Jak sprawdzić czy ktoś zablokował Twój numer, po czym to poznać i czy do odbiorcy dochodzą SMSy?

Istnieją dziś różne metody zablokowania połączeń z wybranego numeru telefonu. Możesz skorzystać z pomocy operatora, lub założyć blokadę bezpośrednio na swoim smartfonie. Jeśli ktoś zablokuje Twój numer, to nie dodzwonisz się do tej osoby. Numer docelowy nie otrzyma informacji o połączeniu, a także nie zostaną dostarczone SMS. Jak sprawdzić czy ktoś zablokował Twój numer? Po czym to poznać i czy do odbiorcy dochodzą wiadomości? Tego dowiesz się z mojego nowego wpisu. Zapraszam do lektury.

Postaram się jak najlepiej przedstawić Ci objawy zablokowanego numeru. Dowiesz się dzięki temu, czy osoba, do której dzwonisz, założyła blokadę na połączenia z Twojego telefonu. Jednocześnie postaram się wskazać Ci możliwe rozwiązania – tak, by móc jakoś nawiązać łączność.

Pamiętaj, że każdy ma prawo do prywatności. Jeśli osoba, z którą próbujesz rozmawiać, nie życzy sobie kontaktu, to czasami warto „odpuścić”. Rozumiem jednak, że sytuacje życiowe mogą być bardzo różne i czasami próba skontaktowania się lub wyjaśnienia, czy ktoś Cię zablokował, może być bardzo ważna dla Ciebie.

facet zablokował twój numer

Jaki jest sygnał, gdy ktoś zablokuje Twój numer?

W przypadku, gdy chcesz połączyć się z kimś, kto założył blokadę na połączenia z Twojego numeru, to możesz usłyszeć w swoim głośniku, w zależności od sposobu blokady:

  • Krótki sygnał dzwonienia (na przykład jeden sygnał dzwonienia) i komunikat: „osoba, do której dzwonisz, jest niedostępna”. Może to być także „połączenie nie może zostać zrealizowane”. Taka sytuacja występuje, gdy odbiorca połączenia założył blokadę bezpośrednio u operatora
  • Sygnał dzwonienia, na ogół krótki, a potem sygnał zajętości lub przekierowanie na pocztę głosową. Stanie się tak na ogół wtedy, gdy blokada zostanie założona poprzez funkcjonalność wbudowaną w smartfon odbiorcy połączenia
  • Sygnał dzwonienia, który będzie trwał (do około 1 minuty), a następnie komunikat od operatora o tym, że połączenie nie może być zrealizowane. W takim wypadku najprawdopodobniej smartfon odbiorcy połączenia po prostu ignoruje połączenie przychodzące, nie informując o nim na ekranie ani dźwiękowo. Co ciekawe – sieć odbiera tę próbę połączenia jako standardową, nie wie o blokadzie. Zablokowanie polega po prostu na nie emitowaniu informacji do odbiorcy. Pamiętaj, że taki efekt będzie uzyskany także, gdy osoba docelowa po prostu nie odbiera telefonu – nie świadczy to jednoznacznie o blokadzie
  • Sygnał zajętości, który nie ustępuje przez dłuższy czas, może sugerować blokadę po stronie operatora połączeń z Twojego numeru
Jeśli blokada założona jest u operatora, to nie uzyskasz na ten temat informacji, dzwoniąc na infolinię. Dlaczego? Ponieważ zastosowane, używane usługi na danym numerze oraz informacje o nich, dostępne są wyłącznie dla abonenta. Doradca nie może Ci udzielić informacji na temat usług, z jakich korzysta ktoś inny – a blokada jest właśnie jedną z usług.

Z czego wynikają różne sygnały, które możesz usłyszeć w przypadku blokady? Oto przyczyny:

  • Blokada może zostać założona przez firmę komórkową lub na smartfonie, a te rozwiązania wdrażają różne techniki blokowania
  • Operatorzy i smartfony mogą same w sobie używać różnych form niedopuszczania do połączenia i w różne sposoby o tym informować

W praktyce nie występuje jasny i prosty komunikat o zablokowaniu połączeń przychodzących z Twojego numeru.

Jak sprawdzić, czy ktoś mnie zablokował na telefonie?

Jak wcześniej wspomniałem, nie da się po prostu zadzwonić do operatora (jeśli wiesz, u którego z nich ma numer Twój niedoszły rozmówca) i zapytać o blokadę. To prywatna sprawa tej osoby. Możesz jednak wykonać prosty test, używając innego numeru. Jeśli zadzwonisz z drugiego telefonu i usłyszysz normalny sygnał dzwonienia, albo Twój rozmówca odbierze, to oznacza, że na połączenia z Twojego numeru była założona blokada.

Możesz też odczekać jakiś czas – w zależności od sytuacji godzinę lub dzień – i spróbować połączyć się ponownie. Niewykluczone, że nawet, jeśli taka blokada była, to odbiorca połączenia po jakimś czasie z niej zrezygnuje i wtedy uda się porozmawiać.

Możesz także wysłać SMS na numer swojego rozmówcy. Możliwe, że blokada została założona tylko na połączenia – i stało się to w wyniku pomyłki. Kiedy osoba docelowa odczyta wiadomość, to może podjąć kroki, by się z Toba połączyć, a także zdjąć zablokowanie.

W przypadku większości blokad, także tych zakładanych na smartfonie, istnieje możliwość założenia równoczesnej blokady SMS z konkretnego numeru. Większość systemów operacyjnych dzisiejszych telefonów, przy zakładaniu blokady, zapyta, czy chcesz, by obowiązywała także na wiadomości tekstowe.

zablokowany numer jaki komunikat

Czy mogę zadzwonić na zablokowany numer – jakie są alternatywne metody kontaktu?

Czy dochodzą SMSy na zablokowany numer? Wspomniałem wcześniej, że wysłanie SMS może być dobrą, alternatywną metodą kontaktu. Możliwe bowiem, że SMS dojdzie – jeśli blokada nie obejmuje tej formy kontaktu. Jak jeszcze możesz się spróbować skontaktować, jeśli facet zablokował Twój numer lub ktoś inny, z kim chcesz rozmawiać, nie dopuszcza do połączenia głosowego? Oto możliwe rozwiązania.

Zablokowany numer, a komunikatory internetowe

Kontakt przez komunikatory internetowe, między innymi:

  • Whatsapp
  • Messenger
  • Signal
  • Telegram

jest dziś częściej używany, niż poprzez SMS. Oczywiście tam też można założyć blokadę – i jest to nawet łatwiejsze, niż dla połączeń głosowych czy SMS. Jednak być może na Messengerze czy Whatsapp tej blokady nie ma? Sprawdź to, wysyłając wiadomość tekstową, głosową lub po prostu dzwoniąc komunikatorem.

Zablokowany numer: nie dochodzą SMSy – a może warto napisać emaila?

Wiele osób, szczególnie te korzystające z Androida, korzysta z konta email na swoim smartfonie. Na ogół mamy adresy na Gmail, ale możliwe też są inne serwisy. W większości wypadków, przy pierwszej konfiguracji smartfona, ustawiana jest synchronizacja poczty elektronicznej. Jeśli Twój rozmówca, do którego nie możesz się dodzwonić, ma znany Ci adres email, to wyślij wiadomość na niego. Być może wkrótce otrzymasz odpowiedź i wszystko się wyjaśni.

Ktoś mnie zablokował – skorzystaj z innego numeru

Dobry, i często skutecznym rozwiązaniem, o którym już wcześniej wspomniałem, jest próba nawiązania połączenia z innego numeru. W takim wypadku, jeśli usłyszysz sygnał dzwonienia (a połączenie z Twojego numeru skutkowało brakiem takiego sygnału), to znaczy, że numer był zablokowany. Niewykluczone, że rozmówca odbierze połączenie. Może jednak rozłączyć się, jeśli nadal nie życzy sobie z Tobą rozmawiać.

zablokowany numer

Ktoś zablokował Twój numer – poczta głosowa

Jeśli w przypadku blokady połączeń z Twojego numeru dostajesz przekierowania na pocztę głosową, to skorzystaj z możliwości nagrania wiadomości. W zależności od konfiguracji, rozmówca dostanie powiadomienie o nagraniu. Być może skontaktuje się z Tobą po odsłuchaniu wiadomości.

Raport doręczenia na zablokowany numer – czy dochodzą SMSy?

Na koniec jeszcze jedna kwestia. W każdym wypadku warto skorzystać z SMS. Nawet, jeśli nie dostajesz raportu doręczenia, to pamiętaj, że SMS ma określoną ważność. Oznacza to, że w przypadku zdjęcia blokady, zostanie dostarczony, o ile nie utraci wspomnianej ważności. Ten czas to na ogół 24 godziny. Po jego upływie wiadomość tekstowa nie będzie już oczekiwała na doręczenie.

Raport doręczenia, jeśli jest skonfigurowany w Twoim telefonie, może wyglądać różnie. Może to być komunikat na Twoim ekranie, wyświetlany kilka sekund, lub odpowiednie oznaczenie przy wysłanej wiadomości.
Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telefony i operatorzy
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *