Jak sprawdzić czy telefon jest zrootowany: co to znaczy I co daje rootowanie?

Platforma Android posiada pewne ograniczenia.  Jest tak jednak nie bez kozery – jako najpopularniejszy z systemów, przeznaczonych na urządzenia mobilne musi zawierać w sobie mechanizmy, utrudniające dostęp do kluczowych plików i funkcjonalności choćby dla ochrony przed ich uszkodzeniem lub usunięciem przez niewprawionych w techniczne zawiłości użytkowników. Dodatkowym powodem zastosowania zabezpieczeń jest ochrona przed cyber atakami mającymi na celu wykradnięcie poufnych danych lub zdobycie dostępu do naszego cyfrowego portfela.

  • Co jednak robić w sytuacji, kiedy chcemy uzyskać dostęp do urządzenia z poziomu administratora?
  • Jak możemy sprawdzić, w jakim trybie obecnie działa nasze urządzenie?

Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w moim wpisie.

co to rootowanie

Rootowanie – co to takiego?

Pod tajemniczym terminem rootowanie kryje się proces uzyskiwania dostępu do urządzenia mobilnego z poziomu administratora.  Zabieg ze swojej natury jest prosty i nie wymaga szczególnych zdolności ani specjalistycznego oprogramowania. Należy do niego jednak zawsze podchodzić z wielką ostrożnością – pamiętajmy, że zrootowany telefon oddaje nam dostęp do zasobów, których nieumiejętna modyfikacja może w skrajnym wypadku trwale uszkodzić nasze urządzenie.

Jak sprawdzić czy telefon jest zrootowany?

Jeżeli zastanawiasz się, jak sprawdzić czy telefon ma roota, konieczne będzie wyposażenie się w odpowiednią aplikację – doskonale sprawdzi się tutaj root checker (obecnie najprostsza w obsłudze appka, za pomocą której można zweryfikować, czy telefon jest zrootowany). Znajdziesz ją bez problemu w sklepie Play.

Po jej zainstalowaniu klikamy ikonkę obok komunikatu Verify Root Status – aplikacja poinformuje nas, czy urządzenie, z którego korzystamy jest zrootowane. Jeżeli grafika zmieni kolor na zielony – oznacza to, że urządzenie posiada obecnie uprawnienia administratora.

Co w praktyce znaczy zrootowany telefon?

Jeżeli Twoje urządzenie pomyślnie przeszło test root checkera, oznacza to, że działasz obecnie w trybie roota – czyli dysponujesz pełnymi uprawnieniami w zakresie dostępu i modyfikacji plików systemowych. W sytuacji codziennego użytkowania telefonu, kiedy regularnie przebywasz poza domem i podłączasz się do publicznych sieci Wi-Fi – z całą pewnością nie jest to wskazane ze względu na ryzyko uzyskania dostępu przez niepowołane osoby do wrażliwych obszarów oprogramowania.

Zrootowany Android oddaje do Twojej dyspozycji pewne możliwości, o których wspomnę w dalszej części artykułu, jednak jeśli pełen dostęp do zawartości urządzenia odbywa się poza Twoją wiedzą i kontrolą, może on stwarzać realne zagrożenie.

rootowanie systemu Android

Jak cofnąć roota?

Istnieje wiele aplikacji, które mogą Ci w tym pomóc. Najpopularniejsze z nich to SuperSU i Kingroot – jeśli nie wiesz, za pomocą jakiej aplikacji był wykonywany root (bo najłatwiejszym sposobem odwrócenia operacji jest skorzystanie z tego samego oprogramowania, którym zrootowaliśmy system), uruchom jedną z nich i wybierz opcję unroot lub remove root permission.

Rootowanie systemu Android, czyli pozyskujemy pełne uprawnienia

Uwaga! Rootowanie telefonu w większości wypadków powoduje utratę gwarancji Twojego urządzenia! Autoryzowany serwis takich producentów jak Samsung jest w stanie z łatwością stwierdzić, czy urządzenie było rootowane nawet po odwróceniu całego procesu!

Wiemy już, co to jest root telefonu i jak sprawdzić czy telefon jest zrootowany – zajmijmy się teraz samym uzyskiwaniem uprawnień.

Po co rootować telefon?

Dostęp do funkcjonalności administracyjnych znacznie rozszerza możliwości naszego telefonu.  Możemy dzięki nim między innymi sprawować pełną kontrolę nad aplikacjami, uruchomionymi w czasie nieaktywności naszego urządzenia czy pozbyć się uciążliwych reklam, wyświetlających się w grach, programach i przeglądarce internetowej. 

Aplikacje, funkcjonujące na uprawnieniach roota mają znacznie większe możliwości od tych, działających w standardowym środowisku i są w stanie wydłużyć żywotność naszej baterii nawet dwukrotnie!

A oto, jak rootowanie przedstawia się w kilku krokach:

  1. Przechodzimy do ustawień telefonu -> blokady i zabezpieczenia, i dalej zezwalamy naszemu urządzeniu na instalację aplikacji pochodzących z nieznanych źródeł
  2. Pobieramy ze strony producenta aplikację KingoRoot
  3. Instalujemy ją na swoim telefonie
  4. Wciskamy one click root
  5. Restartujemy urządzenie i cieszymy się jego rozszerzoną funkcjonalnością

Najciekawsze aplikacje na zrootowanego Androida – wyjdź poza schemat!

Na odblokowanym według powyższej instrukcji Androidzie możemy zainstalować dodatkowe aplikacje, rozszerzające możliwości naszego urządzenia.

Zaliczamy do nich między innymi:

  • Titanum Backup – umożliwia wykonanie kopii zapasowej plików systemowych naszego urządzenia
  • Greenify – oddaje nam pełną kontrolę w zakresie udzielania zezwolenia na działanie w tle poszczególnym aplikacjom
  • AdAway – blokuje niechciane reklamy w aplikacjach i w przeglądarce internetowej
  • Tasker – umożliwia tworzenie makr, opierających się o aktywność naszego urządzenia (na przykład generowanie określonej reakcji na wpisanie w naszym smartfonie konkretnego szeregu cyfr)
  • Viper4Android – Umożliwia ustawienie głośności naszego urządzenia ponad fabryczny poziom i oddaje do naszej dyspozycji narzędzia modyfikujące brzmienie odtwarzanej w nim muzyki, takie jak przykładowo dostosowany do konkretnych stylów muzycznych equalizer.

zrootowany telefonMam nadzieję, że mój wpis w wyczerpujący sposób odpowiedział na Twoje pytania, wiesz już jak sprawdzić czy  masz roota, co to jest root w telefonie i być może udało Ci się samodzielnie przejść przez proces.

Jak widać – są sytuacje, w których warto o pokusić się o rozszerzenie kompetencji swojego smartfona choćby dla wydłużenia żywotności jego baterii czy możliwości słuchania muzyki na poziomie głośności wyższym niż niejednokrotnie drastycznie zaniżony fabryczny limit decybeli.

Pamiętaj, że lista aplikacji, przeznaczonych na zrootowanego Androida jest znacznie obszerniejsza niż te, które przytoczyłem powyżej – z pewnością każdy znajdzie wśród nich coś, co uczyni jego życie z urządzeniem mobilnym łatwiejszym i pozwoli na precyzyjną personalizację telefonu do jego indywidualnych potrzeb.
Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telefony i operatorzy
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *