Jak połączyć dwa routery wifi bezprzewodowo? Router z routerem i jedna sieć bez tajemnic

Masz problem z dostępem do internetu w garażu, czy na podwórku? Rozwiązaniem może być dołączenie do sieci dodatkowego routera, który wzmocni sygnał. Co ciekawe, do wykonania takiej instalacji nie potrzebujesz kabli, gdyż urządzenia sieciowe mogą komunikować się bezprzewodowo. W artykule pokażę Ci, na co zwrócić uwagę przy zakupie drugiego routera i jak poprawnie skonfigurować sieć domową.

Czy można wzmocnić sygnał WiFi za pomocą drugiego routera?

Słaby sygnał WiFi wcale nie musi wynikać ze złego ustawienia routera. Jeśli posiadasz sporej wielkości dom, lub ogród, jedno urządzenie sieciowe może okazać się niewystarczające. W takiej sytuacji konieczny może być zakup dodatkowego routera, czy Access Pointa, który poprawi jakość połączenia.

 Typowym urządzeniem do rozsyłania sygnału WiFi jest Access Point (AP), czyli punkt dostępu. Jego zadaniem jest umożliwienie sprzętom przyłączenia do sieci. Aby zapewnić im dostęp do zewnętrznego Internetu, należy jednak zastosować router. Teoretycznie do zwiększenia zasięgu nie potrzebujemy drugiego trasownika, jednak czasami praktyczniej jest kupić właśnie to urządzenie. 

Wiele routerów posiada wbudowany Access Point więc w razie potrzeby może służyć jako wzmacniacz sygnału. W dzisiejszym wpisie skupimy się właśnie na tej funkcji, a także dokładnie przyjrzymy się ustawieniom.

Czy każde dwa routery da się połączyć w sieć?

jak podlączyć dwa routery?Routery to dzisiaj urządzenia wielofunkcyjne, które po stosownej konfiguracji mogą tworzyć rozbudowane sieci komputerowe. W naszym przypadku chcemy je wykorzystać do zwiększenia zasięgu WiFi. Potrzebujemy więc urządzeń, które po połączeniu z routerem głównym będą działać jako punkty dostępu.

 Nie każde dwa routery da się połączyć w sieć. Ważne, aby trasownik, który będzie pełnić rolę punktu dostępu, posiadał funkcję WDS (ang. Wireless Distribution System). Tryb ten pozwala na utworzenie bezprzewodowego mostu. Access Point otrzymuje sygnał od routera głównego i przekazuje go dalej. To niesamowicie praktyczne rozwiązanie jednak należy pamiętać, że istnieje ograniczenie do około 6 punktów podrzędnych. 

Oczywiście moglibyśmy połączyć oba routery za pomocą kabla LAN, ale przygotowanie i utrzymanie takiej instalacji mogłoby być kłopotliwe. Znacznie łatwiej przekazać sygnał bezprzewodowo. Konfiguracja nie jest zbyt trudna, a już z pewnością nie wymaga zakupu dodatkowych kabli.

Jeśli chcemy uniknąć problemów konfiguracyjnych, warto zadbać o to, aby wszystkie urządzenia sieciowe były z tej samej firmy. Zakup niekompatybilnego sprzętu może nam przysporzyć wielu kłopotów. Koniecznie należy też sprawdzić jaki rodzaj zabezpieczeń (WEP, czy WPA2-PSK) zapewnia producent. Standard WEP nie stanowi odpowiedniej ochrony przed włamaniem.

Jak połączyć dwa routery WiFi bezprzewodowo?

poprawa zasięguUstaliliśmy, że do poprawy zasięgu w sieci domowej można wykorzystać drugi router. Aby uniknąć problemów z plątaniną kabli, najlepiej połączyć je bezprzewodowo. To prosta metoda, wymagająca zmiany tylko kilku ustawień.

Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, pokażę Ci teraz, jak połączyć router z routerem. Zakładam, że posiadasz kompatybilne urządzenia z funkcją WDS Bridging. W związku z tym, że panele sterowania różnią się pomiędzy producentami, zachęcam Cię do samodzielnego zapoznania się z dokumentacją. Instrukcja, którą poniżej prezentuję, została oparta na panelu TP-Linka.

 1.  Po podłączeniu routerów do sieci elektrycznej można przystąpić do ich konfiguracji.  Należy zalogować się do panelu sterowania i ustalić wspólny kanał, który umożliwi bezproblemową komunikację. Jeśli posiadasz urządzenie TP-Link, w przeglądarce wpisz adres http://tplinkwifi.net. Kanał ustawisz, przechodząc do zakładki Advanced. Z menu bocznego wybierz Wireless > Wireless Settings.
 2.  Dla routera głównego należy ustawić nazwę SSID i hasło.  To standardowe kroki, które wykonujesz na co dzień.W ustawieniach zaawansowanych należy wybrać Wireless > Wireless Settings. To tutaj ustalisz rodzaj szyfrowania. Aby zachować bezpieczeństwo, zawsze wybieraj najwyższy z możliwych.
 3.  Na routerze, który będzie pełnił rolę punktu dostępu, należy teraz włączyć tryb WDS Bridge. Jeśli posiadasz urządzenie TP-Link, ponownie wybierz z menu Wireless Settings i zaznacz opcję Enable WDS Bridging.

  dwa routery jedna sieć

 4.  Kolejnym krokiem jest wprowadzenie w ustawieniach Access Pointa adresu MAC routera głównego.  Należy uzupełnić dane sieci, z którą chcesz się połączyć, podając identyfikator SSID. Aby ułatwić sobie to zadanie, na urządzeniu TP-Link, skorzystaj z przycisku Survey. Na koniec wprowadź hasło i rodzaj zabezpieczeń, które ustaliłeś w kroku drugim.
 5.  Wyłącz serwer DHCP na routerze, który ma tylko wzmacniać sygnał. Jeśli korzystasz z panelu TP-Link, to z menu wybierz DHCP > DHCP Settings i zaznacz opcję Disable. Zapisz wszystkie zmiany.
 6.  Zmień IP routera podrzędnego, pamiętając, że adresy obu urządzeń muszą znajdować się w tej samej podsieci.  Przykładowo jeśli router główny ma IP 192.168.1.1 z maską podsieci 255.255.255.0, to drugie urządzenie może mieć przypisany jeden z adresów z zakresu 192.168.1.2-254.Aby wprowadzić opisane zmiany, w panelu TP-Link wybierz z menu Network > LAN.
 7.  Na koniec należy zresetować oba urządzenia.  Po ponownym uruchomieniu połączenie pomiędzy routerami powinno zostać nawiązane.Usługa WDS będzie miała status Run. Możesz to sprawdzić w panelu.
Na podobnej zasadzie połączysz w sieć routery Asus, D-Link, czy Netgear. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie producentów.

Dlaczego warto połączyć dwa routery w jedną sieć?

jak polaczyć router z routerem?Połączenie dwóch routerów przez WiFi niesie ze sobą wiele korzyści, dlatego na koniec jeszcze raz porozmawiamy o jego zaletach. Rozszerzenie zasięgu sieci wcale nie jest trudne i nie musisz być specjalistą.

 • Dwa routery w domu to nie fanaberia. Rozwiązanie sprawdzi się, gdy w bardziej oddalonych pokojach mamy słaby sygnał WiFi. Zmiana kanału, czy położenia urządzenia nic nie daje, a połączenie jest ciągle zrywane.
 • Standardowo WiFi działa bez zakłóceń w promieniu 150 m. Jeśli nasz ogród jest większy, połączenie routerów w sieć wyeliminuje problem z internetem.
 • Łącząc dwa routery w sieć, w dalszym ciągu możemy korzystać z jednego planu rozliczeniowego u operatora. To ekonomiczne rozwiązanie, które pozwoli nam zaoszczędzić.
 • Połączenie dwóch routerów przez WiFi jest bardzo proste. Nie musisz kupować kabli, które mogłyby zakłócić estetykę pomieszczenia.
 • Producenci routerów zamieszczają na swoich stronach dokładne instrukcje postępowania. Aby zbudować sieć, musisz zmienić tylko kilka ustawień. Co więcej konfigurację przeprowadzasz tylko raz, potem po prostu podłączasz urządzenia do sieci elektrycznej i wszystko działa.
 • Technologia WDS pozwala na rozsyłanie sygnału do kilku punktów dostępowych jednocześnie. Za pomocą trasowników możemy bez problemu stworzyć wydajną sieć w budynku wielokondygnacyjnym.
 • Standardowo do zwiększenia zasięgu sieci domowej wystarczyłby zwykły Access Point. Rozwiązanie, które przedstawiam, pozwala wykorzystać stare routery, co dodatkowo obniża koszty instalacji.
 • Zakup routera z funkcją Access Pointa daje więcej możliwości na przyszłość. Jeśli z jakiegoś powodu zapragniesz rozdzielić sieć, nie będzie problemu. Przy wyborze nowego urządzenia zwracaj uwagę na kompatybilność z posiadanym sprzętem.

To już wszystko na dzisiaj. Mam nadzieję, że teraz wiesz, jak podłączyć dwa routery w sieć. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, napisz mi o nich w komentarzu.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Internet
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *