Jak sprawdzić czy telefon jest na podsłuchu i co robić jeżeli tak?

W czasach telefonów analogowych do założenia podsłuchu w telefonie potrzebna była fizyczna instalacja odpowiednich urządzeń. Dopiero zamontowanie mikrofonu w słuchawce czy wpięcie się do okablowania zapewniało śledzenie czyjejś aktywności w sieci telefonicznej. Tak jednak było wtedy, gdy telefony nie posiadały systemów operacyjnych i były prostymi z dzisiejszego punktu widzenia urządzeniami. Teraz jednak podsłuchiwanie jest łatwiejsze. Wystarczy zastosowanie wirusa czy odpowiednio ukrytego programu i osoba zainteresowana może mieć dostęp do naszych rozmów i danych.

Zatem jak sprawdzić czy telefon jest na podsłuchu. Co zrobić, jeżeli tak właśnie jest?

Jak sprawdzić podsłuch w telefonie?

Najprostszą metodą będzie użycie kodu na sprawdzenie czy telefon jest na podsłuchu. To sposób, który może wykorzystać każdy, nawet osoby nieobyte zbytnio z nowoczesnymi technologiami.

Co należy zrobić?

  • otwieramy aplikację  Telefon 
  • wpisujemy kod *#21#
  • potwierdzamy naciskając przycisk połączenia (zieloną słuchawkę)

Po tej czynności na ekranie zobaczymy komunikat, który poinformuje nas o statusie funkcji przekierowywania połączeń głosowych, danych, faksów, SMS, synchronizacji czy danych pakietowych. Jeśli w każdej pozycji zobaczymy informację  Nieprzekierowane  – jesteśmy bezpieczni. Jeśli jednak ujrzymy potwierdzenie przekierowania – podany też będzie numer docelowy. Co wtedy zrobić?

Jak wykryć szpiega w telefonie? Identyfikacja

Szpieg w telefoniePolecam, by najpierw sprawdzić, czy numer ten znajduje się w naszej książce telefonicznej. Możemy to zrobić wpisując go w aplikacji  Telefon . Dlaczego warto to zrobić? Istnieje możliwość, że w przeszłości sami ustawiliśmy takie przekierowanie i czynność wyszukiwania może rozwiać nasze wątpliwości. Mogło to po prostu wypaść z naszej pamięci. Jeśli jednak tak nie było i numer nie jest nam znany, to polecam, by wpisać go w wyszukiwarce Google. Już pierwsze wyniki i informacje w nich zawarte (w tym opinie innych użytkowników) odpowiedzą nam na pytanie czy podany numer jest znany ze względu na szpiegowanie użytkowników smartfonów.

Czy kod *#21# jest bezpieczny?

Jak najbardziej. To jeden z podstawowych kodów używanych oficjalnie w sieci GSM. Wysyła on zapytanie do naszego operatora, który na nie odpowiada – oczywiście czynności po stronie sieci wykonywane są automatycznie i niemal natychmiast. W czasach, gdy telefony w swoich Ustawieniach nie miały menu do sprawdzania przekierowań to taki kod lub kontakt telefoniczny z obsługą klienta był jedyna metodą weryfikacji.

Jak zdjąć przekierowania, gdy mamy szpiega w telefonie?

Istnieje prosty sposób na wyłączenie wszystkich przekierowań. Możemy go użyć w każdej chwili, jest to całkowicie bezpieczne i bezpłatne.

Co zrobić?

  • uruchamiamy aplikację  Telefon 
  • wpisujemy kod  ##21# 
  • potwierdzamy przyciskiem połączenia

Otrzymamy komunikat zwrotny dot. wyłączenia wszystkich przekierowań, jakie były ustawione na naszym numerze. Dotyczyć to będzie zarówno przekierowań w czasie, gdy nasz telefon jest zalogowany do sieci, jak i tych, które zadziałałyby, gdy znajdujemy się poza jej zasięgiem.kod na wyłączenie szpiega w telefonie

Inne kody przekierowań – wykrywanie podsłuchu w telefonie

Nasi operatorzy dzięki charakterystyce sieci GSM udostępniają nam także inne kody do sprawdzenia przekierowań. Dzięki temu możemy samodzielnie i kompleksowo sprawdzić, czy dane z naszego telefonu są bezpieczne.

Jak sprawdzić wybrane przekierowania? Jak je ewentualnie wyłączyć?

  • Kod  *#67#  pozwoli na sprawdzenie, czy jest ustawione przekierowanie na wypadek prowadzenia przez nas rozmowy. Jeśli tak jest, to kod  ##67#  pozwoli na jego wyłączenie.
  • Dzięki kodowi  *#61#  dowiemy się, czy połączenia są przekierowane, gdy nie odbieramy.  ##61#  je wyłączy.
  • Natomiast jeśli użyjemy  *#62# , to taki kod dotyczy telefonu będącego poza zasięgiem sieci lub wyłączonego (nie zalogowanego do stacji bazowej). W tej sytuacji wyłączymy ewentualne przekierowanie używając  ##62# .
Pamiętajmy, by po każdym użyciu kodu i potwierdzeniu go przyciskiem połączenia uważnie zapoznać się z wyświetlonym komunikatem. Pomoże nam to zrozumieć jego treść. W razie wątpliwości polecam skonsultowanie się telefoniczne lub osobiste z obsługą klienta. Doradcy operatora chętnie pomogą nam w ustaleniu stanu faktycznego dotyczącego przekierowań.

Zagrożenie podsłuchem w telefonie – skąd się bierze?

W dobie telefonów z systemem operacyjnym cyberprzestępcy stosują coraz to nowe metody. Warto uważać na przypadki, w których nieznajoma osoba dzwoni do nas podając się na przykład za pracownika banku czy innej instytucji zaufania publicznego. Twierdząc, że nasze dane, konto czy inne aktywa są zagrożone namawia na instalację oprogramowania, które ma rzekomo chronić nas przed tym zagrożeniem. W ten sposób przestępcy uzyskują dostęp do danych zgromadzonych w smartfonie, mogąc je wykorzystać, zmieniać i wykradać. Możliwy jest też podsłuch w telefonie jeśli użyta aplikacja posiada taka funkcjonalność.

Telefon na podsłuchu – jakie są objawy?

Jednym z najprostszych symptomów tego, że nasze rozmowy są nagrywane i przekazywane dalej (np. przez złośliwą aplikację) będzie pojawienie się nagrań naszych rozmów w pamięci telefonu. Znajdziemy je pod warunkiem, że niechciany program nie będzie ich kasował po wysłaniu. Wejdźmy zatem w  Menedżer plików  i wyszukajmy nagrania głosowe. Jeśli znajdziemy je, a sami nie nagrywaliśmy – możemy mieć podejrzenia.

Dobra wiadomość jest taka, że od wersji Android 9, czyli Pie nagrywanie rozmów zostało zablokowane w tym systemie. Można oczywiście je włączyć, ale jest do tego potrzebna duża modyfikacja systemu, którą są w stanie wykonać doświadczeni specjaliści i będzie do tego konieczne podłączenie telefonu do komputera i wgranie nowego, zmodyfikowanego systemu

Także zawieszanie się telefonu czy jego praca niezgodna z oczekiwaniami może być objawem zainstalowania oprogramowania szpiegowskiego. Możemy też podejrzewać jego działanie choćby w przypadku, gdy jakaś osoba dysponuje danymi z naszego smartfona – na przykład zdjęciami czy naszą obecną lokalizacją. Tak – lokalizacja urządzenia to też dane, które mogą zostać wykradzione.

Aplikacja wykrywająca podsłuch

Aplikacja wykrywajaca podsluchZdecydowanie zachęcam do korzystania z oprogramowania dostarczonego przez producenta telefonu. Największe marki oferują dla Androida stosowne aplikacje. Zarówno Samsung, Huawei, Xiaomi jak i inne najczęściej mają preinstalowany rodzaj skanowania bezpieczeństwa. Jest ono na ogół przynajmniej przez kilka lat aktualizowane i zapewnia najlepszą ochronę urządzenia. Producenci dbają o swoje marki tak, by dzięki ich bezpieczeństwu zapewnić sobie zaufanie klientów. Jak znaleźć to oprogramowanie i jak z niego skorzystać?

Skanowanie bezpieczeństwa w Xiaomi

Do sprawdzenia stanu bezpieczeństwa swojego telefonu Xiaomi należy użyć programu  Panel sterowania . Następnie wybieramy  Skanowanie bezpieczeństwa . Po jego stuknięciu telefon automatycznie sprawdzi pamięć operacyjną, zainstalowane aplikacje i moduły systemu odpowiedzialne za ochronę telefonu. W przypadku wykrycia nieprawidłowości zaproponuje rozwiązanie problemu, np. skasowanie niepożądanej aplikacji czy wybranych plików lub ustawień.

Skanowanie antywirusowe w Huawei

Użyjmy do tego aplikacji  Menedżer telefonu  lub  Optymalizator . Nastepnie wybieramy  Skanowanie antywirusowe . Reszta procesu zostanie wykonana automatycznie, a my będziemy w stanie zdecydować co zrobić, jeśli zostaną napotkane nieprawidłowości. System doradza najlepsze rozwiązanie, którym na ogół jest skasowanie wirusa czy złośliwej aplikacji.

Bezpieczeństwo i podsłuch od Samsunga

By upewnić się, że nasz Samsung jest bezpieczny należy wejść w  Ustawienia , następnie  Pielęgnacja urządzenia  oraz  Zabezpieczenia . Warto podkreślić, że Samsung szczególną uwagę przywiązuje do ewentualnie zainstalowanych złośliwych aplikacji. Na forach internetowych spotykam się z opiniami, że pod tym względem jest wiodącą marką. Można zatem powiedzieć, że regularne korzystanie ze skanowania zapewni nam niemal pełne bezpieczeństwo.

Skanowanie automatyczne a podsłuch w telefonie

Chcę podkreślić, że naprawdę skuteczne może być korzystanie z automatycznego skanowania każdej nowo instalowanej aplikacji. Większość smartfonów wiodących marek ma to ustawienie włączone domyślnie i często też nie da się go całkowicie wyłączyć. Wybierając wgranie nowego programu ze sklepu Google zauważymy, że przed zniknięciem ekranu instalacyjnego pojawia się jeszcze jeden, który informuje nas o sprawdzaniu nowego programu pod względem bezpieczeństwa.

Pamiętajmy, że producenci oprogramowania wiedzą, że większość użytkowników telefonów nie należy do specjalistów w dziedzinie programowania, zatem dbają oni o nasze bezpieczeństwo. Nie wyłączajmy programów, które mają nas uchronić przez podsłuchem w telefonie i innymi złośliwymi aplikacjami.

Instalowanie aplikacji z nieznanych źródeł

Jednym z dobrych sposobów na zabezpieczenie telefonu przed podsłuchem jest zablokowanie możliwości instalowania aplikacji spoza sklepu Google Play.

Żeby to zrobić należy:

  • wejść w  Ustawienia 
  • następnie  Dodatkowe ustawienia  i  Prywatność  (może być też tak, że Prywatność będzie dostępna z menu głównego Ustawień
  • upewnić się, że możliwość instalacji aplikacji z innych źródeł jest wyłączona

Pozwoli to na upewnienie się, że na naszym telefonie będzie możliwe wyłącznie zainstalowanie aplikacji, które zostały już sprawdzone przez skanery Google Play. Działają one nieprzerwanie, sprawdzając każdy nowy bądź zaktualizowany program, dla naszego bezpieczeństwa.

Czy podsłuch w telefonie jest legalny?

Czy podsluch w telefonie jest legalnyJeśli został zainstalowany przez kogoś innego niż odpowiednie służby, to nie jest legalny. Każdy ma prawo do prywatności, a złamanie tego prawa podlega karze. Dlatego też nie bójmy się sprawdzenia, czy mamy szpiega w telefonie. Z całą pewnością możemy też zwrócić się o pomoc do specjalistów, gdy mamy podejrzenia – możemy skorzystać choćby z usług autoryzowanego serwisu producenta naszego telefonu. Możemy to zrobić także za pośrednictwem salonu swojego operatora – o ile nabyliśmy smartfon w takim właśnie miejscu.

Zwróćmy też uwagę na to, by nie kontaktować się ze specjalistą z telefonu, który podejrzewamy o posiadanie podsłuchu. W takim wypadku szpieg może chwilowo odinstalować złośliwe oprogramowanie spodziewając się wykrycia i nie pozostawić śladu po swoim działaniu. Nie otrzymamy wtedy z serwisu informacji o tym w jaki sposób byliśmy podsłuchiwani.
Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telefony i operatorzy
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *