Jak sprawdzić kod PIN w telefonie, lub odzyskać kody PIN i PUK?

Kod PIN jest ważnym zabezpieczeniem karty SIM w telefonie. To czterocyfrowe hasło, dzięki któremu mamy pewność, że nikt niepowołany nie skorzysta z naszej karty. Nie zostaną wykonane połączenia czy wysłane wiadomości, które mogą nas narazić na koszty. Zabezpieczamy dzięki niemu też płatne usługi transmisji danych. A co zrobić, jeśli zapomnieliśmy tego kodu? Jak sprawdzić kod PIN w telefonie? Jak zachować się, by odzyskać kody PIN i PUK?

Zapraszam do zapoznania się z poradami na temat tego jak sprawdzić, odzyskać czy wyłączyć PIN na karcie SIM. Mogą się one okazać przydatne dla każdego, kto używa telefonu i  chce, by było to bezpieczne .

Co to jest kod PIN?

Kod zabezpieczający kartę SIM istnieje od początku telefonii opartej na sieci GSM. Jeśli jest ustawiony dla danej karty SIM – nie można z niej korzystać bez wpisania tego hasła. Za jej pośrednictwem skorzystamy wtedy wyłącznie z połączeń alarmowych (na numer 112).

Połączenie na numer alarmowy w większości współczesnych smartfonów możliwe jest także bez użycia karty SIM. Służy to poprawie naszego bezpieczeństwa.

Dopiero po latach działalności operatorów komórkowych niektórzy z nich zdecydowali się na udostepnienie abonentom kart SIM, na których nie ma numeru PIN lub można go usunąć. Jest to szczególnie wygodne, gdy korzystamy z często wyłączanych i przenoszonych urządzeń, które jednocześnie nie mają wygodnego interfejsu. Należą do nich choćby mobilne routery LTE i WIFI. Jednak większość naszych urządzeń potrzebuje zabezpieczenia, jakie daje korzystanie z kodu PIN.

Gdzie znaleźć kod PIN?

gdzie znalezc kod pinKartę SIM otrzymujemy na ogół w zabezpieczonej kopercie. Odbywa się to drogą wysyłkową lub w salonie operatora. W kopercie tej znajduje się opakowanie karty. Może wyglądać różnie – czasem jest nie większe od karty kredytowej, czasem jest wielkości dużej koperty A4. Na tym opakowaniu bądź w jego wnętrzu zapisane są kody: PIN i PUK. Najczęściej są zabezpieczone i by je odczytać należy zdrapać wierzchnią, zadrukowaną warstwę lub oderwać naklejkę. Nie bójmy się tego zrobić – zapisany pod zabezpieczeniem kod nie jest tak łatwy do starcia czy zerwania, jak sama warstwa ochronna.

Przechowywanie – najlepsza metoda na odzyskanie kodu PIN

Warto wziąć pod uwagę właściwe przechowywanie otrzymanych kodów, najlepiej wraz z kopertą czy opakowaniem.  Nigdy nie wiadomo kiedy będziemy ich potrzebować  – czy to po zapomnieniu wcześniej zapamiętanego ciągu cyfr, czy chcąc odzyskać kod PIN dla dawno nieużywanej karty. Schowajmy kod PIN tak, by był bezpieczny, a jednocześnie łatwy do znalezienia przez osoby do tego powołane.

Pamiętajmy, żeby nie wyrzucać dokumentacji otrzymanej od operatora. Mogą znajdować się tam przydatne informacje, które z pozoru nieistotne okazują się z czasem potrzebne.

Jak odzyskać PIN do karty SIM?

Jeśli zdarzyło się zagubić lub zapomnieć kod PIN, a mamy nadal dostęp do kodu PUK, to możemy wykonać zmianę kodu PIN na nowy numer używając do tego telefonu z włożoną w niego, interesującą nas kartą SIM.

Należy:

 • uruchomić aplikacje Telefon
 • na klawiaturze wybrać **05*kodPUK*NowykodPIN*NowykodPIN#
 • zatwierdzić przyciskiem połączenia

Nowy kod zostanie nadany. Od tej pory możemy go używać do zabezpieczania karty SIM. Stary numer odszedł w niepamięć, obowiązuje nowy.  Tym razem o nim nie zapomnijmy!  Ale czym właściwie jest kod PUK?

Gdzie znaleźć kod PUK?

gdzie znalezc kod pukJest on na ogół dostarczany wraz z kodem PIN. Kod PUK to jakby nadrzędny numer, dłuższy od PIN dwukrotnie. Pozwala on na wykonywanie działań takich, jak zmiana PIN. Dlatego znając go nie musimy obawiać się o konsekwencje utraty tego pierwszego. Jest dodatkowym zabezpieczeniem, dzięki któremu nasza karta SIM pozostanie funkcjonalna, gdy zapomnimy czterocyfrowego PINu.

Rozwiązanie ze zmianą PIN przy pomocy PUK tak naprawdę nie przywraca nam starego kodu PIN, lecz pomaga nadać nowy. Faktycznie jednak efekt takiej zmiany jest identyczny – znów możemy korzystać z telefonu i karty SIM – nie licząc faktycznej zmiany cyfr PIN.

Zmiana PIN – jako zabezpieczenie

Uważam, że w każdym wypadku, gdy podejrzewamy, ze ktoś niepowołany mógł poznać nasz kod PIN – warto rozważyć jego zmianę. To dobre zabezpieczenie naszej własności docenimy, gdy będziemy spokojni o jego właściwe wykorzystanie.

Jak to zrobić? To bardzo proste:

 • włączamy aplikację Telefon
 • wpisujemy kod  **04*starykodPIN*nowykodPIN*nowykodPIN# 
 • zatwierdzamy przyciskiem połączenia

Jak widać to działanie bardzo podobne do zmiany kodu PIN przy pomocy PUK. Tym razem jednak znając stary kod PIN nie używamy kodu nadrzędnego.

Jak włączyć kod PIN?

Jeśli nie posiadamy standardowo ustawionego kodu PIN, to możemy go włączyć. Tym razem znów przyda nam się nadrzędny – kod PUK. Jak to zrobić?

 • włączamy aplikację Telefon
 • wpisujemy kod  **05*PUK*nowykodPIN*nowykodPIN# 
 • zatwierdzamy przyciskiem połączenia

W ten sposób nasza karta SIM uzyskała zabezpieczenie poprzez nadanie kodu PIN.

Jak wyłączyć PIN na karcie SIM?

jak sprawdzić kod pin?By nie musieć przy włączeniu smartfonu czy innego urządzenia korzystającego z karty SIM wpisywać kodu PIN można go wyłączyć. Jest to bardzo proste. Jeśli korzystamy z telefonu z Androidem należy:

 • otworzyć Ustawienia
 • przejść do Zabezpieczeń
 • wybrać funkcję Blokada karty SIM

Jeśli korzystamy z iOS (czyli Apple), powinniśmy:

 • wejść w Ustawienia
 • wybrać opcje Telefon
 • następnie wejść w PIN do karty SIM
 • dotknąć opcję Wyłącz PIN karty SIM
Zachęcam do ustawienia hasła w telefonie. Jest ono zabezpieczeniem nie tylko karty SIM, czyli możliwości wykonywania połączeń, lecz także zawartości całego smartfona lub poszczególnych aplikacji na nim zainstalowanych. Jeśli zdecydujemy się na omijanie PIN do karty SIM choćby poprzez jego wyłączenie, to nasz smartfon nadal będzie bezpieczny. Karta SIM też – pod warunkiem pozostawania w telefonie.

Jak odzyskać kod PUK?

Odzyskanie kodu PUK wygląda podobnie u większości operatorów: w Orange, T-Mobile, czy Plusie. Aby to zrobić musimy połączyć się z serwisem usługodawcy i poprawnie zweryfikować naszą tożsamość. Przydadzą się nam zatem takie dane, jak numer telefonu karty SIM, nasz PESEL czy dane adresowe. W zależności od operatora możemy być poproszeni o różne dane. Obsłużeni zostaniemy przez automat lub konsultanta.

Co ciekawe – kod PUK jest na stałe przypisany do karty SIM. Zna go także operator: przechowuje go bezpiecznie w swojej bazie danych wraz z numerem IMEI karty SIM. Zatem w ostateczności, by odzyskać kod PUK możemy zwrócić się właśnie do operatora.

Jak odzyskać kod PUK w Orange?

Posłużę się przykładem tego operatora. Wystarczy, że zadzwonimy na infolinię i po weryfikacji danych podamy doradcy nasz kod abonencki. Znajdziemy go na każdej fakturze. Jeśli natomiast udamy się osobiście do biura obsługi – wystarczy nam dokument ze zdjęciem do uzyskania wszystkich potrzebnych danych, w tym kodu PUK.

Jak odzyskać kod PUK przez Internet?

odzyskiwanie PUK przez internetJeśli korzystamy z konta internetowego u naszego operatora – odzyskanie kodu PIN przez Internet będzie bardzo proste.

Odzyskanie kodu PIN przez Internet w Orange

Zalogujmy się do  Mój Orange , przejdźmy do Ustawień, a potem Zabezpieczeń. Klikamy uzyskaj PUK i po wpisaniu kodu abonenckiego wyświetli się on na ekranie.

Jak odzyskać kod PUK przez Internet w Play?

Po zalogowaniu się do serwisu  Play24  wchodzimy w informacje dotyczące aktualnych usług i taryf. Tam znajdziemy kod PUK. Jednak uda się to tylko wtedy, jeśli wcześniej zarejestrowaliśmy w Play24 nasz numer telefonu.

Jak ominąć kod PUK?

Jeśli nie pamiętamy kodu PIN, nie wiemy gdzie przechowujemy kod PUK lub w danej chwili nie mamy do niego dostępu, to możemy zastanawiać się nad ominięciem PUK. Nie jest to możliwe. Pozostaje kontakt z operatorem i poprawna weryfikacja tożsamości. Te zasady zostały ustalone dla naszego bezpieczeństwa, jednocześnie wynikają z wymogów technicznych producentów kart SIM oraz operatorów komórkowych.

Pamiętajmy, że 10-krotne wpisane złego kodu PUK trwale zablokuje kartę SIM i będzie potrzebna jej wymiana. Jedynie duplikat karty SIM pozwoli nam na korzystanie z naszego numeru telefonu.
Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telefony i operatorzy
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *