Jak przyspieszyć internet i co zrobić, aby zwiększyć prędkość? Sprawdzone i proste sposoby

Wiele osób zastanawia się, jak przyspieszyć internet domowy. Zbyt wolne łącze może negatywnie wpłynąć na komfort i swobodę użytkownika. Oglądane seriale zacinają się, a witryna ładuje się znacznie dłużej, niż powinna. Bardzo często jest tak, że nie wykorzystujemy całego potencjału naszego łącza. Jest to strata pieniędzy, gdyż opłacamy coś, z czego nie korzystamy. Warto poznać proste sposoby na przyspieszenie internetu domowego. Ich wdrożenie jest szybkie, a zarazem nieskomplikowane, więc każdy sobie z tym poradzi. Oczywiście dotyczy to sytuacji, gdy głównym winowajcą jest nasz sprzęt, a nie dostawca internetu.

Wielu dostawców internetu wykorzystuje naiwność klientów. Oferują oni takie prędkości łącza internetowego, które są niedostępne w danej lokalizacji. Bardzo często wybierając ofertę zapewniającą internet do 20 Mbps możemy korzystać z łącza o maksymalnej przepustowości 10 Mbps. Podczas wybierania odpowiedniej oferty musi więc zachować ostrożność. Każdy może trafić na chwyt marketingowy, który wprowadza w błąd.

Zoptymalizuj router/modem

jak przyspieszyć internet

Zastanawiasz się, jak przyspieszyć swój internet? W pierwszej kolejności sprawdź router oraz modem. Być może to właśnie posiadane urządzenie jest przyczyną problemu. Często dzieje się tak w przypadku, gdy mieszkamy w bloku. Mając za ścianą sąsiadów bardzo często widzimy ich sieć internetową. Oczywiście działa to w obie strony. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że sąsiedzi korzystają z tego samego kanału lokalnego, co my. Bezpośrednio wiąże się to ze spadkiem wydajności sieci. Transfer ulega znacznemu spowolnieniu, co negatywnie wpływa na komfort użytkownika.

 Nowoczesne narzędzia skanujące pozwalają sprawdzić, czy nasza sieć lokalna nie koliduje z innymi. Bez większych problemów można znaleźć je w sieci. To doskonała opcja dla tych, którzy mieszkają w bliskiej odległości od sąsiadów. Oczywiście są to narzędzia darmowe, a więc nie trzeba obawiać się dodatkowych kosztów. 

Pierwszym krokiem jest sprawdzenie, z jakiego kanału nadawana jest nasza sieć lokalna. Najlepiej, aby był on niezależny, jednak oczywistym jest to, że w miejscach zaludnionych będzie to niemożliwe. W takiej sytuacji należy wybrać kanał najmniej obciążony. Jak przyspieszyć wolny internet? Należy wybrać relatywnie luźny kanał, a następnie się z nim połączyć. Robimy to poprzez wyżej wspomniane oprogramowanie. Ważne jest to, aby znać IP swojego routera.

Znajdź odpowiednie miejsce dla routera

Nie każdy ma świadomość, że lokalizacja routera ma duże znaczenie. Ważne jest to, aby znajdował się on w odpowiednim miejscu, które zagwarantuje najwyższy poziom wydajności. Dobrze, jeśli będzie on znajdować się w pomieszczeniu, gdzie najczęściej korzystamy z sieci. Być może jest to domowy gabinet lub sypialnia. Oczywiście w wielu przypadkach jest tak, że z sieci domowej korzysta wiele osób. Priorytetem jest to, aby sygnał rozchodził się równomiernie. Router powinien znajdować się w centralnej części mieszkania.

Wiele osób nie ma pojęcia, jak przyspieszyć internet bezprzewodowy w dużym domu. Trzeba mieć świadomość, że nadawany sygnał jest narażony na ogromną liczbę przeszkód. Mowa tutaj o np. ścianach, czy też sufitach. Duże znaczenie ma ich grubość, a także materiały zastosowane do wykonania omawianych elementów budynku. Niektóre z nich tłumią sygnał, przez co prędkość internetu w niektórych pomieszczeniach może być o wiele niższe. Dobrym rozwiązaniem są profesjonalne wzmacniacze sygnału, dzięki którym jego moc jest taka sama niezależnie od odległości routera.

Wiele osób twierdzi, że moc sygnału jest najmocniejsza w momencie, gdy pomiędzy urządzeniem, a routerem można przeprowadzić prostą linię. Oczywistym jest jednak to, że nie zawsze jest to możliwe.

Sprawdź wydajność routera

Jak przyspieszyć internet w przeglądarce? Sprawdź stan swojego routera. Mogłoby się wydawać, że jeśli urządzenie działa poprawnie, to nie ma sensu wymieniać go na nowe. Nic bardziej mylnego! Przestarzały model nie jest przystosowany do łącza o wysokiej przepustowości. Oznacza to, że tłumi on moc nadawanego sygnału, co skutkuje wolniejszym internetem.

 Niejedna osoba posiada ten sam router od kilkunastu lat. Teoretycznie działa on poprawnie, jednak jego parametry są zbyt słabe. To właśnie dlatego nie można korzystać z maksymalnej przepustowości łącza. Wymiana urządzenia na nowe powinna załatwić sprawę. 

Nowoczesny router nie musi być drogi. Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń renomowanych marek. Oczywiście cena nie może być jedynym czynnikiem determinującym do zakupu. Najważniejsze jest to, aby sprawdzić specyfikację interesującego nas sprzętu. Jest to szczególnie istotne, jeśli poszukujemy routera do dużego mieszkania, czy też domu. Sprawdźmy w szczególności zasięg sygnału. Dobrze dopasowane urządzenie sprawi, że nie będziemy musieli korzystać z wzmacniacza, a tym samym zaoszczędzimy gotówkę.

Wykorzystaj kabel Ethernet

Kontynuując odpowiedź na pytanie, jak przyspieszyć internet w laptopie, warto wspomnieć o tradycyjnym kablu Ethernet. Wielu specjalistów twierdzi, że sygnał przekazywany w ten sposób zawsze będzie mocniejszy, niż w przypadku sieci bezprzewodowych. Z pewnością jest to rozwiązanie godne przetestowania. Być może posiadamy już taki kabel, gdyż często jest on dodawany do routera. Jeśli nie, to bez najmniejszego problemu zakupimy go za niewielkie pieniądze.

słaba moc sygnału

Łączenie się z routerem za pomocą kabla nie jest zbyt wygodne. Dla niektórych jest to rozwiązanie skreślone już na starcie. Należy jednak wiedzieć, że jest to sprawdzony sposób na to, aby zwiększyć prędkość internetu. To dobra opcja dla tych, którzy pracują  na komputerze stacjonarnym lub nie oczekują zbyt dużej mobilności sprzętu.

Oczywiście nie ma konieczności korzystania z kabla przez cały czas. Możemy zmienić sposób podłączenia naszego sprzętu wtedy, gdy potrzebujemy najwyższej wydajności sieci np. podczas pobierania dużych plików.

Zadbaj o przeglądarkę

Nie można jednoznacznie wskazać, która przeglądarka internetowa jest najlepsza. Każda z nich ma swoje wady oraz zalety, więc wszystko uzależnione jest od indywidualnych preferencji. Z całą pewnością największą popularnością cieszą się:

  • Google Chrome,
  • Opera,
  • Mozilla Firefox,
  • Internet Explorer.

Uważajmy na niezweryfikowane przeglądarki, które często instalowane są wraz ze szkodliwym oprogramowaniem. Jesteśmy na to w szczególności narażeni podczas pobierania plików z niesprawdzonych stron. Oczywiście są one zainfekowane. Sprawiają, że internet jest powolny. Zwiększają ryzyko utraty ważnych danych osobowych. Może to skutkować np. włamaniem na konto bankowe.

Jak przyspieszyć internet w laptopie? Powinniśmy maksymalnie odciążyć używaną przeglądarkę. Dobrze jest wyłączyć nieużywane strony. Ich nadmierna ilość negatywnie wpływa na działanie sieci. Wiele osób uważa, że raz załadowana witryna nie stanowi obciążenia dla łącza. Nic bardziej mylnego! Otwarte okienka regularnie synchronizują się. Lepiej więc je wyłączyć.

wolny internet

 Przeglądarka stron internetowych ma duży wpływ na prędkość sieci. Szczególną uwagę warto zwrócić na pluginy oraz rozszerzenia. Bardzo często nie mamy pojęcia o ich obecności. Wiele z nich instaluje się w sposób automatyczny. Jest to szczególnym problemem osób, które nie czytają warunków umowy oprogramowania pobieranego z sieci. Należy systematycznie przeglądać dodatki, tak aby pozbyć się nieużywanych rozszerzeń. 

Jak przyspieszyć internet WiFi? Warto jest włączyć pamięć podręczną oraz akceptować tzw. ciasteczka. Znacznie przyspieszy to wczytywanie stron, które często odwiedzamy. Trzeba jednak liczyć się z tym, że jest to równoznaczne z monitorowaniem naszych prywatnych informacji. W zdecydowanej większość przypadków jest to zupełnie niegroźne, a więc nie ma powodów do obaw. Podczas korzystania z sieci musimy uważać na strony, które nie posiadają certyfikatów bezpieczeństwa. Nie chronią one naszych osobistych danych, co sprawia, że połączenie jest niebezpieczne. Na szczęście rozpoznanie groźnej witryny nie jest trudne – wystarczy sprawdzić, czy obok adresu znajduje się symbol zielonej kłódki (musi być ona zamknięta). Ponadto współczesne przeglądarki często blokują niebezpieczne połączenia.

Ustaw połączenie 4G

Zastanawiasz się, jak przyspieszyć internet mobilny? Spróbuj wymusić połączenie 4G. Jest to standardem w najnowocześniejszych urządzeniach. Osoby, które posiadają smartfon, czy też tablet starszej generacji korzystają zazwyczaj z sieci 3/2 G. Z tego powodu prędkość internetu jest dość niska. W przypadku telefonów z systemem Android należy sprawdzić ustawienia. Jest to niezwykle proste, a więc każdy poradzi sobie z tym zadaniem.

W urządzeniach z systemem Android należy wejść w ustawienia sieci. Można wskazać tam preferowany typ sieci. Wybieramy 4G, a następnie zatwierdzamy zmianę.

Wybierz niewymagające aplikacje

Kolejnym sposobem na przyspieszenie internetu w telefonie jest instalacja odchudzonych aplikacji. Warto sprawdzić, czy jest ona dostępna w wersji Lite lub Go. Z pewnością będą one działać o wiele szybciej. Nie zapominajmy, że jeśli są one uruchomione, to działają w tle, a więc cały czas korzystają z naszej sieci. Wpływa to na prędkość internetu.

Współczesne aplikacje są przeładowane dodatkami. To właśnie dlatego zjadają one dużą część transferu. Na szczęście można znaleźć odchudzone wersje popularnych aplikacji. Dzięki nim poprawimy wydajność nie tylko internetu, ale również telefonu.
Zobacz więcej wpisów z kategorii: Internet
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *