Jak sprawdzić czas spędzony na telefonie? Metody sprawdzania oraz ograniczania czasu przed ekranem

Gdy sprawdzimy rzeczywisty czas spędzany na telefonie, to możemy bardzo mocno się zdziwić. Jeśli czujemy, że problem nadużywania smartfona dotyczy także nas – warto przeanalizować czas spędzony przy urządzeniu.

Pomogą nam w tym aplikacje, które umożliwiają weryfikację rzeczywistego czasu użytkowania smartfona.

Tłumaczę, jak sprawdzić czas spędzony na telefonie Android i Apple, a także który program do kontroli rodzicielskiej w ograniczenia czasu spędzanego na telefonie przez dzieci jest pomocną aplikacją.

Ile czasu spędzasz na telefonie Android bądź iPhone?

czas-spedzany-przed-ekranem-iphoneNajbardziej zaangażowani użytkownicy smartfonów odblokowują swoje urządzenia ponad 200 razy dziennie. Średnio, każdy z nas, powtarza tę czynność około 100 razy na dobę. Sam proces odblokowywania ekranu smartfona, sumując wszystkie podjęte próby, zajmuje kilkanaście minut dziennie. Włączając w to wszystkie momenty podczas dnia, w których trzymamy smartfona w dłoni, ten czas wynosi nawet kilka godzin.

 To bardzo dużo, biorąc pod uwagę fakt, że około 7 godzin dziennie poświęcamy na sen, a doba ma wyłącznie 24 godziny. 

Jeśli korzystamy ze smartfona 3-4 godziny dziennie – może to oznaczać, że nadużywamy dobrodziejstw nowoczesnych technologii. Aplikacja do kontroli czasu na telefonie może pomóc, przynajmniej w teorii, ograniczyć czas marnowany na tego typu czynności.

Jak sprawdzić ile czasu spędzamy na telefonie?

Aplikacja do ograniczenia czasu na telefonie wbudowana jest do większości dostępnych na rynku smartfonów z systemem operacyjnym Android. Funkcjonalność nazwana Cyfrową równowagą i kontrolą rodzicielską dostępna jest dla użytkowników tuż po wejściu w Ustawienia. Podobną funkcjonalnością odznaczają się urządzenia posiadające charakterystyczne logo jabłka.

Czas spędzony na telefonie iPhone można zmierzyć (a w zasadzie sprawdzić jego wartość) korzystając z funkcji Czas przed ekranem, dostępnej z poziomu ustawień urządzenia.

Funkcjonalność ta, domyślnie, nie jest włączona, ale możemy ją praktycznie jednym kliknięciem aktywować. Wtedy zacznie zliczać czas wraz z podziałem na okresy użytkowania poszczególnych aplikacji.

Nie jest to jedyna możliwość na weryfikację ilości spędzanego czasu przed ekranem. Jeśli chcemy poznać nieco więcej szczegółów i w zróżnicowany sposób ograniczyć użytkowanie poszczególnych aplikacji – warto pobrać zewnętrzne oprogramowanie do kontroli czasu.

Jak ustawić limit czasu na telefonie opcjonalnymi metodami?

Służą do tego również zewnętrzne aplikacje, które instalujemy bezpośrednio na swoje urządzenie mobilne. Ciężko bowiem oczekiwać, że mielibyśmy wykonywać pomiarów samodzielnie – byłoby to nieporęczne i jeszcze bardziej absorbowałoby nasz czas.

Niektóre aplikacje do kontroli czasu na telefonie pozwalają na ograniczenie użytkowania smartfona.

Zostaniemy poinformowani o przekroczeniu czasu właściwym komunikatem, co jest znakomitą funkcjonalnością w kontekście kontroli czasu wśród dzieci.

Wśród tego typu aplikacji można wyróżnić m.in.:

  1. StayFree,
  2. Screen Time,
  3. QualityTime,
  4. SocialX,
  5. App Usage,
  6. Digitox,
  7. Mobile Usage: Screen Time.

kontrola-czasu-uzywania-telefonuProgram może nakładać na nas ograniczenia odnośnie korzystania z poszczególnych aplikacji. Oczywiście nic nie dzieje się bez naszej zgody – dlatego mimo tej funkcji wciąż musimy wykazywać się dużą dozą samozaparcia.

Funkcje te pozwalają na:

  • sprawdzenie, ile czasu spędzamy korzystając z urządzenia;
  • ograniczenie nadmiernego korzystania ze smartfona;
  • nałożenie kontroli rodzicielskiej na czas spędzany przez dziecko;
  • wyszczególnienie poszczególnych aplikacji, na których spędzamy najwięcej czasu;
  • sprawdzenie, co dziecko robi na telefonie.

Jak sprawdzić ile czasu spędzamy na aplikacjach Huawei? Higiena Cyfrowa Huawei

Podobnie jak użytkownicy innych marek telefonów, tak i posiadacze smartfona od Huawei mają możliwość kontrolowania czasu spędzonego na telefonie. W starszych urządzeniach funkcjonalności dotyczące sprawdzania czasu użytkowania mogą być niedostępne. Wskazuje się, że niektóre funkcje analizy czasowej mogą być użytkowane wyłącznie w urządzeniach z Androidem zaktualizowanym do wersji 10 lub nowszej.

Urządzenia marki Huawei wyposażone są funkcję określoną jako Higiena Cyfrowa. Jak wyłączyć lub uaktywnić tę funkcję? Należy wejść do panelu ustawienia, a następnie, korzystając z suwaka, wybrać opcję Higiena Cyfrowa. Na ekranie pojawi się możliwość aktywowania opcji Zarządzanie czasem korzystania – jeśli jesteśmy zainteresowani włączeniem tej funkcji, to przesuwamy jej suwak w prawo.

 Higiena Cyfrowa pozwala na ograniczenie czasu spędzanego na użytkowaniu smartfona poprzez: kontrolę czasu korzystania, ustanowienie ograniczeń dla aplikacji i ustawieniu czasu na sen. 

Huawei posiada także licznik czasu połączeń w systemie Android, który można uruchomić wchodząc do ustawień:

  • kliknij w panel Telefon,
  • przejdź do pozycji Klawiatura,
  • wybierz opcję Wszystkie,
  • kliknij na symbol Informacja o telefonie (symbol I),
  • zaznacz Rejestr Połączeń.

Jak sprawdzić czas przed ekranem w Xiaomi? Cyfrowa równowaga Xiaomi

sposoby-na-kontrole-czasu-na-smartfonieSpędzony czas przed ekranem Xiaomi najłatwiej zmierzyć za pomocą wbudowanej funkcji dostępnej z poziomu ustawień. Po kliknięciu w symbol koła zębatego przechodzimy niżej, scrollując ekran. Tuż pod opcją Dodatkowe ustawienia będzie mieściła się funkcja Cyfrowa równowaga i kontrola rodzicielska.

Wybierając tę funkcjonalność naszym oczom ukaże się wykres kołowy, który w centralnej części będzie posiadać liczbę godzin i minut spędzonych podczas użytkowania sprzętu mobilnego.

Wbudowana aplikacja to nie tylko sposób na to, jak sprawdzić czas używania telefonu. Korzystając z tej opcji możemy również ograniczyć korzystanie z telefonu wybierając jedną z trzech możliwości: Panel, Tryb Nocny lub Tryb Pełnej Koncentracji.

Jak sprawdzić czas korzystania z telefonu Xiaomi jeszcze dokładniej? W tym celu należy kliknąć na wykres kołowy, wówczas zostaniemy przekierowani do dodatkowego panelu z wyszczególnionymi aplikacjami wraz z czasem ich używania.

Jak sprawdzić czas pracy telefonu, czyli wydajność baterii?

Wnikliwe sprawdzanie czasu korzystania ze smartfona służy nie tylko celom kontrolnym i zapobiegawczym. Dzięki wbudowanym opcjom analitycznym, Twoja aktywność w telefonie może być mierzona także na podstawie zużycia baterii. Jak sprawdzić ile telefon był używany na jednym naładowaniu? Wystarczy wejść w ustawienia, a następnie wybrać opcję powiązaną ze zużyciem baterii i wydajnością smartfona.

Otrzymamy informacje dotyczące m.in. liczby godzin spędzonych na naładowanej baterii. To świetna możliwość dla osób, które są ciekawe tego, które z wykorzystywanych aplikacji cechuje się największą energochłonnością. Ograniczenie korzystania z tego typu programów przyczyni się do zwiększenia czasu użytkowania baterii w smartfonie.

Jak sprawdzić czas spędzony na aplikacjach w telefonie dziecka?

Jak sprawdzić co dziecko robi na telefonie? Dokonuje się tego analogicznie, jak w przypadku każdego innego urządzenia.  Zarządzanie higieną czasu spędzanego na smartfonie przez jest ważne w kontekście produktywności.  Jeśli nasza pociecha ma duże trudności z koncentracją, nie jest w stanie wykonywać swoich obowiązków i źle znosi przyswajanie wiedzy – to znak, że warto zainteresować się jej aktywnością.

Jak ograniczyć używanie telefonu przez dziecko? Istnieje wiele technik pozwalających na przekonanie pociechy do innej aktywności, np. sportowej. Bezpośrednią metodą jest program do kontroli rodzicielskiej, który pozwoli nie tylko na sprawdzanie aktywności dziecka, ale także określenie jego lokalizacji – co ma niebagatelne znaczenie dla troskliwego rodzica.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telefony i operatorzy
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *