Zdjęcia towarzyszą ludziom na co dzień. Jest to zrozumiałe, skoro obecnie praktycznie w każdym telefonie jest dobrej jakości aparat, dzięki któremu można oczekiwać łatwego wykonywania fotografii. Jeśli jednak obecna jakość zdjęć Ci nie odpowiada, to możesz postarać się o ich ulepszenie. Niezależnie od tego czy korzystasz z telefonów Samsung, Xiaomi czy też Iphone, istnieją łatwe rozwiązania na to, jak poprawić jakość aparatu w telefonie.
Jak poprawić jakość zdjęć robionych telefonem bez aplikacji?
W przypadku smartfonów istnieją rozmaite części oprogramowania, w które są wyposażone, a które wpływają na jakość wykonywanych zdjęć. Dlatego dwa telefony różnych marek z tak samo dobrym aparatem, mogą wykonywać zdjęcia o różnej jakości. Przykładowo optyczna stabilizacja obrazu OIS zapewnia dobre zdjęcia, bo z jej pomocą nie musisz martwić się o tak zwane “poruszenie się” zdjęcia.
- Tryb profesjonalny – zazwyczaj w przypadku większości osób stosowany jest automatyczny tryb ustawień. Oczywiście jest to proste rozwiązanie, jednak Ty możesz łatwo postarać się o dokładniejszą konfigurację, która zapewni lepsze zdjęcia. To właśnie dzięki profesjonalnemu trybowi (który obecny jest w wielu telefonach), możesz dopasować ustawienia ostrości, czasu naświetlania (czas otwarcia migawki), ISO (czułość matrycy aparatu na światło) czy balansu bieli. Tak naprawdę jest to kwestia wprawy, z czym zdołasz łatwo sobie poradzić.
- Dodatkowe soczewki (obiektywy) – podobnie jak w przypadku tradycyjnych aparatów, także i te w smartfonach mogą zostać usprawnione za pomocą zewnętrznych przyrządów. Chodzi tu dokładniej o soczewki, wśród których znajdziesz makro (do zdjęć z bliska, z dużą ilością szczegółów), szerokokątne, a także rybie oko (szeroki kąt widzenia, ze zniekształceniem na krawędziach).
- Statywy – z pomocą odpowiedniego statywu możliwa jest poprawa ostatecznej jakości zdjęcia, które nie jest “poruszone”. Co ciekawe, to nawet selfie stick jest rodzajem statywu. Prócz niego warto dowiedzieć się o gimbalu, czyli stabilizatorze, który jest używany w przypadku nagrywania filmów (redukuje drgania). Dodatkowo też klasyczny statyw, czyli trójnóg okazuje się dobrym wyborem, szczególnie gdy chodzi o zdjęcia o długim czasie naświetlania.
- Blenda – są to wszelkiego rodzaju materiały, które odbijają światło, a więc pozwalają doświetlić konkretny przedmiot. Co ciekawe, wystarczy nawet zwykła folia aluminiowa lub biały materiał, dzięki czemu można osiągnąć znacznie lepszy efekt końcowy.
Aplikacje na telefon do robienia zdjęć – widoczna poprawa jakości
Zależnie od stosowanego oprogramowania można oczekiwać innego efektu końcowego. Mimo wszystko aparaty w smartfonach opierają się właśnie na odpowiednich algorytmach, które pobierają dane i je przetwarzają. Pod spodem znajdziesz użyteczne aplikacje, które zdołają Ci pomóc.
Aplikacja | Szczegóły |
1. Camera MX | Ogromna ilość filtrów |
2. GCAM | Jedna z najlepszych, chociaż niedostępna w sklepie Play |
3. Open Camera | Fotografie HDR i rozmaite funkcje dodatkowe |
4. Footej Camera | Sterowanie czułością, naświetlaniem i innymi (wiele opcji jest płatnych) |
5. Adobe Lightroom | Mobilna wersja popularnego oprogramowania |
6. Camera Zoom FX | Wiele trybów automatycznych, filtrów i efektów |
7. Camera FV-5 | Wyłącznie na urządzenia Android – wersja darmowa oraz płatna |
8. Kamera HD (Dreams Room) | Minimalistyczna, bezpłatna aplikacja do zdjęć |
1. Camera MX
To ciekawy program do robienia zdjęć, który wyposażono w ogromną ilość filtrów. Na dodatek są tam też obecne efekty, takie jak znane ruchome zdjęcia, z możliwością cofnięcia w czasie (Shoot-the-Past). Możesz też z jej pomocą nagrywać filmy, a także edytować wszelkie posiadane zdjęcia (jest wiele opcji w tym przypadku).
2. GCAM
To niezwykle dobry wybór, który poleca ogromna rzesza osób. Według wielu to nawet najlepsza aplikacja aparatu w 2023, jednak znajduje się na drugim miejscu, ze względu na trudniejszą instalację. Trzeba pamiętać, że nie znajdziesz tej aplikacji w sklepie Play. Specjaliści z pewnego forum internetowego, przerobili program sterujący aparatami w smartfonach Google Pixel, pozwalając na jego instalację również na innych telefonach. Dzięki temu zdołasz poprawić jakość swoich zdjęć nawet w przypadku tańszych smartfonów.
3. Open Camera
Posiada wiele ciekawych opcji, choć konieczne jest wejście w odpowiednią konfigurację. Zdołasz wykonywać fotografie HDR, które składają się z kilku zdjęć. Możesz też z automatu poziomować kadr, zatrzymać ekspozycję, czy też sterować aparatem za pomocą głosu (to przydatne przy zdjęciach grupowych). Poza tym zdjęcia seryjne, czy konfiguracja dotycząca tworzenia filmów, także przypadły do gustu wielu osobom.
4. Footej Camera
Posiada różne przydatne opcje, jednak część z nich jest płatna, o czym trzeba pamiętać. Możesz ręcznie sterować rozmaitymi ustawieniami jak choćby czułością ISO oraz czasem naświetlania (o ile smartfon jest kompatybilny z Android camera API v2). Do tego możesz skorzystać z możliwości tworzenia zdjęć HDR oraz seryjnych.
5. Adobe Lightroom
To mobilna odmiana programu znanego z komputerów, który pozwala na wielkie możliwości konfiguracji. Zdołasz z łatwością je wyostrzać, kadrować, zmieniać kolory oraz perspektywę, a także wykonywać fotografie w formacie RAW (lepsza jakość, choć większy rozmiar). To kolejna metoda na to jak poprawić jakość zdjęcia z telefonu, czyli po prostu postprodukcja. Do tego może synchronizować się z chmurą Adobe Cloud. To program dla osób, które pasjonują się robieniem zdjęć i chcą to robić na profesjonalnym poziomie (na ile to możliwe przy pomocy smartfona).
6. Camera Zoom FX
To aplikacja dostępna na systemy Android oraz iOS. Możesz z jego pomocą zmieniać opcje balansu bieli, prędkości migawki oraz ISO, a także czasu ekspozycji. Poza tym posiada rozmaite tryby automatyczne, które pomogą Ci przy robieniu zdjęć. Godne uwagi okazują się także wszelkiego rodzaju filtry i efekty, a także możliwość wykonywania fotografii w formacie RAW. Pamiętaj jednak, że jest to aplikacja dostępna w wersji darmowej lub płatnej (z większą ilością opcji).
7. Camera FV-5
Dostępna jest jedynie w przypadku sklepu Play, a więc urządzeń z systemem Android. Wśród opcji możesz znaleźć możliwość konfiguracji różnych parametrów (jak balans bieli, ISO, ekspozycję itp.), interwałomierz, opcje dotyczące ostrości, a także możliwość ustawienia czasu naświetlania. Także i tutaj możesz zdecydować się na wersję darmową lub płatną.
8. Kamera HD (Dreams Room)
Jest to program utrzymany w duchu minimalizmu, stawiający na prostą obsługę, a przy tym też możliwość robienia zdjęć w trakcie nagrywania filmów. Nie musisz więc wycinać poszczególnych klatek ręcznie, zamiast tego skorzystasz z dedykowanej opcji na swoim telefonie. To bezpłatna aplikacja.
Pogorszenie jakości zdjęć w telefonie – popularne przyczyny i najlepsze rozwiązania
Prócz możliwości poprawy zdjęć, które wykonujesz za pomocą swojego smartfona, istotne są też kwestie, dotyczące usunięcia usterek. Po pewnym czasie możesz zauważyć widoczną zmianę jakości na minus. Wbrew pozorom, zazwyczaj chodzi o drobne kwestie, które można szybko rozwiązać:
- Kurz lub rysy na obiektywie – często problemem jest kurz na aparacie, którego możesz z łatwością się pozbyć za pomocą ściereczki z mikrofibry. Dodatkowo warto też zorientować się, czy soczewka w aparacie nie została porysowana, co niestety wymagałoby już oddania telefonu do serwisu.
- Ustawienia zoomu – telefon może mieć ustawiony zoom na większą wartość, co oczywiście pozwala przybliżyć obraz, ale przez to aparat w telefonie nie ma ostrości.
- Tryb RAW – w momencie gdy wykonywane fotografie są zapisywane w formacie JPG lub podobnym, to duża część danych jest usuwana, żeby zmniejszyć ilość zajmowanego miejsca. Możesz jednak ustawić tryb RAW, czyli zapis zdjęć w formacie, który zatrzymuje również dodatkowe dane, co skutkuje lepszą jakością fotografii.
- Domyślne ustawienia aparatu w telefonie – jeśli udało Ci się odpowiednio skonfigurować aparat w telefonie, dobrze dobierając wszelkie opcje, to zwracaj uwagę czy smartfon automatycznie nie powróci do ustawień domyślnych po pewnym czasie. Może się to zdarzyć, szczególnie przy kompletnym rozładowaniu energii, resecie do ustawień fabrycznych oraz podobnych sytuacjach. Wtedy należy na nowo podjąć się ustawiania odpowiednich opcji.
Najczęściej zadawane pytania o to jak poprawić jakość aparatu w telefonie
Czy wykonywanie lepszej jakości zdjęć zużywa mocniej baterię?
Zależy, w jaki sposób się to robi. Jeśli chodzi o aplikacje zewnętrzne, czy lampę błyskową, to można oczekiwać szybszego zużycia baterii. Jednak konieczne jest obserwowanie jak to wygląda w przypadku konkretnego smartfona oraz metody. Oczywiście metody zewnętrzne jak przykładowo zastosowanie dodatkowej soczewki, pozwala nie martwić się dodatkowym zużyciem energii, a przy tym to prosty sposób, na ustawienie aparatu tak, żeby robił ładne zdjęcia.
Jak zrobić lepsze zdjęcia w słabym oświetleniu?
Istnieją rozmaite metody z których można skorzystać w tym celu:
- Tryb nocny – w momencie gdy Twój smartfon posiada ten tryb to śmiało z niego korzystaj. Migawka będzie otwarta przez dłuższy czas, co umożliwi zebranie większej ilości światła, a więc zdjęcie będzie wyraźniejsze.
- Ręczna konfiguracja – chodzi tu przede wszystkim o takie parametry jak ISO oraz czas otwarcia migawki, które się podnosi.
- Zewnętrzne źródło światła – zastosowanie latarki lub czegoś innego jest oczywiście pomocne, jednak jeśli światło byłoby zbyt mocne, to dobrze jest skorzystać również z blendy.
Na czym polega tryb HDR?
HDR (High Dynamic Range) to wysoki zakres dynamiczny, czyli aparat wykonuje kilka zdjęć danego obszaru o różnych parametrach (z odpowiednim naświetleniem dla ciemnych, jasnych i średnich obszarów), a następnie połączy je w jedno. Dzięki temu na zdjęciu lepiej widać wszelkiego rodzaju szczegóły. Jednak czas robienia zdjęcia może zostać wydłużony, a więc należy starać się zmniejszyć ilość drgań pochodzących z ręki.
Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telefony i operatorzy
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz