tą najwygodniejszą dla siebie.
AirPlay
Jeśli posiadamy iPhone oraz telewizor Apple TV lub inny, posiadający obsługę AirPlay 2, to możemy skorzystać z tej podstawowej funkcjonalności. Dzięki właściwej konfiguracji będziemy cieszyć się oglądaniem zdjęć lub strumieniowaniem filmów na tv. Skorzystamy też z klonowania ekranu.
By obejrzeć film z iPhone na TV, połączenie powinno odbyć się w kilku podstawowych krokach:
- obydwa urządzenia, zarówno iPhone jak i telewizor powinny być podłączone do tej samej sieci WIFI
- znajdujemy zawartość wideo do strumieniowania
- wybieramy opcję AirPlay, a następnie nasz telewizor (Apple TV lub zgodny z AirPlay 2)
Klonowanie ekranu iPhone’a na TV
Tu także wystarczy zaledwie kilka kroków:
- łączymy oba urządzenia z tą samą siecią WIFI
- otwieramy centrum sterowania: na iPhone X oraz nowszych przeciągamy palcem z górnego prawego rogu ekranu, na iPhone 8 lub starszym przeciągamy palec w górę od dołu ekranu. Wybieramy ikonę Klonowanie ekranu
- wybieramy interesujące nas urządzenie Apple TV, ewentualnie obsługujące funkcję AirPlay 2
- jeśli na ekranie docelowego urządzenia pojawi się kod, należy go wprowadzić w iPhone
Wyświetlanie zdjęć z iPhone na TV
By wyświetlić zdjęcia na telewizorze obsługującym AirPlay 2 lub Apple TV należy:
- w aplikacji zdjęcia wybrać ikonę udostępnienia, a następnie ikonę AirPlay
- z wyświetlonej listy wybrać docelowy telewizor
- jeśli pojawi się na jego ekranie kod – wpisać go w iPhone
Jakie telewizory obsługują AirPlay?
To bardzo ważne pytanie, ponieważ TV produkcji Apple nie są w Polsce tak popularne, jak Samsunga czy LG. Zapoznajmy się zatem z listą urządzeń, które spełnią nasze oczekiwania.Jeśli chcemy wykonać klonowanie ekranu iPhone na TV Samsung, możemy skorzystać z poniższych modeli:
- Samsung z serii The Frame
- Samsung z serii Serif
- Samsung FHD/HD z serii 4,5
- Samsung UHD z serii 6, 7, 8
- Samsung QLED 4K z serii Q6, Q7, Q8, Q9
- Samsung QLED 8K z serii Q9
Warto zwrócić uwagę, że przeważnie są to modele wprowadzone na rynek w ostatnich czterech latach.
Klonowanie ekranu iPhone na TV LG wykonamy dzięki AirPlay wykorzystując:
- LG OLED
- LG NanoCell z serii SM 9,8
- LG UHD z serii UM 7,6
- LG UHD z serii UN 8
- LG UHD z serii UN 71
Wszystkie modele pochodzą z ostatnich trzech lat.
Możemy także klonować ekran iPhone na TV Sony następujących serii: Z8H, A92, A8H, X95H, X90H, X85H, X80H, Z9G, A9G, X950G, X850G, Z9F oraz A9F.
Google Chromecast i iPhone, czyli AirPlay i Android
By przerzucić obraz z telefonu na telewizor można także użyć funkcjonalności Google Chromecast. Niezbędne będzie zainstalowanie aplikacji Google Home, która pomoże skomunikować iPhone z telewizorem wykorzystującym Androida. Należy też dokonać jej właściwej konfiguracji. Ważne jest uprzednie założenie konta Google.
Następnie:
- w aplikacji Google Home tworzymy nowe konto o wybranej przez nas nazwie
- łączymy konto z naszym kontem Google (które ma taką samą nazwę, jak nasz adres email aż do znaku @)
- łączymy powstały profil z siecią WIFI
Po prawidłowej konfiguracji aplikacja Google Home będzie „widzieć” wszystkie urządzenia Chromecast podłączone do sieci WIFI, w tym interesujący nas telewizor. Od tej pory pozwoli na strumieniowanie wideo ze wszystkich popularnych serwisów takich, jak: Netflix, Youtube, HBO czy Amazon Prime. Należy jednak poinformować aplikację, które serwisy mają nasze pozwolenie na mirroring do telewizora.
Zrobimy to w kilku prostych krokach:
- po otworzeniu aplikacji Google Home wybieramy ikonę Media
- wybieramy rodzaj mediów do udostępnienia. W przypadku serwisu z filmami będzie to ikona Video. Możemy też wybrać opcje udostępniania muzyki czy podcastów
- na wyświetlonej liście dostępnych serwisów (z aplikacji zainstalowanych na iPhone) wybieramy interesującą nas poprzez przycisk Połącz, a następnie Połącz konto. Może być konieczne logowanie do aplikacji
- po poprawnym przeprowadzeniu powyższych czynności wychodzimy z aplikacji Google Home
Alternatywne rozwiązania
Możliwe jest wykorzystanie innych rozwiązań, które dostępne są z wykorzystaniem dedykowanych aplikacji. Wśród nich są takie, jak: Replica, Miracast Screen Mirroring czy Screen Mirroring – TV Cast. Są one dostępne w AppStore. Nie zapewniają one jednak takiej szybkości działania jak te opisane powyżej rozwiązania. Zdarza się, że wykorzystują zewnętrzne serwery dla wyświetlania informacji na naszym TV, co może budzić wątpliwości pod względem bezpieczeństwa.
Warto zatem skupić się na rozwiązaniach zapewnianych przez wiodących producentów, które przedstawione są powyżej. Są one bezpieczne i niezawodne, choć mogą wymagać od nas wyposażenia w odpowiedni sprzęt, jeśli takiego nie posiadamy. Jednak właściwie skonfigurowane zapewnią nam rozrywkę w domu, wygodę i bezpieczeństwo, a nawet pewność właściwego i prawidłowego wykorzystania w biznesie.
Zobacz więcej wpisów z kategorii: Aplikacje
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz