Jak sprawdzić, czy ktoś podłączył się do WiFi: kto korzysta z Twojej sieci i ile urządzeń jest podpiętych?

Coraz częściej porzucamy całkowicie kablowe połączenie z internetem na rzecz najróżniejszych wariantów WiFi. Choć taka konwersja ma wiele niekwestionowanych zalet takich jak choćby wygoda korzystania z sieci czy możliwość podłączenia do niej wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych, stwarza ona również ryzyko niepożądanego wycieku naszego sygnału.

W tym wpisie powiemy sobie, jak sprawdzić czy ktoś niepowołany podłączył się do naszego WiFi oraz co możemy zrobić, żeby zapobiegać tego typu sytuacjom.

monitorowanie sieci bezprzewodowej

Sposoby na monitorowanie połączenia WiFi

Mamy do dyspozycji kilka narzędzi, dzięki którym możemy zweryfikować, ile i jakiego rodzaju urządzenia podłączone są do naszej sieci. Dzięki przeprowadzaniu krótkiego testu będziemy w stanie sprawdzić, czy rzeczywiście jesteśmy jedynymi użytkownikami naszego routera.

Pamiętajmy, żeby każdorazowo przy testowaniu łącza podłączyć swoje urządzenie do interesującej nas sieci WiFi, czyli tej, którą chcemy sprawdzić.

Program WhoIsConnected

Najprostszym sposobem sprawdzenia, kto korzysta z naszej sieci WiFi będzie uruchomienie programu Who Is Connected, który możemy pobrać, używając tego linku. Narzędzie umożliwi nam przeskanowanie naszej sieci bezprzewodowej w poszukiwaniu nadprogramowych połączeń.

Jego zaletą jest to, że korzystanie nie wymaga od nas logowania do routera ani instalowania żadnych plików na dysku naszego komputera. Aplikacja występuje w wersji portable, co oznacza, że możemy ją uruchomić bezpośrednio po pobraniu i wypakowaniu archiwum. Po odpaleniu programu automatycznie rozpocznie się proces skanowania naszej sieci.

Kiedy weryfikacja dobiegnie końca, będziemy mogli zobaczyć wszystkie podłączone urządzenia wraz z ich identyfikatorami. Dzięki temu będziemy w stanie sprawdzić, czy nie zakradło się do nich dodatkowe urządzenie, którego nie rozpoznajemy.kto korzysta z sieci?

Jak sprawdzić kto korzysta z mojego WiFi używając smartfona?

Podobne skanowanie możemy również przeprowadzić przy użyciu smartfona z systemem operacyjnym Android. Będziemy do tego potrzebowali jedynie aplikacji Who’s on my WiFi? dostępnej w sklepie Play.

Podobnie jak w przypadku wcześniej omawianego programu – skanowanie w poszukiwaniu wszystkich podłączonych do naszej sieci urządzeń rozpocznie się zaraz po uruchomieniu. Interfejs Who’s on my WiFi? dodatkowo oznaczy orientacyjnie rodzaj wszystkich urządzeń korzystających z naszego routera i poda nam ich szczegółowe dane identyfikacyjne.

Jak sprawdzić kto jest podłączony do WiFi korzystając z ustawień routera?

sprawdzenie routeraTo najbardziej miarodajny i jednocześnie niewymagający żadnego dodatkowego oprogramowania sposób na weryfikację statusu naszej sieci. Jedynym co będziemy musieli w tym wypadku zrobić, jest zalogowanie się do naszego routera. Możemy to zrobić zarówno z poziomu komputera jak i przeglądarki w urządzeniu mobilnym.

Cały proces będzie wyglądał nieco inaczej w zależności od dostawcy naszego internetu. Pierwszą rzeczą, którą będziemy musieli zrobić, jest zalogowanie się do routera poprzez wpisanie jego adresu IP w pasek przeglądarki. Na początku warto sprawdzić, czy nie odnajdziemy panelu administracyjnego naszego routera, wpisując najbardziej popularne adresy, czyli 192.168.0.1 lub 192.168.1.1. Jeśli nie uda nam się z ich pomocą znaleźć ekranu logowania, możemy sprawdzić właściwe dane naszego routera, korzystając z poniższej instrukcji:

  1. Używając kombinacji klawiszy windows+R wywołujemy okno komendy wiersza poleceń
  2. W pole tekstowe wpisujemy cmd
  3. W otwartym oknie wydajemy polecenie ipconfig i zatwierdzamy wciskając enter
  4. Pole default gateway pokazuje nam adres IP, którego szukamy. Przepisujemy go do paska przeglądarki, żeby zalogować się do ustawień

Hasło do panelu administracyjnego znajdziemy zazwyczaj na dołączonych do routera naklejkach konfiguracyjnych. Jeśli nigdy wcześniej się do niego nie logowaliśmy, istnieje prawdopodobieństwo, że nasze hasło i nazwa użytkownika będą brzmiały admin. Jeżeli napotkamy na problemy, zawsze możemy skorzystać z bazy fabrycznych dostępów dla routerów.

Zalecam jednak jak najszybsze zmodyfikowanie danych logowania jeśli zauważymy, że nasz sprzęt jest zabezpieczony jedynie domyślnym hasłem. Taki układ oddałby naszym ewentualnym routerowym włamywaczom do dyspozycji nie tylko nasz internet, ale także możliwość jego dowolnej konfiguracji (w tym wykluczenie z dostępu do sieci naszych własnych urządzeń).

Nie musimy się obawiać, że zapomnimy nowego hasła do routera. Jeśli tak by się w rzeczywistości zdarzyło, wystarczy wykonać twardy reset urządzenia, żeby przywrócić jego ustawienia – łącznie z loginem i hasłem dostępu – do pierwotnej formy.

Obsługa panelu administracyjnego

Kiedy uda nam się już uzyskać dostęp do panelu,  przechodzimy odpowiednio do menu serwer DHCP i lista klientów DHCP. W wyświetlonej tabeli będziemy mogli zobaczyć wszystkie podłączone do naszej sieci urządzenia. 

Zauważyłeś w trakcie skanowania coś, co wzbudziło niepokój lub potwierdziło obawy związane z wykradaniem Twojego internetu przez sąsiada? Jeśli masz absolutną pewność co do tego, kto jest winowajcą i darzysz go szczególną niechęcią, masz prawo oddać sprawę organom ścigania. Delikwentowi grozi w takiej sytuacji do dwóch lat pozbawienia wolności.

Na ogół sprawę rozwiązuje się jednak nieco bardziej humanitarnie 😉 Wystarczy zmienić hasło do WiFi, dodać nieproszone urządzenia na czarną listę naszego routera i zadbać o odpowiednie zabezpieczenie sieci na przyszłość.

Instrukcja wykonywania pierwszych dwóch czynności będzie się różniła w zależności od wersji Twojego panelu administracyjnego, ale odnalezienie odpowiedzialnego za nie menu nie powinno być szczególnie trudne. W dalszej części naszego poradnika przejdziemy bezpośrednio do usprawniania zabezpieczeń routera.

Pozostań w panelu wyświetlającym podłączone do sieci urządzenia – szczegółowe dane na ich temat przydadzą się nam w kolejnym kroku.

Wprowadzamy filtrowanie adresów MAC – najskuteczniejsze zabezpieczenie sieci bezprzewodowej

zabezpieczenie sieciFiltrowanie adresów urządzeń będzie dla nas działało niczym prywatny ochroniarz naszego łącza. Sporządzimy dzięki niemu listę adresów MAC, które będą mogły podłączyć się do naszego WiFi i żadne urządzenie, które się na niej nie znajdzie nie będzie miało dostępu do sieci. Nawet jeśli jego właściciel będzie znał hasło do naszego routera.

Żeby tego dokonać, znajdujemy w naszym panelu administratora menu filtrowanie MAC. Może się ono znajdować w ustawieniach zaawansowanych lub w jednej z odwiedzanych przez nas wcześniej zakładek. W zależności od routera będziemy mieli możliwość dopuszczania określonych adresów, blokowania tych nieproszonych lub wyboru pomiędzy jednym a drugim trybem działania filtra.

Najskuteczniejszą metodą filtrowania MAC jest ustawienie zapory w trybie allow, zezwalającym łączyć się z routerem tylko wskazanym przez nas urządzeniom. Pamiętajmy tylko, że przy jej zastosowaniu będziemy musieli modyfikować ustawienia routera za każdym razem, kiedy zechcemy udostępnić bezprzewodowy internet komuś spoza listy.

W celu konfiguracji zapory wybieramy jej odpowiedni tryb działania i przepisujemy z listy podłączonych do WiFi urządzeń adresy MAC tych, które mają zostać dopuszczone do naszej sieci (lub tych, które powinno być z niej wyłączone, w zależności od wybranego sposobu działania filtra). Po zatwierdzeniu ustawień możemy bezpiecznie korzystać z internetu, mając całkowitą pewność, że jesteśmy jego jedynymi użytkownikami.

Wi-Free, czyli uwaga na legalne pożyczanie transferu

Jeżeli posiadasz internet UPC, istnieje spore prawdopodobieństwo, że w Twoim routerze pozostaje włączona funkcja Wi-Free, pozwalająca na swobodne korzystanie z niego każdemu użytkownikowi Twojej sieci w okolicy. Nie wymaga ona podania żadnego hasła i zdaniem samego dostawcy ma ona na celu umożliwienie jak najszerszego dostępu do sieci abonentom UPC także poza miejscem ich zamieszkania.

Warto zadbać o wyłączenie funkcji, przechodząc odpowiednio do naszego konta klienta, a następnie do zakładki Wi-Free. Po kliknięciu przycisku dezaktywacji usługi nasz router uruchomi się ponownie w celu zaaplikowania dokonanych zmian. Zabieg ten ma swoje ujemne strony jedynie w postaci braku możliwości skorzystania z udogodnienia operatora w przypadku innych routerów, w których zasięgu moglibyśmy znaleźć się w podróży.

zabezpieczenie WiFi

Teraz nie ukryje się przed Tobą żadne urządzenie podłączone do WiFi!

 Dzięki wykonaniu kilku prostych kroków, wymienionych w tym poradniku będziesz w stanie na bieżąco monitorować urządzenia podłączone do Twojej sieci  i w razie potrzeby dokonać odpowiednich zmian w ustawieniach routera, które pozwolą Ci na odzyskanie pełnej kontroli nad łączem.

Pamiętaj, że niezależnie od ilości wprowadzonych zabezpieczeń, warto przynajmniej raz na 6 miesięcy zmieniać hasło dostępu do WiFi oraz panelu administracyjnego routera.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Internet
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *