Jak sprawdzić właściciela numeru telefonu w 2022? Sposoby na ustalenie czyj to numer

Nieodebrane połączenie z nieznanego numeru może wywoływać niepokój. Zaczynasz zastanawiać się, kto mógłby kontaktować się z Tobą, ale nikt nie przychodzi Ci do głowy. Telemarketerzy, nauczycielka Twojego dziecka, a może ktoś z najbliższej rodziny właśnie trafił do szpitala?

Nie musisz zgadywać 😉 Pokażę Ci dzisiaj jak skutecznie sprawdzić właściciela numeru telefonu w 2022 roku.

Czy da się sprawdzić, kto dzwonił z nieznanego numeru?

Kiedyś ustalenie właściciela numeru telefonu komórkowego było łatwiejsze. Wystarczyło otworzyć książkę telefoniczną, albo zadzwonić pod 913. Z biegiem czasu wzrosła świadomość społeczeństwa odnośnie ochrony danych osobowych.

Zaczęliśmy cenić swoją prywatność i mniej chętnie dzieliliśmy się kontaktami. Wreszcie w 2018 roku weszło w życie RODO, które dało obywatelom UE większą kontrolę nad danymi i dodatkowo utrudniło wyszukanie po numerze telefonu.

Czy oznacza to, że nie istnieje żaden sposób na poznanie nazwiska potencjalnego rozmówcy? Niekoniecznie. Poniżej przedstawię Ci kilka całkowicie legalnych i w większości darmowych sposobów na ustalenie personaliów dzwoniącego.

Pamiętaj, że sprawdzenie, kto dzwonił nie zawsze będzie możliwe. Czasami musisz przetestować kilka aplikacji i stron, zanim znajdziesz właściciela numeru, który do Ciebie wydzwania.

Truecaller, czyli najpopularniejsza aplikacja do sprawdzania numerów

Jak znaleźć osobę po numerze telefonu komórkowego?

 Truecaller  to popularna apka, którą znajdziesz w Google Play i App Store. Dzięki niej sprawdzisz w czasie rzeczywistym kto do Ciebie dzwoni i unikniesz niechcianych rozmów z telemarketerami. Jeszcze parę lat temu Truecaller chętnie przesłałby Twoją książkę telefoniczną na swój serwer i wykorzystał ją do powiększenia bazy. Obecnie europejskie prawo zakazuje takich praktyki. Aplikacja jest znacznie bezpieczniejsza dla użytkowników, ale działa mniej skutecznie.

Jak sprawdzić czyj to numer telefonu komórkowego w aplikacji Truecaller? Po instalacji zostaniesz poproszony o zalogowanie przy pomocy konta Google, lub Microsoft. Apka będzie działać w tle, a w momencie nadejścia niechcianego połączenia wyświetlą się informacje o dzwoniącym. Twórcy obiecują nie nadużywać uprawnień i nie przekazywać informacji o Tobie innym użytkownikom. Zostaniesz poproszony o dostęp do ksiażki telefonicznej, ale tylko po to by sprawdzić czy dzwoniący numer jest Ci znany. Pamiętaj, że jeśli wyjedziesz poza obręb UE, tutejsze przepisy przestaną Cię chronić i dostęp do danych może odbyć się na innych zasadach.

Co ciekawe osoby, które zdecydują się skorzystać z Truecaller poprzez stronę internetową, mają możliwość skorzystania z tzw. Wyszukiwania rozszerzonego. W tym przypadku należy wyrazić zgodę na przesłanie książki telefonicznej zapisanej na koncie Google, czy Microsoft. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z usługi. Jeśli nie chcesz przesyłać swoich danych, możesz na potrzeby aplikacji założyć puste konto Google.

Aplikacja Truecaller to zaawansowane narzędzie, które oprócz sprawdzenia numeru pozwoli Ci zrobić kopię zapasową danych, zablokować niechciane połączenia i SMSy, a także głosowo kontaktować się ze znajomymi. W wersji premium otrzymasz zaawansowane opcje blokowania i filtrowania, a także dowiesz się kto przeglądał Twój profil.

Sync.me – aplikacja do sprawdzania i blokowania numerów

Co to za numer telefonu?

Jeśli od czasu do czasu widzisz na swoim smartfonie nieodebrane połączenie i zastanawiasz się co to za numer telefonu, to być może najwyższa pora by zainstalować darmową apkę  Sync.me . Dzięki niej unikniesz rozmów z telemarketerami i robotami, ponieważ będą oni automatycznie dodawani do czarnej listy. Dodatkowo w łatwy sposób uzupełnisz swoją książkę telefoniczną o zdjęcia znajomych z sieci społecznościowych, usuniesz zduplikowane kontakty i wyeksportujesz kopię danych do Google Drive. Aplikacja umożliwia także nagrywanie rozmów telefonicznych.

Czy aplikacja mobilna Sync.me jest bezpieczna? Oficjalnie twórcy przetwarzają dane zgodnie z RODO, ale lepiej uważać. Po instalacji apka poprosi Cię o dostęp do kontaktów. Nie jest możliwe korzystanie z jej funkcjonalności bez zalogowania i przekazania swojego numeru telefonu. Jeśli nie będziesz zadowolony z aplikacji, możesz zażądać usunięcia informacji o sobie.

Caller ID – zaufana aplikacja do sprawdzania nieznanych kontaktów

 Caller ID  to sprawdzona apka (ponad 30 mln użytkowników na świecie), która pomoże Ci rozstrzygnąć czy warto tracić czas na dany numer. Na bieżąco identyfikuje dzwoniących i pomaga blokować wszelkiego rodzaju naciągaczy. Posiada także możliwość skanowania historii połączeń i ręcznego przeszukiwania bazy numerów. Aplikacja nie kopiuje książek telefonicznych swoich użytkowników. Uprawnienia są wykorzystywane wyłącznie do realizacji funkcjonalności związanych z rozpoznawaniem przychodzących połączeń.

Odebrać telefon – aplikacja, która działa w oparciu o opinie użytkowników

wyszukanie po numerze telefonu

 Odebrać telefon  to jedna z popularniejszych polskojęzycznych aplikacji, która pomoże Ci ocenić jakość połączeń przychodzących. Gdy otrzymasz telefon z nieznanego numeru, apka natychmiast sprawdzi go w bazie i w razie potrzeby ostrzeże przed problemami. Sam ustalasz czy dostaniesz tylko powiadomienie o dzwoniącym, czy może połączenie zostanie całkowicie zablokowane. Warto zauważyć, że baza telefonów jest przechowywana lokalnie (aktualizacja odbywa się za pomocą WiFi), więc powiadomienia zadziałają poprawnie nawet bez dostępu do internetu.

Zastanówmy się teraz skąd pochodzą dane oferowane przez aplikację Odebrać telefon. Źródłem informacji o numerach są oczywiście użytkownicy, którzy po otrzymaniu połączenia mogą mu wystawić anonimową ocenę, lub napisać komentarz. Właściciele apki chwalą się, że w taki sposób do bazy może trafić nawet 30 000 wpisów dziennie. Instalacja aplikacji Odebrać telefon wydaje się bezpieczna, choć do poprawnego działania potrzebuje dostępu do książki telefonicznej. Twórcy zastrzegają jednak, że nie wykorzystują tych informacji niezgodnie z prawem. Twój numer telefonu nie będzie przechowywany nigdzie na serwerach, a Twoje opinie pozostaną anonimowe.

Pipl.com – bogate źródło informacji, ale tylko dla profesjonalistów

 Pipl.com  to serwis, który oferuje dostęp do informacji o ponad 3 miliardach osób na całym świecie. Według właścicieli strony dane są pozyskiwane w sposób etyczny i legalny. Brzmi świetnie, niestety jest jeden mały problem.

Pipl SEARCH to płatna usługa z 5-dniowym okresem próbnym, z której skorzystać mogą tylko profesjonalne organizacje. Na stronie rejestracji wyraźnie zaznaczono, że produkty Pipl nie są przeznaczone do celów osobistych i niekomercyjnych.

Inne popularne polskie strony, na których sprawdzisz, kto dzwoni

sprawdzanie nieznanego numeru telefonu

Istnieje wiele stron internetowych, które zbierają opinie użytkowników o numerach telefonów. Przeważnie nikt nie weryfikuje wpisów internautów, więc wartość informacyjna takich stron pozostaje wątpliwa. Niektóre komentarze są niejasne, niektóre wzajemnie się wykluczają. Zaletą tych stron jest to, że nie instalujesz niczego na smartfonie. Masz więc pewność, że żadne wrażliwe dane nie zostaną wykradzione.

Jeśli ciągle nie wiesz jak sprawdzić skąd dzwonił numer, to poniżej przedstawiam listę stron, które pomogą znaleźć odpowiedź na to pytanie:

  • infonumer.pl – witryna posiada informacje o ponad 4.8 mln numerów telefonów, a jej użytkownicy zamieścili 16 mln opinii. W ramach strony sprawdzisz także dane kontaktowe przedsiębiorstw, baza firm zawiera przeszło 1.4 mln rekordów. W porównaniu z konkurencją serwis jest niebywale estetyczny i przejrzysty.
  • czyjtonumer.net – właściciele strony twierdzą, że posiadają największą bazę telefonów w Polsce. Usługa jest płatna, za dostęp do 100 raportów musisz zapłacić SMSowo 30.75 zł. Co ważne nie musisz się logować, posługujesz się kodem, który otrzymasz po uiszczeniu opłaty. Strona działa na nieco innej zasadzie niż konkurencja, gdyż nie zbiera opinii od użytkowników. Korzysta za to z bazy whitepages.com (dane o ponad 275 mln ludzi na całym świecie), a jeśli nie znajduje w niej odpowiedzi, sięga po ogólnie dostępne zasoby internetu.
  • nieznany-numer.pl – to jedna z najdłużej działających stron tego typu. Zbiera i udostępnia dane od 2014 całkowicie za darmo. Dzięki komentarzom użytkowników szybko dowiesz się o wzmożonym ataku ankieterów i telemarketerów.
  • ktoto.info – serwis działa od 2017, ale dzięki wysokiej pozycji w Google i zaangażowaniu użytkowników udało mu się zgromadzić bogatą bazę opinii o podejrzanych numerach. Całkiem możliwe, że to na nim znajdziesz informacje, których szukasz.
  • czyjnumerek.pl – w posiadaniu strony znajduje się blisko 30 000 informacji o niebezpiecznych i nękających numerach. Najczęściej sprawdzane kontakty zostały wyświetlone ponad 1 mln razy. Niestety opinie są ściśle moderowane i możesz ich nie zobaczyć.
  • numerytelefonu.com – strona zawiera ponad 70 000 komentarzy użytkowników. Twórcy informują o przypadkach oszustw z numerów zagranicznych. Dowiesz się stąd czy oddzwonienie na nieznany numer będzie wiązać się z dodatkowymi kosztami.

Sprawdź Facebooka, stary sposób ciągle działa

Każdy, kto zastanawia się jak znaleźć osobę po numerze telefonu komórkowego, powinien pomyśleć o ogromnych zasobach mediów społecznościowych. Chociaż w kwietniu 2018 roku Facebook oficjalnie usunął możliwość wyszukiwania znajomych po telefonie, użytkownicy platformy informują o istnieniu pewnej luki, która może Ci się przydać.

Każdy, kto korzysta z uwierzytelniania dwuetapowego opartego na SMSach, musi podać swój numer telefonu. Teoretycznie jest on tajny, ale w rzeczywistości dostęp do niego nie jest w żaden sposób ograniczany. Po imporcie książki telefonicznej istnieje więc możliwość powiązania kontaktów z profilami.

O tym, że Facebook posiada sporą bazę telefonów, świadczy choćby wyciek danych z 2019. W jego wyniku włamywaczom udało się zgromadzić 500 mln rekordów, w tym 2.7 mln z Polski. Na początku 2021 na Telegramie działał bot, który pozwalał na zakup numeru telefonu po podaniu ID konta Facebooka.

Wpisz numer do wyszukiwarki Google

ustalenie właściciela numeru telefonu komórkowego

Ludzie umieszczają namiary na siebie w różnych miejscach: w portfoliach, w mediach społecznościowych, a nawet w aplikacjach randkowych. Wyszukiwarka Google to dobry sposób na zidentyfikowanie numerów należących do różnego rodzaju urzędów, przedsiębiorstw i stowarzyszeń. Dzięki niej przeszukasz strony internetowe, o których istnieniu nawet nie zdajesz sobie sprawy.

Jak znaleźć nazwisko po numerze telefonu komórkowego? Po prostu wpisz go w pasek wyszukiwania. Jeśli otrzymujesz zbyt wiele niepasujących wyników, podaj numer w cudzysłowie. Jeśli zbyt mało, pomyśl o innych popularnych metodach zapisu danych kontaktowych.

Podsumowanie

We wpisie przedstawiłem Ci kilka prostych i w większości darmowych sposobów na ustalenie personaliów dzwoniącego. Mam nadzieję, że już nigdy nie będziesz zastanawiać się jak sprawdzić właściciela numeru telefonu.

Jeśli zależy Ci na wygodzie, zainstaluj jedną z aplikacji mobilnych (Truecaller, Sync.me, Caller ID, czy Odebrać telefon), która będzie automatycznie podpowiadać kim jest rozmówca. Jeśli nie ufasz producentom tych aplikacji, zajrzyj na którąś ze stron internetowych zbierających opinie użytkowników.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telefony i operatorzy
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *