Jak przelać pieniądze z telefonu na konto bankowe i czy można wymienić SMS na środki?

W trzeciej dekadzie tego wieku liczba użytkowników bankowości mobilnej wynosi już sporo ponad 10 milionów. Można więc powiedzieć, że korzystanie z usług bankowych w smartfonie jest usługą używaną powszechnie. Przyzwyczailiśmy się już do szerokiego spektrum możliwości operowania naszymi pieniędzmi za pomocą telefonu.

  • Jak przelać pieniądze z telefonu na konto bankowe?
  • Czy można wymienić SMS na środki?

Tego dowiesz się z mojego nowego wpisu.

Choć mobilna bankowość i rozwiązania oraz aplikacje i serwisy z nią związane dają wiele możliwości, to idą z nimi pewne ograniczenia. Innymi słowy: nie wszystko się da. Pewne środki mają konkretne przeznaczenie i ich wykorzystanie nie jest dowolne. Dlatego też przygotowałem dla Ciebie poradnik po tym, jak płacić środkami z telefonu.

Jak przelać pieniądze z konta telefonu na konto bankowe i czy to możliwe?

jak przelać pieniądze z konta telefonu na konto bankowe

Wyobraźmy sobie taką sytuację:

  • Posiadasz telefon na kartę i masz na niej niewykorzystane środki
  • Nie masz obecnie potrzeby, by zużyć je na rozmowy, SMS czy połączenie z Internetem
  • Ważność środków dobiega końca
  • Chcesz je przelać na wybrane konto bankowe

Czy to możliwe, by przenieść wybraną kwotę na wskazane konto w banku? Tak, ale jest to obwarowane pewnymi warunkami. Oto one:

  • Uprawnienie do takiego przelewu otrzymujesz, gdy przeniesiesz się do innego operatora
  • Dostaniesz je także, gdy przejdziesz do oferty abonamentowej
  • Twoje konto wygasło i nie możesz już z niego korzystać – dzwonić czy wysyłać SMS

Operator może także założyć minimalną kwotę zwrotu. Przykładowo w Orange jest to 20 zł.

Rozwiązanie zostało wprowadzone dopiero w ostatnich latach. W 2022 roku narzucił je Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, pierwsi operatorzy wprowadzili je rok wcześniej.

Wniosek o zwrot należy złożyć poprzez formularz na stronie internetowej operatora lub w autoryzowanym salonie. Nie jest możliwe zlecenie tego przez telefon (chyba, ze wypełnisz formularz na ekranie smartfona). Operator ma prawo pobrać opłatę za przelew pieniędzy z konta telefonu na Twoje konto bankowe. Zdarza się, że opłata ta jest całkiem spora (kilkukrotnie większa od średniej opłaty za przelew), dlatego warto przemyśleć swoją decyzję.

Co ciekawe, UOKIK pracuje obecnie nad rozwiązaniami, które zapewnią automatyczny zwrot niewykorzystanej kwoty, na konto podane podczas rejestracji nowego numeru. W takim wypadku, po wdrożeniu, rozwiązanie to będzie bezpłatne i obligatoryjne dla każdego operatora. Dotyczyć będzie przypadków opisanych powyżej – przeniesienia numeru na kartę do innej firmy, czy wygaśnięcia ważności.

Dlaczego tak trudno przelać pieniądze z karty telefonu na konto bankowe?

Dlaczego przelanie niewykorzystanych środków z karty telefonu jest tak trudne? Oto główne przyczyny:

  • Zasilając kartę telefonu zawierasz z operatorem umowę świadczenia usług
  • Operator dostarcza Ci usługi sieciowe, za które otrzymuje niejako deklarację wykorzystania danej kwoty
  • Czas ważności środków zależy od wpłaconej kwoty, więc jej zmniejszenie przelewem do banku wprowadzałoby zmianę ważności konta
  • Z powyższego punktu wynikają ograniczenia techniczne i ewentualny, skomplikowany system wyliczania ważności konta po uszczupleniu o przelew do banku

Dlatego też przelew z abonamentu na konto bankowe czy z karty pre-paid nie jest standardową usługą (ten pierwszy jest praktycznie niemożliwy w żadnym wypadku). Należy założyć, że środku na karcie są przeznaczone do wykorzystania w telefonie, a jeśli tego nie zrobisz, to otrzymasz je z powrotem, gdy zmienisz operatora lub Twoje konto wygaśnie.

Jak zrobić przelew mobilny? Wygodna bankowość w pigułce

Istnieją metody, w których możesz wykorzystać swój telefon, żeby zrobić przelew na konto bankowe. Są one wygodne, szybkie i bezpieczne. Przyjrzyjmy się im zatem i wybierzmy najlepszą dla Ciebie. W ten sposób łatwo wykorzystasz swojego smartfona, by przelać pieniądze na wybrane konto bankowe.

przelew z telefonu do banku

Aplikacja mobilna Twojego banku

Łatwo i bezpiecznie możesz wykorzystać apkę, którą stworzył Twój bank. Jak ja znaleźć? Oto bezpieczne metody:

  • W Sklepie Play wyszukaj nazwę swojego banku i zainstaluj aplikację, której dostawcą (autorem) jest ta instytucja
  • W razie wątpliwości wejdź na stronę internetową swojego banku i wyszukaj informację o aplikacji mobilnej. Możesz nawet otrzymać link do Sklepu Play

Po instalacji aplikacji i jej uruchomieniu będzie konieczna jej aktywacja. Zapewnia to sytuację, w której bank jest pewny, ze apkę z dostępem do konkretnego konta uruchamia jego właściciel. Z czym możesz się spotkać? Oto szczegóły:

  • Może konieczne być podanie loginu oraz hasła do bankowości elektronicznej
  • Możliwe, że otrzymasz prośbę o wpisanie jednorazowych kodów z SMS wysłanych na Twój numer
  • Zostanie wykorzystany numer telefonu podany przy rejestrowaniu konta w banku. Jeśli się zmienił, poinformuj o tym instytucję przez aktywacją aplikacji
  • Dodatkowa weryfikacja może polegać na odsłuchaniu wiadomości głosowej, gdy automat banku do Ciebie zadzwoni

Wszystko po to, by korzystanie z bankowości w Twoim telefonie było bezpieczne. Po aktywacji aplikacji otrzymasz dostęp do wykonywania przelewów. Często dostępna jest od razu lista zaufanych odbiorców, którą wcześniej tworzysz przez przeglądarkę na komputerze. Możesz teraz przelać środki z wykorzystaniem telefonu na dowolne konto. Wykonasz to równie skutecznie, co z wykorzystaniem bankowości internetowej na komputerze.

Przeglądarka internetowa w Twoim smartfonie

Jeśli chcesz przelać pieniądze z telefonu na konto PayPal lub inne, to możesz skorzystać z przeglądarki internetowej wbudowanej w system (lub zainstalowanej przez Ciebie). Zadziała to praktycznie tak samo jak wtedy, gdy korzystasz z komputera. Niewygoda może polegać na tym, że część banków nie ma stworzonej wersji swojej strony internetowej bankowości, przeznaczonej na urządzenia mobilne. Przez to często konieczne jest ręczne przewijanie wyświetlanych treści, czy ich zmniejszanie gestami palców.

Choć w większości wypadków dość sprawnie poradzisz sobie z przelewem z telefonu na konto, gdy skorzystasz z przeglądarki, to nie jest to tak wygodne, jak użycie aplikacji. Dodatkowo, koniecznie musisz zadbać o aktualizację przeglądarki, ze względów bezpieczeństwa. Natomiast dedykowana apka nie zadziała, gdy nie będzie w wersji uznawanej przez bank za wystarczająco bezpieczną.

BLIK i przelew na konto bankowe lub numer z telefonu

przelew z abonamentu na konto bankowe

BLIK, czyli płatność za pomocą kodów, to już nie najnowsze, a ciągle rozwijające się i zdobywające popularność rozwiązanie. Kiedy z niego skorzystasz? Przede wszystkim do:

  • Płatności za towary i usługi w Internecie i w miejscu zakupu
  • Przelewu na numer telefonu
  • Pobrania gotówki z bankomatu

Jest to niezwykle wygodny sposób na płatności i przelewy. Jeśli chcesz zapłacić w domu lub w sklepie, to wystarczy, że:

  • Uruchomisz aplikację swojego banku
  • Wybierzesz BLIK odpowiednia ikoną
  • Wpiszesz na komputerze lub terminalu 6 cyfrowy kod
  • Potwierdzisz transakcję na smartfonie, podając swoje hasło
W większości apek bankowych do skorzystania z BLIK nie jest konieczne logowanie się do bankowosci elektronicznej, czyli do bardziej zaawansowanych funkcji aplikacji.

Przelew na numer telefonu wykonasz następująco:

  • Uruchom apkę banku
  • Wybierz BLIK
  • Wybierz opcje Przelew na telefon
  • Zaloguj się hasłem bankowości
  • Wpisz nr telefonu odbiorcy i kwotę przelewu
  • Potwierdź hasłem mobilnym

Pieniądze trafią na konto osoby, do której należy numer telefonu. Które to konto? To, na którym korzysta z BLIK. Te informacje zapisane są u operatora usługi oraz w banku odbiorcy.

Gotówkę z bankomatu pobierzesz:

  • Wybierając wypłatę blik
  • Logując się do apki mobilnej i funkcji BLIK
  • Wpisując w bankomacie kod BLIK
  • Potwierdzając transakcję w apce

Jak zatem widzisz, korzystając z BLIK możesz wykonywać przelewy z telefonu na konto bankowe czy numer telefonu, a także wypłacać gotówkę. Jest to szeroko używane, polecane, sprawdzone i bezpieczne rozwiązanie. Co ważne, nie wiąże się z żadnymi opłatami czy prowizjami.

płacenie środkami z telefonu

Płacenie środkami z telefonu – wygodne i dostępne, choć nie dosłownie

Jak widzisz, bardzo łatwo możesz wykorzystać swój smartfon, by przelać pieniądze na wskazane konto, zapłacić za towary czy usługi, a także pobrać pieniądze z bankomatu. Najlepiej robić to za pomocą dedykowanej aplikacji, której bezpieczeństwo potwierdzisz na stronie internetowej swojego banku. Z ta apką skorzystasz także z wygodnej usługi BLIK, która pozwala między innymi przelać środki na numer telefonu – jeśli tylko odbiorca korzysta z takiej samej usługi.

Możesz też użyć do przelewów przeglądarki internetowej, która zadziała jak na komputerze – tylko będzie to trochę mniej wygodne, niż w apce. Jeśli chcesz przelać niewykorzystane środki z karty telefonu – jest to możliwe, ale pod pewnymi warunkami, o których teraz już wiesz. Prosta wymiana SMS na środki na koncie nie jest na dziś dostępna.

Jakiej Ty używasz metody do płatności z telefonu najczęściej? Chętnie się tego dowiem. Zostaw proszę coś po sobie w komentarzu.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telefony i operatorzy
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *