Jak sprawdzić czy telefon jest kradziony? iPhone, Samsung, Android, lub inny – proste sposoby na sprawdzenie smartfona

Coraz częściej kupujemy wszelkiego rodzaju sprzęt z drugiej ręki. Jest to dobre rozwiązanie zarówno dla tych, którzy chcieliby nieco oszczędzić na zakupie nowego smartfona czy tabletu, jak i dla pasjonatów technologii, chcących zawsze posiadać najświeższą wersję swojego urządzenia.

  • Jakie środki ostrożności powinniśmy stosować przy zakupie używanego sprzętu?
  • Jak sprawdzić czy telefon jest kradziony?
  • Czy warto oszczędzać na zakupie elektroniki?

Na te wszystkie pytania odpowiemy sobie w tym wpisie.

Jak sprawdzić legalność urządzenia?

legalność urządzenia Stosując poniższą procedurę nie tylko sprawdzimy czy interesujący nas telefon jest kradziony, ale także upewnimy się, czy pochodzi z autoryzowanej produkcji. Jest to o tyle istotne, że z biegiem czasu coraz łatwiej możemy trafić na alternatywne wersje flagowych urządzeń, oferowane po bardzo okazyjnych cenach. Jak zatem możemy sprawdzić czy smartfon nie jest kradziony oraz czy jest urządzeniem oryginalnym? Jedynym miarodajnym sposobem jest sprawdzenie jego IMEI.

IMEI to numer identyfikacyjny naszego urządzenia. W nowszych modelach smartfonów znajdziemy go na tacce z kartą sim lub na naklejce z tyłu urządzenia. W starszych zaś najprawdopodobniej naklejka z numerem będzie umieszczona pod baterią.

Najprostszym sposobem sprawdzenia IMEI jest jednak wpisanie w klawiaturę kodu *#06#. W ten sposób poznamy wszystkie numery identyfikacyjne urządzenia.

Jeśli sprzedawca interesującego nas smartfona nie umieścił numeru IMEI na stronie swojej aukcji, zawsze mamy prawo poprosić go o podanie go w prywatnej wiadomości. Jeśli nie spełni naszej prośby – mamy podstawy, żeby twierdzić, że urządzenie może pochodzić z nielegalnego źródła.

Sprawdzenie telefonu po IMEI, czyli bardzo dobry sposób na uzyskanie dodatkowych informacji

Sprawdzenie IMEI w odpowiedniej bazie danych umożliwi nam nie tylko weryfikację, czy nie został on umieszczony na czarnej liście kradzionych urządzeń. Będziemy mogli też poznać jego historię – sprawdzić datę aktywacji smartfona i dowiedzieć się jak długo był do tej pory użytkowany, a co za tym idzie upewnić się, czy podane przez naszego sprzedawcę informacje są zgodne ze stanem faktycznym.

Sprawdź telefon po IMEI w trzech krokach:

  1. Wpisz w klawiaturę telefonu kod *#06# lub poproś sprzedawcę o udostępnienie Ci numeru IMEI urządzenia
  2. Uzyskany numer przepisz do formularza, dostępnego na stronie internetowej http://www.numberingplans.com
  3. Przeanalizuj uzyskane dane, sprawdzając ich zgodność z tymi, podanymi w opisie interesującej Cię aukcji

Baza telefonów skradzionych

baza telefonów skradzionych Stwierdzenie z całkowitą pewnością, czy dany smartfon został nabyty przez sprzedawcę w legalny sposób byłoby zadaniem bardzo trudnym i wymagającym środków, niedostępnych dla zwykłych śmiertelników. Musielibyśmy w tym celu udać się do najbliższego komisariatu i potwierdzić, że kupiony przez nas model telefonu nie znajduje się w policyjnej bazie skradzionych telefonów.

Nie polecam jednak wcielania w życie tego rozwiązania – w sytuacji, w której okazałoby się, że urządzenie faktycznie pochodzi z nielegalnego źródła, zostalibyśmy oskarżeni o nieumyślną działalność paserską. Oprócz utraty samego smartfona, narazilibyśmy się wtedy także na szereg nieprzyjemności, związanych z wyjaśnianiem całej sytuacji. Moglibyśmy też otrzymać od wymiaru sprawiedliwości dodatkową karę w postaci grzywny.

Istnieją inne – nie dające całkowitej pewności, choć w 80% przypadków skuteczne – metody sprawdzania legalności urządzenia. Mam tutaj na myśli skorzystanie z internetowej bazy skradzionych smartfonów. Są to witryny, do których ofiary kradzieży samodzielnie wprowadzają numery seryjne swojego sprzętu. Rozwiązanie jest ze wszech miar korzystne. Właściciele zaginionych urządzeń mają dzięki temu okazję odzyskania ich przy ewentualnej próbie wystawienia ich na sprzedaż przez nowego posiadacza. Kupujący zaś mogą dzięki nim bez zbędnego zachodu potwierdzić legalność urządzenia.

Zweryfikowane serwisy

Sposób identyfikacji urządzenia będzie tutaj dokładnie taki sam jak w przypadku weryfikacji, którą wykonywaliśmy poprzednio. Po uzyskaniu numeru IMEI według instrukcji podanej powyżej, wprowadzamy dane do serwisów, gromadzących informacje na temat kradzionych urządzeń. W tym wypadku najlepiej skorzystać z kilku baz danych. Nigdy nie wiemy, z której z nich mógł skorzystać prawowity właściciel. Same platformy zaś nie posiadają centralnego systemu uzupełniania informacji, który umożliwiłby nam dostęp do wszystkich numerów identyfikacyjnych z jednego miejsca.

Urządzenie warto sprawdzić w takich serwisach, jak:

  • http://kradzionytelefon.pl/
  • http://www.numberingplans.com
  • http://www.imei.info/
  • http://www.imeipro.info/

Jak sprawdzić czy iPhone nie jest kradziony? Uproszczona procedura

czy iPhone nie jest kradziony?Jeśli zdecydowaliśmy się nabyć urządzenie, wyprodukowane przez Apple, proces sprawdzania jego legalności będzie znacznie przyspieszony.

W celu jego wykonania:

  1. Wchodzimy na stronę https://checkcoverage.apple.com/
  2. Wprowadzamy w odpowiednim polu numer seryjny urządzenia
  3. Sprawdzamy jego obecny stan techniczny

W ten sposób możemy zweryfikować między innymi kiedy smartfon został aktywowany oraz jaki jest jego obecny okres gwarancji. Test umożliwi nam zatem nie tylko sprawdzenie legalności urządzenia, ale też potwierdzenie informacji, podawanych przez sprzedawcę.

Przykładowy wynik weryfikacji telefonu Apple:
weryfikacja telefonu Apple

Jak uniknąć zakupu urządzenia, pochodzącego z nielegalnego źródła?

Niezależnie od tego, czy kupujemy smartfona, tablet czy używany komputer – za każdym razem powinniśmy domagać się od sprzedawcy kompletu dokumentów, potwierdzających zakup urządzenia. Wraz z oryginalnym opakowaniem powinniśmy także otrzymać cały osprzęt, dołączany do jego fabrycznej wersji wraz z kartą gwarancyjną.

Jeśli sprzedawca nie jest w posiadaniu całego zestawu – dla własnego bezpieczeństwa, poszukajmy alternatywnej oferty. Oszczędność kilkudziesięciu, czy nawet kilkuset złotych, nie jest warta ryzyka, jakie niesie za sobą inwestycja w urządzenia o niewiadomym pochodzeniu.

Jakie konsekwencje mogą mnie czekać, jeśli okaże się, że posiadam nielegalnego smartfona?

Okazje, nadarzające się na portalach aukcyjnych potrafią jednak często uśpić naszą czujność. Pod wpływem impulsu kupujemy niezweryfikowane urządzenie w doskonałym stanie, w cenie, wynoszącej 1/4 jego wartości i… na pierwszy rzut oka okazuje się, że wszystko działa jak należy.  Pamiętajmy jednak, że obecnie nie istnieją blokady, które mogłyby skutecznie „uziemić” nielegalnie zdobyty telefon.  Obejście fabrycznych zabezpieczeń to dla specjalisty często kwestia kilku kliknięć.

Sam fakt, że urządzenie działa poprawnie, a po miesiącu jego użytkowania do naszych drzwi nie zapukała policja nie oznacza więc, że zakupiony smartfon na pewno został legalnie kupiony w salonie producenta. Posiadanie telefonu bez pełnej dokumentacji wiąże się dodatkowo z kilkoma trudnościami. Jedną z największych jest fakt, że możemy mieć problemy w jego serwisowaniu.

Autoryzowany serwis zażąda od nas pełnej specyfikacji urządzenia, dostępnej jedynie w jego dokumentacji. Ponadto, jeśli nie będziemy figurować w systemie jako jego właściciele możemy napotkać na trudności w doprowadzeniu naprawy do skutku. Możemy również stanąć przed koniecznością odpowiedzenia na kilka pytań, związanych z pochodzeniem naszego urządzenia. Ostatecznie – jeśli się okaże, że ma ono w swojej historii pewne niewyjaśnione epizody, możemy odpowiadać za kradzież lub działalność paserską. W takiej sytuacji serwisant jest zobowiązany do powiadomienia odpowiednich służb.
Przy zakupie urządzeń z odzysku nie mamy również pewności co do faktycznego stanu ich gwarancji. Poprzedni właściciel mógł dokonać na nim operacji, które unieważniają fabryczny okres bezpłatnego serwisowania. Z poziomu standardowego użytkownika nie będziemy mieli możliwości sprawdzenia, czy urządzenie nie było modyfikowane w zakresie uzyskiwania dodatkowych uprawnień. W takiej sytuacji gwarancja producenta natychmiastowo zostaje anulowana, niezależnie od pozostałego czasu jej trwania.

Co zatem mogę zrobić, żeby mieć całkowitą pewność o legalności smartfona?

pewność o legalności smartfonaNajprostszą odpowiedzią, która nasuwa się na myśl jest oczywiście kupowanie urządzeń każdorazowo w salonie producenta. Pozwoli nam to nie tylko upewnić się co do ich legalności. Będziemy mogli także być spokojni o przeszłość techniczną smartfona, którą odsprzedająca smartfona osoba mogła przed nami zataić oraz zyskamy całkowitą pewność co do oryginalności urządzenia. Nie wspominając już o pełnym okresie gwarancyjnym, który będzie nam przysługiwał, jeśli zdecydujemy się dokonać zakupu w salonie.

Jeśli kupowanie urządzeń z drugiej ręki wydaje Ci się rozwiązaniem bardziej opłacalnym od inwestycji w ich fabryczną wersję – weź pod uwagę tych kilka aspektów i rozważ jeszcze raz swoją ostateczną decyzję.

Jeżeli na dany moment nie mamy możliwości poniesienia kosztów, związanych z zakupem nowego smartfona – warto zastanowić się, czy jest on dla nas rzeczą absolutnie niezbędną. Kiedy zdecydujemy się nieco wstrzymać i zgromadzić na koncie ilość pieniędzy, która umożliwi nam zakup nowego telefonu, może się okazać, że wraz z upływem czasu zapłacimy za niego znacznie mniej. W sytuacji ostatecznej – warto wziąć pod uwagę zakup urządzenia na raty.

Alternatywną opcją jest też kupowanie urządzeń elektronicznych jedynie od osób najbardziej zaufanych. Tylko w ten sposób będziemy mogli zyskać całkowitą pewność co do pochodzenia i stanu technicznego naszego przyszłego smartfona. Przede wszystkim jednak kierujmy się przy swoich zakupach zdrowym rozsądkiem – bardzo korzystne okazje mogą po niedługim czasie okazać się najprostszą drogą do zmarnowania pieniędzy.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telefony i operatorzy
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *