Jak sprawdzić prędkość internetu w telefonie? Rzeczywista szybkość łącza w smartfonie – sposoby

Zapewnienia operatorów telefonicznych dotyczące szybkości internetu mobilnego to jedno. Zupełnie inną kwestią jest praktyka, która często pokazuje, jak bardzo potrafią się oni mylić.

O ile na początku użytkowania internetu, tuż po podpisaniu umowy, wszystko jest dobrze… to najczęściej już po kilku miesiącach przepustowość połączenia zaczyna szwankować. Zastanawiamy się wówczas – czy to wina naszego telefonu, czy też operator nie jest w stanie zagwarantować dobrej jakości łącza?

Istnieją jednak skuteczne sposoby na to, jak sprawdzić prędkość internetu w telefonie. Jako użytkownicy mamy na to kilka możliwości: możemy zrobić to za pośrednictwem dedykowanych aplikacji mobilnych bądź skorzystać z weryfikatora dostępnego z poziomu przeglądarki internetowej.

Jak sprawdzić szybkość internetu w telefonie i po co w ogóle to robić?

Użytkownicy telefonów mają możliwość weryfikacji prędkości łącza za pomocą dwóch prostych sposobów. Poniżej omówię szczegółowo, krok po kroku, jak przeprowadzić test prędkości internetu mobilnego. Po co jednak w zasadzie to robić? Przede wszystkim – z ciekawości!

wolne wczytywanie stron na smartfonie

 Częstym problemem jest na przykład niezwykle wolne wczytywanie się stron internetowych. Wejście w przeglądarkę czy wczytanie się interfejsu aplikacji trwa… długo, zdecydowanie za długo. 

Winowajcą tego problemu może być kiepskie połączenie internetowe, które możemy zweryfikować za pomocą dedykowanych aplikacji i witryn online. Jeśli wyeliminujemy czynnik słabego internetu, a poszczególne aplikacje będą się wciąż długo ładować – to znak, że problem leży gdzieś indziej.

Jak sprawdzić moc internetu w zależności od sieci?

Sieć, z której używamy na co dzień, nie ma w kontekście pomiaru prędkości internetu większego znaczenia. Skorzystamy bowiem z zewnętrznych narzędzi, niezwiązanych z działalnością jakiejkolwiek sieci telekomunikacyjnej. Procedura testu łącza będzie zatem taka sama w każdym przypadku.

system operacyjny a szybkość internetu

Różnice pojawią się dopiero wówczas, gdy mówimy o innych systemach operacyjnych danego urządzenia. Inaczej sprawdzimy szybkość internetu w telefonie Android, a z innych możliwości skorzystamy jeśli użytkujemy urządzenie marki iPhone.

Różnice będą polegać przede wszystkim na rodzajach aplikacji, które ściągniemy by sprawdzić połączenie internetowe. Nie każdy program jest kompatybilny z dwoma wyróżnionymi wyżej systemami. Inne aplikacje są polecane dla użytkowników iPhone, a inne dla korzystających z Androida.

Jak sprawdzić jakość połączenia internetowego za pomocą przeglądarki?

Najlepszym polskim narzędziem do testowania połączenia sieciowego przez przeglądarkę jest strona speedtest.pl.

To właściciel renomowanego oprogramowania do sprawdzania jakości połączeń online certyfikowanego przez Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Korzystanie z pełnego, autoryzowanego programu wymaga jednak wykupienia wersji płatnej. Użytkownicy mogą zweryfikować swoje połączenie także bezpłatnie, korzystając z darmowego narzędzia dostępnego na wymienionej stronie internetowej. Obsługa speedtest.pl jest bardzo prosta.

 • Włączamy przeglądarkę internetową w smartfonie – bez znaczenia, jaką wybierzemy, może być ta wbudowana domyślnie.
 • Przechodzimy na stronę speedtest.pl. Po załadowaniu się witryny przesuwamy palcem nieco niżej, aby zobaczyć baner zatytułowany START.
 • Klikamy start, po czym aplikacja zacznie mierzyć prędkość pobierania przez kilkanaście sekund.
 • Następnie zostanie zweryfikowana prędkość wysyłania oraz ping (opóźnienia).
 • Po zakończeniu procesu zostaniemy przekierowani do strony raportującej. Możemy wówczas porównać osiągnięty wynik z innymi technologiami – np. internetem światłowodowym czy kablowym.
 To nie wszystko, jeśli chodzi o przeglądarkowe opcje weryfikacji jakości łącza. Wśród alternatyw możemy wyróżnić m.in.: 
 • fireprobe.net
 • speedtest.net
 • fast.com
 • predkosc.pl
 • speed.io

I wiele, wiele innych. Te wymienione powyżej w zupełności powinny jednak wystarczyć, aby zweryfikować swój wynik korzystając z kilku odrębnych źródeł.

internet w telefonie z kartą sim

Możemy także skorzystać z oprogramowania testującego dostępnego na stronach internetowych poszczególnych operatorów komórkowych. I tak, jeśli chcemy sprawdzić prędkość internetu w telefonie z kartą SIM sieci Orange, musimy wstukać odpowiednią frazę w Google.

W większości przypadków są to jednak aplikacje powiązane z tymi wymienionymi wyżej (bazujące na tym samym oprogramowaniu), które posiadają tylko inne logo.

Jak sprawdzić szybkość internetu w telefonie Samsung i innych urządzeniach, które obsługują system Android?

Korzystający z telefonów z systemem Android mogą sprawdzić jakość swojego połączenia internetowego za pośrednictwem aplikacji ściąganych bezpośrednio na telefon.

Zaleca się, aby korzystać z programów pobranych wyłącznie za pośrednictwem Sklepu Play, ale w praktyce możemy także instalować aplikacje z innych źródeł.

Postanowiliśmy wyróżnić osiem programów do testu jakości internetu, które posiadają najlepsze rekomendacje użytkowników Androida.

 1. Internet Speed Test. Ponad 10 mln pobrań i ocena 4,9.
 2. Speed Test Master – Test Wi-Fi. Ponad 10 mln pobrań i ocena 4,9.
 3. Speed Test Light 5G/4G LTE/WiFi. Ponad 1 mln pobrań i ocena 4,9.
 4. FIREPROBE Speed Test. Ponad 1 mln pobrań i ocena 4,9.
 5. Meteor: Speed Test for 3G, 4G, 5G Internet. Ponad 5 mln pobrań i ocena 4,8.
 6. SPEEDCHECK Speed Test. Ponad 10 mln pobrań i ocena 4,8.
 7. Simple Speedcheck. Ponad 5 mln pobrań i ocena 4,8.
 8. Speedcheck. Ponad 1 mln pobrań i ocena 4,8.

To tylko niewielka część programów dostępnych na urządzenia z Androidem.

 Na uwagę zasługuje fakt, że tego typu aplikacje mają przeważająco dobre opinie wystawiane przez szerokie grono użytkowników. Stanowią one wiarygodne źródło informacji na temat jakości połączenia internetowego w naszym smartfonie. 

Jak z kolei sprawdzić szybkość internetu na iPhone? Do dyspozycji użytkowników smartfonów z logiem nadgryzionego jabłka są takie aplikacje, jak: Speed Test SpeedSmart Internet, Quick Speed Test – 4G 5G Wi-Fi, Speed Test – Speed check tool.

Sprawdziłem szybkość internetu – jest niezadowalająca. Jak zwiększyć szybkość internetu w telefonie?

Możemy wyróżnić trzy grupy czynników, które wpływają na komfort użytkowania internetu z poziomu smartfona.

ograniczenia techniczne telefonu a łącze

Pierwszym z nich jest jakość połączenia wychodzącego od dostawcy. W tym temacie niestety nie możemy wiele zrobić. Alternatywa to zmiana sieci i skorzystanie z takiej, która dysponuje mocniejszym i lepszym łączem. Drugi aspekt to ograniczenia techniczne urządzenia.

Starsze smartfony, które posiadają niewystarczającą ilość pamięci operacyjnej, mogą nie być w stanie nadążyć nad wciąż aktualizowanymi witrynami internetowymi. Użytkownik odczuwa wówczas realny spadek szybkości ładowania się stron. Bywa jednak, że połączenie sieciowe jest całkiem dobre, a winowajcą problemu jest przestarzały telefon.

Trzeci aspekt to zaśmiecenie samego smartfona. Należy sprawdzić, czy niektóre włączone aplikacje nie pochłaniają zbyt dużo zasobów internetowych.

Sama sieć będzie funkcjonowała gorzej, jeśli urządzenie będzie posiadało zbyt mało wolnego miejsca w pamięci.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Internet
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *